Wyspa Korčula
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Wyspa Korcula – magiczne Stare Miasto

Wyspa Korčula – to wyspa bogata w winnice, gaje oliwne oraz małe wioski. Także na wyspie Korcula znajduje się wspaniałe stare miasto – Korcula. Co ciekawe wyspa ta jest szóstą co do wielkości wyspą Adriatyku, ma długość prawie 47 km. Ponadto gęste lasy sosnowe doprowadziły pierwotnych greckich osadników do nazwania wyspy Korkyra Melaina (Czarne Korfu). Dodatkowo ciche zatoczki oraz małe piaszczyste plaże rozciągają się na stromym południowym wybrzeżu wyspa Korcula, podczas gdy północny brzeg jest bardziej płaski oraz bardziej kamienisty.

Będąc na Półwyspie Peljesac, warto zarezerwować sobie chociaż parę godzin na zwiedzenie Starówki w mieście Korcula – wyspa Korcula.

Strona południowa wyspy Korcula jest bardziej rozłożysta lecz miejscami bardziej stroma. Miejscami skały sięgają nawet 30 metrów ponad poziom morza Adriatyckiego. Warto wiedzieć, że wyspa Korčula była zamieszkana już w czasach prehistorycznych. Ślady pradawnego życia odkryto na wyspie w wielu miejscach. Najstarsze odkrycia to kamienne noże z okresu neolitu na wysepce Babija w pobliżu miasta Korčula. Natomiast najbogatsze oraz najlepiej zbadane neolityczne stanowisko archeologiczne to jaskinia Vela Spilja w miejscowości Vela Luka (leżącej praktycznie po przeciwnej stronie miasta Korcula).

Fotorelacja z wycieczki do miasta Korčula

Z Orebića na wyspę Korcula kursuje prom samochodowy Jadrolinija oraz mały stateczek przewożący do około 20 osób. My postanowiliśmy w jedną stronę popłynąć promem bez auta do Dominće. Co warto wiedzieć, w  drugą stronę skorzystaliśmy z opcji statku z praktycznie samej Starówki do centrum Orebića. Koszt takiej około 15-20 minutowej przeprawy to w przypadku promu to 16 kn za osobę (około 9 zł). Natomiast w przypadku statku 15 kn (ok. 8 zł). Zdecydowanie różnica jest niewielka jednak czasowo, opcja statku jest korzystniejsza finansowo ale i bardziej interesująca dla dzieci i dorosłych.

Zapraszamy na nasz filmik z wycieczki stateczkiem:

Trasa spaceru z promu Jadrolinija w Domince do miasta Korcula
Prom w Orebic
Orebić
Miasteczko Orebic Półwysep Peljesac
Spacer po wyspie Korcula
wyspa Korcula
Spacer po wyspie Korcula
Jedna z plaż przy Starym Mieście Korcula

palma na wyspie w chorwacji
dzialo

fontanna w chorwacji

drzwi ladne chorwacja

kosciol z lewej strony

kosciol

twierdza

wejscie

Malownicze, wąskie uliczki miasta Korcula waskie uliczki na wyspie

korcula, wyspa korcula

prom osobowy do orebic, wyspa korcula
Nasz stateczek kursujący Orebic – wyspa Korcula
plyniemy statkiem
Stateczek kursujący Orebic – wyspa Korcula

Wrażenia po wycieczce na wyspę Korčula niesamowite. Ponadto klimat domu Marco Polo odczuwalny w całym mieście. Mieszkańcy  wyspy i miasta Korcula szczycą się takim obywatelem jakim był Marco Polo.  Jego pochodzenie jest zagadkowe i  do końca nie wiadomo czy nie urodził się on w Wenecji. My nie będziemy podważać  tezy, że urodził się on na Korčuli, ponieważ jest to miejsce magiczne, wyjątkowe i bardzo fotogeniczne.

Morze Adriatyckie
Lazur i przejrzystość Morza Adriatyckiego

• Poradnik Turystycznego Myślenia

Na Korculi nie byłam, ale Chorwacja mnie zachwyciła. Te widoki (które zresztą są też tutaj na zdjęciach) zapierają dech w piersiach. 🙂 Mam nadzieję, że na wyspę też uda mi się jeszcze kiedyś dotrzeć. 🙂
    Bardzo użyteczne wskazówki jak się tam dostać podróżując autem po Chorwacji, pozdrawiam!

• Chorwacja

Byłem na świetnych wczasach w Chorwacji. W Aprtamentach Mary
    było wspaniale. Dojazd trwał 12 godzin od Zwardonia.
    Pag na którą da się dostać mostem określana jest mienem księżycową
    wyspą gdyż jest na niej ledwo co zieleni. Plaża miejska jest kamienista
    a woda przejrzysta jak łza. Nasz domek mieści się w Bosanie.
    Plaża tylko dla gości jest czysta. Przez cały dzien dzieci mogą bawiść się w słownej wodzie Adriatyku.
    Odpoczynej w Chorwacji to rewelacyjny sposób by naładować baterie.

• Olka

Korcula jest urocza i na szczęście niezbyt przez turystów oblegana. To znaczy – w mieście Korcula zwykle są tłumy. Ale im dalej, tym spokojniej. No i na rower są tam super tereny.