Winiety Słowenia, Słowenia Winiety, e-winiety słoweni
Chorwacja dojazd,  Ciekawostki,  Porady,  Winiety Słowenia,  wskazówki

Winiety Słowenia 2023 r.

Czas czytania: 4 minut

Ceny winiety Słowenia w 2023 roku

Winieta to nalepka umożliwiająca korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w Słowenii w ograniczonym czasie wszystkim kierowcom pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Od roku 2022 w Słowenii dotychczasowe winiety w formie naklejek zostały zastąpione e-winietą. Dodatkowo znika także obowiązek naklejania tradycyjnych winiet w formie nalepki na przedniej szybie. Co więcej, od lutego 2022 roku nie ma już takiej możliwości. W miejsce tradycyjnych winiet wchodzi elektroniczny system poboru opłat, w którym musimy zarejestrować numer pojazdu. Ponadto ceny winiet w 2023 roku zmieniają się względem roku 2022 r. Od 15 czerwca 2023 obowiązują nowe ceny za słoweńskie winiety.

Winiety w Słowenii – gdzie kupić?

Już od 1.12.2021 roku roczne i półroczne winiety są dostępne wyłącznie w formie e-winiet. W tzw. okresie przejściowym od 1.12.2021 roku do 31.01.2022 r.  w formie tradycyjnych naklejek można będzie kupić winiety tygodniowe oraz miesięczne. Od 1.02.2022 roku wszystkie winiety w Słowenii są dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej!

Warto wiedzieć, że platformą sprzedaży słoweńskich e-winiet jest evinjeta.dars.si/selfcare/en (strona dostępna w jęz. słoweńskim, angielskim, włoskim, niemieckim oraz chorwackim). Oprócz tej platformy można je będzie kupić w punktach DARS – system DarsGo na terenie całej Słowenii.


Słowenia płatne drogi mapa

Winiety w Słowenii obowiązują na autostradach oraz drogach ekspresowych, łącznie około 700 km dróg. Opłaty obowiązują na przykład:

Polecany artykuł:  Unikalny posąg Apoksiomen

Drogi ekspresowe Słowenia

 • H2  Pesnica, Maribor, Slivnica
 • H3  Obwodnica Ljubljany (północna)
 • H4  Razdrto, Ajdovscina, Nova Gorica, Vrtojba
 • H5  Skofije, Dekani, Koper, Dragonja
 • H6  Koper, Izola, Lucija
 • H7  Dolga vas do węgierskiej granicy

Autostrady Słowenia

 • A1  Sentilj v Slovenskih goricach, Maribor, Celje, Ljubljana, Postojna, Koper – Dekani
 • A2  Tunel Karawanki, Kranj, Ljubljana, Novo Mesto, Obrezje
 • A3  Divaca, Fernetici
 • A4  Slivnica, Ptuj, Zagornje Gruskovje
 • A5  Dragucova, Murska Sobota, Pince

Winiety Słowenia  – odcinki zwolnione z opłat

Podsumowując E-winieta jest wymagana do jazdy po wszystkich autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez DARS, z wyjątkiem niektórych odcinków na przykład takich jak:

 • Autostrada Gorenjska (A2) – na odcinku z Austrii do węzła Hrušica w kierunku Słowenii oraz od węzła Hrušica do granicy w kierunku Austrii. Opłata za przejazd tym odcinkiem jest uiszczana razem z opłatą za przejazd tunelem Karavanke i obejmuje odcinek pomiędzy pierwszymi węzłami autostradowymi po obu stronach granicy (węzeł Hrušica w Słowenii; węzeł Podrožca – Rosenbach w Austrii).
 • Droga ekspresowa Koper (H6) – od węzła Koper (Semedela) do końca drogi ekspresowej H6 Koper-Lucija (w obu kierunkach). Ponieważ droga nadbrzeżna łącząca Koper i Izolę została zamknięta, do korzystania z tego odcinka drogi (przez tunel Markovec) nie jest wymagana e-winieta.
 • Droga ekspresowa Maribor (H2) – pomiędzy miejscowościami Pesnica i Tezno. Ze względu na przekwalifikowanie drogi do kategorii dróg wojewódzkich jest ona wyłączona z systemu poboru opłat e-winietowych.

Winiety Słowenia ceny od 15.06.2023 r.

Warto wiedzieć, że oprócz konieczności posiadania e-winiet do poruszania się słoweńskimi autostradami musimy pamiętać, że płatny jest również przejazd  tunelem (Karavanke tunnel). Tunel ten leży w północno-zachodniej części Słowenii. Opłata za przejazd tunelem dla pojazdów do 3,5 tony wynosi 7,50 euro.

W Słowenii obowiązują trzy rodzaj winiet dla pojazdów do 3,5 tony

 • winieta kat. 1  dla motocykli,

 • winieta kat. A2  dla samochodów ( również camperów) o  dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości niższej niż 1,3m,

 • winieta kat. B2 dla samochodów posiadających dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości wyższej niż 1,3m.

Winiety A2 oraz B2 dodatkowo uprawniają do ciągnięcia przyczepy (np. campingowej) o ile DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Polecany artykuł:  [:pl]Alternatywna propozycja trasy dla drogich opłat autostrady w Chorwacji[:en]Alternatywna propozycja trasy dla drogich opłat na autostradach w Chorwacji[:]

Kat. 1

7 dni – 8 Euro
Pół roku – 32 Euro
Rok – 58,70 Euro

Kat. 2A
7 dni – 16 Euro
Miesiąc – 32 Euro
Rok – 117,50 Euro

Kat. 2B

7 dni – 32 Euro
Miesiąc – 64,10 Euro
Rok – 235 Euro

Uwaga: Przyczepy, ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winiety. Wystarczy ważna, prawidłowo naklejona winietka na pojeździe ciągnącym.

Uwaga!

Winieta roczna na dany rok obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego.

Winieta półroczna obowiązuje przez kolejne 6 miesięcy od dnia zakupu lub do końca szóstego miesiąca.

Miesięczna winieta jest ważna od dnia zakupu do końca dnia o tym samym numerze w następnym miesiącu, jeśli nie ma takiego dnia, to do końca tego miesiąca.

Winieta tygodniowa jest ważna przez kolejne siedem dni od daty określonej przez nabywcę przy zakupie.


Kary za przejazd słoweńską autostradą bez winiety

Warto pamiętać o zakupie winiety Słowenia, ponieważ kara może być dosyć bolesna dla portfela. Dodatkowo obowiązują bowiem widełki cenowe od 300 do nawet 800 Euro (czyli do ok. 3500 zł)!


Przez Słowenię (do Chorwacji ) bez winiety

Podsumowując, dla tych, którzy chcą przejechać przez Słowenię bez winiety proponujemy dobrej jakości drogi lokalne oraz możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc na trasie. Warto również zatrzymać się po drodze na nocleg np. w termach lub agroturystyce. Szczegóły przedstawiamy w osobnym artykule m.in. tutaj

Linki powiązane:

Polecany artykuł:  Fenomen Tito i jugonostalgia...
Możliwość komentowania Winiety Słowenia 2023 r. została wyłączona