Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach – zwiedzanie, atrakcje

Czas czytania: 4 minut

Skalne Miasto w Czechach – Rezerwat Adrspassko – Teplicke skaly

Skalne Miasto w Czechach – Adrspach słusznie należy do najczęściej odwiedzanych terenów przyrodniczych w Republice Czeskiej. Skały Teplickie stanowią najrozleglejszą część Narodowego Rezerwatu Przyrody – Skał Adrszpasko-Teplickich. Podczas zwiedzania Skał Teplicikich czeka Was spacer przez dziki, skalny labirynt, którego monumentalne piękno dosłownie! zapiera dech w piersiach. Niezwykłe kształty skalnych form będą pobudzają fantazję, tak jak wszystkich tych, którzy odwiedzali Skalne Miasto w Czechach już kilkaset lat wcześniej. Skały Teplickie to także rozsławione miejsce wspinaczek skalnych. W mieście Teplice nad Metują corocznie odbywają się Międzynarodowe Festiwale Filmów Wspinaczkowych.

Turystyczny szlak w Skałach Teplickich wiąże się ze ścieżką dydaktyczną. Na piętnastu tablicach rozmieszczonych na całej długości szlaku znajdują się teksty o historii odkrywania skał, o ciekawostkach ze świata roślin i zwierząt oraz liczne fotografie i ilustracje. Ścieżka dydaktyczna służy zarazem jako źródło informacji turystycznej.

Skalne miasto Czechy

Zdecydowanie najlepszy sposób na zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach – Rezerwatu Adrspassko – Teplicke skaly to nieśpieszne wędrówki na piechotę.  Natomiast komunikacja publiczna lub własne auto przydaje się nawet zapalonym wędrowcom. Warto wiedzieć, że Skalne Miasto leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trutnovem a Broumovem (leży około kilku km od przejścia granicznego w Tłumaczowie).

Skalne Miasto w Czechach mapa

Skalne Miasto w Czechach – praktyczne informacje

 • najprostsza droga do Skalnego Miasta prowadzi  z Kudowy i Nachodu przez Hronov i Police nad Metuji. Można też wybrać przejście graniczne w Tłumaczowie. Auto polecamy zostawić na płatnych parkingach przy wejściu do Rezerwatu.
 • w przypadku pytań przy kasach do Teplickich Skal pomocą służy miła obsługa. Ponadto możemy również kupić mapy i przewodniki w polskiej wersji językowej.
 • w okolicy Skalnego Miasta miejsc noclegowych nie brakuje, jednak polecamy szczególnie w weekendy pomyśleć o rezerwacji.

Skalne Miasto w Czechach – cennik biletów wstępu 2023

Rezerwat otwarty jest przez cały rok, sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10.

Koszt zwiedzania w sezonie wysokim jest następujący:

 • dorośli 180 Kč/ osoba (bilet zakupiony w kasie), 110 Kč /osoba (bilet zakupiony online);
 • dzieci oraz niepełnosprawni 130 Kč/osoba(kasa), 70 Kč (online);
 • zwierzęta 50 Kč;
 • bilet rodzinny 500 Kč (kasa), 300 (online);
 • dzieci do lat 6 zwiedzają za darmo.

 

Koszt zwiedzania w sezonie niskim jest następujący:

 • dorośli 130 Kč/ osoba (bilet zakupiony w kasie), 110 Kč /osoba (bilet zakupiony online);
 • dzieci oraz niepełnosprawni 90 Kč/osoba(kasa), 70 Kč (online);
 • zwierzęta 50 Kč;
 • bilet rodzinny 360 Kč (kasa), 300 (online);
 • dzieci do lat 6 zwiedzają za darmo.

Kurs korony czeskiej obecnie wynosi 0,20 PLN


Skalne Miasto  w Czechach parking 

Parking czynny jest cały rok.

 • Samochód osobowy, motocykl – 150 Kč/  dzień;
 • Przyczepa kempingowa, kamper – 300 Kč/dzień.

Warto pilnować biletu ponieważ za zgubiony bilet trzeba zapłacić karę 1000 koron czeskich.


Skalne Miasto ile trwa zwiedzanie ?

Warto wiedzieć, że wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się tylko parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, tuż na południe od drogi i linii kolejowej z Trutnova. Dodatkowo skalne labirynty w Skalnym Mieście stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne. Co więcej, gościli w Skalnym Mieście w Czechach m.in: pruska królowa Luiza oraz cesarz Józef II.

Zdecydowanie do najciekawszych formacji skalnych prowadzi okrężny, ale nieprawdopodobnie malowniczy (szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Warto wiedzieć, że trasa ma długość 3,5 km, a jego przejście może zająć nawet około 3h.

Po pierwsze, szlak rozpoczyna się łagodnie wzdłuż potoku, następnie mijając po drodze liczne ciekawe formacje skalne. Takie jak m.in: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana (Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk) oraz Krakonosovo sezeni (Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh (Słoniowy rynek). Zdecydowanie na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad i Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Czy warto dopłacić 50 koron i przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku? Naszym zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Ponadto widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami.


Adršpach

W najstarszych czasach obszar, w którym znajdują się skały Adršpach, był jedynym ogromnym lasem.
W czasach panowania Henryka IV  terytorium zostało wyznaczone jako terytorium Drugich Charvatów. Proces konsolidacji oraz umocnienia suwerenności Przemyślidów został zakłócony przez inwazję Bolesława Brabanta w Czechach w 1003 r.

Teren ten był pokryty bujnym lasem, który został “skolonizowany” dopiero w XIII wieku. Pierwsze historyczne raporty dotyczące piaskowcowych formacji skalnych wspominają o ścianach Broumova. Ta strefa skalna oddzielająca Policko od  Broumova powstała w czasach prehistorycznych. Właściwa nazwa została po raz pierwszy udokumentowana w 1213 oraz 1229 r. W dokumentach klasztornych w Brevnovie. W tym czasie kolonizacja dotknęła również grupy skał Adrspach-Teplice równolegle z dwóch kierunków -od strony wschodniej wzdłuż rzeki Metuja i od strony zachodniej wzdłuż rzeki Dřevíče (Olšovky).

Co ciekawe pod koniec XIII wieku w Metuji Teplice, na skałach zbudowano dwa zamki Střmen i Adršpach, a następnie trzeci zamek Skály, które były stałymi punktami obronnymi w tym krajobrazie.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu Skalnego Miasta

Apartman Horni Adrspach

Apartman Horni Adrspach oferuje komfortowo urządzony apartament z jedną sypialnią, kuchnią i łazienką. Do dyspozycji Gości jest także TV, pościel i ręczniki. W okolicy panują idealne warunki do uprawiania trekkingu. Na posesji znajduje się prywatny parking.

Skalní Mlýn Adršpach

Trzygwiazdkowy hotel Skalní Mlýn Adršpach położony jest w Dolní Adršpach. Pokoje posiadają łazienkę, biurko, telewizor oraz szafę. Do dyspozycji Gości jest ogród, taras, wspólny salon i bar. W całym budynku można za darmo korzystać z WiFi.

 

Penzion Čtyřlístek

Penzion Čtyřlístek usytuowany jest w Teplice nad Metují. Pensjonat ten oferuje bezpłatny parking, dojazd do budynku na nartach, ogród oraz przechowalnię sprzętu narciarskiego. Wszystkie pokoje są komfortowo i przytulnie urządzone.