Mała Chorwacja

“Mała Chorwacja” i Skałki Twardowskiego w Krakowie – zwiedzanie

Czas czytania: 2 minut

Zalew Zakrzówek – nazywany również “małą Chorwacją” to sztuczny akwen wodny w Krakowie na Zakrzówku. Powstał on w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu. Zalew Zakrzówek składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Do 2019 roku brzegi Zalewu Zakrzówek w Krakowie stanowiły jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian i okolicznych mieszkańców oraz turystów (jak ja). Od dłuższego czasu kąpiel w zalewie była zabroniona z powodu wielu utonięć. Za nieprzestrzeganie zakazu kąpieli wiąże się ciemna strona tego miejsca. Siatka ochronna, ostrzegająca przed niebezpiecznymi miejscami była ciągle niszczona. Przez ostatnie lata zginęło tu sporo osób – część z nich przypadkowo, natomiast część w wyniku samobójstwa.

Warto wiedzieć, że w czasie II Wojny Światowej, teren ten wykorzystywano jako kamieniołom Zakrzówek Kraków. Natomiast od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła.

Zakrzówek nurkowanie 

Zalew Zakrzówek w Krakowie udostępniony był do nurkowania do 14 lipca 2019. Wcześniej w nieodpłatne użyczenie otrzymało go Centrum Nurkowe Kraken które od 1999 roku prowadziło na nim bazę nurkową. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7–31 metrów. Obejmują one m.in. samochód Polski Fiat 125 p, autobus, łodzie i inne. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca pracującego tu Karola Wojtyłę.

Maksymalna głębokość zalewu Zakrzówek wynosi 32 m. Widzialność pod wodą potrafi sięgać do 15 metrów. Natomiast przy dnie pod koniec lata szczególnie tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu. Warto wiedzieć, ze Zakrzówek dzięki wapiennym ścianom otaczającym Zalew oraz dobrej przejrzystości stanowiło jedno z najatrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce.

Baza nurkowa działała do 14 lipca 2019 roku. Zakrzówek przejął now właściciel – miasto Kraków, który rozpoczął na tym terenie budowę ogólnodostępnego parku.


Miejsce to urzekło mnie podczas mojej ostatniej wizyty w Krakowie. Wtedy jeszcze nieświadomie byłam tam pod koniec czerwca, czyli praktycznie tuż przed zamknięciem tego pięknego miejsca. A czym mnie ono urzekło?

Zapewne wiecie, lub jeszcze nie, że jestem od 10 lat zakochana w Chorwacji. Pierwsze spojrzenie na Zalew w Zakrzówku spowodowało, że poczułam się jakbym właśnie tam się znalazła. Kolor wody, skały dookoła tylko zakaz kąpieli z wiadomych powodów.

Spójrzcie sami i oceńcie, zapraszam na krótką fotorelację ze spaceru w 2019 roku:

Skałki Twardowskiego

Skałki Twardowskiego znajdują się w odległości około 3 kilometrów od centrum Krakowa, pomiędzy ulicami Tyniecką, Norymberską oraz Wyłom. Co więcej skałki wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Park ma powierzchnię około 34 ha i jest terenem rekreacyjnym.

Coś dla miłośników Legend 🙂

Nazwa Skałek Twardowskiego pochodzi od legendy, według której Pan Twardowski właśnie w tym miejscu miał prowadzić szkołę magii oraz czarnoksięstwa. Niestety pewnego dnia, jego laboratorium wybuchło i na jego miejscu powstały skałki.

Zakrzówek dojazd

Kiedy Zakrzówek w Krakowie będzie otwarty?

Pierwotny plan zakładał otwarcie “Małej Chorwacji” na Zakrzówku w Krakowie w sezonie wakacyjnym 2022. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem. Park Zakrzówek i Kąpielisko otwarto w 2023 roku.


Podsumowując, Zalew Zakrzówek “Mała Chorwacja” w Krakowie zrobił na mnie dosyć spore wrażenie. Mam nadzieję, że po ponownym otwarciu terenu, przyroda nie ucierpi a stanie się ona bardziej bezpieczna dla miłośników odpoczynku na łonie przyrody.Booking.com

Wakacje Chorwacja