Kraje

Europa

Czas czytania: 5 minut

Jakie kraje Europy odwiedziliśmy do tej pory?

Zapraszamy na wspólne podróże po Europie a w szczególności do Chorwacji i na Bałkany.

Za każdym razem jadąc w nowe miejsce przeżywamy swego rodzaju ekscytację. Nie ważne czy przekraczamy granicę  kraju czy też nie. Zapraszamy Was na wspólną podróż nie tylko na Bałkany, ale również w inne miejsca i do innych krajów wartych uwagi.

Jadąc na południe Europy staramy się opisywać oraz prezentować kraje w jakich udało się nam zatrzymać lub co udało nam się ciekawego zwiedzić w drodze do Chorwacji. Omijamy autostrady, żeby poczuć prawdziwe piękno mijanego kraju.

Lista państw i miejsc  jakie odwiedzamy wciąż jest otwarta. Głównie są to Polska ( nasze weekendowe, majówkowe i wakacyjne wyjazdy w góry oraz nad morze Bałtyckie), Czechy ( góry Karkonosze i Morawy), Austria (Wiedeń i Alpy), Słowenia, Węgry, Chorwacja (Istria, Chorwacja kontynentalna, Dalmacja, Dalmacja Południowa) oraz Bośnia i Hercegowina.


Kraje Europy, które odwiedziliśmy wspólnie i miejsca, które polecamy

Austria

Dzięki alpejskim krajobrazom, barokowej architekturze oraz bogatej kulturze Austria ma wiele do zaoferowania swoim gościom. Oto podsumowanie niektórych miejsc, które warto zobaczyć w Austrii (oprócz Wiednia):

 1. Salzburg – uważany jest za jedno z piękniejszych miejsc w całej Austrii.
 2. Innsbruck–  jest na pewno piękny przez cały rok, ale jest szczególnie popularny oraz malowniczy w chłodniejszych miesiącach. Na pewno jest to jedno z najlepszych miejsc do wędrówek w Austrii, ma niesamowite alpejskie widoki.
 3. Zamek Riegersburg, Styria– co ciekawe ten średniowieczny zamek wzniesiono na uśpionym wulkanie. Warto wejść na szczyt zamku, aby podziwiać spektakularne widoki na Styria.
 4. Jezioro Bodeńskie – naszym zdaniem jedno z bardziej malowniczych jezior w całej Europie. Jezioro Bodeńskie graniczy z Niemcami, Austrią i Szwajcarią.

Polska

Polska Gdańsk
Polska Gdańsk

Polski reklamować nie musimy. O tym, że jest piękna przekonywać nikogo nie muszę. Oprócz obowiązkowych “must see” w Polsce takich jak: Kraków, Warszawa, Wrocław oraz Trójmiasto polecamy również:

 1. Zamek w Malborku – nadal pozostaje jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie. Każdego lipca mieszkańcy Malborka organizują tu historyczną bitwę pod Grunwaldem, upamiętniając  bitwę pomiędzy Krzyżakami a Polakami o kontrolę nad krajem w 1410 r.
 2. Zamek Książ w Wałbrzychu – Zamek Książ jest zdecydowanie poprawnie nazywany „perłą Górnego Śląska”. Ponadto jest to trzeci co do wielkości zamek w całej Polsce, pochodzi on z XIII wieku. Jego burzliwa historia zaowocowała różnorodnością stylów. Co więcej, jego piękne apartamenty gościły wiele znanych osób, takich jak Winston Churchill czy rosyjski car Mikołaj I Romanow.
 3. Słowiński Park Narodowy i wydmy – dla wielu odwiedzających Łebę wizyta w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym jest niezapomnianą atrakcją.  Park słynie z ruchomych wydm, które z roku na rok przemieszczają się w dosyć dużym tempie. Niektórzy nazywają nawet wydmy Parku Słowińskiego „polską pustynią”.

Czechy

Czechy, Valtice zamek
Valtice zamek

Niezależnie od tego, czy szukacie uroczych miasteczek, bujnej scenerii czy zapierających dech w piersiach zabytków, w Czechach poza Pragą jest wiele do zrobienia oraz zobaczenia. Naszym zdaniem warto odwiedzić:

 1. Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria uważana jest za jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych w Czechach. Ponadto Czeska Szwajcaria jest licznych wąwozów, głębokich dolin oraz niezwykłych labiryntów skalnych. Co ciekawe Park Pravčická brána (kamienny łuk) został wykorzystany do scen w filmie Opowieści z Narnii.

2. Karkonosze oraz Karkonoski Park Narodowy, w którym znajdują się najwyższe pasma górskie w Czechach. Ponadto Karkonosze po stronie czeskiej słyną z wyjątkowych krajobrazów i ekosystemów, od alpejskich łąk i wrzosowisk po wysokie stoki i tundrę. Małe miasteczko Pec pod Śniezkou (które skradło nasze serca) stanowi idealną bazę wypadową do odkrywania najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki.

3. Cesky Krumlov – a właściwie Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niewielkie rozmiary miasta oraz liczne malownicze budynki sprawiają, że jest to bardzo magiczne miejsce do zobaczenia w Czechach.


Węgry

Od kosmopolitycznej stolicy Budapeszt po urocze krajobrazy, istnieje wiele powodów, aby wybrać się na Węgry. Ten kraj środkowoeuropejski oferuje coś dla każdego.

Węgry, Szentendre
Węgry, miasteczko Szentendre
 1. Łaźnie termalne – węgierskie źródła termalne są znane na całym świecie. Dodatkowo Węgry w pełni wykorzystały ten naturalny skarb. Co ciekawe ogromna liczba źródeł termalnych oraz spa jest rozsianych po całym kraju. Bynajmniej od największego na świecie jeziora termalnego dostępnego dla kąpiących się ( jezioro Héviz ), aż po kąpiele termalne w jaskiniach.
 2. Jezioro Balaton – największe jezioro Europy Środkowej, często nazywane również Morzem Węgierskim ze względu na plaże oraz wielkość. Latem jest to popularne miejsce dla każdego, kto chce cieszyć się słońcem oraz odpocząć.
 3. Aggtelek Park Narodowy– położony w północnych Węgrzech. Co ważne park ten jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie on z 300 jaskiń, z których wiele można zwiedzać. Na przykład jaskinia Baradla jest największą jaskinią stalaktytową w Europie, a także warte uwagi sąL: jaskinia Imre Vass i jaskinia Rakoczi. Jaskinie można zwiedzać codziennie z przewodnikiem.
 4. Zamek w Eger – zamek położony jest w pobliżu uroczego miasta Eger, dodatkowo ma bogatą oraz interesującą historię. W 1552 r. armia złożona z 35 000–40 000 Turków zaatakowała zamek, którego bronił stosunkowo niewielki 2100–2 300 oddział węgierskich obrońców pod dowództwem kapitana Istvána Dobó. Węgrzy odnieśli zwycięstwo, pokonując armię turecką. Obecnie zamek w Eger jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać widoki z murów zamku, mogą obejrzeć wystawy dotyczące zamku oraz mogą wędrować po okolicy.

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina Mostar i Stary Most

Wspomnienia o konflikcie z lat 90. oraz nieporozumienia dotyczące bezpieczeństwa w Bośnia i Hercegowina odstraszają nawet odważnych podróżników. “Odważni”, głównie decydują się na zwiedzenie Mostar oraz Medjugorje i na tym zwiedzanie Bośnia i Hercegowina się kończy. I to jest naszym zdaniem duży błąd, bo Bośnia i Hercegowina oprócz swojej stolicy Sarajewo, posiada wiele pięknych miejsc wartych uwagi. 

 1. Piramidy w Bośni – zasługują na szczególną uwagę naszym zdaniem. Piramidy są kompleksem pięciu piramid  w małym miasteczku  około 30 km na północny zachód od Sarajewa. Lokalny archeolog Semir Osmanagic twierdzi, że piramidy mają co najmniej 30 000 lat.
 2. Zamek Travnik – Travnik to piękne miasto niedaleko Sarajewa, które łączy w sobie architekturę średniowieczną i osmańską. W starej dzielnicy miasta, która kiedyś była częścią twierdzy, znajduje się kilka meczetów o typowym wzornictwie islamskim. Odwiedzający  zamek Travnik mogą również spacerować po wszystkich stronach otoczonego murem obszaru, i mogą podziwiać panoramę okolicy. Ogólnie rzecz biorąc, ostatnia wojna domowa nie wpłynęła znacząco na Travnik, więc większość jego zabytków pozostaje w dobrym stanie. Zdecydowanie ​​Travnik i zamek to idealne miejsce na poznanie historycznej Bośni.
 3. Konjic to małe miasteczko wzdłuż rzeki otoczone kanionami oraz górami. Leży w połowie drogi między Sarajewem a Mostarem i na masywu górskiego Prenj. Ponadto jest to jedno z najpiękniejszych miast w Bośni. Symbol miasteczka, sześcio-łukowy kamienny most nad rzeką Neretwą, dominuje nad centrum Konjic. Most pochodzi z 1683 roku i jest ostatnią wielką budowlą osmańską w Bośni. Poza tym w niewielkiej odległości od Konjic, znajduje się bunkier Tito.

Pozostałe kraje, które odwiedziliśmy, a które nie znalazły się jeszcze na naszej stronie to: Francja, Szwajcaria, Słowacja, Czarnogóra i Albania.


Reasumując lista krajów będzie się powiększać. Zapraszamy do śledzenia naszych podróży tych do Chorwacji, na Bałkany oraz do innych krajów w Europie.

Wakacje Chorwacja