Atrakcja turystyczna Trogir podwodne atrakcje
Chorwacja atrakcje,  Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Droga Krzyżowa pod wodą – nieznana atrakcja turystyczna w Trogirze

Czas czytania: 2 minut

Droga Krzyżowa pod wodą -jedyna taka atrakcja turystyczna w Chorwacji

Dwoje entuzjastów Joško Kandija – właściciel centrum nurkowego Blue Nautica z Trogiru oraz Valentina Valenta -właścicielka firmy Val Obrtni z Petrnija połączyli swoje pasje i powstał niesamowity projekt – jedyna w swoim rodzaju i na świecie atrakcja turystyczna – pierwsza Droga Krzyżowa na dnie morza. Zapraszamy do Chorwacji a dokładnie do Trogiru koło Split.

Miasto Trogir leży na małej wyspie między stałym lądem Chorwacji a wyspą Čiovo. Co więcej leży około 27 kilometrów na zachód od miasta Split. Od 1997 r. historyczne centrum Trogiru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje turystyczne Trogir
Atrakcja turystyczna Trogir fot: Bozidar Vukicevic / CROPIX

Różnorodne formy prezentacji krzyża poprzez techniki malarskie, muzykę, rzeźbę oraz dzieła literackie są bardzo popularne. Jednak tak unikalnego projektu nie wykonał nikt nigdy do tej pory.

Droga krzyżowa na dnie morza w okolicach Trogiru składa się z 50 rzeźb naturalnej wielkości reprezentujących postaci, które spotykał Jezus na swojej drodze krzyżowej.

Atrakcje turystyczne Trogir
Atrakcje turystyczne Trogir fot: Bozidar Vukicevic / CROPIX

Poza tym wybór miejsca stworzenia tego projektu padł na małą zatoczkę w pobliżu Trogiru –  Jelinak. Zatoka ta jest głęboka na około 10 metrów. Co ciekawe rzeźby umieszczone są na głębokości 4-9 metrów.  Koszt całego projektu wyniósł około 800 000 kun.

Ponadto w  planach jest również oświetlenie całej Drogi Krzyżowej, aby móc nurkować również w nocy.

Polecany artykuł:  Trasa wzdłuż wybrzeża Dalmacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.