Skalne Miasto Czechy

Skalne Miasto Czechy Adrspach

Czas czytania: 4 minut

Skalne Miasto Czechy – Rezerwat Adrspassko – Teplicke skaly ma kształt cypla wciśniętego pomiędzy tereny Dolnego Śląska

Skalne Miasto Czechy–  Adrspach słusznie należy do najczęściej odwiedzanych terenów przyrodniczych w Republice Czeskiej. Skały Teplickie stanowią najrozleglejszą część Narodowego Rezerwatu Przyrody – Skał Adrszpasko-Teplickich. Podczas zwiedzania Skał Teplicikich czeka Was spacer przez dziki, skalny labirynt, którego monumentalne piękno dosłownie! zapiera dech w piersiach. Niezwykłe kształty skalnych form będą pobudzają fantazję, tak jak wszystkich tych, którzy odwiedzali Skalne Miasto w Czechach już kilkaset lat wcześniej. Skały Teplickie to także rozsławione miejsce wspinaczek skalnych. W mieście Teplice nad Metują corocznie odbywają się Międzynarodowe Festiwale Filmów Wspinaczkowych.

Turystyczny szlak w Skałach Teplickich wiąże się ze ścieżką dydaktyczną. Na piętnastu tablicach rozmieszczonych na całej długości szlaku znajdują się teksty o historii odkrywania skał, o ciekawostkach ze świata roślin i zwierząt oraz liczne fotografie i ilustracje. Ścieżka dydaktyczna służy zarazem jako źródło informacji turystycznej.

Skalne miasto Czechy

Zdecydowanie najlepszy sposób na zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach – Rezerwatu Adrspassko – Teplicke skaly to nieśpieszne wędrówki na piechotę.  Natomiast komunikacja publiczna lub własne auto przydaje się nawet zapalonym wędrowcom. Warto wiedzieć, że Skalne Miasto leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trutnovem a Broumovem (leży około kilku km od przejścia granicznego w Tłumaczowie).

Informacje praktyczne Skalne Miasto:

  • najprostsza droga do Skalnego Miasta prowadzi  z Kudowy i Nachodu przez Hronov i Police nad Metuji. Można też wybrać przejście graniczne w Tłumaczowie. Auto polecamy zostawić na płatnych parkingach przy wejściu do Rezerwatu.
  • w przypadku pytań przy kasach do Teplickich Skal pomocą służy miła obsługa. Ponadto możemy również kupić mapy i przewodniki w polskiej wersji językowej.
  • w okolicy Skalnego Miasta miejsc noclegowych nie brakuje, jednak polecamy szczególnie w weekendy pomyśleć o rezerwacji.

Cennik wejścia do Skalne Miasto Czechy: 

Co ciekawe rezerwat otwarty jest przez cały rok, natomiast sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10. Poza tym koszt zwiedzania w sezonie jest następujący: dorośli 120 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 70 koron, zwierzęta 10 koron, bilet rodzinny 320 koron. Dodatkowo od kwietnia do października możemy popłynąć tratwą po skalnym jeziorku, koszt 5o koron czeskich. Poza tym, koszt biletów poza sezonem jest niższy, dorośli 80 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 40 koron, zwierzęta 10 koron oraz bilet rodzinny 210 koron.

Kurs korony czeskiej obecnie wynosi o,17 PLN


Skalne Miasto parking 

Parking czynny jest cały rok. Koszt pozostawienia auta na parkingu wynosi 50 koron czeskich. Natomiast warto pilnować biletu ponieważ za zgubiony bilet trzeba zapłacić karę 1000 koron czeskich.


Zwiedzamy Skalne Miasto Czechy:

Warto wiedzieć, że wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się tylko parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, tuż na południe od drogi i linii kolejowej z Trutnova. Dodatkowo skalne labirynty w Skalnym Mieście stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne. Co więcej, gościli w Skalnym Mieście w Czechach m.in: pruska królowa Luiza oraz cesarz Józef II.

Zdecydowanie do najciekawszych formacji skalnych prowadzi okrężny, ale nieprawdopodobnie malowniczy (szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Warto wiedzieć, że trasa ma długość 3,5 km, a jego przejście może zająć nawet około 3h.

Po pierwsze, szlak rozpoczyna się łagodnie wzdłuż potoku, następnie mijając po drodze liczne ciekawe formacje skalne. Takie jak m.in: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana (Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk) oraz Krakonosovo sezeni (Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh (Słoniowy rynek). Zdecydowanie na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad i Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Czy warto dopłacić 50 koron i przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku? Naszym zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Ponadto widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami.


Adrspach

W najstarszych czasach obszar, w którym znajdują się skały Adršpach, był jedynym ogromnym lasem.
W czasach panowania Henryka IV  terytorium zostało wyznaczone jako terytorium Drugich Charvatów. Proces konsolidacji oraz umocnienia suwerenności Przemyślidów został zakłócony przez inwazję Bolesława Brabanta w Czechach w 1003 r.

Teren ten był pokryty bujnym lasem, który został “skolonizowany” dopiero w XIII wieku. Pierwsze historyczne raporty dotyczące piaskowcowych formacji skalnych wspominają o ścianach Broumova. Ta strefa skalna oddzielająca Policko od  Broumova powstała w czasach prehistorycznych. Właściwa nazwa została po raz pierwszy udokumentowana w 1213 oraz 1229 r. W dokumentach klasztornych w Brevnovie. W tym czasie kolonizacja dotknęła również grupy skał Adrspach-Teplice równolegle z dwóch kierunków -od strony wschodniej wzdłuż rzeki Metuja i od strony zachodniej wzdłuż rzeki Dřevíče (Olšovky).

Co ciekawe pod koniec XIII wieku w Metuji Teplice, na skałach zbudowano dwa zamki Střmen i Adršpach, a następnie trzeci zamek Skály, które były stałymi punktami obronnymi w tym krajobrazie.


Skalne Miasto Czechy noclegi

Ze względu na dosyć ubogą bazę hotelową w okolicy znalezienie konkretnego noclegu w sezonie nie będzie sprawą łatwą. Zdecydowanie turystom zmotoryzowanym polecamy – próbować znaleźć nocleg w pełnym zabytków Nachod lub w miasteczku Trutnov. Na przykład:

  • Zámecký hotel U Rajských (Smiřických 1280) – Hotel na przedmieściach w małym pałacyku, pokoje z łazienkami i dodatkowo możliwość wykupienia wyżywienia
  • Penzion Poříčí (Petříkovická 201) – Pensjonat na przedmieściach miasteczka Trutnov przy drodze do Skalne Miasto, pokoje ze śniadaniem oraz łazienkami.

Dodatkowo polecamy opcję rezerwację noclegu w Skalnym miasteczku przez Airbnb, dla rezerwujących pierwszy raz mamy do zaoferowania do 250 zł rabatu!

Skalne Mesto nocleg
Skalne Mesto nocleg

Natomiast turyści niezmotoryzowani mogą wybierać spośród kilkunastu obiektów zlokalizowanych przy wejściu na szlaki. W przypadku miasteczka Adršpach uwagę warto zwrócić na hotel Skalní Mlýn Adršpach (Dolní Adršpach 1), który jest bardzo często wybierany przez turystów (w połowie drogi między jednym, a drugim Skalnym miastem – około półtora kilometra do każdego z nich). Bynajmniej hotel posiada pokoje z prywatnymi łazienkami oraz możliwość wykupienia wyżywienia.

Jednocześnie w Teplicach nad Metuja znajdziemy znacznie więcej pensjonatów w niższych cenach. Warto wiedzieć, że decydując się na tę lokalizację do rezerwatu Adršpašské skály będziemy musieli dojechać pociągiem (tymczasem Teplické skalní město będziemy mieć znacznie bliżej). Dobrą opcją jest pensjonat  U Janečků (Na Výsluní 275, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Natomiast nieco dalej od wejścia do Skalne Miasto bo około 2,5 kilometra można wynająć pokoje Apartment Ve Mlýně (Palackého 16, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Można zdecydować się również na nocleg w miejscowości Broumov oraz połączyć wyjazd z oglądaniem rezerwatu Broumovske steny, natomiast do Skalnych Miast dojeżdżać autobusem lub pociągami. Zdecydowanie wysoko ocenianym przez turystów obiektem jest pensjonat Privát v Podhoubí (Bratří Čapků 151, pokoje ze wspólnymi łazienkami).


Na zakończenie, polecamy również zajrzeć do naszego wpisu z wycieczki do Skalne Miasto Czechy:

Skalne miasto (Skalne město)- czeskie miasto w skałach