Murter

Murter

Czas czytania: 5 minut

Murter – największa i najstarsza miejscowość na wyspie

Murter to największa osada na wyspie o tej samej nazwie, położona w północno-zachodniej części gminy Murter-Kornati. W odległości około 10 mil morskich znajduje się jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Chorwacji – Kornati. Miejscowość  ma ponad 2000 mieszkańców, natomiast Kornati ma 27 mieszkańców. Co ciekawe mieszkańcy Murter są właścicielami prawie wszystkich wysp Kornati oraz sąsiednich wysepek.


Murter miasto- atrakcje

Na wzgórzu Gradina, znajdują się pozostałości rzymskich budowli – w tym starożytnej osady Colentum. Murter został po raz pierwszy wspomniany w księgach w 1251 roku jako Villa Magna (Veliko Selo). Później osada nosiła nazwę Srimač, a od 1715 r. nazwana została Murter. Miasto rozciąga się z jednej strony do zatoki Hramina, która ze względu na swoje położenie jest chroniona przed wiatrami, dlatego też zbudowano tam marinę. Z drugiej strony Murter rozciąga się do zatoki Slanica, gdzie znajduje się jedna z najbardziej znanych plaż na wyspie Murter i w okolicy.

Miasto otoczone jest trzema wzgórzami – Raduč (125 m.n.p.m.), Sv. Roko (70 m.n.p.m.) oraz Gradina (62 m.n.p.m.). Pod koniec lat 60. XX wieku ukształtowały trzy osady – Stara Wieś na Górze Św. Roko, nowa osada wzdłuż portu w zatoce Hramina oraz miejscowość w zatoce Slanica, które dziś są ze sobą połączone. Biorąc pod uwagę, że Murter było trudnym do adaptacji miejscem, nie ma tu wielu reprezentatywnych budynków, ale warto odwiedzić  m.in.: Kaplicę św. Rocca  z 1760 r.

Stary port  w Murter

Każdy, kto znajdzie się w miasteczku, w jego centrum, z pewnością przyjedzie drogą wzdłuż starego nabrzeża. Brzeg portu rozciąga się od samego wejścia do centrum i prowadzi do centrum. Ponadto przy porcie znajduje się duża część mariny, która jest zawsze pełna odwiedzających ze względu na atrakcyjne położenie. Wzdłuż całego wybrzeża wybudowano promenadę, która w ciepłe i letnie wieczory stanowi idealną trasę pieszą dla wszystkich turystów. Dodatkowo w miesiącach letnich odbywają się tu też koncerty lokalnych wykonawców chorwackich.

Plac Rudina w Murter

Główne place zawsze były miejscem spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Są to ulubione miejsca mieszkańców gdzie mogą napić się kawy oraz spotkają kogoś z kim mogą porozmawiać. Również dla turystów, gdziekolwiek podróżują, jednym z głównych miejsc do zobaczenia, są z pewnością place w centrum miejscowości.

Plac Rudina w Murter jest właśnie takim placem, ponadto jest centrum wydarzeń oraz spotkań. Niedawno odnowiony plac miejski po ponad 60 latach zyskał nowy i nowoczesny wygląd. Z jednej strony ogranicza go morze, natomiast z pozostałych stron graniczy z tradycyjnymi kamiennymi domami, kawiarniami i restauracjami.

Każdy odwiedzający Murter, powinien rozpocząć zwiedzanie od spróbowania kawy w jednej z tych kawiarni i podziwiania życia w Murter na żywo. Plac Rudina jest na pewno miejscem ważnych wydarzeń miejskich, w tym różnych wieczornych zajęć, takich jak: koncerty, teatr na świeżym powietrzu itp.

Kościół św. Roka

Na górze Vršina znajduje się kościół św. Rocca z XVIII wieku, do którego prowadzi wąska droga lub schody od głównej drogi. Na pewno kościół św. Rocca zachwyci każdego odwiedzającego. Kościół ten może nie pochwali się imponującym wyglądem jak na przykład kościół św. Franciszki w Betinie, ale jego położenie, z którego roztacza się wspaniały widok na całą miejscowość Murter oraz Betinę, pozostaje na długo w pamięci. Zbudowano go w XVIII wieku jako kościół patrona Świętego Roka.

Murter gdzie zjeść?

Restoran Rebac

Króluje tu kuchnia śródziemnomorska. Polecanymi daniami w tej restauracji są wyśmienity tuńczyk, steki oraz grillowane kalmary. Wino jest tu także wyśmienite. Łatwo znaleźć Restoran Rebac dzięki dogodnej lokalizacji w Murter.

Put Gradine 32

Restaurant Tic-Tac

Warto spróbować doskonale przyrządzonych steków, krewetek i tuńczyka, aby wyrobić sobie opinię o tej restauracji. Wino domowe oferowane w Restaurant Tic-Tac jest przepyszne. Z restauracji jest ładny widok. Do tego niezwykle przyjazdy i gościnny personel chętnie doradzi przy wyborze dania. Ceny są tu bardzo atrakcyjne.

Hrokešina 5

Zameo ih vjetar

Restauracja ta słynie z kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Można tu zamówić pizzę, spaghetti i ośmiorniczki. W Zameo ih vjetar podawane są dobre wina. Można wybrać pomiędzy siedzeniem wewnątrz i na zewnątrz.

Ul. Hrvatskih Vladara 5

Mapa Murter

 

Murter

 


Murter miasto  plaże w okolicy

Murter plaże

Oprócz wspomnianej już plaży Slanica, miejscowość ma również 3 pozostałe najpiękniejsze plaże na wyspie – Cigrađa, Podvrške i Luka. Ta ostatnia może nie jest tak ładna jak pozostałe ale warto ją również zobaczyć i samemu ocenić.

Podvrške

Plaża Podvrške znajduje się 2 km od centrum miejscowości i można do niej dotrzeć pieszo, rowerem lub samochodem.

Plaża Slanica

Slanica jest jedną z najpopularniejszych plaż na całej wyspie oraz w okolicy.

Plaża Luka

Luka znajduje się w samym centrum miasteczka. Jest to typowa żwirowa plaża z betonowymi blokami.

Plaża Čigrađa

Kamienista plaża Čigrađa znajduje się w małej zatoce na wyspie.


Oliwa z oliwek z Murter

Niektórzy historycy uważają, że wyspę nazwano dzięki rzeźbionej kamiennej niecce, która była częścią prasy olejowej zwanej mortarium. Takie pochodzenie nazwy wskazuje na długą tradycję uprawy oliwek na tym obszarze. W 1910 r. W Murter (ówczesny najnowocześniejszy ośrodek w Dalmacji ) zbudowano olejarnię, a produkowana tam oliwa stała się powszechnie znana nie tylko w Dalmacji. Spożywano ją na dworze cesarskim w Wiedniu, a w 1913 r. oliwa z Murter otrzymała Złoty Medal za Jakość na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Oliw we francuskim mieście Eix. Ponadto przetwarzano ponad 170 000 kg oliwek i produkowano około 60 wagonów ropy rocznie.

Tradycja jakości oliwy z oliwek Murter

Tradycja jakości produkcji oliwy z oliwek trwa do dziś. Oliwa produkowana w tym regionie jest wyjątkowa przez jakość, kolor, smak oraz zapach.

Jaki jest sekret jakości oleju Murter?

Na jakość wpływa kilka czynników:
– korzystny klimat śródziemnomorski, który umożliwia optymalne dojrzewanie owoców
– rodzaj gleby oraz bliskość morza
– odmiana drzewek oliwnych, najbardziej rozpowszechniona w regionie, odpowiednia do produkcji wysokiej jakości oliwy
– ręczne zbiory owoców, dzięki czemu owoce są mniej uszkodzone i utlenione
– prasa olejowa, która wydobywa oliwę najwyższej jakości z pierwszej prasy, bez ogrzewania, extra virgin (kwasy tłuszczowe do 1%) lub virgin (kwasy tłuszczowe do 2%)


Murter miasto dojazd

Samochodem

Jeśli planujecie przyjechać własnym samochodem to są dwie opcje: Jadranska Magistrala (droga wzdłuż wybrzeża Adriatyku), za której nie zapłacimy opłaty za przejazd. Drugą opcją jest autostrada Zagrzeb – Split (A1). Zjazd Pirovac i kieruj się znakami na miasto Murter. Autostradą podróż Zagrzeb – Pirovac trwa około 3 godzin, a opłata za przejazd Zagrzeb – Pirovac wynosi około 150,00 kun. Ponadto na autostradzie znajdują się stacje benzynowe co 40 kilometrów.

Autobus

Wyspa Murter jest połączona ze wszystkimi głównymi miastami europejskimi poprzez terminale autobusowe w Zagrzeb, Szybenik, Zadar oraz Split. Informacje i bilet: http://voznired.akz.hr/voznired.aspx?lang=en

Samolot

Z prawie wszystkich międzynarodowych portów lotniczych latają samoloty do stolicy Chorwacji Zagrzebia. Croatia Airlines i kilka międzynarodowych linii lotniczych (Lufthansa, Swissair, British Airways, Air France, LOT) latają codziennie lub prawie codziennie do Zagrzebia. W szczycie sezonu liczba lotów jest zwiększana, a liczba lotów czarterowych jest oferowana bezpośrednio do najważniejszych turystycznych miejsc w kraju: Pula, Rijeka, Split, Brac i Dubrownik.

Najbliższe lotniska wyspy Murter to Zadar, Split i Zagrzeb, a na każdym lotnisku można wynająć samochód lub taksówkę.


Murter miasto parkingi

Nadzór nad parkowaniem pojazdów w miejscowości sprawuje przedsiębiorstwo użyteczności publicznej „Murtela”. Warto wiedzieć, że parkingi dzielą się na 2 strefy – STREFA 1 (CZERWONA STREFA) oraz STREFA 2 (STREFA ŻÓŁTA).

Godzinowe oraz dzienne bilety parkingowe można kupić za pomocą “parkometrów” zainstalowanych przy parkingach, SMS-em na odpowiedni numer (płatność mobilna), aplikacji mobilnej PayDo oraz w kioskach Tisak. Natomiast tygodniowe i miesięczne bilety parkingowe są dostępne w siedzibie głównej Murtela ul. Butina 2 (1. piętro). Cennik biletów parkingowych znajduje się pod linkiem


Wyspę i miejscowość Murter odwiedziliśmy 3 razy. Zjechaliśmy praktycznie wszystkie miejscowości i staraliśmy się odwiedzić wszystkie najciekawsze plaże w okolicy. Zdecydowanie plaże w miejscowości Murter są w czołówce najpiękniejszych plaż w całej Chorwacji, a tych zwiedziliśmy dosyć sporo, żeby mieć porównanie.

Wyspa Murter

Polecane artykuły:

Wyspa Murter – jakiej nie znacie

Tisno – małe ale urocze miasteczko na skraju lądu i wyspy Murter

Plaża Podvrške – piękna piaszczysta plaża w Chorwacji

Plaża Slanica – jedna z najładniejszych plaż na wyspie Murter

Chorwacja