Omiš pogoda
Omiš,  Omiš pogoda,  Omiš temperatura wody

Omiš pogoda i temperatura wody

Czas czytania: 3 minut

W Omiš w Chorwacji panuje doskonała pogoda praktycznie przez cały rok.  Liczba godzin słonecznych w ciągu roku wynosi ponad 2700. Miasto znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co przekłada się na suche i gorące lata oraz dość ciepłe, ale wietrzne i deszczowe zimy.

Omiš pogoda

Na klimat w Omiš wpływają dwa najważniejsze czynniki. Pierwszym z nich jest masyw górski, który otacza miasto. Drugim jest rzeka Cetina. Góry osłaniają Omiš przed północnym wiatrem. Gdy wieje porywista bura, temperatura może spaść o kilkanaście stopni. Z kolei kanion rzeki Cetiny jest korytarzem, przez który chłodne powietrze dociera do Omiša.

Powoduje to, że w Omišu zawsze jest o kilka stopni chłodniej niż w pobliskich miejscowościach tak samo jak w przypadku wody morskiej. Latem jest to duży plus, bo upały w Dalmacji mogą być trudne do wytrzymania. Dlatego też kilka stopni mniej latem jest bardzo pomocne. Zimą jest nieco mniej komfortowo z powodu silnych wiatrów.

Omiš klimat

W Omišu występują wiatry lokalne i sezonowe. W ciągu całego roku wieje bura, a także sirocco i jugo. Uaktywniają się one szczególnie zimą. Wiosną i latem często wieje mistral, który przynosi suche i chłodne powietrze. Dodatkowo przez cały rok można obserwować jeden z najsilniejszych wiatrów na Adriatyku – tramontana. Jest on podobny do mistrala, ale głównie zwiastuje niestabilną pogodę i powoduje duże fale na Adriatyku.

Deszcze w Omiš są latem rzadkim widokiem. Mają one charakter śródziemnomorski. Oznacza to, że wiosna i lato to raczej suche pory roku. Jesienią i zimą opady są jednak dużo częstsze. Średnia roczna suma opadów wynosi zaledwie 809 mm. Najbardziej deszczowe miesiące w Omiš to listopad, grudzień i styczeń. Najmniejsza szansa na  opady deszczu jest w lipcu. Jeśli chodzi o opady śniegu i silne mrozy, to są one w Omiš niezwykle rzadkie.  Ostatnia sroga zima miała tu miejsce w 1942 roku. Długotrwałe niskie temperatury spowodowały szkody w uprawach fig, oliwek i winorośli.

Polecany artykuł:  1000 wysp dla żeglarzy - Chorwacja

Omiš pogoda –  wiosna, lato, jesień i zima

Najzimniejszym miesiącem w Omiš jest styczeń. W kolejnych miesiącach temperatura powoli wzrasta. W kwietniu wynosi około 15 stopni Celsjusza. Maj jest już bardzo przyjemnie ciepły. Jest to doskonały czas, by przyjechać do Omiša jeśli chcesz uniknąć upałów. Jest wówczas średnio 19 stopni Celsjusza. Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień to czas, kiedy temperatury osiągają ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Z kolei wrzesień i październik to miesiące, kiedy temperatury spadają. Nie ma już uciążliwych upałów, a pogoda utrzymuje się na poziomie 22-24 stopni Celsjusza. Od listopada robi się znacznie chłodniej. Temperatury wynoszą wtedy średnio 13-15 stopni i mają tendencję spadkową.

Jeśli chodzi o liczbę słonecznych godzin w ciągu dnia, to najwięcej jest ich latem – od czerwca do sierpnia jest to średnio 12 dziennie. Jesienią wartość ta spada do 6-7 godzin dziennie, a zimą jest to około 4-5 godzin. Wiosną liczba słonecznych godzin wzrasta do 8-9.

Omiš najcieplejszy miesiąc

Średnia roczna temperatura powietrza w Omiš wynosi 16 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem lata jest lipiec, kiedy temperatura osiąga średnio 26 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnie temperatury spadają do 8 stopni Celsjusza.

Temperatura morza w Omiš

Na temperaturę wody w Omiš wpływa przede wszystkim lokalny łagodny klimat, ciepłe prądy morskie i rzeka Cetina. Średnia temperatura wody w Adriatyku w Omišu latem wynosi około 23 stopnie Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi około 17 stopnia Celsjusza.

Zimą Adriatyk ma od 14 do 16 stopni Celsjusza, natomiast od kwietnia wartości te zaczynają rosnąć. W maju temperatura wody wynosi już ponad 21 stopni, więc można się już kąpać. Sezon kąpielowy trwa w pełni od końca maja i czerwca, kiedy to morze nagrzewa się do 24 stopni. W lipcu, sierpniu i wrześniu woda jest cieplejsza o dwa stopnie. Od października temperatura w morzu powoli spada – 22 stopnie ( w zależności od pogody). W listopadzie temperatura morza spada do 17-19 stopni.

Polecany artykuł:  10 miast i miasteczek, które obowiązkowo musisz zobaczyć będąc w Chorwacji!

Omiš polecane noclegi o każdej porze rokuBooking.com

Omiš mapa

Polecany artykuł:

Omiš atrakcje, plaże, zwiedzanie – https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/dalmacja/omis/

Chorwacja