Riwiera Makarska
Chorwacja,  Chorwacja Dalmacja,  Chorwacja gdzie jechać?,  Chorwacja plaże,  Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Dalmacja,  Propozycje wycieczek,  Riwiera Makarska,  wskazówki

Riwiera Makarska – co warto zobaczyć?

Czas czytania: 5 minut

Riwiera Makarska to najpopularniejsza Riwiera nad Adriatykiem. Krystalicznie czyste morze, zielone sosny wokół piaszczystych plaż i góry. Położona jest na wybrzeżu Dalmacji, zaledwie godzinę drogi od Splitu, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku Riwiera Makarska, pełna pięknych plaż, zatok oraz zatoczek.

Zjeżdżają tu tłumy turystów z całej Europy i nie tylko. Nie ma się czemu dziwić, jest to moim zdaniem jedno z piękniejszych miejsc w Dalmacji, położonych malowniczo u podnóża Biokovo. Riwiera Makarska jest również dla nas miejscem szczególnym ponieważ to właśnie tam się zaręczyliśmy.

"<yoastmark

Riwiera Makarska – co warto zobaczyć?

Miejsc do zobaczenia na Riwierze Makarskiej jest ogrom. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład Makarska to miejsce idealne dla osób aktywnych, młodych lubiących imprezy. Natomiast wystarczy udać się około 15 kilometrów na południe i mamy urocze Igrane czy Živogošće. Jeśli macie możliwość, polecamy zjechać do każdej miejscowości i wyrobić sobie własną opinię.

Riwiera Makarska
Makarska panorama

Baška Voda

Baška Voda która jest otoczona przez lasy sosnowe i piniowe, posiada długie plaże żwirowe, czyste morze oraz bogatą ofertę hoteli to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc na Riwierze Makarskiej. Ruch turystyczny rozpoczął się na tym terenie po II Wojnie światowej. Na wzgórzu Gradina znajdziemy pozostałości osiedla i twierdzy bizantyjskiej z późnego antyku. Kościół parafialny Św. Nikola zbudowano na początku 20. wieku. Natomiast Hotel Slavija, pierwszy turystyczny ośrodek w mieście, pochodzi z 30 lat dwudziestego wieku.

Baška Voda – kamery na żywo

Polecamy zajrzeć co dzieje się w Baška Voda obecnie. Kamer jest kilka, natomiast naszym zdaniem najlepsza jakościowo i widokowo (widok na Biokovo, port, plażę oraz sv. Nikola) jest ta pod linkiem.

Polecany artykuł:  Tučepi

Makarska

Miasto Makarska położone jest na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, około 60 kilometrów na południowy wschód od Split. Makarska rozwinęła się do tego stopnia, że jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Dalmacji. Jest malowniczo położona w zatoce w kształcie podkowy pomiędzy Biokovo a Morzem Adriatyckim. Miejscowość Makarska rozwinęła się wokół naturalnego portu chronionego przez półwysep sv. Petar oraz przylądek Osejava. Co więcej jest to jedyny taki port między rzekami Cetina oraz Neretva. Warto wiedzieć, że w przeszłości port służył do ochrony żeglarzy, kupców a nawet piratów podczas wielkich sztormów. Obecnie port zapewnia ochronę przed sztormem dla jachtów, żaglówek, statków turystycznych oraz promów. Dodatkowo jest to nasze ulubione miejsce do spaceru po miejscowości oraz idealne miejsce na kawę i obserwowanie ruchu w porcie.

Riwiera Makarska, Makarska panorama, pogoda chorwacja, pogoda w chorwacji, pogoda w chorwacji makarska
Makarska panorama

Makarska – kamery na żywo

Polecamy zajrzeć co dzieje się w Makarska obecnie, na kamery. Jest ich kilka natomiast naszym zdaniem najlepsza jakościowo i widokowo (port i góry Biokovo) jest ta pod linkiem.


Biokovo 

Pasmo Biokovo ma 36 km długości oraz 9,5 km szerokości i usytuowany jest w centralnej części wybrzeża Dalmacji. Pasmo górskie Biokovo strzeże Riwiery Makarskiej ze swoim najwyższym szczytem sv. Jure (1762 m.n.p.m.). Na szczycie znajduje się również nadajnik telewizyjny. Wierzchołek został nazwany po starej kaplicy z 1646 roku. Występ na górę po wyznaczonych szlakach nie jest trudny, ponadto przy trasach spotkamy tabliczki informacyjne. Dodatkowo jest to najwyższy szczyt położony najbliżej morza. Wędrówka po szlakach, odkrywanie endemicznych ziół i roślin prowadzi na szczyty, z których rozciągają się magiczne widoki na pobliskie wyspy, a przy dobrej widoczności dostrzeżemy nawet Włochy.

Park przyrody Biokovo skrywa w sobie również ogród botaniczny Koština, który przyciąga turystów, zwłaszcza gdy rośliny są w pełnym rozkwicie.

Dodatkową atrakcją w Biokovo było otwarcie w 2020  Nebeska šetnica – Skywalk Biokovo. W sezonie wakacyjnym bił on szczyt popularności. Skywalk Biokovo znajduje się w południowo-zachodniej części Parku Przyrody Biokovo, w rejonie Ravnej Vlaški, na wysokości 1228 m. n.p.m. Jest to punkt widokowy w kształcie podkowy na zewnątrz klifu ze szklaną podłogą. W powstanie tego projektu zainwestowano około 8 milionów kun.

Polecany artykuł:  Sarajewo pomysł na wycieczkę

Živogošće

Miejscowość Živogošće leży południowej części Riwiery Makarskiej, tuż u podnóża góry Biokovo. Co ciekawe Živogošće było zamieszkiwane już od czasów iliryjskich oraz rzymskich, o czym świadczą iliryjskie grobowce na szczycie wzgórza Suzina. Zdecydowanie jest to spokojna miejscowość z przepięknymi widokami i starą drogą idealną do spacerów na przykład do Igrane. Jest to idealne miejsce dla osób ceniących spokój, klimat Dalmacji oraz ceniących piękne widoki. Warto wiedzieć, że miejscowość Živogošće jest podzielona na 3 mniejsze: Porat – Mala Duba – Blato.

Zivogosce
Panorama Zivogosce
fot. www.livecamcroatia.com

Živogošće – kamery na żywo

Polecamy zajrzeć na kamery online, co dzieje się w Živogošće obecnie pod linkiem.


Igrane

Jeśli byliście już w Živogošće to polecamy zajrzeć również do Igrane. Spędziliśmy tam cztery razy urlop oraz nasz miesiąc miodowy. Nie było szansy na nudę! Oczywiście jest to miejsce idealne dla osób szukających ciszy i spokoju, chociaż z każdym rokiem obserwujemy wzrost zainteresowania Igrane. Piękne plaże (oprócz miejskiej), uroczy kościółek – znak rozpoznawczy z daleka Igrane oraz magiczne widoki sprawiły, że lubimy tam wracać, szczególnie poza sezonem. Polecamy spacery lub przejażdżki wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym oraz południowym. Igrane jest naszym zdaniem idealnie położone, odpoczywamy w ciągu dnia w Igrane, natomiast jeśli odpoczynek nam się znudzi w odległości około 15 km mamy Makarską. Dodatkowo, jest to dobra baza wypadowa na wyspy Hvar z Drvenik wypływa prom, oraz na wyspę Brać z Makarska. 

Igrane kamery

Polecamy zajrzeć na kamery online, co dzieje się w Igrane obecnie pod linkiem.

Igrane
Igrane

Brela i plaża Podrače

Dzięki pięknym piaszczysto-żwirowym plażom z charakterystycznym kamieniem “Kamen Brela”, czystemu morzu, promenadzie między sosnami i piniami, małe miasteczko Brela stało się jednym z bardziej popularnych miejsc na Riwierze Makarska. Niedaleko Brela znajduje się wieś Kričak otoczona winoroślami i tarasami, na których zwykle rosną wiśnie Maraska (nasze ulubione), oliwki, pomarańcze oraz cytryny.

Polecany artykuł:  Parenzana - dawniej z Włoch do Chorwacji koleją, dziś trasa rowerowa

Można również odwiedzić wioskę Škrabići, w której znajduje się konstrukcja z czasów iliryjskich. Dodatkowo symbolem Brela jest piękna plaża Podrače, która jest częściowo ukryta przez duże skały, na których rosną sosny, strzegąc okolicy.


Podgora 

Podgora to jedno z najpiękniejszych miejsc na Riwierze Makarskiej, mam nadzieję, że się zgodzicie.  To cudne miejsce z lazurowym morzem otoczone palmami. Podgora w połączeniu z szerokim wachlarzem zajęć, takich jak narty morskie, surfing, nurkowanie czy przejażdżki łodzią sportową sprawią, że pobyt tutaj zazwyczaj jest bardzo aktywny. Miasto Podgora jest strzeżone przez skrzydła mewy, imponujący pomnik nad portem upamiętniający II Wojnę Światową. Ponadto polecamy odwiedzić piękną plażę Dračevac, położoną między Podgora a Tučepi.


Drvenik

Drvenik to mała miejscowość otoczona górami Biokovo nad zatoką Drvenik. Na pierwszy rzut oka jest to mała perełka ukryta z dala od głównej drogi. Jednak jest ona bardzo popularna i nieco “zjeżdżona przez auta” ponieważ z Drvenika dopłyniemy na wyspę Hvar (Sucuraj) promem samochodowym. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości w XIII wieku, w Drvenik znajdziemy  średniowieczne nagrobki i gotyckiego kościół św. Jerzego. Co ciekawe nad zatokami znajduje się stara wioska z autentyczną dalmatyńską architekturą, a w pobliżu można zobaczyć małe średniowieczne miasto obronne z murami obronnymi z 1000 r. p.n.e.


Gradac 

Gradac to ostatnia i najbardziej na południe wysunięta miejscowość na Riwiera Makarska. Tuż przy najstarszej części siedliska na półwyspie rozwinęło się obszerne centrum turystyczne. Na południowym wybrzeżu leży największa oraz jedna z najładniejszych (naszym zdaniem) plaż na Makarskiej Riwierze. W miejscowości nad Jadranska Magistrala stoi wieża z otworem strzelniczym, zbudowana w 1661 r. jako ochrona przeciw Turkom.


Riwiera Makarska opinie

Podsumowując, jak już na początku wspomniałam miejsc, które warto odwiedzić na Riwierze Makarskiej w Chorwacji jest wiele. Nam udało się je zobaczyć prawie wszystkie. Każda jest inna, pomimo tego samego dalmatyńskiego klimatu. Z pewnością łączy je wszystkie przepiękny krajobraz górski oraz krystaliczne czyste morze Adriatyckie. My wracamy tam z ogromną radością, szczególnie po ujrzeniu na drodze charakterystycznego napisu na tablicy “Makarska Riwiera”.

Chorwacja