Kotelnica

Kotelnica – Białka Tatrzańska. Narty 2024

Czas czytania: 7 minut

Kotelnica w Białce Tatrzańskiej to największy kompleks narciarski całego Podhala. Ponad 14 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania to zdecydowanie ogromny plus tego miejsca. Poza tym przepiękne widoki na Tatry to kolejny plus tego miejsca. Nie tylko zimą ale i przez cały rok. Niektórzy twierdzą, że Białka Tatrzańska piastuje już pierwsze miejsce według popularności w Tatrach. Kompleks narciarski na Kotelnicę funkcjonuje od wielu lat i oferuje wiele wyciągów narciarskich dla turystów (nie tylko tych umiejących jeździć na nartach czy snowboardzie) oraz liczne atrakcje Podhala przez cały rok.


Kotelnica raj dla narciarzy

Trasy narciarskie w Kotelnicy

Trasy narciarskie w Kotelnicy mają spore zróżnicowanie nachylenia. Znajdą tutaj doskonałą zabawę zarówno miłośnicy ekstremalnych zjazdów jak i początkujący oraz dzieci, które pod okiem profesjonalnego instruktora mogą nauczyć się zjeżdżać. Warto wiedzieć, że mocniej nachylone szlaki Kotelnicy posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Jeśli nie mamy własnego sprzętu, możemy wypożyczyć go tu na miejscu. Poza tym, poza szlakami zjazdowymi Kotelnica to także świetny Snowpark o długości 300 metrów dla miłośników snowboardu.

Kotelnica to zdecydowanie malowniczy szczyt. W dodatku z Jankulakowskim Wierchem tworzą piękną panoramę na Tatry. Pomiędzy tymi szczytami powstały atrakcyjne trasy biegowe, gdzie co roku można podziwiać zawody Red Bull Bieg Zbójników. Pętle tras biegowych zaplanowano tak, aby nie były nudne oraz aby uczestnicy o różnych stopniach zaawansowanie mogli z nich bezpiecznie korzystać. Najkrótsza trasa ma 1250 metrów, natomiast najdłuższa ma nawet 4380 metrów.

Tatry Super Ski

Warto w tym miejscu wspomnieć o Tatry Super Ski. Tatry Super Ski (dawniej TATRYSKI) to obecnie największy projekt branży narciarskiej w Polsce. Projekt ten łączy 17 stacji narciarskich Podhala, Spisza oraz Pienin, które udostępniająca swoje trasy w ramach jednego skipassu!

Po aktywnym dniu na stoku w Kotelnicy Białczańskiej trzeba spróbować pierogów oraz słynnego na całą Polskę oscypka z żurawiną i moskoli.

Moskole

Moskole to góralskie placki ziemniaczanie pieczone na blasze. Przywędrowały w Tatry wraz z jeńcami rosyjskimi w czasie I wojny światowej. Placuszki Moskole obecnie podawane są jako danie regionalne w podhalańskich restauracjach. Placki po góralsku można również piec na patelni jednak w wielu góralskich domach nadal używa się jednak metody pieczenia na rozgrzanej blasze kuchenki.


Kotelnica atrakcje latem

Kotelnica, która słynie głównie z turystyki zimowej w Białce Tatrzańskiej oferuje turystom także wiele atrakcji przez cały rok.

Wioska skrzatów

Na szczycie Kotelnicy znajduje się wiele atrakcji. Zdecydowanie największą z nich jest wizyta na olbrzymim tarasie widokowym przy Karczmie Kotelnica, na który dostać się można pieszo lub skorzystać z kolejki linowej.

Natomiast dla najmłodszych przygotowano również atrakcję – Wioskę Skrzatów. W drewnianej Wiosce skrzatów, oprócz domków skrzatów, znajduje się również piaskownica oraz kilka innych atrakcji. Co ważne wstęp na plac zabaw jest bezpłatny.

Zdecydowanie z wizyty na placu zabaw w „Wiosce skrzatów”, będą się cieszyć również opiekunowie. Gdy dzieci zajmą się zabawą w wiosce, wtedy starsi mogą podziwiać będą niesamowitą panoramę Tatr, Gorców oraz Pienin.

Termy Bania

Terma Bania to kompleks basenów wewnętrznych oraz zewnętrznych z mineralną wodą termalną. 14 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 metrów, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale są zachętą nie tylko zimą gdy pada śnieg ale i latem. Ponieważ wszystkie te atrakcje niezależnie od pogody oraz temperatury działają na dworze. Cennik wstępu na Termy Bania znajduje się tutaj

“Kultura na Bani”

Zdecydowanie Bania to nie tylko ośrodek narciarski, luksusowy hotel oraz terma. Latem miejsce to tętni życiem również dzięki realizacji projektu “Kultura na Bani”. Kultura na Bani to projekt w ramach którego na scenie zlokalizowanej przy ulicy Środkowej 181 w Białce Tatrzańskiej odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Trasa downhillowa

Na terenie Ośrodka Kotelnica Białczańska powstała trasa zjazdowa rowerowa Kołster. Warto wiedzieć, że wokół stacji jest też kilkanaście tras przeznaczonych do jazdy na rowerach szosowych, natomiast sam szczyt Kotelnicy jest doskonałym punktem startowym dla wielu rowerowych wycieczek.


Kotelnica atrakcje w okolicy

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to urocza miejscowość leżąca nad rzeką Białka, natomiast pod względem infrastruktury turystycznej Białka Tatrzańska jest jedną z najpopularniejszych oraz najatrakcyjniejszych miejscowości górskich. Zwłaszcza sportów uprawianych zimą ze względu na bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. To właśnie w Białce znajduje się Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska oraz inne wyciągi i stacje narciarskie. Miłośnicy historii i zabytków mogą zobaczyć zabytkowy drewniany kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza należący do Szlaku Architektury Drewnianej

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to kolejna miejscowość zasługująca na uwagę na Podhalu. Miejscowość Bukowina leży na trasie Poronin – Łysa Polana (przejście graniczne) na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m. W miejscowości znajduje się wiele drewnianych pensjonatów z okresu międzywojennego, wybudowanych w stylu inspirowanym stylem zakopiańskim lub jak kto woli stylem witkiewiczowskim. To również w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się co roku  festiwal Sabałowe Bajania. W Bukowinie znajdują się kolejne Termy które warto odwiedzić. Są to Termy BUKOVINA. Cennik Termy BUKOVINA znajduje się tutaj

Zakopane

Zakopane to zdecydowanie najpopularniejszy kurort zimowy w Polsce. Niekiedy Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się również Tatrzański Park Narodowy. Zakopane to nie tylko Krupówki ale przepiękna architektura w stylu zakopiańskim. Dodatkowo Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce – leży na 750–1126 m n.p.m. Na północy od miast rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont. Warto wiedzieć, że w 1824 roku Zakopane wraz z częścią Tatr sprzedano węgierskiej rodzinie Homolacsów. Natomiast w XVIII wieku w Kuźnicach zbudowano hutę żelaza (poza tym w XIX wieku był to największy zakład metalurgiczny w Galicji). Prawdziwy rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński

Podczas II wojny światowej Zakopane stało się punktem przerzutowym na Węgry. Część Górali wstąpiła do proniemieckiej organizacji Goralenvolk. Natomiast w piwnicach hotelu Palace w Zakopanem (wybudowanym w 1930 roku, przy ul. Chałubińskiego 7) mieścił się areszt Gestapo. Co więcej ze względu na tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to nazwano Katownią Podhala.

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach (około 2,5 km linii brzegowej), leżące na wysokości 1395 m n.p.m., u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Co więcej jest to jedno z najpopularniejszych miejsc, które odwiedzamy odpoczywając w Zakopanem lub okolicy. Warto wiedzieć, że nazwa Morskie Oko (Meeraugen)jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą, używaną przez górali nazwą był Biały Staw, nazwa ta została odnotowana w 1650 roku. Natomiast „morskimi okami”  nazywali tatrzańskie jeziora niemieccy osadnicy ze Spiszu.

Morskie Oko legenda 

Z Morskim Okiem wiąże się całkiem sporo góralskich legend. Według jednej z nich nazwa bezdennego jeziora w Dolinie Rybiego Potoku wzięła się stąd, że ma ono podziemne połączenie z Morzem Adriatyckim. Dowodem na to było wyłowienie z wód jeziora butelki oraz szkatułki z kosztownościami, które razem ze statkiem poszły na dno właśnie Adriatyku!

Tatrzański Park Narodowy

Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, ponadto to jedyne w Polsce miejsce, gdzie żyją kozice oraz świstaki. Konieczność ochrony tego wyjątkowego na skalę Polski miejsca zaczęła dojrzewać już pod koniec XIX wieku. Dlatego też w 1955 roku utworzono Tatrzański Park Narodowy. Duże różnice wzniesień, piętrowość klimatu oraz niezwykły skład gatunkowy flory oraz fauny sprawiają, że Tatry mają charakter typowo wysokogórski. Najwyższym punktem jest szczyt Rysy (2499 m.n.p.m.), natomiast najniższym dolina Porońca (około 773 m.n.p.m.), różnica wysokości między nimi wynosi 1730 metrów.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to najstarszy Park Narodowy w Polsce, został założony w 1932 roku. Park ten jest jednym z najpopularniejszych parków odwiedzanych przez turystów. Dla odwiedzających udostępniono około 35 km szlaków. Jednak atrakcją na skalę europejską zdecydowanie jest spływ tratwami przełomem Dunajca ( trasę, też można przejść pieszo  tzw. Drogą Pienińską). Co więcej dla odwiedzających przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. Poza tym atrakcją turystyczną jest również Zamek w Czorsztynie, który zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

Kotelnica Białka Tatrzańska – polecane noclegi w pobliżu stoków

Hotel Bania Thermal & Ski

Hotel Bania Thermal & Ski położony jest w Białce Tatrzańskiej, obok kompleksu parku wodnego Terma Bania, do którego Goście mają bezpłatny, nieograniczony dostęp. Z obiektu roztaczają się piękne widoki na Tatry.

Grand Tatry

Grand Tatry oferuje bezpłatne WiFi oraz przyjazne zwierzętom zakwaterowanie w Białce Tatrzańskiej. Na miejscu dostępny jest bezpłatny prywatny parking.

Domki w Białce Woodhouse

Domki w Białce Woodhouse położony jest obok kompleksu basenów geotermalnych Bania i przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Kotelnicę Białczańską. Oferuje on drewniane domki z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu i dużym telewizorem z płaskim ekranem.

Kotelnica dojazd

Od strony Zakopanego dojedziemy do Kotelnicy popularną zakopianką, kierując się na Poronin, gdzie skręcamy na Bukowinę Tatrzańską, jadąc od tej strony, ośrodek będziemy widzieć po naszej lewej stronie. Z kolei kierując się do Białki Tatrzańskiej od Krakowa, jedziemy na Nowy Sącz, kierując się trasą numer 49. Kotelnicę zobaczymy po prawej stronie.

Na terenie Białki Tatrzańskiej kursują również popularne Ski Busy (głównie w sezonie zimowym), dzięki którym nie musimy przemierzać pieszo 8 kilometrów, jeśli chcemy dostać się w konkretne miejsce w Białce, a nie posiadamy auta.


Kotelnica kamery 

W chwili powstawania tego wpisu niestety wszystkie wyciągi, termy jak i inne atrakcje zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Myślę, że substytutem może być podglądanie co się dzieje na stokach dzięki kamerom online. Białka Tatrzańska kamery online znajdują się pod linkiem

Podsumowując, Kotelnica jak i okolica Tatr ma wiele do zaoferowania nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci. Co więcej, warto odwiedzić tę okolice nie tylko w sezonie zimowym ale i letnim ( co zdecydowanie rekomenduje). Góry, termy, wspaniała przyroda oraz gościnność Górali to argumenty, które powinny Was zachęcić.

Polecany artykuł:

Gdzie na narty z dziećmi?

 
Chorwacja