stolica Chorwacji
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Zagrzeb

Zagrzeb – stolica Chorwacji, czy jest atrakcyjny?

Czas czytania: 7 minut

Zagrzeb – stolica Chorwacji, czy jest atrakcyjny?

W Chorwacji słynącej z pięknego wybrzeża, stolica Zagrzeb, często jest omijana w drodze na chorwackie wybrzeże.  Kompaktowy oraz łatwy w komunikacji, Zagrzeb posiada wiele historycznych zabytków, fascynujących galerii, dobrych restauracji oraz licznych miejsc z koncertami muzyki na żywo. Chcemy pokazać Wam, że stolica Chorwacji Zagrzeb ma wiele atrakcyjnych miejsc do zobaczenia.

Zagrzeb mapa

Stolica Chorwacji Zagrzeb atrakcje

Spacer po zabytkowym Gornij Grad (Górnym Mieście) lub Gradec

Najstarsza dzielnica stolicy Chorwacji Zagrzebia, piękne Górne Miasto położone jest na dwóch niewielkich wzgórzach, pomiędzy którymi wije się ulica Tkalčićeva (kiedyś rzeka). Oba wzgórza otoczone są solidnymi murami z epoki renesansu, zbudowanymi w taki sposób, aby odeprzeć inwazję osmańską (która nigdy nie nastąpiła). Wschodnie wzgórze Kaptol było kościelnym centrum Starego Miasta w Zagrzebiu, skupionym wokół eleganckiej neogotyckiej katedry. Na zachodzie Gradec jest wypełniony pastelowymi barokowymi pałacami, niegdyś domem miejskiej szlachty.

Aby dotrzeć do Gornij Grad, należy jechać mini kolejką linową (o długości zaledwie 66 m., najkrótszą na świecie) z ulicy Tomićeva. Promenada Strossmayer u podnóża wieży Lotrščak,  oferuje panoramiczny widok na Dolne Miasto w Zagrzebiu. Najlepszą porą na zwiedzanie centrum jest południe, kiedy z górnego okna wieży wystrzeliwuje małe, ale głośne działo.

Kamienna Brama

Kamienna Brama to jedyna zachowana brama do Gradec, która prowadzi z Górnego Miasta do malowniczej ulicy Radiceva. Jednak to nie brama sprawia, że ​​jest to miejsce, które warto zobaczyć. Znajduje się tam kaplica na świeżym powietrzu, która znajduje się w bramie. Według legendy, w 1731 r. wybuchł pożar, który zniszczył (wówczas) drewnianą bramę. Co więcej ogień nie dotknął obrazu, który wisiał w bramie „Dziewica i dziecko”, obraz pozostał całkowicie nienaruszony. Obecnie mieszkańcy i turyści przychodzą w to miejsce, aby się modlić i dziękować Dziewicy Maryi, zapalając świece, pozostawiając kwiaty.

Gradec 

Gradec było szczytowym miastem otoczonym murami miejskimi oraz ochronnymi strażnicami. Dzisiaj brukowane uliczki Gradec są idealne na spacer podczas odwiedzin stolica Chorwacji Zagrzeb. W centrum Górnego Miasta znajduje się kościół św. Marka, który ma kolorowo wyłożony kafelkami dach. dach ten wyróżnia się wśród dachów pokrytych pomarańczowymi kafelkami reszty Starego Miasta w Zagrzebiu. Co więcej płytki zostały ułożone na dachu kościoła w 1880 roku. Kościół znajduje się pośrodku Placu Świętego Marka, który otoczony jest ozdobnymi budynkami, w których mieszczą się chorwackie biura rządowe, chorwacki neoklasyczny parlament oraz barokowy pałac prezydencki.  XIII -wieczny kościół św. Marka w centrum placu jest jednym z wielu symboli stolicy Chorwacji. Na jego  kolorowym dachu są herby Zagrzebia i herby Chorwacji, Dalmacji i Slawonii.

Polecany artykuł:  Niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji, których należy się bać i unikać?
Kościół św Marka
Kościół św. Marka

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu

Dwie charakterystyczne gotyckie dzwonnice katedry osiągają wysokość 104 metrów oraz 105 metrów wysokości, co czyni Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu najwyższym budynkiem w Chorwacji.

Katedrę zbudowano w 1093 roku, wtedy też powstała diecezja zagrzebska. Kościół odbudowano w XIII wieku.  Otoczono go XV-wiecznymi fortyfikacjami (niektóre z nich nadal istnieją). Niestety Katedra została mocno uszkodzony przez trzęsienie ziemi w 1880 roku.

Plac Ban Jelacic

W sercu centrum Zagrzebia znajduje się Plac Ban Jelacic, nazwany na cześć chorwackiego bohatera Josipa Jelacica. Pomnik Jelacica na koniu stoi pośrodku placu. Co warto wiedzieć w czasach Jugosławii pomnik rozebrano i umieszczono w piwnicy. Ponadto to symbol Zagrzebia, dlatego warto go zobaczyć.

Statua oraz pobliski zegar to popularne miejsca spotkań mieszkańców Zagrzebia oraz punkty wyjścia wycieczek po Zagrzebiu. Poza tym rozległy główny plac pochodzi z XVII wieku, obecnie to miejsce wyjątkowo gwarne, przez ruch tramwajowy oraz tłumy mieszkańców.

Dolac i Targ Dolac

Dolac
Dolac

Targ Dolac, powstał w 1926 roku i od tego czasu jest to miejsce, w którym mieszkańcy kupują świeże produkty. Rynek owoców i warzyw na świeżym powietrzu jest nieprawdopodobnie malowniczy, w otoczeniu katedralnych wież. Stanowi to  idealne tło dla rzędów stoisk z  przepysznymi kolorowymi cytrynami, paprykami itp. Rynek mięsny i mleczarski (na dole) oraz targ rybny (obok) tętnią głosami dziesiątek babć negocjujących najlepszą cenę. Poza tym pod zadaszeniem na dole rzeźnicy, sprzedawcy ryb oraz starsze panie sprzedają lokalną specjalność sir vrhnje (ser i śmietana). Poza tym kwiaty oraz koronki są również szeroko dostępne. Oprócz tego odnowiony targ rybny Ribarnica sprzedaje świeże ryby i owoce morza codziennie oprócz poniedziałku.    

Art Pawilon, Zagrzeb,
Art Pawilon w Zagrzebiu
pixabay.com

Ogród botaniczny 

Ogród botaniczny stanowi tzw. „Zieloną Podkowę”, ze wschodu na zachód. Co ciekawe Ogród botaniczny tworzy pas zieleni składający się z około 10 000 gatunków roślin pochodzą głównie z Chorwacji ale również z Azji. Ogród leży niedaleko, lecz w sumie z dala od zgiełku dworca kolejowego i oferuje  relaksujący sposób na ucieczkę ze zgiełku stolicy do świata roślin, kładek, jeziorek oraz stawów.

Polecany artykuł:  Most Pelješac - postępy w budowie mostu [aktualizacja]

Polecamy zobaczyć arboretum w stylu angielskim, zawierające ogrody skalne, stawy pokryte liliami, symetryczne kwietniki inspirowane stylem francuskim oraz dziesięć szklarni.

Tunel Grič 

Tunel oddano do użytku w 2016 roku, ma on długość około 350 metrów i 6 wyjść. Ponadto Tunel Grič  służył kiedyś stolicy Chorwacja na bardzo różne sposoby. Stworzono go jako schron przeciwlotniczy podczas II Wojny Światowej. Przez dziesięciolecia popadał w ruinę, aż lat 90. Wtedy to ponownie wykorzystano go jako schron przeciwlotniczy. Tunel jest wyjątkowo popularny podczas festiwali. Jednak najlepiej prezentuje się podczas Adwentu w Zagrzebie, kiedy to jest oświetlony tysiącami błyszczących światełek bożonarodzeniowych.

Sljeme

Sljeme to najwyższy szczyt Pasma Medvednica koło Zagrzebia. Poza tym Sljeme to Skiresort z 5 trasami stoków. Zdecydowanie Sljeme jest najbardziej popularne zimą dzięki jeździe na nartach. Jednak przez cały rok, można tam spacerować, bowiem wzgórza są usiane są domkami górskimi. Ponadto drewniane tawerny na szczycie szczytu zapewniają pyszne potrawy z Europy Środkowej, takie jak cielęcina, gulasz z fasoli oraz sarma.

Cmentarz Mirogoj

Cmentarz Mirogoj to cmentarz założony w 1876 r. Jest on punktem orientacyjnym i – co dziwne – jedną z największych atrakcji Zagrzebia. Mirogoj przypomina park z po prostu z mnóstwem nagrobków z arkadami i zabytkami. Cmentarz w Zagrzebiu został zaprojektowany przez Hermana Bolle, jednego ze słynnych architektów Zagrzebia. Wielu najsławniejszych ludzi zostało pochowanych na cmentarzu Mirogoj, w tym pierwszy prezydent Chorwacji Franjo Tudman.


Nocne życie Zagrzebia

Stolica Chorwacji – Zagrzeb, jak każda stolica i większe miasto, ożywa nocą. Wtedy to  jej ulice i place zamieniają się w wielką imprezę na świeżym powietrzu. Nocne życie koncentruje się na zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Tkalčićeva, która przypomina plażowy kurort, ze stolikami na świeżym powietrzu i gwarną atmosferą.

Miłośnikom piwa polecamy spacer ulicą Tkalčićeva. Oferuje ona ogromny wybór lokali z  wysoką jakością lokalnych piw browarniczych ( 2-3 euro/0,5 l). Aby spróbować coś bardziej tradycyjnego, polecamy piwiarnię Pivnica Medvedgrad oraz spróbowanie jednego z pięciu piw, w uroczym dziedzińcu.

Ponadto miłośnicy wina powinni szukać sklepu Bornstein – najstarszego sklepu z winami (sięgającego historią czasów Jugosławii ). Warto spróbować również kilku wybitnych win chorwackich w klimatycznej winiarni w piwnicy.

Nocne życie
Nocne życie Zagrzeb

Zagrzeb zaprasza przez cały rok!

Niezależnie od pory roku, stolica Chorwacji – Zagrzeb ma zdecydowanie wiele do zaoferowania. Lato jest interesujące pod względem imprez kulturalnych. Zdecydowanie najważniejsze wydarzenie  to Cest to D’Best (początek czerwca). Jest to festiwal zamieniający ulice Zagrzebia w magiczny świat teatru, cyrku itp. Festiwal Dvorišta / The Courtyards (w lipcu),  otwiera prywatne podwórka Górnego Miasta dla publiczności na koncerty i inne imprezy kulturalne. Jesienią oraz wiosną w Zagrzebiu, odbywają się liczne festiwale filmowe, teatralne oraz muzyczne. Co roku pojawiają się nowe wydarzenia, takie jak wiosną- Festiwal Światła, natomiast zimą – Adwent w Zagrzebiu.

Polecany artykuł:  CRO Race 2021 - wyścig kolarski w Chorwacji

Medvednica dumnie spoglądająca na Zagrzeb

Poza tym położenie u podnóża pasma górskiego Medvednica sprawia, że ​​Zagrzeb jest atrakcyjnym miejscem do aktywnego zwiedzania tej stolicy. W weekendy Zagrzebianie spacerują, po mocno zalesionej górze na północ od  miasta aby podziwiać piękne widoki na stolicę Chorwacji. Łatwo dotrzeć do Medvednicy – wystarczy jechać tramwajem nr 14 do ostatniego przystanku, a następnie przesiąść się na tramwaj nr 15 i przejść przez tunel na końcu linii.

Reasumując, jeśli nie jesteście fanami spacerów po górach polecamy wizytę Dolnego Miasta w Zagrzebiu. Jest pięknie zielone dzięki połączonym ze sobą siedmiu placom i ogrodowi botanicznemu, który tworzy „zieloną podkowę” oraz  idealne miejsce na przerwę w upalny letni dzień.

Gdy lato jest upalne, lśniące jezioro Jarun, na południowy zachód od miasta, zachęca do odpoczynku i aktywności wodnej.

Jezioro Jarun - Zagrzeb, Stolica Chorwacji - Zagrzeb, zagrzeb
Jezioro Jarun – Zagrzeb
© iascic / Getty Images

Zagrzeb – wycieczki jednodniowe

Po dawce zwiedzania Zagrzebia warto odkryć region podczas jednej z wielu jednodniowych wycieczek z Zagrzebia. Polecamy zobaczyć: Samobor, Krapina, Varazdin oraz Jeziora PlitwickieDo wszystkich tych miast można dojechać środkami transportu publicznego oraz własnym autem.

Zagrzeb – gdzie zjeść?

OXBO Urban Bar & Grill

OXBO Urban Bar & Grill to nowoczesny steak-house prezentujący najwyższej jakości amerykańskie steki na zagrzebskiej scenie kulinarnej. Zlokalizowany w hotelu Double Tree Hilton, lokal ma luźny charakter z eleganckim akcentem i modnym miejskim wystrojem. Doskonały zespół pracuje w spektakularnej otwartej kuchni, przygotowując wyśmienite amerykańskie smaki z wpływami chorwackimi.

Adres:Ul. Grada Vukovara 269A, 10000, Zagreb

Dubravkin Put

Dubravkin Put, wyrafinowana restauracja położona zaledwie kilka kroków od Starego Miasta w Zagrzebiu, znajduje się w lesie Tuškanac i oferuje wyśmienite dania kuchni śródziemnomorskiej. Jako dobrze znana restauracja z owocami morza w mieście, służy jako doskonałe miejsce na relaksującą romantyczną kolację, szybki biznesowy lunch lub łatwy wieczór z rodziną.

Adres:Dubravkin put 2, 10000, Zagreb

Trilogija – Vino & Kuhinja

Położona w tajemnicy przy bramie Kamenita vrata, Trilogija nawiązuje do czasów średniowiecza swoim naturalnym otoczeniem oraz sklepionymi ceglanymi sufitami i ścianami. Po wejściu do lokalu okazuje się, że jest to ciepłe i przytulne miejsce, gdzie kelnerzy są nienagannie uważni, z pasją podchodzą do swojej pracy i obsługi gości.

Adres:Kaptol ul. 10, 10000, Zagreb


Weekend w Zagrzebiu?

Zagrzeb
Zagrzeb nocą – stolica Chorwacji

Reasumując, wiele osób uważa, że ​​jeden dzień w Zagrzebiu całkowicie wystarczy, aby zwiedzić stolicę Chorwacji. My jednak uważamy, że potrzeba więcej czasu i zalecamy co najmniej dwa pełne dni, natomiast trzy do pięciu dni byłyby idealne. W Zagrzebiu i okolicy jest sporo miejsc do zobaczenia, warto przekonać się w podróży na południe Chorwacji lub na Półwysep Istria.

Chorwacja