Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Planica i malownicza dolina w Alpach Julijskich

Czas czytania: 5 minut

Planica i malownicza dolina w Alpach Julijskich

O Planicy słyszymy zazwyczaj w sezonie zimowym podczas skoków narciarskich, a właściwie lotów narciarskich. Planicę kojarzymy ze skocznią mamucią w Słowenii i zazwyczaj na tym się kończy. Nic bardziej mylnego. Dlaczego warto tam pojechać nie tylko na skoki narciarskie? Zapraszam do wpisu.


Mapa Planicy

Planica – co to takiego?

Planica to nazwa kurortu narciarskiego położonego w północno-zachodniej części Słowenii  tuż przy granicy z Włochami oraz Austrią w Alpach Julijskich, nieopodal Kranjskiej Gory. Znajdziemy tu także oprócz malowniczych widoków znany ośrodek sportów zimowych. W dolinie tej znajduje się mamucia skocznia narciarska Letalnica. To właśnie ona rozsławiła to miejsce na świecie. Rekord skoczni wynosi 252 metry i został ustanowiony 24 marca 2019 przez japońskiego skoczka Ryōyū Kobayashiego.

Kompleks skoczni narciarskich leży w malowniczej dolinie w Alpach Julijskich. Nad skoczniami górują urwiste dwutysięczniki: Ponce ( w języku słoweńskim Planica bywa nazywana również Doliną pod Poncami). Warto wiedzieć, że głównym powodem wybudowania tu największych do niedawna skoczni mamucich na świecie, były stabilne warunki pogodowe oraz wiatrowe. Nad spokojną pogodą w dolinie czuwa szczyt górski- Jalovec (2645 m n.p.m.), który jest uznawany za najpiękniejszy szczyt Alp Julijskich. To właśnie on wraz z równie wysokimi szczytami zatrzymuje masy wilgotnego powietrza z nad Adriatyku.


Skocznia w Planicy – historia

Za początki skoków narciarskich w Słowenii możemy uznać rok 1921, kiedy to odbyły się pierwsze mistrzostwa Jugosławii w Bohinju. Co więcej, ówczesny rekord skoków wyniósł… 9 metrów. Natomiast w 1932 roku inżynier S. Bloudek zaprojektował pierwszą na świecie skocznię mamucią, która umożliwiała lot na 100 metrów (oczywiście teoretycznie). Po dwóch latach obiekt nadawał się do użytku i w 1934 roku rozegrano na nim pierwsze międzynarodowe zawody. Natomiast w 1935 roku na skoczni pięciokrotnie pobito rekord świata.

Polecany artykuł:  [:pl]Czy stolica Chorwacji- Zagrzeb jest atrakcyjny?[:pl]
Planica
Kto odważył by się skoczyć?

Na skoczni tej legendarny zakopiańczyk Stanisław Marusarz (“Dziadek”), 17 marca 1935 r. jako pierwszy Polak pobił rekord świata osiągając 95 metrów.

Zawody pucharu świata na “bloudkovej velikance” odbywały się aż do 1998 roku. Niestety 2001 roku leciwa już konstrukcja nie wytrzymała naporu śniegu i zniszczeniu uległa podniesiona część rozbiegu. Natomiast w latach 2012-2013 na miejscu starej skoczni wybudowano nowy obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-125, tuż obok niego skocznię K-95. Po przerwie pierwsze zawody pucharu świata odbyły się w 2014 roku.

W statystykach skoczni w Planicy Polacy zawsze spisywali się doskonale. Nasi zawodnicy 3-krotnie pobili tu rekord świata w długości lotów, 5-krotnie wygrali zawody oraz wiele razy stawali na podium. Natomiast Adam Małysz odebrał właśnie tu 4 razy Kryształową Kulę, wygrywając w klasyfikacji generalnej pucharu świata (FIS). Poza tym „Orzeł z Wisły” zakończył właśnie tu swoją niezwykłą karierę.


Parametry skoczni

Jak już wcześniej wspomniałam historia skoczni w Planicy sięga lat trzydziestych XX wieku. Wtedy to słoweński inżynier Stanko Bloudek podjął decyzję o budowie skoczni pozwalającej latać na ponad 80 metrów. W ten właśnie sposób powstała słynna Velikanka, która początkowo punkt „K” miała ustalony na 85 metrze. Jednak szybko  pojawiły się następne plany rozbudowy skoczni, jednak realizacja wymagała budowę obiektu w innym miejscu. I tak powstała druga zdecydowanie większa skocznia. Skocznie – Velikanka oraz Bloudkova velikanka do dziś przechodziły wiele modernizacji.

Ciekawostką jest fakt, że podczas zawodów Pucharu Świata w 1987 roku na Velikance, polski skoczek Piotr Fijas pofrunął na odległość 194 metrów.  Tym samym pobił aktualny (wtedy!) rekord świata w długości skoku. Co więcej do dziś  jest to najdłuższy skok w historii oddany klasyczną techniką. Ponadto obecnie rekordzistą skoczni jest inny Polak- Kamil Stoch, który to w marcu 2017 roku pobił rekord i pofrunął na odległość 251,5 metra.

Parametry skoczni w Planicy:
Punkt konstrukcyjny: 200 m
Wielkość skoczni (HS): 240 m
Długość najazdu: 133.8 m
Nachylenie najazdu: 35.1°
Nachylenie progu: 11°-11.5°
Długość progu: 8.00 m
Wysokość progu: 2.93 m
Nachylenie zeskoku: 35.6°/33.2°/30.6°
(źródło: Wikipedia)

Cennik wstępu oraz daty rozgrywania konkursów znajdują się na stronie tutaj

Polecany artykuł:  [:pl]Via ferrata - wyspa Hvar[:]

Nie samą skoczną Planica słynie – atrakcje w pobliżu

Słowenia atrakcje
Słoweńskie atrakcje
Żródło: https://www.thinkslovenia.com/

Kranjska Gora

Położona na granicy z Austrią i Włochami, Kranjska Gora to najsłynniejszy kurort górski w Słowenii, leżący na około 800 m.n.p.m.  To właśnie tu odbywają się coroczne zawody Pucharu Świata w narciarstwie oraz skokach narciarskich. Co więcej narciarstwo to główna atrakcja w okolicy. Kranjska Gora to wspaniały ośrodek dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych narciarzy, ze stokami stosunkowo blisko zlokalizowanymi od centrum. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy są trasy Pucharu Świata w Podkoren (połączonej z głównym terenem narciarskim Kranjska Gora) i 8 ośrodkach we Włoszech, Austrii i Słowenii, w odległości 30-60 minut jazdy. Do dyspozycji narciarzy pozostaje również 6 wyciągów krzesełkowych. Natomiast z centrum w kierunku doliny Tamar prowadzi 40-kilometrowa trasa idealna do biegów narciarskich.

Natomiast dla bardziej zaawansowanych narciarzy znajdują się trasy w Podkoren (połączonej z głównym terenem narciarskim Kranjska Gora) oraz w 8 ośrodkach we Włoszech, Austrii oraz Słowenii (w odległości 30-60 minut jazdy autem).

Jezioro Jasna

Położone około 2 kilometrów od Kranjskiej Gory, Jezioro Jasna zasługuje na nieco więcej uwagi. Jest to wspaniałe alpejskie jezioro o powierzchni około 2 ha. Widoki na okoliczne szczyty gór zapierają dech w piersiach. Natomiast Jeziora Jasna i okolicy strzeże posąg Zlatoroga (złoty róg), legendarnej kozicy. Jezioro Jasna oferuje nie tylko miejsce na spacer, ale także miejsce, w którym można odpocząć i się ochłodzić podczas letnich upałów.

Triglav

Triglav to najwyższy szczyt Alp Julijskich oraz za razem najwyższy szczyt Słowenii o wysokości 2864 m n.p.m. Co więcej znajduje się w herbie i na fladze Słowenii. Triglav – po słoweńsku znaczy „Trójgłowy”, wbrew nazwie, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Nazwa Triglav najprawdopodobniej wzięła się od średniowiecznych słowiańskich wierzeń, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trojana. Było to pogańskie bóstwo wody, ziemi i podziemi. Natomiast po raz pierwszy nazwa Triglav pojawiła się w 1573 roku. Masyw górski Triglav stanowi teren Triglavskiego Parku Narodowego.

Polecany artykuł:  Park Narodowy Krka

Rezerwat Przyrody Zelenci

Rezerwat Przyrody Zelenci uznano za rezerwat przyrody w 1992 roku. Obejmuje on nie tylko szmaragdowozielone jezioro, od którego pochodzi jego nazwa, ale także jego otoczenie o łącznej powierzchni 47 hektarów. Natomiast wypływająca woda z podziemnego strumienia pochodzącego z doliny Planicy tworzy jezioro o głębokości do 2 metrów.

Warto wiedzieć, że jezioro ma przez cały rok temperaturę 5-6 stopni Celsjusza. Woda z jeziora wpada do strumienia wypływającego na wschód do płytkich bagien o szerokości 200 m. Dodatkowo w okolicy występuje wiele zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.


Planica noclegi

Jeśli poszukujecie sprawdzonego i taniego apartamentu w Słowenii, w tym w Planicy, polecamy skorzystać z naszego rabatu przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner. Zapraszamy, ponieważ my tak podróżujemy od lat.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację

Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia również innych interesujących miejsc w Słowenii. Zapraszam do przeczytania pozostałych naszych wpisów o Słowenii:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *