Miasto Krk

Miasto Krk – atrakcje, plaże, zabytki

Czas czytania: 6 minut

Znak rozpoznawczy miasta Krk – kamienna dzwonnica jest dobrze widoczna z nadbrzeża przy przystani. Krk to port i kurort na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Krk. Miasto Krk jest ważnym ośrodkiem turystycznym latem, ponieważ ma kilka uroczych i wart uwagi plaż. Najładniejsza naszym zdaniem jest zatoczka Dražica z piaszczystą plażą otoczoną lasem sosnowym. Dodatkowo większość hoteli w mieście Krk znajduje się w zatoce Dražica i wokół niej.

Głównym zajęciem mieszkańców jest turystyka, choć zajmują się oni również rolnictwem, uprawą winorośli, sadów oraz rybołówstwo. Miasto Krk jest dobrze skomunikowane drogami z innymi osadami na wyspie, zwłaszcza Omisalj, Dobrinj, Vrbnik oraz Baska.

Sezon letni jest doskonałym czasem na udział w wielu różnorodnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Krk. Warto zwrócić uwagę na lokalny festiwal ku czci świętego patrona miasta, św. Kwiryna –Quirinus  (4 czerwca). Na uwagę zasługuje również letni festiwal Krk od połowy lipca do połowy sierpnia z koncertami i pokazami odbywającymi się w mieście oraz targi Krk od 8 sierpnia do 10 sierpnia.


Miasto Krk – krótka historia

Miasto Krk założyli Ilirowie. W  czasach rzymskich, miasto było ważnym portem. Natomiast w średniowieczu zostało dodatkowo ufortyfikowane. Część zabytkowych murów przetrwała do dziś.

Stare Miasto Krk otoczone jest murem, który zachował się do dziś. Różne warstwy muru są świadkami różnych okresów historycznych od czasów iliryjskich, aż do upadku Wenecji. O tych murach wspomniano po raz pierwszy w I wieku przed naszą erą. Natomiast ostatnia poważna przebudowa miała miejsce w XV wieku. Główna brama miasta została po raz pierwszy wspomniana w 1350 roku. Co ciekawe pierwotnie znajdowała się bardziej na południowej stronie wyspy. Ponieważ miasto było wówczas otoczone murami, główne wejście zostało przeniesione w kierunku morza. W centrum widać ratusz, który znajduje się w wieży, która została zbudowana w XV wieku za darmo przez wyspiarzy. Na wieży znajduje się zegar miejski. Pod rynkiem znajduje się interesujące stanowisko archeologiczne.

Archeolodzy odkryli między innymi najstarszy mur miejski, zbudowany około trzeciego lub czwartego wieku p.n.e.

 


Miasto Krk atrakcje

Krk to  popularna miejscowość na wyspie o tej samej nazwie – sporo w niej campingów, hoteli oraz kwater prywatnych. Co ciekawe, znakiem rozpoznawczym Starówki Krk to niewysoka kamienna dzwonnica z cebulastą kopułą. Idealnie ją widać z nadbrzeża przy zatoce. Na Stare Miasto można wejść przez Vela placa- dawne rzymskie Forum, stoi tam również czworokątna wieża strażnicza z zegarem.

Najważniejsze zabytki  Krk skupiają się przy niewielkim placu Trg sv. Kviryna, blisko ul. Mahnića, nieopodal murów obronnych osłaniających miasto od strony morza. Stolica wyspy Krk znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy i jest częścią powiatu Primorsko-Goranskiego.

Krk co warto zobaczyć?

W centrum miasta możemy również zauważyć niewielki plac z utwardzonym „skrzyżowaniem”, łączącym dwie główne ulice, które wskazują pierwotne centrum miasta. Cardo Maximus i Decumanus to ulice przecinające stary rynek, jak go nazywali Rzymianie. Miasto Krk jest jednym z najstarszych miast na Adriatyku. Jest to również najstarsze miasto, które zaczęło zajmować się turystyką. Świadczą o tym  pierwsze pocztówki turystyczne, które zostały wydane w 1866 roku.

W tym obszarze znajduje się również gotycki kościół św. Franciszka z XIII wieku Natomiast obok niego wieża została dobudowana nieco później. Obszar ten zawsze był bardzo świętym miejscem, dlatego dziś nazywa się go również małym Watykanem.

  • Zamek Frankopanów – przylega on również do murów obronnych. Ponadto z  XV wiecznej budowli zachowały się dwie baszty (okrągła i kwadratowa) oraz mury zewnętrzne. Poza tym latem na zamkowych murach odbywają się imprezy kulturalne oraz przedstawienia teatralne.
  • Katedra Wniebowzięcia NMP – została wzniesiona w XII w. również na ruinach kościoła z VI wieku. Natomiast wcześniej w tym miejscu były rzymskie łaźnie. Ponadto kościół przez lata poddawany był licznym przeróbkom, ale jego romański wygląd się nie zmienił. Obecnie do świątyni przylega XV wieczna kaplica, w której to spoczywają członkowie rodu Frankopanów.
  • Crkva sv Kvirynapatrona Krk, jest to również kościół z przełomu X/XI wieku. Natomiast obecnie znajduje się tutaj galeria z ekspozycją sakralną, głównie są to naczynia liturgiczne oraz obrazy.
  • Klasztor Benedyktynów oraz Franciszkanów – znajdują się one po przeciwnych stronach Starówki Krk.
  • Rzymskie Ruiny –  w murach miasta
  • W 49 roku n.e. na wodach przybrzeżnych Krk miała miejsce ważna bitwa morska między Cezarem a Pompejuszem

Miasto Krk polecane noclegi

Krk plaże

Wiele pięknych plaż wokół miasta Krk sprawia, że jest to popularny cel podróży dla szukających słońca plażowiczów. Wzdłuż malowniczego wybrzeża w pobliżu starego miasta znajduje się wiele wspaniałych zatoczek, w których można się kąpać i odpoczywać. Niektóre z tych plaż posiadają nawet Błękitną Flagę, znak najwyższej jakości plaży.

Plaża Porporela

Plażę Porporela tworzy kilka malowniczych, żwirowych zatoczek. Jest ona szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi. Szczególne wrażenie robią wspaniałe turkusowe kolory morza, które wraz ze śródziemnomorskimi sosnami wyczarowują bajeczne tło.

Plaża Punta Di Galetto

Długi odcinek wybrzeża z plażą Punta Di Galetto  jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych plaż w mieście Krk. Na dodatek znajduje się ona zaledwie kilka minut spacerem od starego miasta. Tuż za plażą znajduje się promenada, gdzie można znaleźć plażowe bary i kawiarnie.

Plaża Camping Jezevac

Plaża Jezevac jest jedną z najpiękniejszych plaż w mieście Krk. Znajduje się ona na kempingu o tej samej nazwie, zaledwie kilka minut spacerem od starego miasta. Wzdłuż malowniczego wybrzeża jest kilka pięknych zatoczek, w których można się kąpać oraz opalać. Kemping oferuje także szeroką gamę zajęć z zakresu sportów wodnych, a dobre restauracje oferują smaczne jedzenie.

Plaża Portapisana

Plaża Portapisana znajduje się bezpośrednio przy starym mieście Krk. Jest ona idealna, jeśli chcecie połączyć opalanie i kąpanie ze zwiedzaniem. Można tu cieszyć się mieszanką betonowej plaży i bardzo drobnego żwiru, gdzie podczas opalania można podziwiać wspaniały widok na stare miasto. Morze na tym odcinku wybrzeża jest niezwykle czyste i mieni się najpiękniejszymi kolorami wody.

Miasto Krk – gdzie smacznie zjeść?

Wyspa Krk jest popularna z powodu produkcji jednych z najlepszych oliwek w Chorwacji i regionie. W lokalnych piekarniach warto spróbować smażonych przysmaków Fritule (smażone pączki), kroštule i jednego z najbardziej popularnych słodyczy na wyspie – ciasta Krčka kneginja (księżniczka z Krk).

Konoba Nono

Konoba Nono to jedna z najlepszych lokalnych restauracji w mieście Krk, która serwuje bardzo smaczne owoce morza i ryby. Ceny są adekwatne do wielkości porcji. Polecamy!

Adres: Ul. Krčkih iseljenika 8

Konoba Galija

W konobie tej oprócz doskonałych ryb i owoców morza warto spróbować pizzę lub inne dania mięsne. Konoba Galija znajduje się nieco bardziej w centrum miasta, jednak i tak jest stosunkowo blisko największych atrakcji Krk. Polecamy!

Adres: Frankopanska 38

Konoba Šime

Konoba oprócz doskonałej kuchni oferuje bajeczne widoki na morze i port. Specjalnością tego miejsca są owoce morza i ryby. Można tu napić się także doskonałej kawy czy lemoniady.  Polecamy!

Atrakcje w pobliżu miasta Krk

Jaskinia Biserujka – Špilja Biserujka

Jaskinia Biserujka znajduje się na wyspie Krk na północny zachód od miejscowości Rudine. Biserujka otwarta na zwiedzanie turystów i oferuje bogactwo stalagmitów i stalaktytów. Chociaż obszar wokół Biserujki jest głównie jałowy oraz skalisty i na pierwszy rzut oka wydaje się raczej nieciekawy.

Ponadto Jaskinia Biserujka i Zatoka Slivanjska są połączone Szlakiem Edukacyjnym, dzięki czemu każdy odwiedzający może poznać zaskakujące szczegóły dotyczące krajobrazu za pomocą 5 paneli informacyjnych. Szlak obejmuje 30-minutowy spacer. Koszt wstępu do jaskini Biserujka dla dorosłych wynosi 30 kn, dzieci powyżej 5 lat – 12 lat 20 kn, natomiast dzieci do lat 5 zwiedzają za darmo. Jaskinia Biserujka otwarta jest od kwietnia do października. Żeby potwierdzić czy jaskinia jest otwarta warto wejść na stronę -> http://www.spilja-biserujka.com.hr

Vrbnik 

Dzięki swojej bogatej historii Vrbnik znany jest jako kolebka chorwackości oraz z pewnością jest jedną z najstarszych osad na wyspie Krk. Warto wiedzieć, że Vrbnik znajduje się dosyć wysoko, bo prawie 50 metrów n.p.m. w naprawdę wyjątkowym miejscu, na klifie, który dosłownie zanurza się w morzu Adriatyckim.

Dzisiaj najważniejszym produktem z którego słynie Vrbnik jest jego złoto-żółte wino – Žlahtina, które stało się sławne nawet w szerszych kręgach. Według opowieści starych mieszkańców Vrbnik, zanim wino stało się sławne w tym rejonie, pola uprawiano zbożami, aby wyżywić miejscowe rodziny. W takich warunkach winorośl uprawiano na skraju pól, ponieważ rynek wina jeszcze nie istniał, a wino produkowano wyłącznie na własne potrzeby.

Dobrinj 

Gmina Dobrinj znajduje się we wschodniej części wyspy Krk. Dobrinj znajduje się na wzgórzu o wysokości 200 metrów n.p.m. Warto wiedzieć, że w przeszłości było centrum kształcenia umiejętności czytania oraz pisania.

Szczególną wartością tej pięknej osady jest górujący nad okolicą kościół parafialny św. Szczepana. Ponadto wspomniano o nim w historii już w XII wieku.


Miasto Krk dojazd

Położenie wyspy w najbardziej wysuniętej na północ części Adriatyku czyni ją „pierwszą” i najbliższą wyspą dla wszystkich turystów przybywających z kontynentalnej części Europy w poszukiwaniu śródziemnomorskiego klimatu.

W latach 80. wyjątkowo dogodnej lokalizacji wyspy Krk dopomogło wybudowanie kilometrowego mostu Krk, który łączy wyspę Krk z lądem stałym. Most od kilku lat jest bezpłatny.

Poza tym wyspa Krk jako łatwo dostępna wyspa, z międzynarodowym lotniskiem Rijeki z pewnością będzie doskonałym wyborem dla wszystkich turystów poszukujących ucieczki od tłoku i zgiełku dużych miast.


Miasto Krk mapa

Krk opinie

Miasto Krk to niepozorne wyspiarskie miasteczko skrywające w sobie ogrom historii. Może nie jest to miasto tak popularne jak wyspy: Hvar czy Korcula ale zapewniamy, że również ma w sobie to “coś”.

 

Polecane artykuły:

Baška Krk -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/krk/baska/

Wyspa Krk -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/krk/

Chorwacja