cres

Cres – miasto

Czas czytania: 6 minut

W naturalnie chronionej zatoce znajduje się piękne, historyczne miasto Cres, które jest ulubionym celem żeglarzy ze względu na dogodne położenie

Miasto Cres
Miasto Cres
fot. www.livecamcroatia.com

Wyspa Cres jest pełna naturalnego piękna. Strome urwiska, gęste dębowe i piniowe lasy oraz  liczne pastwiska to symbol wyspy. Ponadto na wyspie od wieków hoduje się owce, więc wełna z wyspy jest bardzo popularna. Dodatkowo jedną z naturalnych atrakcji, na którą warto zwrócić uwagę, jest niezwykłe zjawisko naturalne – jezioro Vrana. Co ciekawe jego poziom jest poniżej poziomu morza, co czyni go szczególnie atrakcyjnym. Legenda mówi, że na dnie jeziora znajduje się zamek.

Miasto ma również piękne plaże, zwłaszcza plaża w Kovačine, gdzie znajduje się plaża dla psów. Między innymi wszyscy, którzy kochają zwierzęta, będą powracać w to miejsce ze względu na miejsce przyjazne dla zwierząt.


Cres

Miasto Cres to centrum administracyjne wyspy o tej samej nazwie oraz największa osada na wyspie. Dodatkowo Cres to ufortyfikowane miasto z gęstą strukturą urbanistyczna, położone w osłoniętej zatoce po zachodniej stronie wyspy. Obecnie obszar miasta przypomina kształtem podkowę wzdłuż północnej krawędzi dużego portu Cres. Port rozciąga się na długości 1800 metrów i szerokości 800 metrów. Zajmuje on centralną pozycję w odniesieniu do obszaru wyspy i dodatkowo ma korzystne położenie w odniesieniu do szlaków morskich i połączeń z głównymi portami zapewniły wiodącą rolę miasta na wyspie Cres.

Miasto jest zamieszkane od czasów prehistorycznych, o czym świadczą prehistoryczne ruiny. Ufortyfikowana osada rozwijała się wzdłuż wybrzeża, poniżej grzbietu wzniesienia. Ponadto znajdowała się na przeciw wczesnej chorwackiej osady w zatoce Lovreska we wschodniej części wyspy.

Miasto  zbudowano w średniowieczu w 1332 roku. Natomiast od 1459 roku, za czasów panowania weneckiego, odebrało funkcję miejscowości  Osor – ówczesnemu gospodarczemu i administracyjnemu centrum archipelagu Cres-Losinj.

Warto wiedzieć, że w starożytności znajdowała się tutaj rzymska osada Res Publica Crepsa. Ponadto po upadku Cesarstwa Rzymskiego osada wpadła we władanie Bizancjum. Natomiast w VI w. panowanie przypadło Słowianom. Co ciekawe od XI do XVIII w. znajdowało się ono pod panowaniem Republiki Weneckiej. Natomiast po ich panowaniu miasteczko zachowało mury obronne oraz narożne baszty. Po upadku Republiki Weneckiej panowanie przejęli również Habsburgowie.

W mieście niemal na każdym kroku można zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskich kościołów i zabytkowych ruin. Cres otaczają trzy bramy miejskie. Warto zobaczyć zegar miejski, pałac Arsan, kamienicę z filarem hańby, klasztor Franciszkanów oraz Kościół św. Franciszka.


Plaże w mieście Cres

W miejscowości znajdziemy dosyć sporą przestrzeń do spacerów oraz w nieco dalszej odległości od centrum kilka plaż. Na uwagę zasługuje plaża – Plaža Kovačine niepodal Campingu Kovačine. Jest to plaża z drobnym żwirkiem, z krystalicznie czystą wodą, dosyć długa jednak w sezonie wakacyjnym naszym zdaniem jest zbyt zatłoczona.

Kolejna plaża nieco bliżej centrum Cres to plaża Melin. Z plaży Melin rozciąga się ciekawa panorama na miasto Cres oraz na Marinę Cres. Plaża pokryta jest drobnym żwirkiem oraz kamieniami. Nieopodal znajdziemy kilka kawiarni i barów.

Trzecia z plaż znajduje się nieco na południe od centrum miasta, praktycznie tuż obok Mariny ACI Cres. Jest to plaża Grabar. Z plaży rozciąga się również ciekawa panorama miasteczka.


ACI Marina Cres

Duża marina ACI na wyspie Cres znajduje się w sercu największej, ale także najmniej zaludnionej wyspy Adriatyku. Zgodnie z wysokimi wymaganiami, ACI Marina Cres z dumą nosi Niebieską Flagę, śmiało potwierdzając idealną czystość wody oraz świadomość zarządzania środowiskiem. Marina ta zajęła drugie miejsce w 2009 i 2010 roku w wyborze najlepszej mariny na Adriatyku. W 2011 roku została uznana za najlepszą marinę w kategorii ponad 450 miejsc do cumowania, podczas gdy w 2013 roku zajęła 3 miejsce w kategorii najlepszych dużych marin na Adriatyku. W 2017 r. Marina ACI Cres otrzymała prestiżową nagrodę „Moja ulubiona marina”. Natomiast w 2019 r. zdobyła 2 miejsce według ocen gości chorwackich marin.


Cres co warto zobaczyć?

Stare centrum miasta, otoczone jest murami w kształcie prostokąta z pięcioma wieżami i kilkoma bramami miejskimi. Urbanistycznie wygląd miasta został zaprojektowany przed końcem weneckich rządów, z wyjątkiem kilku późniejszych ulepszeń, praktycznie całość zachowała się do dziś.  Do końca okresu weneckiego Cres znajduje się wyłącznie w obrębie murów miejskich, natomiast poza obszarem miejskim znajdują się jedyne dwa klasztory. Główne zmiany nastąpiły podczas rozwoju żeglugi i przemysłu stoczniowego w połowie XIX wieku.

Kościół św. Franciszka

Kościół świętego Franciszka zbudowany był w XV w. w stylu gotyckim. Kościół przeszedł wiele zmian. Natomiast obecny “styl” sięga 1854 r. w którym to szlachecka rodzina Petrić rozbudowała kościół z 1520 r dodając renesansową kaplicę. We wnętrzu znajdują się również zabytkowe organy z 1904 r. Nad Ołtarzem natomiast wisi drewniany krucyfiks z przełomu XVII i XVIII w. W 1694 r. do użytku oddana została przepiękna wieża kościoła.

Loggia

XVI wieczna Loggia była siedzibą dawnych władz miejskich. Było to miejsce wymierzania kary przestępcom. Świadczą o tym zachowane ślady po łańcuchach, które pełniły funkcję podobną do pręgierza. Poza tym w przeszłości czytano tu deklaracje, zawierano umowy oraz było to miejsce, gdzie mieszkańcy miasta Cres po prostu dobrze się bawili. Obecnie w tym miejscu wcześnie rano mieszkańcy wyspy Cres sprzedają swoje “domace” produkty są to m.in.: owoce i warzywa, miód oraz oliwa z oliwek.

Brama miejska z wieżą zegarową

Brama miejska pochodzi z XVI wieku. Dzięki bramie możemy dojść do placyku z Kościołem Matki Boskiej Śnieżnej z XV wieku.

Pałac Petris

W mieście  zachowało się kilka ciekawych pałaców, a wśród nich zachował się XV -wieczny Pałac Petris w stylu gotyku weneckiego. Poza miastem natomiast znajdują się XV- wieczne obiekty sakralne: dwa klasztory (franciszkański i benedyktyński) oraz kościółek św. Marii Magdaleny z 1402 roku.

cres-5
Zabytkowa baszta ( fot. Yacht Rent, flickr.com)

Cres – historia turystyki

Obecnie miasto postawiło na rozwój turystyki, która historia w tym miejscu sięga 1845 roku. Dzięki temu miasto Cres zyskuje miano drugiego miejsca z najdłuższą tradycją turystyczną na Adriatyku. Dokładnie w czerwcu 1845 roku do miasteczka dopłynęło parowcem około 200 turystów prosto z Rijeka. Co ciekawe pierwszy hotel w Cres – hotel Miramar – został uruchomiony pod koniec XIX wieku. Moment otwarcia hotelu uznawany jest za początek współczesnej turystyki na wyspie oraz w mieście Cres.


Cres noclegi

Miasto Cres posiada stosunkowo dobrze rozbudowaną bazę hotelową jak na tak małą miejscowość. Kwatery mają dosyć wysoki standard a co za tym idzie również nieco wyższe ceny.

Jeśli poszukujecie sprawdzonego i taniego apartamentu w całej Chorwacji i nie tylko, w tym na wyspie Crespolecamy skorzystać z naszego rabatu przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner. Zapraszamy, ponieważ my tak podróżujemy od lat.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ

Odległości z Cres

Wyspa połączono z lądem liniami promowymi Brestova – Porozina lub przez wyspę Krk linią Valbiska – Merag. Na pobliskiej wyspie Krk znajduje się międzynarodowe lotnisko Rijeka. Przez cały rok zapewniany jest katamaran i połączenie autobusowe do Rijeki.

Krk – 14 km, Crikvenica – 30 km, Pula – 40 km, Rijeka – 41 km, Opatija – 42 km, Mali Losinj – 48 km