Wybrzeże polskie

Wybrzeże polskie – TOP 10 najpopularniejszych kurortów i plaż

Czas czytania: 5 minut

Polska to niezwykła europejska destynacja, w której odwiedzający mogą odkryć wielowiekową historię, piękną przyrodę i wyjątkową, słowiańską kulturę. Choć leży w samym sercu Europy, wybrzeże polskie nad Morzem Bałtyckim kryje w sobie kilka naprawdę wspaniałych miejsc.

Wielu wybiera Morze Śródziemne, jednak wiele plaż na polskim wybrzeżu określanych jest mianem najlepszych w Europie, według opinii podróżników z Europy. Jakie są najbardziej popularne plaże i kurorty na naszym wybrzeżu?

Wybrzeże polskie – TOP 10 najpopularniejszych kurortów i plaż

Świnoujście

Świnoujście to kurort turystyczny leżący nad Morzem Bałtyckim przy granicy z Niemcami. Kurort ten, oprócz niesamowitych atrakcji turystycznych, jest miastem o bogatej historii i tradycji. Znajdują się tu 44 wyspy, z czego trzy Wolin, Uznam i Karsibór są zamieszkałe. Pozostałe to małe, niezamieszkane wysepki. Na wyspie Uznam znajduje się większość obiektów uzdrowiskowych i turystycznych.

Wyspa Wolin funkcjonuje jako obszar przemysłowy. Wyspa Karsibór połączona jest z wyspą Wolin Mostem Piastowskim. Największą atrakcją turystyczną Świnoujścia jest najwyższa nad Bałtykiem i jedna z najwyższych na świecie latarnia morska. Jej wysokość sięga 68 m i można z niej podziwiać panoramę Bałtyku i okolicznych miejscowości. W pobliżu latarni znajduje się Fort Gerharda, który jest pozostałością po XIX-wiecznej twierdzy, stanowiącej element obrony wybrzeża.

Dużym atutem miasta jest sięgająca 100 metrów szerokości plaża, która jest prawdziwym rajem dla amatorów kąpieli słonecznych i spacerów brzegiem morza. W Świnoujściu, w okresie letnim, odbywa się wiele imprez kulturalnych, koncertów i festiwali. Świnoujście to centrum rozrywki i wypoczynku, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Rewal

Rewal to miejscowość leżąca na polskim wybrzeżu, która do 1945 r. nazywała się Rewahl. Po wojnie nazwę tę przekształcono na Pamiątkowice, jednak z czasem przemianowano ją z powrotem na Rewal i tak pozostało do dziś.

Warto wiedzieć, że pierwsi miłośnicy odpoczynku nad morzem zaczęli odwiedzać tę nadmorską miejscowość już w XIX wieku. Miejscowość ta co roku przyciąga wielu turystów, dzięki ładnym plażom. Piasek na nich ma piękny, biały kolor. Wiele osób ceni sobie to miejsce za spokój, który panuje tam nawet w okresie letnim.

Atrakcją tej miejscowości jest również platforma widokowa. Stoi ona bezpośrednio nad morzem i możemy z niej podziwiać panoramę Morza Bałtyckiego, a także okolic Rewala. Jest tu również sporo atrakcji dla dzieci. Jeśli nie chcemy spotkać prawdziwych tłumów podczas wakacji nad polskim morzem, to wakacje w Rewalu jest świetnym rozwiązaniem.

Łeba

Łeba to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa na polskim wybrzeżu. Już samo położenie miasta jest interesujące. Łeba leży w środkowej części wybrzeża, między Morzem Bałtyckim a jeziorami Łebsko i Sarbsko.

Przez co Łeba z trzech stron otoczona jest wodą. Poza tym kurort ten sąsiaduje ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który uznawany jest za światowy rezerwat biosfery. Łeba została założona w X wieku jako wioska rybacka. Miejscowość ta do dziś zachowała typowy rybacki charakter i jest jednym z ładniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. Jest ona jednym z najczystszych regionów w Polsce. Łeba posiada również bogato rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu także doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Piękne okolice sprzyjają jeździe konnej i rowerowej. Można też wybrać się na rejs statkiem po Bałtyku. Warto też odwiedzić sąsiadujący z Łebą Sowiński Park Narodowy, by zobaczyć słynne ruchome wydmy. Można tu odpocząć, pooddychać czystym powietrzem i skorzystać z morskich kąpieli.

Darłowo

Darłowo wita gości fragmentami murów obronnych i bramą wjazdową. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych budowli powstałych w różnych epokach, m.in. gotycki kościół z 60-metrową wieżą, kaplicę czy Zamek książąt pomorskich, który udostępniony jest do zwiedzania. Niektórzy z książąt spoczywają w grobowcach, które również obecnie są eksponowane.

Jeden z książąt – Eryk Pomorski zasłynął z tego, że został koronowany na króla Skandynawii. Toczył on wiele wojen, aż w końcu utracił tytuł i zmarł w Darłowie w 1459 r. Książęta pomorscy zaczęli zdobywać władzę w polityce regionu na początku XIV wieku. O ich panowaniu przypominał zamek z potężnymi bramami i murami o wysokości do 16 m. Rezydencja była oświadczeniem władcy i dlatego została zburzona przez Prusaków, którzy najechali na te tereny w późniejszych wiekach. W pełni zrekonstruowana dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Turyści znajdą tu również latarnię morską. W czasie II wojny światowej Niemcy mieli w Darłowie także bazę wyrzutni rakietowych. Barokowy ratusz pochodzi z początku XVIII w. i stanowi bardzo ładny przykład dawnego stylu zdobniczego.

Plaża w Juracie

Plaża w Juracie to atrakcyjne miejsce na leżące na Półwyspie Helskim. To bardzo atrakcyjna, piaszczysta plaża, która jest wystarczająco przestronna, aby każdy mógł znaleźć swoje miejsce. W przeciwieństwie do niektórych innych polskich plaż, temperatura morza jest tu nieco wyższa i fale nie pojawiają się tu zbyt często. Jest ona strzeżona, dlatego nadaje się dla rodzin z dziećmi. Dzięki białym wydmom i krystalicznie czystemu morzu miejsce to przypomina odwiedzającym tropikalne plaże. Ponieważ na plaży nie ma cienia, goście mogą schronić się przed słońcem w jednym z licznych barów i restauracji znajdujących się w pobliżu.

Ustka

Ustka to niewielki kurort nadmorski położony przy ujściu rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest to miejscowość o statusie uzdrowiska. Istnieje możliwość skorzystania z licznych zabiegów rehabilitacyjnych oraz różnorodnych masaży. W mieście słynącym z pięknych plaż, znajdują się liczne zabytki.

Ustka oferuje liczne atrakcje i ciekawe sposoby spędzania czasu. Warto zwiedzić latarnię morską znajdującą się przy nadmorskiej promenadzie. W pobliżu znajduje się również port i trzy mola, co może dziwić w tak małej miejscowości.

Odwiedzając to słynne rybackie miasteczko, warto udać się do jednego z regionalnych punktów gastronomicznych, by skosztować świeżych ryb złowionych przez miejscowych rybaków.

Hel

Z 3 stron otacza go Morze Bałtyckie. Hel jest także najstarszą miejscowością w powiecie puckim. Miasto położone jest na końcu Półwyspu Helskiego. Walory turystyczne Helu zostały zauważone w XIX w., kiedy to pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać tu na urlop. Szeroka i długa plaża Morza Bałtyckiego jest prawdziwym rajem dla miłośników kąpieli słonecznych, a tutejszy port przyciąga fanów sportów wodnych.

Regularnie wypływają stąd promy do Trójmiasta. Jedną z najciekawszych Helu jest z pewnością Latarnia Morska. Ma ona 41,5 metra wysokości, a widoki z niej są wyjątkowo interesujące. Dobrze rozwinięta baza noclegowa pozwala na znalezienie w Helu noclegu o różnym standardzie.

Hel z pewnością jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy marzą o morskich kąpielach, długich spacerach po piaszczystej plaży oraz romantycznych wschodach i zachodach słońca. Wakacje w Helu dostarczą niezapomnianych wrażeń z wakacji. Każdy turysta znajdzie tu coś ciekawego i na pewno nie będzie się nudził. Walory rekreacyjne i wypoczynkowe tego miejsca przyciągają co roku tysiące turystów.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedno z bardziej spokojnych miast nadmorskich na polskim wybrzeżu, które może poszczycić się wspaniałą historyczną architekturą i plażą, która nigdy nie jest zbyt zatłoczona, nawet w środku lata. Na plaży często można spotkać ludzi grających w siatkówkę, a jeśli ktoś ma ochotę, może nawet wziąć udział w turnieju. Ceny są tu przystępne jak na wybrzeże polskie, a samo miasto jest wspaniałym miejscem do zwiedzania.

Plaża Międzyzdroje

Międzyzdroje to znany kurort nadbałtycki. Ze względu na duże walory turystyczne Międzyzdroje nazywane są Perłą Bałtyku. Miasto szczyci się szeroką plażą z wybrzeżem klifowym oraz leczniczym mikroklimatem. Powietrze bogate w jod ma leczniczy wpływ na wiele chorób, zwłaszcza chorób układu oddechowego i serca.

Kurort jest dobrze zagospodarowany turystycznie, znajdują się tu liczne pensjonaty, hotele, bary i restauracje. Otaczający Międzyzdroje Woliński Park Narodowy oferuje unikalne walory krajobrazowe, a samo miasto – ciekawą kulturę i atrakcje turystyczne.

Międzyzdroje słyną także z corocznego Europejskiego Festiwalu Gwiazd odbywającego się na chodniku Promenady Gwiazd, gdzie co roku pojawiają się nowe odciski dłoni filmowców i gwiazd. Turyści, którzy lubią morskie wycieczki, mogą wybrać się na rejs do Świnoujścia. Międzyzdroje oferują atrakcje turystyczne w postaci licznych imprez kulturalnych.

Plaża Sopot

Sopot to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych nad Morzem Bałtyckim. Wraz z pobliskimi miastami: Gdynią i Gdańskiem, tworzy ponad milionową część aglomeracji trójmiejskiej. Wielką sławą cieszy się od 1961 r., czyli od momentu, gdy w ramach Festiwalu Operowego w Sopocie zaczęto organizować konkursy piosenki w Operze Leśnej, co obecnie odbywa się co roku.

W sezonie letnim miasto przyciąga rzesze turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Sopot jest najmniejszą częścią Trójmiasta, ale dla przyjezdnych może być świetnym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich miejscowości.

W samym mieście nie brakuje atrakcji dla gości. Najpopularniejszym miejscem spacerów jest ulica Bohaterów Monte Cassino – tzw. Monciak. W Sopocie znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie. Wstęp na molo w okresie letnim jest płatny, a kasy znajdują się obok wejścia. Podczas spaceru można podziwiać niesamowite widoki na Morze Bałtyckie.

Oglądanie zachodu słońca na molo to naprawdę zapierające dech w piersiach przeżycie. Jest to fantastyczne miejsce na wakacje z piaszczystymi plażami, nadmorskimi atrakcjami i aktywnym życiem nocnym. Jest to jedno z najlepszych miasteczek plażowych w Polsce i naprawdę warto je odwiedzić!

Chorwacja