Wyspa Hvar

Wyspa Hvar

Czas czytania: 10 minut

Wyspa Hvar – wyspa lawendy, jest to jedna z większych wysp Chorwacji

Wyspa Hvar nazywana jest również chorwacką Maderą oraz wyspą lawendy. Słynie również  z bardzo niebezpiecznych i krętych dróg. To drugie określenie skłoniło mieszkańców do stworzenia przekleństwa: obyś zginął na drogach Hvaru!

Wyspa Hvar jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich chorwackich wysp. Nam zdecydowanie wyspa przypadła do gustu ze względu na historię i kulturę, piękne krajobrazy, ukryte zatoki, smaczne jedzenie oraz wspaniałe lokalne wina. Warto wiedzieć, że wyspa z powierzchnią 300 m2, jest czwartą co do wielkości chorwacką wyspą.

Wyspa Hvar mapa

Wyspa Hvar ciekawostki

Kręte i wąskie z niebezpiecznymi przepaściami drogi, dostarczają nie lada emocji oraz skoku adrenaliny. Miejscowi jeżdżą po nich z delikatnie mówiąc “fantazją”. Wyspa Hvar  jest atrakcyjna przez cały rok. Występuje tu największe nasłonecznienie – średnio 2724 h rocznie!

Wyspa Hvar ma długość 68 km i szerokość od 4 do 11 km. Najwyższy szczyt wyspy to Sveti Nikola 626 m.n.p.m. Wybrzeże wyspy Hvar dzieli się na północną część – bardziej przyjazną turystom, obfituje w półwyspy i zatoczki, natomiast część południowa ma charakter stromy oraz skalisty.

Pomimo rajskiego wizerunku wyspy Hvar, mieszkańcy nie mają tu zbyt łatwo. Na wyspie Hvar nie ma rzek ani jezior, a roczna suma opadów to zaledwie 800 mm. Do tradycyjnych zajęć należy rybołówstwo, uprawa winorośli, oliwek, fig oraz lawendy i rozmarynu. Najbardziej jednak mieszkańcy otwarci są na turystów, praktycznie od 1868 roku bowiem wtedy powstała tu pierwsza organizacja turystyczna.

Warto oddalić się nieco dalej od miasta Hvar (stolicy wyspy Hvar) i w Jelsie, Starim Gradzie, Vrboska czy Pitve można doświadczyć spokojnego i typowo dalmatyńskiego stylu życia mieszkańców.


Hvar – trochę historii wyspy

Wyspa Hvar była zamieszkana już od czasów neolitu, pierwsi mieszkańcy “udomawiali” pieczary – świadczą o tym pozostawione przez nich pamiątki w jaskiniach: Markova oraz Pokrivenik. W roku 384 p.n.e. Grecy założyli tu osadę Faros –  latarnię morską. Po Grekach nastali Ilirowie, potem Rzymianie a od VII w. rozpoczęła się ekspansja Słowian. Następnie teren ten przechodził z rąk do rąk, aż w 1420 r. przypadł Wenecji. Wenecjanie panowali na wyspie do 1797 r. potem władzę przejęli Austriacy. Podczas wojen napoleońskich wyspę Hvar przejmowali Francuzi oraz Anglicy. Natomiast 12.09.1944 roku Hvar stał się częścią Jugosławii.


Wyspa Hvar plaże 

Plaże na Hvarze są przede wszystkim kamienisto-żwirowe. Ponadto położone są w zatoczkach otoczonych lasami sosnowymi lub piniowymi. Na Hvarze znajdują się też naturalne piaszczyste plaże, przede wszystkim po stronie północnej wyspy, a to ze względu na to, że wiatr północny (bura) i fale od strony północnej są silniejsze od tych z południowej strony. Dlatego też i żwirek na plażach żwirowych po tej stronie wyspy jest drobniejszy, a co za tym idzie plaże są bardziej odpowiednie dla dzieci oraz osób nieumiejących pływać. Poza tym płytkie piaszczyste plaże w głęboko wciętych w ląd zatokach możecie znaleźć w okolicach Jelsa i w zatoce Mlaska w pobliżu Sucuraj, a także z południowej strony na plaży „Česminica” w Sućuraj.

Plaże w pobliżu miasta Hvar

Mekićevica

Plaża Mekićevica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Hvar (oddalona jest zaledwie 2,5 km na wschód od miasta). Składa się z dwóch żwirowych miejsc do plażowania i białego kamienistego nabrzeża („Bila punta” – „Biały przylądek”), idealnego dla tych osób, które pragną się oddać upałowi chorwackiego słońca. Do zatoki można dotrzeć łodzią lub na piechotę.

Milna Hvar

Miejscowość Milna leży około 4 km na wschód od miasta Hvar. W Milna znajdują się dwie plaże żwirowe oraz przyjazne wybrzeże porośnięte lasem sosnowym, otoczone agawami, winnicami oraz sadami. W pobliżu Milna znajdują się jeszcze dwie podobnie zalesione zatoki – Malo i Veliko Borče.
Ponadto Milna jest jednym z najstarszych chorwackich ośrodków wypoczynkowych. Powstała praktycznie na początku turystyki na wyspie Hvar, a o jej wyraźnym rustykalnym charakterze świadczy stara willa letniskowa z XVII wieku należąca do szlacheckiej rodziny (dzisiaj własność rodziny Božić- Fio).

Zaraće

U podnóża małej, opuszczonej wioski Zaraće, usytuowanej na szczycie skalistego klifu w taki sposób, że dla patrzącego od strony morza wygląda jak pirackie gniazdo, znajduje się głęboka zatoka ze żwirową plażą.
To wspaniałe miejsce dla miłośników nurkowania ze względu na malownicze podwodne pejzaże. Do Zarać można dojechać samochodem lub przypłynąć statkiem.

Dubovica

Dubovica to ulubiony hvarski kurort wypoczynkowy. Jest on oddalony o około 8 km na wschód od miasta Hvar, gdzie znajduje się duża żwirowa plaża. Podobnie jak Milna, Dubovica ma długą tradycję turystyczną. Dostać się można samochodem lub łodzią.

Pišćena

Pišćena to letnisko oddalone 8 km na wschód od miasta Hvar ze żwirową plażą oraz gęstym sosnowym lasem. Do Pišćena organizowane są całodniowe wycieczki z wypłynięciem i z powrotem do hvarskiego portu.

Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja to osada i letnisko (oddalone około 12 km na wschód od miasta Hvar), gdzie najłatwiej się dostać własnym samochodem. Nad samym morzem położone są piękne żwirowe plaże, liczne restauracje i pensjonaty.

Jagodna (Bojanića )

Nieco dalej położone od miasta Hvar letnisko (około 13 km na wschód), do którego najłatwiej się dostać własnym samochodem, z piękna plażą, kilkoma restauracjami i pensjonatami.

Plaże w pobliżu miasta Stari Grad

Kilkaset metrów od centrum miasta Stari Grad znajdują się dwie miejskie plaże, do których można się dostać na piechotę.

Banj

Banj to żwirowa zatoka w północnej części miasta Stari Grad. Jest to dogodne miejsce do kąpieli dla małych dzieci oraz dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Przy kąpielisku znajduje się zaplecze gastronomiczne, można też wynająć leżaki.

Lanterna

W południowej części Stari Grad zatoki znajduje się kąpielisko Lanterna. Kąpielisko ma żwirową plażę i podesty do leżenia ze schodkami, którymi można zejść do morza. Przy kąpielisku znajduje się zaplecze gastronomiczne, prysznice, leżaki i przebieralnie.

Zatoka Maslinica 

Zatoka położona jest 2 km za miastem, w pobliżu portu. To jedyna piaszczysta plaża w pobliżu, do której można się dostać samochodem. W pobliżu plaży jest mały parking z zarezerwowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.

Do pozostałych zatok z plażami wybrzeża można się dostać samochodem, jadąc wzdłuż grzbietu półwyspu Kabla, łodzią  lub taksówką wodną, która zawiezie was do zatoki, gdzie możecie spędzić cały dzień.

Plaże w pobliżu miasta Jelsa

Mina 

Mina to piaszczysta zatoka oddalona około 500 m od centrum Jelsa. Idealna dla dzieci oraz osób nie umiejących pływać.

Grebišće

To piaszczysta zatoka oddalona około 1.5 km od Jelsa. Składa się z dwóch zatoczek – Vela Grebišća oraz Mala Grebišća.

Vala sv Luke

Vala sv Luke to żwirowa plaża oddalona około 4 km na wschód od Jelsa, a równocześnie stanowisko archeologiczne z czasów rzymskich. Na przylądku znajduje się mały kościółek.

Plaże w pobliżu miasta Vrboska

Maslinica 

To popularna żwirowa plaża w pobliżu Vrboska.

Soline

Soline to półwysep z kilkoma żwirowymi plażami od strony południowej oraz równymi kamiennymi płytami od strony północnej.


Wyspa Hvar gdzie zjeść?

Chorwacka wyspa Hvar, uznawana za najbardziej słoneczne miejsce w całej Europie. Jest ona idealnym miejscem dla turystów szukających pięknych, śródziemnomorskich plaż. Jest tu także wiele miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Poniżej prezentujemy sprawdzone przez nas konoby i restauracje.

Konoba Lambik

To rodzinna restauracja położona w pięknym, cichym podwórku w Milnie, na wyspie Hvar w Chorwacji. Fantastyczna sceneria, pyszne jedzenie i obsługa na najwyższym poziomie, to cechy tego miejsca. Polecamy!

Milna 92

Konoba Vrisnik

W samym sercu słonecznej wyspy Hvar, w małej miejscowości Vrisnik, znajduje się rodzinna konoba Vrisnik. Jej domowa atmosfera i przyjazny personel sprawią, że będziecie chcieli wracać za każdym razem. Połączenie przyjemnej atmosfery i bogatej oferty dań kuchni dalmatyńskiej, przygotowywanych w tradycyjny sposób, sprawi, że na pewno tu wrócicie jak my. Oprócz szerokiego wyboru dań kuchni dalmatyńskiej, konoba Vrisnik oferuje również grillowane ryby i mięsa, peki i domowe słodkie przysmaki, przygotowane według starych rodzinnych przepisów. Delektując się spokojem tego miejsca i niepowtarzalnym dźwiękiem trzaskającego ognia, można się poczuć jak w domu. Polecamy!

Vrisnik 5, Jelsa

Mala Milna

Mala Milna znajduje się na małej plaży o nazwie Mala Milna, około 2 minut spacerem od miejscowości Milna, na południowym wybrzeżu wyspy Hvar. Ceny bardzo przystępne, a porcje całkiem spore.

Milna

Wyspa Hvar dojazd

Oto kilka użytecznych rad dotyczących podróży na wyspę Hvar w Chorwacji. Najdogodniejszy sposób podróży zależy od tego, jaki środek transportu wybierzecie.

Jeśli podróżujecie samochodem, autokarem lub pociągiem, w każdym z tych przypadków musicie dojechać do Splitu lub Drvenika w Środkowej Dalmacji, a dalej możecie popłynąć promem. Promy wypływają ze Splitu w kierunkach: Stari Grad (przewóz samochodów), Jelsa (katamaran), miasto Hvar (katamaran).
Z miejscowości Drvenik (na południe od Makarskiej) prom przewożący samochody dopływa do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar.

Samochód

Jeśli podróżujecie na wyspę Hvar samochodem, z kierunku Austrii, Węgier, Polski, Słowenii oraz Bośni, jedziecie zazwyczaj przez Zagrzeb autostradą A1 lub Magistralą Adriatycką aż do Splitu lub Drvenik na Riwierze Makarskiej.
Ze Splitu możecie dopłynąć promem do Stari Grad (podróż trwa około 105 minut) lub z Drvenik do Sućuraj (podróż trwa około 25 minut). Warto wiedzieć, że w obydwu przypadkach promy przewożą samochody.
Wybór promu zależy od Waszego wyboru, ceny biletu, częstotliwości kursów oraz czasu trwania rejsu. Przystań promowa w miejscowości Stari Grad jest najbliższa do miast: Hvar (około 20 km), Jelsa, Zavala, Vrboska itd.

Poza sezonem prom do Stari Grad kursuje 3-4 razy dziennie, a z Drvenik do Sućuraj 6-7 razy dziennie.
W trakcie sezonu wakacyjnego połączenia promowe Split – Stari Grad odbywają się 4-7 razy dziennie a Drvenik – Sućuraj około 12-20 razy. Połączenia promowe Split – Stari Grad (Hvar) i Drvenik – Sućuraj (Hvar) działają codziennie, jak również katamarany (wodoloty) na liniach: Split – Jelsa i Split – Hvar. Ponadto istnieją również sezonowe połączenia międzynarodowe z Włoch: Ancona – Hvar i Pescara – Hvar

Na wyspę Hvar można się dostać promem ze Split, Drvenik, Dubrownik, Korcula, Brac, Vis oraz Lastovo.

Największe miejscowości wyspy Hvar to Jelsa, Stari Grad, Sućuraj (przystań promowa) oraz Hvar. W 2008 r. krajobraz wyspy wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.

Samolot

Porty lotnicze w Split oraz Dubrownik są położone najbliżej wyspy Hvar. Dubrownik oddalony jest od Drvenik około 100 km (stąd mamy prom Drvenik-Sućuraj). Busy z Dubrownik do Drvenika lub Splitu kursują bardzo często (w sezonie co pół godziny).
Port lotniczy w Split oddalony jest od przystani promowej w Split o około 30 minut drogi. Stąd już możecie kontynuować swoją podróż na Hvar promem, katamaranem/wodolotem do Stari Grad, miasta Hvar lub Jelsa.

Poza tym porty lotnicze międzynarodowe znajdują się w Zagrzeb, Split, Dubrownik, Pula, Rijeka, Zadar, Osijek. W porcie lotniczym na wyspie Brač lądują tylko małe samoloty.

Prom /Katamaran

Bez względu na to czy podróżujecie samochodem czy samolotem, najlepszym sposobem dotarcia na wyspę Hvar są linie promowe ze Split oraz miejscowość Drvenik na Riwierze Makarskiej oraz z Ancony i Pescary (Włochy). Istnieją również linie promowe na Hvar z Korčula, Brač i Vis (Wyspy Dalmatyńskie). Warto wiedzieć, że samochodem możecie się przedostać na wyspę jedynie liniami promowymi ze Split oraz Drvenik.
Więcej informacji o rozkładzie kursów, rezerwacjach, cenach biletów uzyskacie na stronach Jadrolinija–  największego chorwackiego morskiego przewoźnika, który utrzymuje regularne lokalne i międzynarodowe linie morskie w całej Chorwacji.

Autobus 

Jeśli zamierzacie podróżować na wyspę Hvar autokarem, istnieją regularne oraz dosyć częste połączenia autokarowe z wszystkich większych miast Chorwacji przez Split. Odjazdy autokarów z Zagrzebia i Splitu są bardzo częste (co godzinę lub nawet co pół godziny). Po szczegóły zajrzyjcie na Dworzec Autobusowy w Split i Dworzec Autobusowy w Zagrzeb.

Ponadto dworzec autobusowy w Split znajduje się w pobliżu przystani promowej, skąd możecie kontynuować podróż promem do Stari Grad oraz katamaranem lub wodolotem do Jelsa i miasta Hvar. Inną możliwością jest przejazd autokarem do Drvenika (92 km od Splitu), skąd promem dostaniecie się do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar.

Pociąg

Praktycznie z każdego miejsca w Chorwacji możemy dojechać na wybrzeże Dalmacji aż do Splitu. Naszym zdaniem lepiej wybrać inne środki komunikacji, chyba że wolicie spędzić dużo czasu w pociągu. Niestety infrastruktura kolejowa nie jest tak dobrze rozwinięta jak sieć dróg i autostrad w Chorwacji. Pociągi jadą dosyć wolno i często mamy dosyć dużo przesiadek.
Jeśli już zdecydujecie się na podróż koleją to najbardziej na południe dojedziemy do Splitu i stamtąd dalej promem lub autobusem.
 
Dworzec kolejowy w Split znajduje bezpośrednio przy przystani promowej, skąd możecie popłynąć promem, do Stari Grad i katamaranem lub wodolotem do Jelsy oraz miasta Hvar. Inną możliwością jest przejazd autokarem do Drvenik (92 km od Splitu), skąd promem dostaniecie się do Sućuraj na wyspie Hvar.
Pociągi Inter City kursują z Zagrzebia do Splitu 3 razy dziennie i dodatkowo w nocy. Podróż trwa około 6 godzin.
Szczegółowe informacje uzyskacie na www.hzpp.hr

Wyspa Hvar  atrakcje

Mocno wcięte wybrzeże wyspy Hvar jest usiane kamienistymi zatoczkami, a wnętrze wyspy miesza się polami lawendy z wyłożonymi sosną wzgórzami.

Miasto Hvar

Jako główny widok wyspy, miasto Hvar oferuje doskonale zachowaną architekturę w stylu weneckim i najgorętsze życie nocne na Adriatyku. Chociaż latem jest tłoczno, nigdy nie jest nudno.

Więcej o mieście Hvar znajdziecie w naszym wpisie pt.: Hvar – miasto

Stari Grad

Stari Grad jest najstarszą osadą na wyspie Hvar i stanowi zdecydowanie cichszą alternatywę dla miasta Hvar. To świetne miejsce do poznania lokalnego stylu życiu oraz krótkiej podróży na równinę Stari Grad.

Jelsa

Jelsa to wioska rybacka z kilkoma ładnymi, piaszczystymi plażami, które latem są bardzo popularne wśród odwiedzających. Natomiast poza sezonem znajdziemy tam ciszę i spokoj.

Milna 

Milna to niewielka wioska rybacka z dwiema piaszczystymi plażami  oraz lasem sosnowym. To relaksujące miejsce na pływanie oraz spacery po okolicy.

Vrboska

Dzięki swoim malowniczym kanałom Vrboska przypomina miniaturową Wenecję. Ma również kilka zabytków i piękną przystań.

Wnętrze wyspy Hvar

Wyspa Hvar to nie tylko piękne wybrzeże. Warto wynająć samochód, skuter lub rower i udać się na wzgórza, by zobaczyć prawie opuszczone wioski na Hvarze. To fascynujące spojrzenie na wiejskie życie od starożytności do współczesności.

Wyspy Pakleni/Wyspy Paklińskie/ Pakleni Otoci/Wyspy Piekielne

Wyspy Pakleni, położone na obrzeżach miasta Hvar, są naturalnym rajem z krystalicznie czystą wodą i bogactwem kamienistych zatoczek. Dodatkowo latem łodzie z portu w mieście Hvar wypływają na wyspy, dodatkowo na jednej z plaż na wyspach Pakleni znajduje się modny bar na plaży.

Humac

Humac leży około 7 km na południowy wschód od miejscowości Jelsa. W wiosce uwagę przykuwa crkva sv. Ivana i Pavla (Jana i Pawła) z początku XX w. Wioska Humac stanowi jedno z historycznych osiedli na wyspie objętych projektem rewitalizacji i utworzenia “etno-wioski”. Humac leży na wysokości ok. 350 m. n.p.m., co stanowi  doskonały punkt widokowy na Makarską Riwierę oraz sąsiednią wyspę Brac.

Grapčeva špilja

Nieopodal Humac znajduje się Grapčeva špilja – jaskinia z pozostałościami osadnictwa z neolitu. Wejście znajduje się na wysokości ok. 239 m.n.p.m. We wnętrzu jaskini znajdziemy widowiskowe stalaktyty i stalagmity.

Grapčeva špilja
Jaskinia Grapčeva špilja- Humac

Twierdza Galešnik

Około 1 kilometra na południe od Jelsa, polecamy zwiedzić ruiny średniowiecznej Twierdzy Galešnik. Wzniesiono ją w trudno dostępnym miejscu na wysokości ok. 210 m. n.p.m. Niestety do dziś pozostały tylko mury obronne wysokie na 4 m i długie na 80 m.

Ponadto w pobliżu Twierdzy Galešnik można odnaleźć pozostałości po iliryjsko – greckiej warowni Tor. Co ważne zbudowano ją również na wzgórzu (ok 230 m.n.p.m.) po to, aby kontrolować wyspę Hvar, od Stari Grad po Jelsęale również morze pomiędzy wyspami a Riwierą Makarską. Natomiast obecnie z warowni pozostały kamienna wieża oraz ruiny murów obronnych.


Wyspa Hvar apartamenty



Booking.com

Znalezienie apartamentu czy noclegu na ostatnią chwilę na wyspie Hvar jest dosyć trudne szczególnie w szczycie sezonu. Z doświadczenia zalecamy dużo wcześniejszą rezerwację. Większość wybiera apartamenty w  mieście Hvar, ponieważ jest ono najpopularniejesze, ale Stari Grad oraz Jelsa stanowią dobrą alternatywę miejsca na pobyt na wyspie Hvar. Zdecydowanie Stari Grad i Jelsa są tańsze i nieco cichsze niż gwarne miasto Hvar z jego bogatym życiem nocnym.


Hvar Kamera

Zapraszamy również do śledzenia pogody i panoramy miasta Hvar kamera


Podsumowując, wyspa Hvar zasługuje na miano lawendowej wyspy. Odwiedziliśmy Hvar kilka razy, również w momencie kwitnięcia lawendy. Zapach na całej wyspie był wprost nie do opisania. Wracamy na wyspę Hvar zawsze jak tylko odpoczywamy na południu Dalmacji.

Polecane artykuły:

Sućuraj -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/hvar/sucuraj/

Via Ferrata Hvar -> https://naszepodroze.edu.pl/via-ferrata/

Lawendowa wyspa -> https://naszepodroze.edu.pl/wyspa-lawendy-hvar/

Hvar miasto -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/hvar/hvar-miasto/

 
Chorwacja