Medjugorie

Medjugorie

Czas czytania: 5 minut

Medjugorie (Međugorje) to jedna z wiosek gminy Citluk w zachodniej Hercegowinie, w historycznym Brotnjo. Jako największa z pięciu wsi wchodzących w skład parafii (Medjugorie, Bijakovici, Vionica, Miletina, Surmanci), Medjugorie nadało nazwę tej rozległej parafii rzymskokatolickiej. W ostatnim czasie jest to jedno z najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymek w całym świecie katolickim.

Medjugorie to miejscowość w Bośni i Hercegowinie usytuowana w południowej części Hercegowiny na południowy- zachód od miejscowości Mostar

Nazwa Medjugorie (czyt. Medziugorie) ma słowiańskie pochodzenie,  oznacza „obszar między dwoma górami”. Terytorium parafii Medjugorie rozciąga się na wysokości 200 metrów nad poziomem morza oraz ma łagodny śródziemnomorski klimat, który oferuje idealne warunki do uprawy wina, tytoniu oraz owoców.

Medjugorie mapa

Parafia Medziugorje została założona w 1892 roku oraz została objęta ochroną św. Jakuba, patrona pielgrzymów. Pięć lat później ukończono budowę starego kościoła parafialnego pw. Św. Jakuba w Medjugorie. W tym czasie Kościół był zarówno wystarczająco duży, jak i piękny, ale niestety zbudowany na podłożu podatnym na trzęsienia ziemi, wkrótce zaczął pękać. Dlatego też po I wojnie światowej powstały plany budowy nowego kościoła, który został ukończony oraz pobłogosławiony 19 stycznia 1969 roku. W tym czasie nie przyciągał on uwagi nawet najbliższych mieszkańców.


Medjugorie objawienia

Latem 1981 r. Kościół w Medjugorie stał się centralnym punktem gromadzenia milionów pielgrzymów z całego świata. Ludzie zaczęli przychodzić ponieważ usłyszeli o niezwykłych wydarzeniach w Medjugorie. Czekało na nich przesłanie o konieczności wiary, modlitwy, nawrócenia oraz postu. W ciągu ostatnich piętnastu lat miejsce to przyciągnęło około 20 milionów pielgrzymów z całego świata.

Medjugorie cuda

Medjugorie zdecydowanie słynie od 1981 roku z objawień Matki Bożej. Na początku objawieniom Medjugorskim towarzyszyły liczne niezwykłe zjawiska na niebie oraz na ziemi, a szczególnie cudowne uzdrowienia pielgrzymów z całego świata. Natomiast sądząc po jaskiniach, które znajdują się na terenie nie można wykluczyć, że człowiek żył tu przed epoką kamienia łupanego. Dodatkowo istnieją również wykopaliska archeologiczne. Bynajmniej pochodzą one z końca epoki kamienia łupanego potwierdzające – istnienie kultury przed iliryjskiej na tym terenie.

Co ciekawe od końca VI wieku zaczynają natomiast osiedlać się tu również Chorwaci. Natomiast chrześcijanie w okolicy Medjugorie pojawiają się już w czasach rzymskich. Sądząc po dużej liczbie świątyń starochrześcijańskich, chrześcijaństwo było bardzo popularne, jednak Kościół katolicki na terenie Bośnia nie zdołał wykształcić mocnej struktury.

Warto wiedzieć, że miejsce pierwszych objawień Matki Bożej na wzgórzu Crnica nazywa się zwykle Wzgórze Objawień. Leży kilkaset metrów nad osadą Bijakovo w Podbrdo. Stroma ścieżka prowadzi z domów do samego miejsca objawień. Jednocześnie jest teraz nieco poszerzona przez miliony pielgrzymów, którzy do tej pory odwiedzili miejsce pierwszych objawień.

Medjugorie Góra Objawień

W połowie drogi na Górę Objawień znajduje się duży, drewniany krzyż. Właśnie tam trzeciego dnia objawień, 26 czerwca 1981 r., Matka Boża objawiła się wizjonerce Marii Pavlovic. W tym miejscu Marija jeszcze raz zobaczyła Matkę Boską, teraz o smutnej twarzy. Za nią stał duży krzyż i ruchem rąk powiedziała: „Pokój, pokój, pokój i tylko pokój! Pokój musi panować między Bogiem a człowiekiem, a także między ludźmi!” Dziś jest to miejsce, w którym pielgrzymi zatrzymują się, pozostając w modlitwie i refleksji nad przesłaniem Matki Bożej skierowanym do człowieka i do dzisiejszego świata, który tak bardzo potrzebuje pokoju.

Samo miejsce objawień to duża pusta przestrzeń na skalistym podłożu o średnicy ponad stu metrów, całkowicie zdeptana przez stopy milionów pielgrzymów, bez jednego łodygi lub źdźbła trawy między skałami. W miejscu, które wizjonerzy dokładnie oznaczyli jako miejsce, w którym ukazała się im Matka Boża, wznosi się wysoki krzyż, wbity w stos kamieni. Tylko coś naprawdę niezwykłego mogło przyciągnąć tak wielką rzeszę ludzi do tego miejsca. O każdej porze dnia i nocy, każdego dnia w roku  można znaleźć rzesze wiernych  zanurzonych w modlitwie, pieśni, głębokiej medytacji oraz ciszy.

Medjugorie – Góra Kriżevac

Około kilometra od kościoła w Medjugorie, w linii prostej, wznosi się góra Kriżevac jako kontynuacja Wzgórza Crnica.  Na szczycie góry (520 metrów nad poziomem morza) pastor i mieszkańcy Medziugorja wznieśli żelbetowy krzyż o wysokości 8,56 metra na pamiątkę 1900-lecia Męki Jezusa. Wyryli w nim słowa: „Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi ludzkości, na znak wiary, miłości i nadziei pastor Bernadine Smoljan oraz parafia Medziugorje wznieśli ten krzyż. Z każdego zła wybaw nas, Jezu. . ”

Relikwie otrzymane z Rzymu na tę okazję są osadzone w krzyżu. Zawierają one fragment krzyża, czczony przez chrześcijan jako ten, na którym Jezus Chrystus został ukrzyżowany, największa część jest zachowana w kościele Świętego Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie. Krzyż został ukończony 15 marca 1934 r. Później ustanowiono zwyczaj odprawiania Mszy Świętej u podstawy krzyża. Msze odbywają się w pierwszą niedzielę po urodzinach Matki Bożej na pamiątkę Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyżowa Góra nie tyle przyciąga pielgrzymów ze względu na swoje naturalne piękno lub ze względu na znaczenie postawionego na niej krzyża, ale tylko dlatego, że po rozpoczęciu objawień w Medziugorju wiele osób twierdzi, że widziały różne świetlne i inne „znaki” „na tym krzyżu.

Medjugorie orędzie

Wszyscy łączyli je z objawieniami Matki Boskiej, z przesłaniem objawień z Medjugorie – pokojem między Bogiem a człowiekiem oraz między ludźmi. Rozumieli, że droga do tego pokoju prowadzi nieuchronnie przez krzyż. Zawarli cześć krzyża w swoich nabożeństwach i praktykach pielgrzymkowych. Wspinając się na tę trudną, prawie niemożliwą drogę do krzyża na górze, pielgrzymi modlą się o pobożność. Ponadto wzdłuż ścieżki na Górze Krzyżowej umieszczonych jest piętnaście brązowych płaskorzeźb. Dodatkowo na każdym z nich znajduje się wizerunek Matki Boskiej.

W Medjugorie są trzy miejsca, w których gromadzą się pielgrzymi

-Kościół parafialny i przestrzeń wokół niego – jako miejsce życia sakramentalnego i Eucharystii. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów.

– Góra Objawień– tak się dzisiaj nazywa wzniesienie Podbrdo, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Poza tym od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec przez cały dzień.

Kriżevacgóra nad Medjugorie, na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medjugorie wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu.

Medjugorie objawienia na dziś

Według zeznań sześciu młodych parafian, Najświętsza Maryja Panna pojawia się codziennie w parafii Medziugorje od 24 czerwca 1981 r. Bynajmniej tego dnia wizjonerzy przestraszyli się objawienia Matki Boskiej i uciekli.

Następnego dnia, 25 czerwca, odpowiedzieli na wezwanie Matki Bożej. Udali się na Wzgórze Objawień, gdzie po raz pierwszy modlili się oraz rozmawiali z nią. Dlatego ten dzień obchodzony jest jako rocznica objawień Królowej Pokoju, jak przedstawiła się Matka Boża.

Osoby, które doświadczyły objawień w Medjugorie

Ivanka Ivankovic – Elez

Urodziła się w 1966 roku. Matka Boża objawiała jej się codziennie do 7 maja 1985 r. Tego dnia, powierzając jej ostatnie dziesięć tajemnic, Matka Boża powiedziała jej, że przez resztę życia będzie się objawiać raz w roku, 25 czerwca, w rocznicę objawień.

Mirjana Dragicevic – Soldo

Urodziła się w 1965 r. Matka Boża objawiała jej się codziennie do 25 grudnia 1982 r. W ostatnim dniu objawień Matka Boża powiedziała jej, że przez resztę życia będzie się objawiać raz w roku 18 marca w jej urodziny. Od 2 sierpnia 1987 r., każdego drugiego dnia miesiąca, otrzymuje objawienie. Poza tym modli się wraz z Matką Bożą za niewierzących (tych, którzy jeszcze nie odczuwali ani nie doświadczyli miłości Boga).

Vicka Ivankovic

Urodziła się w 1964 roku, wciąż ma codzienne objawienia.

Marija Pavlovic – Lunetti

Urodziła się w 1965 roku, wciąż ma codzienne objawienia. 25-go każdego miesiąca Matka Boża przekazuje Marii comiesięczne orędzie skierowane do parafii i całego świata.

Ivan Dragicevic

Urodził się w 1965 roku, wciąż ma codzienne objawienia.

Jakov Colo

Urodził się w 1971 r. Matka Boża objawiała się mu codziennie do 12 września 1998 r. Poza tym Matka Boża powiedziała mu, że przez resztę życia będzie objawiała się raz w roku w Boże Narodzenie.


Kościół katolicki bada objawienia, do tej pory nie są one ani potwierdzone ani odrzucone. Natomiast Papież Franciszek w maju 2019 wydał oficjalną zgodę na organizowanie pielgrzymek do Bośni i Hercegowiny


Podsumowując, Medjugorie to miejsce wyjątkowe nie tylko w Bośni i Hercegowinie, szczególnie dla osób wierzących. Poza tym, odpoczywając w Chorwacji warto tam pojechać, nie tylko ze względów religijnych. Bynajmniej miejsce oraz Sanktuarium robi jeszcze większe wrażenie, dzięki swojemu położeniu. Co więcej, my na pewno jeszcze tam jeszcze wrócimy!