Mikulov

Mikulov

Czas czytania: 7 minut

Mikulov zachęca do zatrzymania się w nim nie tylko na kawę czy zakupy podczas drogi do Chorwacji. Miasto słynie z zabytkowego centrum oraz pięknego zamku. Sercem miejscowości jest przepiękny zamek i Svaty Kopecek (wzgórze z kaplicami rodziny Dietrichsteinów). Miasteczko leży  na wysokości od 200 m.n.p.m do 250 m.n.p.m. w kraju południowo-morawskim.

Mikulov mapa

Mikulov historia

Miasto Mikulov jako centrum majątku w latach 1249-1560 zostało po raz pierwszy rozwinięte przez rodzinę Liechtensteinów. Natomiast w latach 1575–1945 rodzina Dietrichsteinów przejęła tutaj rządy to właśnie podczas ich rządzenia Mikulov osiągnął największy rozkwit. Wybitną postacią historii miasta Mikulov był książę, kardynał oraz biskup Ołomuniecki František z Dietrichstein. Od czasu przejęcia dworu w 1611 r. systematycznie przekształcał Mikulov pod względem budownictwa, gospodarki oraz kultury w rezydencję godną pozycji w państwie. To dzięki niemu miasto wojewódzkie przekształciło się w tymczasowe centrum Moraw.

Dodatkowo skoncentrowanie się na renesansowej kulturze włoskiej oraz wynikający z niej wybór architektów i budowniczych nadał miastu nowy wygląd. Obiecujący rozwój Mikulova utrudnił podbój i okupację miasta przez Szwedów w 1645 r.

Pożar w Mikulovie

W 1784 r. barokowy wygląd miasta Mikulov poważnie zakłócił najbardziej niszczycielski pożar w historii miasta, który zniszczył ponad 350 domów. Kamienice odbudowywano bardzo powoli i skromnie.
Budowa linii kolejowej, nowego połączenia transportowego między Brno a Wiedniem przez Brzecław w połowie XIX wieku, wykluczyła Mikulov z głównej sieci szlaków handlowych. W rezultacie miasto stopniowo wyludniało się w wyniku migracji mieszkańców, głównie do Wiednia.

Najsmutniejszy dzień w historii Mikulov to 22 kwietnia 1945 r., kiedy zamek Mikulov prawie doszczętnie spłonął.

Renowację zamku Mikulov przeprowadzono według projektu architekta Otakara Oplatka, który brał również udział w budowie domów mieszkalnych w zniszczonym wojną mieście.

Zachodnia część historycznego centrum z dzielnicą żydowską najbardziej ucierpiała w wyniku wydarzeń wojennych. Od lat 60. XX wieku Mikulov kontynuował ekspansję głównie w kierunku południowo-zachodnim.

Ze względu na swoje położenie geograficzne miasto było miejscem, w którym spotykały się różne kultury i religie różnych grup etnicznych. Ponadto ich dziedzictwo jest nadal widoczne w mieście. Oprócz współistnienia Czechów i Niemców, od połowy XV wieku zaczęła się tworzyć społeczność żydowską, która była jedną z najsilniejszych na Morawach. Od 1526 r. Mikulov był pierwszym miastem na ziemiach czeskich, w którym osiedlili się oraz pracowali baptyści. Mikulov - Zamek w Mikulov

W 1410 r. miasto uzyskało prawa miejskie, ale znany był już od XII w. jako osada przy szlaku z Moraw do Wiednia.


Mikulov atrakcje

Mikulov zamek

Sylwetka masywnego zamku na Morawach Południowych jest widoczna już z daleka. To znak, że granica z Austrią już blisko. Swego czasu w jego murach gościł szereg osobistości, jak choćby francuski cesarz Napoleon. Na odwiedzających czekają tu różne ekspozycje muzealne, obrazy z kolekcji rodziny Dietrichstein, zamkowa biblioteka oraz olbrzymia beczka na wino. Początkowo w Mikulov była  osada Słowian, potem powstały romańskie i gotyckie warownie.

Za część murów służyły skały wystające z góry. Budowla powstała na zlecenie rodu Dietrichsteinów – właścicieli od XVI w. do 1945 r. W 1805 r. w zamku Mikulov przebywał Napoleon Bonaparte. W 1719 r. pałac  spłonął, następnie został odbudowany, po 200 latach, w 1945 r. zamek znowu spłonął. Biblioteka zamku oraz sala rodowa należą do najciekawszych części zamku. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalnego w Mikulov (ul. Zámek 22/1), ponadto można tu znaleźć kilka interesujących wystaw.

Koszt zwiedzania zamku z przewodnikiem to około 120 koron czeskich, bez przewodnika ceny wstępu do piwnicy zamkowej oraz biblioteki to koszt około 60 koron czeskich. Obecny kurs korony czeskiej wynosi 0,17 zl (luty 2020).

Kościół św. Wacława

Kościół św. Wacława stoi na miejscu pierwotnego najstarszego romańskiego kościoła, który wybudowano w XII wieku. Dzisiejszy Kościół pochodzi z początku XV wieku. Jego wygląd zewnętrzny jest wynikiem przebudowy w XVI i  XVII wieku. Od 1625 r. Kościół jest siedzibą kapituły kolegialnej.

Niestety nie zachowały się obrazy pierwotnego wyglądu kościoła. Budowa kościoła została siłą przerwana przez husycką inwazję na miasto w 1426 r. Wtedy to nowy budynek spalono i zniszczono. Przez długi czas kościół był tylko tymczasowo remontowany, a w 1584 r. ponownie spłonął. Rok później, już za czasów rządów rodu Dietrichsteinów, ważnych przedstawicieli katolicyzmu, rozpoczęto odbudowę.

W 1642 r. w wieży zainstalowano duży dzwon z płaskorzeźbą z Małej Kalwarii i postacią Jostra Otislava z Kopenic. Z wyposażenia Kościoła św. Wacława należy zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem Zabójstwo św. Wacława autorstwa Franciszka Antona z Freenthal, oraz figury Madonny z dzieckiem wykonanym z drewna cedrowego w ołtarzu w północnej kaplicy Matki Bożej z Loreto (pierwotnie znajdującej się w kościele św. Anny).

Grobowiec rodu Dietrichsteinów

Kaplicę grobową Dietrichstein zbudowano po południowo-zachodniej stronie kościoła, a na początku XVIII wieku otrzymała dwu wieżową fasadę zaprojektowaną przez JB Fischera z Erlach. Cały budynek został poważnie uszkodzony przez niszczycielski pożar miasta w 1784 roku. Dopiero w połowie XIX wieku przebudowano go na grób rodziny Dietrichsteinów. Od obecnego tymczasowego schronienia pod kościołem św. przeniesiono tu szczątki członków rodziny z lat 1617-1852. Udostępniona dla zwiedzających. Koszt wstępu to 25-50 kc.

  • Synagoga- ponadto Mikulov w latach świetności  licznie zamieszkiwali żydzi. Co ciekawe było tu 12 synagog. Pozostały tylko 2. Natomiast odrestaurowano jedną  w 2012 r.
  • Kozi Hradek – nieopodal żydowskiego znajduje się ścieżka prowadząca na Kozi Hradek, który obowiązkowo musi być wpisany w zwiedzanie miasta. Wysiłek  się opłaca, ponieważ na szczycie znajduje się dwupiętrowa kamienna wieża obronna z 1560 r. Ze wzgórza roztacza się cudna panorama miasteczka oraz Palavy.

Droga Krzyżowa na Svatý Kopeček

Droga Krzyżowa na Svaty Kopecek w Mikulov jest jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych na południu Moraw. Dodatkowo jest jedną z najstarszych dróg krzyżowych na ziemiach czeskich. Cała droga krzyżowa obejmuje łącznie 17 budynków: 14 kaplic drogi krzyżowej, Kaplicę św. Sebastiana, dzwonnicę oraz kaplicę Grobu Świętego.

Budowniczym Drogi Krzyżowej w Mikulov na wzgórzu Tanzberg (odtąd zwanym Świętym Wzgórzem) był właścicielem dworu Mikulov był biskup ołomuniecki. Dodatkowo budowa Drogi Krzyżowej  była wdzięczność Bogu za pokonanie epidemii dżumy w 1622 roku. Pierwszym budynkiem była prawdopodobnie kaplica poświęcona obrońcom zarazy św. Šebestiánovi. Kamień węgielny został poświęcony 2 lipca 1623 r. W tej formie wygląd Svaty Kopecek pozostał niezmieniony do połowy XVIII wieku.

W latach 1750–1776 zbudowano wówczas siedem kolejnych kaplic, które były wówczas wypełnione obowiązkową liczbą 14 przystanków. Całe nowe Stacje Drogi Krzyżowej zostały uroczyście konsekrowane 1 września 1776 r.  Za panowania cesarza Józefa II w 1786 r. Kaplice oraz Droga Krzyżowa miały zostać zlikwidowane.

Tradycja pielgrzymek maryjnych, zapoczątkowana w 1865 r., kiedy to figurka Madonny została przyniesiona na Svaty Kopecek, została przerwana tylko raz. Niestety w latach 1938–1945 pielgrzymki  w to miejsce zostały zakazane. Pod koniec II wojny światowej cała Droga Krzyżowa została poważnie uszkodzona, ale natychmiast po zakończeniu wojny rozpoczęto prace nad jej odbudową.  Tak więc pierwsza powojenna pielgrzymka na Svaty Kopecek odbyła się we wrześniu 1946 r.

Warto  również wiedzieć, że w pobliżu Mikulov znajduje się również rezerwat biosfery Kras Morawski. 

Kozí Hrádek Mikulov

Kozí Hrádek dzięki ukształtowaniu terenu stał się wygodnym oraz łatwo dostępnym centrum rekreacji. W XV wieku na szczycie Kozí vrch zbudowano dwukondygnacyjną wieżę artyleryjską z galerią. Budowa tej wieży przyczyniła się do poprawy obrony miasta Mikulov a zwłaszcza zamku Mikulov. Zamek dzięki temu był najlepiej chronionym zamkiem nie tylko w Czechach ale także w Europie Środkowej. Ta późnogotycka fortyfikacja stoi do dziś.


Mikulov – uprawa winorośli i wino

Mikulov i jego okolice należą do tradycyjnych centrów uprawy winorośli. Położenie geograficzne, klimat i różnorodność gleb podregionu uprawy winorośli Mikulov z wapiennymi zboczami Pálava wpływają na niepowtarzalny charakter lokalnych win.

Co ciekawe wiedzieli już o tym starożytni Rzymianie, którzy uważali obszar Pálava za obszar odpowiedni do uprawy winorośli. Ponadto Valtice i inne wioski winiarskie, takie jak Dolní Dunajovice, Novosedly, Perná, Sedlec, Pavlov, Dolní Věstonice, Horní Věstonice i Brod nad Dyjí należą do ważnych ośrodków uprawy winorośli w regionie Mukulov.

W Mikulov odmiany białego wina,  zajmują 80% lokalnych winnic. Wyższa zawartość wapnia w glebach bardzo ciepłych winnic nadaje białym winom szczególny rodzaj intensywnego aromatu i smaku.

Do najbardziej rozpowszechnionych odmian należy Riesling, który sprowadzono tutaj z północnych Włoch. W młodych winach dominują nuty owocowe porzeczek lub agrestu. Inną bardzo rozpowszechnioną odmianą jest Riesling, która pochodzi z Nadrenii i jest jedną z późnych odmian. Najwyższą jakość tego wina osiąga się, gdy winogrona są przejrzałe. Oprócz żółto-zielonego koloru Riesling charakteryzuje się bardzo delikatnym aromatem z nutą kwiatu lipy.

Wieś Perná była także kolebką kolejnej nowej odmiany, Pálava, którą docenili także czołowi francuscy eksperci od wina. Jest to wino o złotożółtym kolorze z niższą zawartością kwasu oraz bukietem róż i wanilii.

Zróżnicowana rodzina białych win charakterystycznych dla tego regionu są również odmiany: Pinot Blanc i Chardonnay, pochodzące z Burgundii.

Podczas gdy Pinot Blanc charakteryzuje się delikatnym kwiatowym zapachem, a w dojrzałym winie aromatem gruszek, skórki chleba i orzechów laskowych. Natomiast bardziej dojrzały Chardonnay pachnie miodem. To wino jest pełne, charakterystyczne, pikantne z większą intensywnością aromatów.

Natomiast na glebach lessowych doskonale sobie radzi odmiana Grüner Veltliner, wino z większą różnorodnością substancji aromatycznych w zależności od składu gleby winnicy. Wina pochodzące z gliniastych gleb mają zapach kwiatu lipy, gleby żwirowe nadają gorzko-migdałowy smak i zapach, a korzenności i pieprzności nadaje wzrost na glebach lessowych.

Warto wiedzieć, że najbardziej rozpowszechniona odmiana do produkcji czerwonego wina na Morawach i popularna ze względu na ciemnoczerwony kolor, charakterystyczny aromat wiśni do czarnej porzeczki to Frankovka. Jest to wino typowe dla północnych regionów winiarskich z przyjemną pikantnością związaną z owocowością.


Mikulov – gdzie zjeść?

Pivnice U devatero řemesel

To miejsce, gdzie można napić się dobrego piwa. Lokalna atrakcja – Mikulovsky Zamek, który znajduje się obok tego baru, jest częścią oryginalnej kultury tego miasta. W Pivnice U devatero řemesel piwo jest wyśmienite. Bar otwarty jest przez cały rok. Jeśli przyjdziesz do tego miejsca, z pewnością spodoba ci się otaczająca go przyjemna atmosfera.

Adres: Piaristů 998/8, Mikulov

KUK Bistro

Przyjdź do KUK Bistro, aby skosztować doskonałej zupy, ciabatty oraz pizzy. W tym miejscu serwowane jest pyszne wino i espresso. Możesz zająć miejsce wewnątrz jak i na zewnątrz lokalu. KUK Bistro otwarte jest przez cały rok.

Adres: Kostelní nám. 13, Mikulov

Family Winery Mikulov

Jest to najlepsze miejsce z kuchnią czeską w pobliżu Mikulovsky Zamek. Jeśli przepadasz za kuchnią czeską, odwiedź koniecznie to miejsce. W Rodzinnej Winiarni Mikulov spróbuj dobrej wieprzowiny i smacznej dziczyzny. Warto spróbować tu także pysznego, domowego wina. Restauracja i winiarnia otwarta jest przez cały rok. Jest tu bardzo klimatycznie i smacznie!

Adres: 5, Vídeňská 237/5, Mikulov

Winny szlak rowerowy

Miłośnicy zdrowego stylu życia docenią możliwość połączenia degustacji wina z ruchem w pięknej okolicy wokół wzgórz Pálava. Przez ten niewielki obszar przechodzi kilka ścieżek edukacyjnych dotyczących wina.

Mikulovski Szlak Wina

  • Długość trasy: około 82 km
  • Trasa: Mikulov • Sedlec • Úvaly • Valtice • Hlohovec • Lednice • Bulhary • Milovice • Dolní Věstonice • Strachotín • Iva • Pasohlávky • Brod nad Dyjí • Nový Přerov • Dobré Pole • Březí • Mikulov
  • Trasa Mikulovskiego Szlaku Wina prowadzi przez Region Winiarski Mikulova. Zaczyna się w Mikulovie (miejska strefa zabytkowa, Muzeum Regionalne na zamku z wystawą win) i kontynuuje do Valtice (Salon Win Republiki Czeskiej). Południowa część szlaku prowadzi przez obszar Lednice-Valtice. Z Dolnego Věstonic północna część trasy prowadzi przez zaporę Nové Mlýny zaporę do Strachotín, Pasohlávky, Novosedly i Nový Přerov do Mikulov.

Szlak dydaktyczny do wina Mikulov

  • Długość trasy: około 20 km
  • Trasa: Mikulov • Bavory • Perná • Horní Věstonice • Dolní Věstonice • Pavlov • Klentnice • Mikulov
  • Tematyczny szlak dydaktyczny przybliża historię uprawy winorośli i produkcji win regionu Pálava. Szlak jest dobrze oznaczono oraz wyposażono w panele informacyjne. Jest to średnio trudna trasa, można chodzić, jeździć rowerem lub samochodem. Szlak rozpoczyna się na parkingu przy Komerční banka w Mikulovie. Szlak prowadzi dalej drogą do Perná, następnie przez Horní Věstonice do Dolní Věstonice (wystawa archeologiczna, przykład piwnic Habána) i dalej do Pavlova (jedna z najlepiej zachowanych wiosek winiarskich, obszar chroniony). Stamtąd szlak prowadzi do Klentnice.

Mikulov noclegi



Booking.com

Wakacje Chorwacja