Bursztynowy szlak – GDAŃSK

Gdańsk – bursztynowy szlak

411px-Amber_Road
Bursztynowy Szlak w Europie Fot. Wikipedia

Szlak bursztynowy to szlak handlowy pomiędzy krajami Morza Bałtyckiego a krajami basenu Morza Śródziemnego. Szlakiem tym podążali kupcy rzymscy. Trójmiasto kusi bursztynowymi atrakcjami, można się o tym przekonać na tzw. Bursztynowej Piątej Alei w Gdańsku. Trójmiejskie plaże cieszą się ogromną popularnością ze względu dużego prawdopodobieństwa znalezienia tego sławnego kamienia jakim jest bursztyn. DSC00543Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku pochodzą z X w. Wtedy to ten  surowiec oraz wyroby z niego produkowane stały się popularne w Polsce oraz we Flandrii. Największy rozkwit przypada na XVII i XVIII wiek, kiedy to wyroby z Gdańska trafiały na dwory książęce i królewskie całej Europy. Gdańsk nie bez przyczyny nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Ten piękny i często nazywany magicznym – surowiec stał się wizytówką i symbolem miasta.

Gdańsk to nie tylko amber (bursztyn) ale i piękne zespoły zabytkowe, kuszące turystów z całej Europy a nawet i ze Świata. Niestety duża ilość zabytków została zniszczona pod czas II Wojny światowej, jednak całe historyczne Śródmieście zostało odbudowane.

Oto zabytki Gdańska, które obowiązkowo należy zwiedzić bądź zobaczyć, aby poczuć klimat tego pięknego miasta:

Kościół Mariacki – Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

) 258
Kościół Mariacki w Gdańsku

To trzecia pod względem wielkości Świątynia na świecie zbudowana z cegły. Kościół budowany w latach 1243 ( wg. dawnej tradycji) – 1506 r. Jest typowym przykładem sztuki gotyckiej. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę. Podczas walk w 1945 r. w wyniku ostrzału spłonęły drewniane konstrukcje dachów – zniszczeniu uległo 40% sklepień.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

to zabytkowa gotycko – renesansowa budowla usytuowana na styku ul. Długiej i Długiego Targu. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z lat  1327 – 1336. W latach 1454 do 1457 w związku z przybyciem do Gdańska Kazimierza Jagiellończyka ratusz został rozbudowany. DSC00505 DSC00495W roku 1945 podczas natarcia Armii Czerwonej pożar strawił wieżę i drewniane stropy. Początkowo budynek nie nadawał się do odbudowy. Jednak po dużych staraniach udało się do uratować. Po wielu pracach konserwatorskich i murarskich w 1970 r. Ratusz został przekazany Muzeum Pomorskiemu w Gdańsku. Na ratuszu znajduje się błędny heraldycznie herb miasta. Jeden z lwów ma odwróconą głowę w kierunku Złotej Bramy. Legenda głosi iż lew ten zwrócił wzrok w kierunku wjazdu króla w oczekiwaniu na jego majestat.

Wielka Zbrojownia

DSC00487
Wielka Zbrojownia Fasada od ul. Piwnej

Zbrojownia nazywana również arsenałem. Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602- 1605 w celu przygotowania zapasów dla mieszczan na wypadek wojny ze strony Szwecji. Arsenał zbudowany został z dobrej, czerwonej holenderskiej cegły, zdobiony bogatymi złoceniami. Budynek został spalony  w 1945 r. Odbudowano go na przełomie lat 1947- 1965.

Gdańskie atrakcje : Fontanna Neptuna

DSC00499
Neptun w tle Dwór Artusa

To rokokowa zabytkowa fontanna – również jeden z symboli Gdańska. Stoi zdecydowanie w najbardziej reprezentacyjnej części miasta – czyli na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Co ciekawe prace projektowe nad fontanną rozpoczęły się w 1606 r. oraz trwały do 1615 r. Poza tym pierwotnie fontanna była kolorowa. Uruchomiono ją jesienią 1633 r. Figura rzymskiego boga mórz i oceanów Neptuna została uszkodzona w czasie II Wojny Światowej. W latach 50 dwudziestego wieku fontanna została odrestaurowana. W 1988 r. na polecenie ówczesnych władz Gdańska zakryto Neptunowi przyrodzenie listkiem figowym.

Żuraw

to zabytkowy dźwig portowy, jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. W obecnym kształcie Żuraw zbudowano 1442-1444 r. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar 4 ton na wysokość 11 metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi, stąpających wewnątrz kół deptakowych. W 1945 r. został spalony, gdy do miasta wtargnęła Armia Czerwona. Na szczęście odnowiono zniszczone fragmenty.

Pl_gdansk_zuraw_dlugiepobrzeze2006
Żuraw widziany z Wyspy Ołowianka Fot. Wikipedia
DSC00589
Żuraw
DSC00548
Żuraw w tle Hotel Królewski

Hala Targowa

DSC00479
Hala Targowa

Pochodzi ona z 1896 r. usytuowana przy placu Dominikańskim. Halę targową wzniesiono aby zlikwidować handel uliczny. Działania II Wojny Hala przetrwała prawie bez większych szkód. Zniszczone zostały: attyka, cegła elewacyjna i blaszane pokrycie dachu, to w porównaniu  z innymi zniszczeniami zabytków można nazwać uszczerbkiem. Po wojnie Hala miała zostać zburzona, jednak wpis do Rejestru zabytków ją uratował. W 1999 r. podczas badań archeologicznych odkryto pozostałości osady targowej, fundamentów datowanego na 1170 r. Kościoła pw. św. Mikołaja, cmentarza przykościelnego oraz fundamentów klasztoru Dominikanów.

Gdańsk – Twierdza Wisłoujście

DSC00460
Twierdza Wisłoujście

to zabytek sztuki fortyfikacyjnej. W 1482 r. wzniesiona została murowana cylindryczna wieża, służąca do celów obronnych i jako latarnia morska. Na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący drogę statkom znajdującym się na morzu Bałtyckim. Po I Wojnie Światowej  Twierdza utraciła znaczenie militarne. W 1945 r. została niemal doszczętnie zniszczona. Od 1947 r. trwają prace ratownicze, badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie.

1024px-Zespół_Twierdzy_Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście Fot. Wikipedia
Gdańsk – Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża
DSC00814
Westerplatte

Co ciekawe pierwotnie to była wyspa, jednak w latach 1845- 1847 uformowano ją na półwysep przy ujściu Martwej Wisły oraz Zatoki Gdańskiej. Półwysep oraz Pomnik są symbolem wybuchu II Wojny światowej. Natomiast w  okresie tym funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 r. stała się początkiem ostatniej wojny. Ponadto Westerplatte po niemiecku znaczy ‘zachodnia wyspa’ – niemiecko brzmiącą nazwę zachowano, gdyż stała się ona symbolem walki o wolność. Natomiast po wojnie w 1946 r. rozpoczęto rozminowywanie terenu. Od zakończenia wojny stacjonuje tu Wojsko Polskie. W 1987 r. podczas wizyty w Polsce Jan Paweł II spotkał się z 38 westerplatczykami oraz młodzieżą.

Stocznia Gdańska

) 189
Stocznia Gdańska

 

Jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana na lewym brzegu Martwej Wisły i Ostrowiu. Powstała po 1945 r. Co ciekawe wybudowała ona ponad 1000 statków pełnomorskich m.in.: Pogoria ( 1980 r), Dar Młodzieży (zwodowany w 1982 r.), oraz Royal Clipper (dokończony w 2001 przez Holendrów). Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów i zamordowanie stoczniowców w grudniu 1970 roku. Stąd wywodzi się ‘ NSZZ SOLIDARNOŚĆ’. W 1996 r. postawiona w stan upadłości potem  na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.  ) 249

Parowiec Sołdek

to pierwszy statek w całości zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Natomiast po 1980 r. Sołdek odbył 1478 rejsów morskich oraz zawinął do 60 portów. Co ciekawe od 1985 r. został statkiem Muzeum.

DSC00554
Parowiec Sołdek

Spichlerz Królewski

DSC00590
Filharmonia i w tle Spichlerz Królewski w tle

został wzniesiony w latach 1606-1608 z inicjatywy Kazimierza Jagiellończyka na wyspie Ołowianka. Co ciekawe pod koniec XVIII w. Spichlerz przeznaczono na potrzeby armii pruskiej. Natomiast w  XIX w. władze Gdańska odkupiły go od francuskiej władzy okupacyjnej. Niestety w  1945 r. go zniszczono. Natomiast po wojnie rozpoczęto odbudowę, by w XX w. przebudować go w Hotel Królewski, z którego roztacza się panorama na Starówkę Gdańska oraz Motławę.

Gdańsk

) 242
Panorama Gdańska z Hotelem Królewskim i Filharmonią Gdańską w tle

Jedna myśl na temat “Bursztynowy szlak – GDAŃSK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *