Miasta Chorwacji
Chorwacja,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

10 miast i miasteczek, które obowiązkowo musisz zobaczyć będąc w Chorwacji!

Czas czytania: 4 minut

Miasta Chorwacji, które warto zobaczyć

Chorwacja co roku gości rzesze turystów z całego świata, co więcej ma ona również wielu miłośników wśród Polaków. Zresztą nie ma się czemu dziwić, ponieważ, jest to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, który ma wiele wspaniałych krajobrazów i zabytków historii. W Chorwacji znajdziemy również wiele pięknych plaż jak na przykład Zlatni Rat na wyspie Brac, czy plaża Vela Plaza na wyspie Krk. Jednak pomimo plaż, jest kilka miast w Chorwacji, które koniecznie warto zobaczyć? Oto 10 naszych propozycji: Miasta Chorwacji, które warto zobaczyć!


RIJEKA

Jednym z najmniej odwiedzanych miast w Chorwacji jest zdecydowanie Rijeka. Jest to jeden z głównych ośrodków przemysłowych w Chorwacji i znajduje się tu największy port handlowy, tranzytowy oraz rybacki w całym kraju. Nazwa miasta pochodzi od słowa rijeka –  co po chorwacku znaczy rzeka. Miasto usytuowane jest nad Zatoką Rijecką u podnóża masywu Risnjak. Zdecydowanie jest to miasto zasługujące na większą uwagę miłośników Chorwacji.

Polecane artykuły o Rijece:

ZADAR

Zadar to po włosku Zara, jest to miasto nad Morzem Adriatyckim, leżące w północnej Dalmacji. Co więcej, miasto Zadar jest centrum kulturalnym oraz gospodarczym północnej Dalmacji. Znajduje się tutaj port rybacki, lotniczy i handlowy. Historia Zadaru sięga IV w. p.n.e.
Podczas panowania Augusta wzmocniono je budując mury obronne, baszty, trzy bramy. Dodatkowo wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem oraz akweduktem. Po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii.

Polecane artykuły o Zadarze:

Polecany artykuł:  Wakacje 2020 - Chorwacja czy się uda?

SPLIT

Miasto Split usytuowane jest na półwyspie pomiędzy zatoką Kaštela i kanałem Split. Jest to centrum Dalmacji z siedzibą regionu Split- Dalmacja. Split posiada własne lotnisko oraz rozbudowane połączenia promowe z włoską Anconą oraz z licznymi wyspami chorwackimi. Dodatkowo miasto Split jest największym ośrodkiem turystycznym w Dalmacji,  na wybrzeżu znajdziemy wiele hoteli o różnym standardzie, dużo marin oraz szerokich plaż nie tylko kamienistych.

Polecane artykuły o Splicie:

Omiš

Miasteczko Omiš położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe. Omiš niegdyś notoryczne gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym. Dziś Omiš to małe turystyczne środkowo-dalmatyńskie  miasteczko położone pomiędzy Splitem a Makarską, tuż przy ujściu rzeki Cetiny do Adriatyku.

Polecane artykuły o Omis:

MAKARSKA

Makarska to zdecydowanie największa i najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa na Makarskiej Riwierze. Miejscowość położona jest około 60 km na południe od Splitu oraz 140 km na północ od Dubrownika. Makarska posiada marinę, w której cumuje wiele jachtów, żaglówek i promów osobowych i samochodowych kursujących na wyspę Brac.

Polecane artykuły o Makarskiej:

SKRADIN 

Skradin to bardzo urokliwe miasteczko portowe położone około 100 km od Splitu, leżące w głębi lądu, nad rzeką Krk. Każdy jadąc na południe Chorwacji, bądź wracając z Chorwacji, przejeżdża przez most z którego roztacza się bajkowy widok na to małe miasteczko. W Skradin znajduje się punkt wyjściowy do Parku Narodowego Krka oraz Zarząd NPK. Nad miastem górują resztki fortyfikacji weneckiej. Miasteczko słynie również z mariny która pomieści około 220  jednostek.

Polecane artykuły o Skradin:

Polecany artykuł:  Weekend majowy w Chorwacji

HVAR 

Hvar to wyspa, zwana “wyspą lawendy i rozmarynu” jest najdłuższą wyspą Chorwacji, jest również jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc Chorwacji. To właśnie na tej wyspie znajduje się urocze miasto o tej samej nazwie – Hvar. Ponadto miejscowość Hvar nazywana jest również chorwackim Saint Tropez z racji swojego niepowtarzalnego, kurortowego klimatu oraz licznych pięknych jachtów, których nie brakuje cumujących na nadbrzeżu w mieście pełnym zabytków.

Polecane artykuły o Hvarze:

OREBIC

Miasteczko portowe Orebic leży na południowo-dalmatyńskim Półwyspie Pelješac, około 100 km na zachód  od Dubrownika, u podnóża góry Sv. Ilija – 961 m.n.p.m. Miejscowość Orebic to bardzo spokojna miejscowość, z której z łatwością popłyniemy na wyspę Korčula.

Polecane artykuły o Orebic:

KORCULA

 Na wyspie Korčula nazywanej również Korkyra Melaina, w tłumaczeniu Czarna Korczula, leży wyjątkowej urody miasteczko o tej samej nazwie co wyspa. Turystyka na wyspie jak i w miejscowości Korčula zaczęła się zdecydowanie później niż na wyspie Hvar, zapewne wpływ miały bardzo silne wiatry wiejące na całej wyspie. To średniowieczne miasteczko zbudowano na wzgórzu – półwyspie, z kamienia, które otoczono potężnymi murami obronnymi.  Z lotu ptaka Starówka Korčuli przypomina rybi szkielet.

Polecane artykuły o Korculi:

DUBROWNIK

Burzliwa historia Dubrownika sięga starożytności. W Dubrowniku można podziwiać doskonale zachowaną miejską architekturę. Centrum osady i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Miasto początkowo podlegało Cesarstwu bizantyjskiemu. Od 1204 r. stanowił posiadłość Republiki Weneckiej. Rozkwit miasta trwał od XIII w. do XVI w. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich stanowiących ich zabytki. Stare Miasto w Dubrowniku w całości zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego.

Polecane artykuły o Dubrowniku:

Polecany artykuł:  Winiety Czechy - ceny w 2024 r.

Powyższe zestawienie to tylko niektóre z wielu miast i miasteczek wartych uwagi na wybrzeżu Chorwacji. Takich miejscowości większych i mniejszych jest co nie miara i każde zasługuje aby znaleźć się w powyższym zestawieniu, jednak wpis ten byłby zdecydowanie zbyt długi.

Chorwacja