Jelenia Góra atrakcje

Jelenia Góra atrakcje, zabytki

Czas czytania: 4 minut

Biorąc pod uwagę, jak nieznana jest Polska wśród wielu naszych rodaków, nic dziwnego, że są zakątki o których wielu po prostu nie słyszało. Jelonka jest często pomijana, turyści wybierają Wrocław, Szklarską Porębę czy też Karpacz. Oczywiście cały Dolny Śląsk to zdecydowanie jeden z ciekawszych zakątków Polski, jakie do tej pory odwiedziłam. Jednak w tym artykule skupię się na Jeleniej Górze.

Jelenia Góra położona jest przy granicy z Czechami i pasmem Karkonoszy. Warto wiedzieć, że Jelenia Góra to nie tylko pobliskie malownicze krajobrazy, ale także urocze centrum miasta. Co więcej dzięki swojemu położeniu jest świetnym miejscem do zwiedzania okolicy ale także i Niemiec oraz Czech. Wydaje się, że w górach poza miastem jest wiele do zrobienia, od wędrówek i jazdy na nartach po zwiedzanie wodospadów. Jednak w pierwszej kolejności skupmy się na samej Jelonce, następnie na jej okolicy. Oto kilka głównych atrakcji Jeleniej Góry, które warto zobaczyć.

Jelenia Góra mapa


Jelenia Góra atrakcje

Stare miasto

Zwiedzając Jelenią Górę, pierwsze miejsce, od którego warto zacząć zwiedzać miasto, to historyczne Stare Miasto. Stare Miasto zauroczy Was zabytkową i kolorową zabudową o ciekawej architekturze. Zbudowana w X wieku Jelenia Góra stała się miastem na ważnych szlakach handlowych regionu. Co więcej Jelonka jest jednym z miejsc, które przetrwały II wojnę światową bez większego uszczerbku.

A i jeszcze jedno…Podczas spaceru nie zdziwcie się, że wszędzie zobaczycie postaci oraz obrazy jeleni. To po prostu dlatego, że jeleń jest symbolem Jeleniej Góry oraz widnieje w jego herbie. Stare Miasto w Jeleniej Górze jest dość kolorowym i artystycznym miejscem. Znajdziesz tu pastelowe kolory domów i mnóstwo ciekawych posągów rozsianych po całej okolicy. Ma to swój niepowtarzalny urok.

Wieża Wojanowska i Brama Wojanowska

Miejscem świadczącym, że dotarliście do centrum Jeleniej Góry i jej serca jest Wieża i Brama Wojanowska. Ta bardzo fotogeniczna kamienna wieża, niegdyś wschodnia strona murów miejskich Jeleniej Góry, pochodzi z XIV wieku. Razem z przylegającą do niej bramą wciąż można dostrzec, że kiedyś była to brama do miasta. W pewnym sensie z wieżą i bramą połączona jest kaplica św. Anny, co razem tworzy dość charakterystyczny widok.

Teatr imienia Cypriana Kamila Norwida

Teatr im. C.K. Norwida to budynek wzniesiony w latach 1903–1904 według projektu Alfreda Daehmela w stylu secesyjnym. Główna sala widowiskowa teatru posiada około 550 miejsc z trzema balkonami oraz foyer. Warto wiedzieć, że w 1945 roku uruchomiono tutaj pierwszy teatr na Ziemiach Odzyskanych. Debiutowali tu m.in.: Adam Hanuszkiewicz i Kazimierz Dejmek. Teatr ma siedzibę w Jeleniej Górze, przy al. Wojska Polskiego 38.

Rynek Miejski

W samym sercu Jeleniej Góry znajduje się Rynek Miejski, w którym stoją barwne domy kupieckie z restauracjami i kawiarniami wzdłuż boków placu i wewnątrz zadaszonych arkad.

Na placu znajdziemy m.in.: stary tramwaj, który stał się ogólnodostępną tablicą ogłoszeń, po miejską fontannę Neptuna z XVIII wieku oraz wszelkiego rodzaju pomniki.

Ratusz w Jeleniej Górze

W samym środku Rynku znajduje się majestatyczny i elegancki ratusz w Jeleniej Górze. Ratusz ma szereg piwnic, które można odwiedzać i zobaczyć średniowieczne pozostałości. Warto udać się pod zadaszone przejście, które łączy dwie połowy budynku. Na jednym z jego wewnętrznych rogów znajdziemy dosyć dziwny, ale efektowny posąg/pomnik/inscenizację, przedstawiającą kończyny oraz głowę mężczyzny wyłaniającego się ze ściany.

Baszta zamkowa

Z Wieży Wojanowskiej doskonale widać, że Jelenia Góra była niegdyś miastem otoczonym murami, gdzieniegdzie dziś znajdziemy pozostałe części murów miejskich. Po wschodniej stronie Starego Miasta znajdziemy tylko dwie wieże, które pozostały z oryginalnych 36 wież, są to Baszta Zamkowa oraz Baszta Grodzka. Obydwie baszty są dużymi kamiennymi wieżami, które jakby wtopiły się w sąsiednie domy. Warto wejść na Basztę Zamkową z której  balkonu, mamy całkiem przyzwoity widok na miasto oraz panoramę Karkonoszy.

Jelenia Góra – ciekawostki

W Jeleniej Górze, właściwie w Parku Miejskim na Wzgórzu Kościuszki znajduje się kamienny model przekroju geologicznego przez Sudety Zachodnie i pozostałości po średniowiecznej szubienicy.

Warto również wiedzieć, że w Jeleniej Górze toczy się akcja powieści kryminalnej Lęk autorstwa Huberta Hendera.

Co ciekawe w Jeleniej Górze zostały założone dobrze znane kabarety: Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka.

Jelenia Góra kamery

Jeśli chcecie sprawdzić pogodę lub chcecie po prosu zajrzeć do Waszego ulubionego miasta czyli, Jelonki polecam zajrzeć na stronę Jelenia Góra kamery


Gdy już zwiedzimy Jelenią Górę, warto w dosyć bliskiej odległości zwiedzić poniższe atrakcje

Jelenia Góra atrakcje w pobliżu

Jelenia Góra Cieplice

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Jelonką a Zamkiem Chojnik leżą Cieplice. Oddzielenie Cieplic od centrum sprawia, że ​​wydaje się, że jest to osobne miasto, ale tak nie jest, chociaż Cieplice są zupełnie inne niż reszta Jeleniej Góry.

Cieplice to nie tylko średniowieczna starówka, ale także bogata barokowa architektura. Przez centrum dzielnicy przebiega ulica Plac Piastowski z mnóstwem ładnych budynków. Jednak główną atrakcją Cieplic jest z pewnością Palais Schaffgotsch oraz rozległy park pałacowy.

Termy Cieplickie

Termy Cieplickie to park wodny z krytymi oraz zewnętrznymi atrakcjami: baseny, łaźnie termalne oraz centrum fitness, czyli moc atrakcji dla każdego. Więcej informacji o atrakcjach oraz Termy Cieplickie cennik

Wzgórze Krzywoustego

Wzgórze Krzywoustego to wzgórze leżące w zakolu rzeki Bóbr. Od zachodu wzgórze sąsiaduje z wiaduktem kolejowym linii Jelenia Góra-Gryfów Śląski oraz Jelenia Góra-Szklarska Poręba. Na szczycie wzgórza Krzywoustego znajduje się wybudowana w roku 1911, wieża widokowa o wysokości 22 metrów. Wieża z racji charakterystycznego dachu nazywana jest Grzybkiem, z punktu widokowego na szczycie rozpościera się panorama na Karkonosze oraz miasto Jelenia Góra. Obecny wygląd, wieża zawdzięcza rewitalizacji, którą zakończono w 2009 roku. Budynkiem opiekuje się Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, natomiast wstęp na taras widokowy jest bezpłatny.

Warto wiedzieć, że na szczycie Wzgórza Krzywoustego dawniej istniał gród warowny, który według różnych podań założony był przez Bobrzan w XI w. lub przez Bolesława Chrobrego w 1004 r. Natomiast inne źródła mówią, że gród założył Bolesław Krzywousty w 1111 r. Zdecydowanie jednak źródła pisane wspominają o murowanym zamku z lat 1291-1299. Możliwe, że na przełomie XV i XVI w. na wzgórzu funkcjonował odbudowany lub niecałkowicie zburzony zamek w charakterze siedziby mieszkalnej. Na początku XIX w. na wzgórzu znajdowały się jeszcze ruiny zamku.

Natomiast na przełomie XVIII i XIX wieku wzgórze zaczęło nabierać znaczenia jako punkt widokowy. Na szczycie wzgórza powstała gospoda oraz tzw. Ogród Muz (po koniec XVIII wieku).

Zamek Chojnik

Leżące praktycznie na skraju Karkonoszy ruiny Zamku Chojnik znajdują się na szczycie wzgórza porośniętego pięknym lasem. Aby dostać się do tego zamku, trzeba najpierw dojechać do miejscowości Sobieszów, a następnie zapłacić 8 zł (w 2020 roku) za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego. Wejście na szczyt wzgórza nie jest zbyt wymagające, trasa jest umiarkowanie łagodna przez las. Warto wiedzieć, że wstęp do Zamku Chojnik dla osoby dorosłej kosztuje 7 zł (2020 rok). Dzieci płacą połowę ceny.

Ruiny Zamku Chojnik leżą na wzgórzu Chojnik (627 m n.p.m.), nad Sobieszowem. Zamek Chojnik wybudowano w XIV w. przez księcia Bolka II z linii Piastów świdnicko-jaworskich, jako jeden z elementów systemu fortyfikacji granic księstwa. Następnymi właścicielami zamku był ród Schaffgotschów, którzy dokonali rozbudowy zamku w duchu renesansu. Niestety od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, kiedy ród przeniósł się do pałacu w Sobieszowie,  Zamek Chojnik pozostaje trwałą ruiną, którą możemy zwiedzać.

Jelenia Góra noclegi



Booking.com


Pozostałych atrakcji w pobliżu Jeleniej Góry jest co nie miara. Chociażby Karpacz czy Szklarska Poręba, ale one są oczywistymi atrakcjami. Zapraszam do poczytania linków powiązanych z tematem Jeleniej Góry oraz Karkonoszy, tych po stronie Polski oraz Czech.

Wakacje Chorwacja