Język chorwacki

Język chorwacki

Czas czytania: 2 minut

Język chorwacki w pigułce

Wakacje zbliżają się dużymi krokami.. a Ty boisz się, że nie zdążysz nauczyć się języka chorwackiego? Nic bardziej mylnego!! Z pewnością zdecydowanie łatwiej poznać słowa i zwroty wcześniej aby zaskoczyć naszych przyjaciół z Chorwacji.

Zapraszamy do nauki języka chorwackiego razem z nami. Dodatkowo lekcje stworzyłam tak aby jak najłatwiej kojarzyć słowa z sytuacjami z życia. Staram się aby słownictwo było jak najbardziej przydatne dla każdego, szczególnie podczas podróży do Chorwacji czy innych krajów posługujących się językiem chorwackim.


Język chorwacki – kilka słów o języku

Język chorwacki (chorw. hrvatski jezik) to język urzędowy w Chorwacji i jest jednym z języków urzędowych Bośni i Hercegowiny. Co więcej, chorwacki funkcjonuje również jako język mniejszościowy w Serbii, Czarnogórze oraz innych pobliskich krajach półwyspu bałkańskiego. Bynajmniej jako mową ojczystą posługuje się nim około 5 mln ludzi.

Historia języka chorwackiego 

Pierwsze wzmianki o języku chorwackim sięgają już IX w. Wtedy to język staro-cerkiewno-słowiański przyjęto jako język liturgii. Następnie język stopniowo przyswajano do nieliturgicznych celów i stał się on znany jako chorwacka wersja języka starosłowiańskiego. Co więcej obie wersje języka chorwackiego: liturgiczna oraz nieliturgiczna, były kontynuowane jako część głagolicy od połowy IX w.

Natomiast do końca XI wieku średniowieczne chorwackie teksty pisano 3 alfabetami: łacińskim, chorwacką cyrylicą oraz głagolicą, a także w 3 językach: chorwackim, łacińskim i starosłowiańskim.


Serbsko – chorwacki

Warto wiedzieć, że nazwą języka serbsko-chorwackiego, w dalszym ciągu określa się podstawę, na której oparto języki standardowe. Jednak stosowanie tej nazwy obecnie budzi kontrowersje wśród ich rodowitych użytkowników języka chorwackiego i języka serbskiego.

W Chorwacji słynny jest pogląd, że język urzędowy byłej Jugosławii (zwany wtedy oficjalnie „serbsko-chorwackim”) był tworem politycznym. Natomiast obecnie w krajach byłej Jugosławii nie używa się już tego określenia, tylko zastępuje się nazwami takimi jak: „język serbski”, „język chorwacki”, „język bośniacki” czy „język czarnogórski”.

Dla porównania kilka przykładów słów języka chorwackiego i języka serbskiego


Alfabet chorwacki

Alfabet chorwacki – zmodyfikowany alfabet łaciński służący do zapisywania języka serbsko-chorwackiego. W standardach serbskim, bośniackim i czarnogórskim funkcjonuje równolegle z cyrylicą serbską. Alfabet ten składa się z 30 znaków oraz 3, które są dwuznakami:  Dž, Lj, Nj 

A B C Č Ć D Dž Đ E F G H I J K L Lj M N Nj O P R S Š T U V Z Ž


Osobiście zachęcamy do mówienia w języku chorwackim. Bynajmniej Chorwaci są bardzo otwarci i cieszą się, że podejmujemy wysiłek, żeby mówić w ich języku. Podstawowych słów i zwrotów nauczycie się z naszych lekcji. Zapraszamy do zabawy z językiem chorwackim.

Lekcja 1. SPOTKANIA

Lekcja 2. SŁOWNICTWO

Lekcja 3. NA GRANICY

Lekcja 4. CŁO

Lekcja 5. NA LOTNISKU

Lekcja 6. NA AUTOSTRADZIE

Lekcja 7. W SAMOLOCIE

Lekcja.8 PUŁAPKI JĘZYKA CHORWACKIEGO

Chorwacja