Wyspa Korcula
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Wyspa Korčula i jej magiczne Stare Miasto

Czas czytania: 4 minut

Wyspa Korčula – to wyspa bogata w winnice, gaje oliwne oraz małe wioski. Na wyspie Korcula znajduje się także wspaniałe stare miasto – Korcula. Co ciekawe, wyspa ta jest szóstą co do wielkości wyspą Adriatyku, ma długość prawie 47 km. Ponadto gęste lasy sosnowe doprowadziły pierwotnych greckich osadników do nazwania wyspy Korkyra Melaina (Czarne Korfu). Dodatkowo ciche zatoczki oraz małe piaszczyste plaże rozciągają się na stromym południowym wybrzeżu wyspa Korcula, podczas gdy północny brzeg jest bardziej płaski oraz bardziej kamienisty.

Będąc na Półwyspie Peljesac, warto zarezerwować sobie chociaż parę godzin na zwiedzenie Starówki w mieście Korcula – wyspa Korcula.

Korčula – podstawowe informacje

Strona południowa wyspy Korcula jest bardziej rozłożysta lecz miejscami bardziej stroma. Miejscami skały sięgają nawet 30 metrów ponad poziom morza Adriatyckiego. Warto wiedzieć, że wyspa Korčula była zamieszkana już w czasach prehistorycznych. Ślady pradawnego życia odkryto na wyspie w wielu miejscach. Najstarsze odkrycia to kamienne noże z okresu neolitu na wysepce Babija w pobliżu miasta Korčula. Natomiast najbogatsze oraz najlepiej zbadane neolityczne stanowisko archeologiczne to jaskinia Vela Spilja w miejscowości Vela Luka (leżącej praktycznie po przeciwnej stronie miasta Korcula).


Zapraszamy na nasz filmik z wycieczki stateczkiem w 2016 roku

Z Orebića na wyspę Korcula kursuje prom samochodowy Jadrolinija oraz statek pasażerski do 20 osób (obecnie tj. w 2022 roku kursuje prom osobowy GV-LINE Iadera). My w jedną stronę popłynęliśmy promem bez auta do Dominće. Wracając skorzystaliśmy z opcji statku z praktycznie samej Starówki do centrum Orebića. Koszt takiej około 15-20 minutowej przeprawy to w przypadku promu to 16 kn za osobę (około 9 zł) -> ceny w 2016 roku! Natomiast w przypadku statku 15 kn (ok. 8 zł). Zdecydowanie różnica jest niewielka jednak czasowo, opcja statku jest korzystniejsza finansowo ale i bardziej interesująca dla dzieci i dorosłych. 

Polecany artykuł:  Na żywo z Chorwacji - PODACA

https://www.youtube.com/watch?v=GSxeN3G7lm4&t

Fotorelacja z wycieczki do miasta Korčula 2016 rok

Wyspa Korcula
Trasa spaceru z promu Jadrolinija w Domince do miasta Korcula
Prom w Orebic
Prom w Orebic
Orebić
Miasteczko Orebic Półwysep Peljesac
Wyspa Korcula
Spacer po wyspie Korcula
wyspa Korcula
Spacer po wyspie Korcula
Wyspa Korcula
Jedna z plaż przy Starym Mieście Korcula


palma na wyspie w chorwacji
dzialo

fontanna w chorwacji

drzwi ladne chorwacja

kosciol z lewej strony

kosciol

twierdza

wejscie

                                                                    Malownicze, wąskie uliczki miasta Korcula waskie uliczki na wyspie

korcula, wyspa korcula

prom osobowy do orebic, wyspa korcula
Nasz stateczek kursujący Orebic – wyspa Korcula
plyniemy statkiem
Stateczek kursujący Orebic – wyspa Korcula

Wrażenia po wycieczce na wyspę Korčula niesamowite. Ponadto klimat domu Marco Polo odczuwalny w całym mieście. Mieszkańcy  wyspy i miasta Korcula szczycą się takim obywatelem jakim był Marco Polo.  Jego pochodzenie jest zagadkowe i  do końca nie wiadomo czy nie urodził się on w Wenecji. My nie będziemy podważać  tezy, że urodził się on na Korčuli, ponieważ jest to miejsce magiczne, wyjątkowe i bardzo fotogeniczne. 

Morze Adriatyckie
Lazur i przejrzystość Morza Adriatyckiego

 

Chorwacja