Spis treści:
10 miast i miasteczek, które obowiązkowo musisz zobaczyć będąc w Chorwacji!
1. RIJEKA
Pierwszy z 10 miast jest Rijeka. Jest to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki. Nazwa miasta pochodzi od słowa rijeka – po chorwacku znaczy rzeka. Miasto usytuowane jest nad Zatoką Rijecką. Leży u podnóża masywu Risnjak. Przy wyjeździe z Rijeki rozpościerają się przepiękne widoki.
Największy port handlowy i rybacki w Chorwacji
2. ZADAR
Zadar po włosku Zara, miasto w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Miasto Zadar jest centrum kulturalnym i gospodarczym północnej Dalmacji. Znajduje się tu port rybacki, lotniczy i handlowy. Historia miasta sięga IV w. p.n.e.
Podczas panowania Cezara i Augusta wzmocniono je budując mury obronne, baszty i 3 bramy, wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem i akweduktem. Po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii.
Wizytówka Zadaru
Kościół św Donata ( w tle wieża katedry św. Anastazji)
3. SPLIT
Miasto usytuowane na półwyspie pomiędzy zatoką Kastela i kanałem Split. Jest to centrum Dalmacji z siedzibą regionu Split Dalmacja. Split posiada własne lotnisko oraz rozbudowane połączenia promowe z włoską Anconą oraz z licznymi wyspami chorwackimi. Split jest największym ośrodkiem turystycznym w Dalmacji, na wybrzeżu znajdziemy dużo hoteli o różnym standardzie, dużo marin oraz szerokich plaż nie tylko kamienistych.
Pałac Dioklecjana
4. OMIS
Miasteczko położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe.
Omiś niegdyś notoryczne gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu Śródziemnym. Dziś Omiś to małe turystyczne środkowo-dalmatyńskie miasteczko położone pomiędzy Splitem a Makarską u ujścia rzeki Cetiny.
Omiś niegdyś notoryczne gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu Śródziemnym. Dziś Omiś to małe turystyczne środkowo-dalmatyńskie miasteczko położone pomiędzy Splitem a Makarską u ujścia rzeki Cetiny.
Panorama Omisa z Mosorem w tle
5. MAKARSKA – 10 Miast i Miasteczek
Największa miejscowość wypoczynkowa na Makarskiej Riwierze, położona około 60 km na południe od Splitu oraz 140 km na północ od Dubrownika. Makarska posiada marinę w której cumuje wiele jachtów, żaglówek i promów na wyspę Brac i Hvar.
Panorama Makarskiej z półwyspu Osejava
6. SKRADIN
Bardzo urokliwe miasteczko portowe położone około 100 km od Splitu nad rzeką Krk. Każdy jadąc na południe bądź wracając z Chorwacji przejeżdża przez most z którego roztacza się bajkowy widok na małe miasteczko. Znajduje się tu punkt wyjściowy do Parku oraz Zarząd NPK. Nad miastem górują resztki fortyfikacji weneckiej.
Miasteczko słynie również z mariny która pomieści około 220 jednostek.
Widok na Skradin z Autostrady
7. HVAR – 10 Miast i Miasteczek
Wyspa ta, zwana “wyspą lawendy i rozmarynu” jest najdłuższą wyspą Chorwacji, jest również jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc Chorwacji.
Panorama Hvaru z twierdzy Spanjola
8. OREBIC
Miasteczko portowe położone na południowo-dalmatyńskim Półwyspie Peljesac ok 100 km na zachód od Dubrownika, u podnóża góry Sv. Ilija – 961 m.n.p.m. Z Orebica jest częste połączenie promowe z wyspą Korcula.
Panorama Orebica
9. KORCULA
Jest to 6 pod względem wielkości wyspa na Adriatyku. Wyspa ciągnie się ze wschodu na zachód, środkowa część wyspy jest najwyższa, najwyższym szczytem jest Klupca 569 m.n.p.m. Wyspa połączona jest z lądem i wyspami połączeniami promowymi m.in. z Orebicem i Drvenikiem.
Na przełomie V i VI w. p.n.e wyspa nazywała się Korkyra Melaina ( czarna Korczula). Turystyka na Korczuli zaczęła się później niż na wyspie Hvar, zapewne wpływ miały bardzo silne wiatry wiejące na całej wyspie.
Panorama Korculi z promu
10. DUBROWNIK – 10 Miast i Miasteczek
Burzliwa historia Dubrownika sięga starożytności. W Dubrowniku można podziwiać doskonale zachowaną miejską architekturę. Centrum osady i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Miasto początkowo podlegało Cesarstwu bizantyjskiemu . Od 1204 r. stanowił posiadłość Republiki Weneckiej. Rozkwit miasta trwał od XIII w. do XVI w. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich stanowiących ich zabytki. Stare Miasto w całości zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego.
Panorama Dubrownika
This is a topic that’s near to my heart… Cheers!
Where are your contact details though?
Take a look at my website: Cracked Heels