Magiczny Kraków, Wawel

Magiczny Kraków

Czas czytania: 13 minut

Magiczny Kraków … to miasto, które zasługuje na to, aby znaleźć się na liście każdego podróżnika. To miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Kraków jest bardzo podobny do Pragi, tylko z mniejszą liczbą turystów oraz nieco niższymi cenami. Dzięki dużemu rynkowi, kolorowym uliczkom, zabytkom i mnóstwu niesamowitych oraz stosunkowo niedrogich restauracji. Magiczny Kraków jest ulubionym przystankiem wielu osób podczas ich podróży po Polsce oraz w drodze za granicę.

Kraków mapa

Kraków – trochę historii

Historia Krakowa sięga VII wieku. Zawsze był on jednym z najważniejszych miast w Polsce oraz najważniejszym ośrodkiem kultury oraz edukacji.

Podczas okupacji hitlerowskiej Polski podczas II wojny światowej Kraków stał się jednym z najważniejszych miast administracyjnych III Rzeszy. Gdy naziści zamienili Kraków w miasto całkowicie niemieckie, Żydzi zostali zamknięci w przepełnionych gettach, a następnie deportowani do Auschwitz-Birkenau i innych obozów koncentracyjnych.

W 1945 r. siły radzieckie „wyzwoliły” Polskę spod władzy nazistów. Kraków był jednym z niewielu wschodnioeuropejskich miast, które uniknęły bombardowań podczas II wojny światowej, dlatego wiele ulic i architektury miasta pozostało bez zmian.

Kraków

Kraków i Polska pozostawały pod rządami sowieckimi aż do upadku komunizmu w 1989 roku.

W 1978 r. całe stare miasto Kraków zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teraz Kraków jest najpopularniejszym miastem w Polsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć.

Kraków atrakcje

  • Kraków, Rynek Główny 

Rynek Główny to największy średniowieczny rynek w Europie. Zbudowano go w XIII wieku po zburzeniu miasta przez Tatarów. Od tego czasu jest to jedno z najważniejszych miejsc handlu w mieście.

Co ciekawe, obecnie Rynek Główny jest pełen kawiarni na świeżym powietrzu, turystów, sprzedawców, koni i powozów oraz niezliczonej liczby gołębi. Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na placu jest gigantyczna głowa u podstawy wieży ratuszowej.

Rozległy Rynek Główny stanowi centrum Starego Miasta i jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie (200 m na 200 m). Na rynku znajdują się: XVI-wieczne Sukiennice w centralnym miejscu Rynku, XV-wieczna Wieża Ratuszowa oraz efektowna brązowa statua polskiego XIX-wiecznego romantycznego poety Adama Mickiewicza po wschodniej stronie placu.

  • Sukiennice w Krakowie

Jest to centralny element Rynku Głównego. Sukiennice, jak sama nazwa wskazuje, były miejscem, gdzie handlowano suknem. Pierwotnie była to uliczka którą na noc zamykano kratami, wzdłuż której ulokowano drewniane kramy. Aby uniezależnić handel od kaprysów pogodowych w XIV w. zbudowano gotycki gmach, który po pożarze w 1555 r. odbudowano w stylu renesansowym. To historyczne centrum Krakowa w 1978 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wciąż jest tu gwarno, ale teraz Sukiennice wypełnione są turystami szukającymi idealnych pamiątek.

"Adam

Kraków,
Kraków, Sukiennice
  • Bazylika Mariacka (Kościół Mariacki), Plac Mariacki 5, Kraków Rynek Główny

Sukiennice są centralnym punktem Rynku Głównego, ale najważniejszym punktem jest tutaj Bazylika Mariacka. Pierwszy kościół został zbudowany w tym miejscu w 1220 roku i po jego zniszczeniu podczas najazdu tatarskiego rozpoczęła się budowa bazyliki. Aby wejść do kościoła, trzeba zapłacić za wstęp, ale warto, aby zobaczyć jedno z najbardziej wyszukanych gotyckich ołtarzy w Europie. Błyszczący niebieski sufit również przyciąga wzrok. Fotografowanie jest płatne.

Główne wejście do kościoła, przez barokowy portal dobudowano do południowo-zachodniej fasady w 1750 roku.

Prezbiterium oświetlone jest wspaniałymi witrażami z końca XIV wieku. Po przeciwnej stronie kościoła, nad chórem, znajduje się secesyjne witrażowe okno autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoffera. Kolorowe malowidła ścienne, zaprojektowane przez Jana Matejkę, pięknie harmonizują ze średniowieczną architekturą i stanowią odpowiednie tło dla ołtarza głównego. Co ciekawe ołtarz główny jest uznawany za największe arcydzieło sztuki gotyckiej w Polsce oraz nazwane przez Pablo Picassa jako ósmy cud świata.

  • Ołtarz

Ołtarz składa się z centralnego panelu i dwóch par skrzydeł bocznych. Jest on misternie wyrzeźbiony w drewnie lipowym, a następnie pomalowany i ozłocony. Główna scena, na ołtarzu przedstawia Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Na zewnątrz znajduje się kilkanaście scen przedstawiających życie Chrystusa oraz Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz zwieńczony jest koronacją Matki Boskiej w Niebie, a po obu stronach posągi patronów Polski, św. Stanisława oraz Wojciecha.

Ołtarz mierzący około 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości, jest największym oraz najważniejszym dziełem sztuki średniowiecznej w Polsce. Dekadę zajęła budowa twórcy ołtarza Veit Stoß (znany w Polsce jako Wit Stwosz), natomiast został on poświęcony w 1489 roku.

Bazylika Mariacka nocą
Krakowska Bazylika Mariacka nocą

Oprócz ołtarza nie można pominąć delikatnego krucyfiksu na barokowym ołtarzu w nawie głównej, kolejnego dzieła Wita Stwosza. Zdecydowanie polecamy wejść na wieżę Bazyliki Mariackiej. Warto pokonać 239 schodów aby podziwiać przepiękną panoramę miasta Kraków oraz okolicy. Co godzinę hejnał gra hejnalista z okien Wieży Mariackiej. Jak głosi legenda, ​​setki lat temu, kiedy wojska mongolskie zbliżały się do Krakowa, hejnał zabrzmiał alarmowo. W połowie utworu hejnalistę trafiono strzałą, która go zabiła i nagle zakończyła melodię. Na szczęście bramy miasta zamknięto, a miasto uratowano. Teraz, kiedy gra się hejnal, zatrzymuje się w tym samym punkcie melodii.

  • Wawel – Zamek królewski 

Wawel jako polityczne i kulturalne serce Polski w XVI wieku jest do dziś silnym symbolem tożsamości narodowej. Obecnie jest to muzeum zawierające pięć oddzielnych części: Skarbiec, Zbrojownię , Komnaty królewskie oraz Wystawę Sztuki Orientalnej.

Renesansowy pałac, który dziś możemy zwiedzać, pochodzi z XVI wieku. Oryginalna oraz nieco mniejszą rezydencję zbudowano na początku XI wieku przez króla Bolesława I Chrobrego. Następnie Kazimierz III Wielki przekształcił go w potężny gotycki zamek. Niestety spłonął w 1499 r.  Zygmunt I Stary (Zygmunt I Stary; 1506–48) zlecił odbudowę rezydencji. W ciągu 30 lat powstał obecny pałac inspirowany włoską sztuką i kulturą. Mimo licznych rozbudowań i przeróbek trzykondygnacyjna budowla z arkadowym dziedzińcem została zachowana do dziś.

Kraków, Wawel
Kraków, Wawel

Zamek wielokrotnie grabiono i niszczono przez wojska szwedzkie oraz pruskie. W XIX wieku zamek został zajęty przez Austriaków, którzy zamierzali uczynić Wawel swoimi koszarami, przenosząc groby królewskie gdzie indziej. Na szczęście ich plany się nie powiodły w całości, ale zamienili królewską kuchnię oraz wozownię w szpital wojskowy oraz zburzyli dwa kościoły.

Po włączeniu Krakowa do odrodzonej Polski po I wojnie światowej prace konserwatorskie rozpoczęły się i trwały do ​​wybuchu II wojny światowej. Prace wznowiono po wojnie. Na szczęście udało się odzyskać sporo z wcześniejszej zewnętrznej formy zamku oraz dekoracji wnętrz.

Smok Wawelski
Smok Wawelski
  • Kraków Katedra na Wawelu

Katedra Wawelska była świadkiem wielu koronacji oraz pogrzebów polskich monarchów oraz szlachty. Obecna katedra jest w zasadzie gotycka, ale później zbudowano wokół niej kaplice, które są już w różnych stylach. Wizytówką jest Kaplica Zygmuntowska na południowej ścianie. Często opisywano ja jako najpiękniejszą renesansową kaplicę na północ od Alp. Dodatkowo jest rozpoznawalna z zewnątrz dzięki złoconej kopule.

Katedra na Wawelu to trzeci kościół zbudowany na tym miejscu, konsekrowany w 1364 r. Oryginał ufundowano w XI wieku przez króla Bolesława I Chrobrego. Gdy spłonął w 1305 r. przetrwała tylko Krypta św. Leonarda. Najważniejsze miejsca w Katedrze to: Kaplica Świętego Krzyża, Kaplica Zygmunta, Dzwon Zygmunta oraz Krypta Świętego Leonarda oraz Krypty Królewskie.

Katedra na Wawelu

Zanim wejdziecie do środka, warto zwrócić uwagę na masywne żelazne drzwi oraz wiszące na łańcuchu po lewej stronie rzekome kości smoka Wawelskiego. Uważa się, że mają magiczne moce. W rzeczywistości są to skamieniałe kości wieloryba oraz mamuta.

W środku można się zgubić w labiryncie sarkofagów, nagrobków oraz ołtarzy rozrzuconych po wnętrzu Katedry. Najważniejsze z nich to Kaplica Świętego Krzyża (Kaplica Świętokrzyska), wyróżniająca się bizantyjskimi freskami z XV wieku i czerwonym marmurowym sarkofagiem (1492) oraz grób św. Królowej Jadwigi (Sarkofag Św Królowej Jadwigi).

Kraków, Wawel
Kraków, Wawel

W centrum katedry stoi barokowy sarkofag św. Stanisława, poświęcony biskupowi krakowskiemu, kanonizowanemu w 1253 r., a obecnie patronowi Polski. Sarkofag ozdobiono  12 scenami reliefowymi z życia świętego. Dodatkowo powstał on w Gdańsku w latach 1663–1691.

Polecamy zajrzeć również do krypty św. Leonarda, jedynej pozostałości zachowanej romańskiej katedry z XII wieku. Polecamy zwiedzić również Królewskie Krypty, gdzie wraz z królami, takimi jak Jan III Sobieski, pochowanych jest wielu bohaterów narodowych i przywódców, w tym Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski oraz generał Władysław Sikorski z II wojny światowej.

Dzwon Zygmunta

Zdecydowanie warto wspiąć się na wieżę ze 70 schodami, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta (Dzwon Zygmunta). Odlany w 1520 r., ma 2 m wysokości i 2,5 m szerokości oraz waży 11 ton, co czyni go największym zabytkowym dzwonem w Polsce. Klapa waży 350 kg i ośmiu silnych mężczyzn jest potrzebnych, aby go poruszyć, co zdarza się tylko w najważniejsze święta kościelne oraz ważne wydarzenia państwowe. Widoki z góry rekompensują trud wejścia.

Wejście do samej katedry jest bezpłatne. Bilet łączony zapewnia wstęp do Krypt Królewskich oraz Dzwonu Zygmunta, a także Muzeum Katedry Wawelskiej, naprzeciwko samej katedry.

Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu i dziedziniec arkadowy
  • Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Jagiellońska 15

Collegium Maius, to Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz to najstarszy zachowany budynek uniwersytecki w Polsce. Dodatkowo to jeden z najlepszych przykładów gotyckiej architektury z XV wieku w mieście Kraków. Najbardziej znany jest on z polskiego astronoma oraz matematyka Mikołaja Kopernika. Wycieczki z przewodnikiem (od 10 rano) pokazują niektóre z jego rękopisów, a także książki naukowe oraz narzędzia naukowe z tamtych czasów. Przepięknie prezentuje się arkadowy dziedziniec.

Godzinna trasa zwiedzania obejmuje pół tuzina historycznych wnętrz, kilka rzadkich XVI-wiecznych instrumentów astronomicznych używanych przez Kopernika, fascynującą salę alchemiczną, stare berło rektorskie i, co najważniejsze –  najstarszy istniejący glob (ok. 1510 rok) przedstawiający kontynent amerykański.  Na dziedziniec można wejść bezpłatnie. Warto odwiedzić dziedziniec o 9, 11 , 13 lub 15 po południu, kiedy XIV-wieczny zegar wybija godzinę.

  • Fabryka Schindlera

Pomimo nazwy Muzeum to, obejmuje więcej niż historię Oskara Schindlera, nazistowskiego niemieckiego przemysłowca, który w czasie Holokaustu uratował życie członkom swojej żydowskiej siły roboczej. Biorąc pod uwagę popularność muzeum, zalecamy zrobić rezerwację biletów z wyprzedzeniem na specjalnej stronie z biletami: www.bilety.mhk.pl.

  • Barbakan, ul. Basztowa

Jest to naszym zdaniem najbardziej intrygująca pozostałość średniowiecznych fortyfikacji Krakowa. Barbakan to potężny, okrągły bastion ozdobiony siedmioma wieżyczkami. W ścianach o grubości 3 m znajduje się 130 luk. To ciekawe dzieło sztuki obronnej zostało zbudowane w 1498 roku w celu ochrony Bramy Floriańskiej, a niegdyś było z nią połączone wąskim przejściem biegnącym nad fosą. Obecnie Barbakan i Brama Floriańska tworzą małe muzeum poświęcone działaniom wojennym o nazwie Mury Obronne Miasta.

  • Kraków Brama Floriańska, ul. Floriańska

Ta atrakcyjna kamienna brama jest jedyną z ośmiu oryginalnych bram miasta. Tej bramy nie rozebrano podczas XIX-wiecznej modernizacji. Zbudowano ją około 1300 roku. Brama Floriańska wraz z pobliskim Barbakanem stanowią część muzeum o nazwie Mury Obronne Miasta.

  • Kraków Cmentarz Rakowicki, ul. Rakowicka 26

Prawdopodobnie jest to najbardziej prestiżowe miejsce pochówku w Krakowie oraz miejsce spoczynku kilku wybitnych Polaków, w tym Wisławy Szymborskiej (1923–2012), laureatki literackiej nagrody Nobla z 1996 r.

  • Kraków Skałki Twardowskiego oraz Zakrzówek 

Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. Obok Skałek Twardowskiego znajduje się zalew na Zakrzówku. Zakrzówek to jeden z najpiękniejszych akwenów nurkowych w Polsce. Dodatkowo, z pobliskich skałek rozciąga się piękna panorama Krakowa.  Na skałach wapiennych da się zauważyć żłobki i żebra krasowe. W obrębie Skałek Twardowskiego znajdują się jaskinie, w tym: Jaskinia Twardowskiego i Jaskinia Jasna.

  • Zakrzówek – Mała Chorwacja

Ten kto był w Chorwacji i zobaczy Zakrzówek ten się zgodzi z tą opinią. Zbiornik wodny na Zakrzówku powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Leży on na południowy zachód od Starego Miasta Krakowa oraz składa się z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Ponadto brzegi zalewu to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców Krakowa. Warto wiedzieć, że kąpiel jest tu zabroniona.  Akwen był udostępniony także dla nurków: na głębokości 7-21 metrów można było zobaczyć m.in. fiata 125, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Od lipca 2019 akwen Zakrzówek jest zamknięty.

  • Kraków Kopiec Krakusa

Nikt nie zna dokładnego pochodzenia 16-metrowego kopca, który góruje nad Podgórzem. Według legendy było to miejsce pochówku założyciela miasta – Krakusa. Wykopaliska w latach 30. XX wieku nie potwierdziły tej historii, ale odkryli artefakty z VIII wieku. Tajemniczy kopiec oferuje panoramiczne widoki 360 stopni, w tym na Stare Miasto, Kazimierz, Nową Hutę oraz Płaszów.

  • Kraków Kopiec Kościuszki, Waszyngtona 1, Zwierzyniec

Kopiec ten, poświęcony bohaterowi polskiemu (i amerykańskiemu) Tadeuszowi Kościuszce (1746–1817), został wzniesiony w latach 1820–1823. Ma on wysokość 34 metrów i obejmuje ziemię z polskich oraz amerykańskich pól, na których walczył Kościuszko. Widoki na miasto są spektakularne. Wstęp obejmuje wędrówkę po kopcu oraz zwiedzanie sąsiedniego XIX-wiecznego fortu z wystawami z życia Kościuszki. Pomnik znajduje się w Zwierzyńcu, 3 km na zachód od Starego Miasta.

  • Kraków Stara Synagoga – Muzeum na Kazimierzu, ul. Szeroka 24

Synagoga z XV wieku jest najstarszym zachowanym żydowskim domem kultu w Polsce. Podczas II wojny światowej została splądrowana oraz częściowo zniszczona przez Niemców. Sala modlitewna wraz ze zrekonstruowaną bimą (podwyższoną platformą w samym centrum, w której czytana jest Tora) i oryginalnym aron kodeszem (niszą we wschodniej ścianie, w której przechowywane są zwoje Tory), mieści wystawę ważnych przedmiotów liturgicznych.

Zewnętrzna część pochodzi z XVI wieku, wtedy to synagoga została zniszczona przez pożar a następnie odbudowana.

  • Kraków Obóz pracy i obóz koncentracyjny w Płaszowie, ul. Jerozolimska

Były obóz pracy i koncentracyjny w Płaszowie został zbudowany przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej, aby ułatwić likwidację pobliskiego getta żydowskiego w Podgórzu. W szczytowym okresie w latach 1943–44 w obozie przebywało około 25 000 osób. Obecnie prawie nic z obozu nie przetrwało, z wyjątkiem kilku tablic pamiątkowych. Ponadto nie jest łatwo zlokalizować to miejsce. Wejdź ulicą Jerozolimską (od ul. Wielickiej) lub podążaj ścieżką prowadzącą na południe od Kopca Krakusa wzdłuż krawędzi kamieniołomu Libanu.

Kraków atrakcje w pobliżu

  • Kopalnia soli Wieliczka, ul.Daniłowicza 10, Wieliczka

Około 14 km na południowy wschód od Krakowa znajduje się kopalnia soli w Wieliczce. Można ją zwiedzać od 1722 roku !! i dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Jest to podziemny labirynt tuneli i komnat – około 300 km rozmieszczonych na dziewięciu poziomach, z których najgłębszy to 327 m pod ziemią – z których niewielka część jest dostępna dla zwiedzających podczas dwugodzinnych wycieczek z przewodnikiem.

Formacje wykute w soli obejmują kaplice z ołtarzami oraz figurami, a inne zdobią posągi i pomniki – a nawet podziemne jeziora. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest rozległa komnata (54 m na 18 m i wysokość 12 m), w której znajduje się zdobiona kaplica św. Kingi. Każdy element tutaj, od żyrandoli po ołtarze, jest zrobiony z soli. Tę kaplicę stworzyły trzy osoby i zajęło im to  ponad 30 lat (1895). Inne atrakcje Wieliczki to słone jezioro w komorze Erazma Barącza, którego woda jest gęstsza niż Morze Martwe, oraz niesamowita komora Stanisława Staszica o wysokości 36 metrów.

  • Muzeum Żup Karkowskich

W cenę wstępu wliczono również godzinną wycieczkę do Muzeum Żup Krakowskich. W muzeum umieszczono  w 14 komnatach na trzecim poziomie kopalni, gdzie kończy się główna wycieczka. Tutaj również możecie odwiedzić podziemną restaurację, po której to kolejne 15 minut spacerem do windy, która zabierze Cię z powrotem na górę.

Zwiedzanie kopalni jest prowadzone w grupach, a wycieczka trwa około dwóch godzin.  Temperatura w kopalni wynosi 14 ° C.

Niezmotoryzowani mogą dotrzeć do Wieliczki, zarówno pociągiem, jak i autobusem. Co ciekawe odjeżdżają one dość często z głównego dworca kolejowego i autobusowego. Podróż kosztuje około 4 zł i zajmuje około 30 minut. Kilku touroperatorów, w tym Cracow City Tours, organizuje wycieczki autobusowe do kopalni, zaczynając od około 150 zł, w tym bilety wstępu. Szczegóły dotyczące wstępu -> www.kopalnia.pl

  • Auschwitz-Birkenau, obóz koncentracyjny

Niektóre krakowskie muzea, jak Fabryka Schindlera, głęboko oddziałują na naszą wyobraźnię. Wizyta w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau jest zupełnie inna i zmienia postrzeganie życia. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau nie jest zwykłą atrakcją turystyczną. To jedyne miejsce, które naprawdę może zawrzeć skalę „Ostatecznego rozwiązania”, którego ogrom może prawdopodobnie zmienić postrzeganie II Wojny Światowej.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau nie jest dniem pełnym wrażeń, przynajmniej nie w pozytywnym znaczeniu. Miejsce jest ponure, żałośnie ciche oraz przerażając, tak jak powinno być. Historycy mają pewne trudności z oszacowaniem, ilu więźniów tutaj zmarło. Niektórzy zostali zabici, inni umarli na choroby, a wielu zamordowano w niesławnych komorach gazowych.

Auschwitz-Birkenau to ogromny obszar z dwoma głównymi obszarami; Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Wokół tych dwóch znajdowały się podobozy, ale dzisiejsze muzeum składa się tylko z tych dwóch miejsc.

  • Zakopane 

Około dwóch godzin jazdy samochodem na południe od Krakowa, przez pagórki Małopolski wreszcie pojawia się miasto Zakopane pod ostrymi szczytami Tatr Wysokich. W ciągu ostatniego półwiecza miejsce to stało się najbardziej popularnym w Polsce ośrodkiem narciarskim.

Podczas gdy zimą Zakopane jest najbardziej zatłoczone, latem można spacerować po górskich szlakach. Najbardziej popularna jest całodniowa wędrówka do Morskiego Oka, czyli głębokiego, lazurowego jeziora alpejskiego położonego na płaskowyżu Mięguszowieckim. Legenda głosi, że jezioro połączono podziemnie z Morzem Bałtyckim, a sam chłód wody bardzo pomaga przekonać większość odwiedzających, że może to być prawda.

Na drugim końcu miasta znajduje się kolejka linowa, która zabiera turystów na szczyt Gubałówki. Ze szczytu Gubałówki rozciąga się przepiękna panorama na Tatry oraz na Zakopane. Na górze czuć dymny zapach regionalnych serów owczych.

Krupówki

Główną atrakcją miasta są Krupówki, gdzie zimą gęsty i stały strumień turystów przemieszcza się od gospody do gospody. Zdecydowanie wolimy mniejszy tłoki i polecamy oglądanie starannie rzeźbionej drewnianej architektury, która dominuje w centrum miasta. Architektura ta wyraźnie różni się od średniowiecznych kamiennych monolitów krakowskiego centrum.

Najłatwiej jest wsiąść do autobusu z dworca centralnego. Bilet autobusowy kosztuje około 20 PLN na osobę i autobusy odjeżdżają co pół godziny. Inną opcją są dwa pociągi z Krakowa do Zakopanego, jeden jest znacznie szybszy od drugiego, ale żaden nie jest tak szybki jak autobus. Podróż pociągiem jest zdecydowanie bardziej malownicza, chociaż przy wyższej cenie biletu i nieprzewidywalnych czasach podróży autobus jest zawsze szybszym wyborem.

Kraków – informacje praktyczne

  • Komunikacja miejska – Kraków

Dla osób, które odwiedzają Kraków po raz pierwszy zdecydowanie polecamy podróż komunikacją miejską. Chociaż postój taksówek może znajdować się bliżej wyjścia z dworca, jazda jest zwykle 25 razy droższa, znacznie mniej wygodna i, w zależności od miejsca docelowego, często dłuższa. Warto udać się na przystanek autobusowy, który znajduje się na lewo od wyjścia z dworca. Praktycznie wszystkie autobusy jadą do centrum Krakowa i mają mapy.

Jednym z dużych plusów krakowskiego systemu transportowego jest jego integracja. Bilety kupione w tramwajach mogą być używane również w autobusach. Co więcej, bilety można zawsze kupić w tramwaju, z automatu wewnątrz (natomiast w starszych tramwajach zazwyczaj automat znajduje się w pierwszym wagonie) oraz z automatów na wielu przystankach (w tym na lotnisku). Całe centrum miasta znajduje się w Strefie 1, a dwudziestominutowy bilet (który zwykle wystarczy do poruszania się po centrum Krakowa) kosztuje 4,00 zł. 

KrakowCard

Warto również wiedzieć, że KrakowCard zapewnia nieograniczone korzystanie z sieci autobusów i tramwajów w mieście. Polecamy stronę Muzeum KrakowCard i Travel Pass, aby uzyskać więcej informacji.

Główny dworzec autobusowy w Krakowie  połączono z liniami tramwajowymi podziemnym przejściem do centralnego centrum handlowego -Galerii Krakowskiej, którą z kolei połączono z dworcem międzynarodowym i krajowym. Każdemu odwiedzającemu miasto dobrze jest zapoznać się z systemem tramwajowym i autobusowym przed przyjazdem, ponieważ chociaż główne atrakcje miasta są w dużej mierze dostępne na piechotę, korzystanie z transportu publicznego w Krakowie z pewnością pomoże lepiej poznać to miejsce.

Podczas gdy Kraków powoli stawał się bardziej przyjazny rowerzystom, wzrosła dostępność wypożyczalni rowerów oraz elektrycznych hulajnog.

Kraków – jak dojechać?

Dojazd do Krakowa jest stosunkowo prosty. Miasto Kraków dobrze skomunikowano z pobliskim lotniskiem. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, zwłaszcza jeśli lecicie z tanimi liniami lotniczymi lub przyjeżdżacie samochodem.

 Samolot

Większość pasażerów linii lotniczych przylatuje na międzynarodowe lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie. Niestety wiele tanich linii lotniczych przylatuje na lotnisko w Katowicach, które jest zdecydowanie dalej.

Większość firm obsługujących Kraków to tanie linie lotnicze, więc można kupić tani bilet pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji. Podobnie jak w przypadku każdego lotu, ceny do Krakowa i dostępność mogą się znacznie różnić. W szczególności loty świąteczne są sprzedawane z dużym wyprzedzeniem.

Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie to eleganckie i nowoczesne lotnisko, położone zaledwie 15 km za miastem, z doskonałymi połączeniami komunikacyjnymi. Codziennie odbywają się loty z kilku innych polskich miast, przede wszystkim z Warszawy, a także usługi z wielu krajów europejskich. Podróżujący z Ameryki Północnej mogą latać bezpośrednio z Chicago, a goście z Dalekiego Wschodu będą musieli przesiąść się w Dubaju lub innym europejskim mieście.

Pociąg, autobus

Kraków Główny to główny dworzec miasta. Dojeżdżają tu pociągi z większości polskich miejsc docelowych, a także ze stolic krajów sąsiednich. Istnieją bezpośrednie pociągi z Berlina, Wiednia, Pragi, Budapesztu, Bratysławy oraz Kijowa.

Dworzec ma doskonałą lokalizację, zaledwie 5 minut spacerem od Starego Miasta, co czyni go fantastycznym miejscem przyjazdu. Stacja jest dość nowa, a ponieważ jest zbudowana w dużym centrum handlowym, ma prawie wszystko, czego może potrzebować podróżnik.

Jeśli podróżujesz autokarem, prawie na pewno dotrzesz na krakowski Dworzec Autobusowy, terminal autobusowy wbudowany w główny dworzec kolejowy.

Podobnie jak w przypadku pociągów, wielu przewoźników zagranicznych obsługuje Kraków. Flixbus ma rozległą sieć w całej Polsce oraz w  reszcie Europy Zachodniej, a RegioJet ma nieco bardziej ograniczony zasięg. Obecnie autokary są na ogół bezpieczne, przestronne i wygodne.

Samochód

Polska ma reputację złych dróg, pomimo ciągłych starań, aby je doprowadzić do stanu bardzo dobrego. Mimo to trasa A4 z zachodu jest całkiem niezła, oferuje bezpośredni dojazd do Krakowa.  Obecnie warto przygotować się na roboty drogowe przed Częstochową oraz na ostatnim odcinku z Katowic. Podróż z Warszawy drogą S7 zajmuje niecałe cztery godziny ale i tutaj możecie spodziewać się robót drogowych.

Jazda w samym Krakowie jest wyzwaniem. Stare Miasto jest przeznaczone dla pieszych, a parkowanie jest dosyć dużym problemem. Tak więc, jeśli zamierzacie przyjechać samochodem, warto zarezerwować zakwaterowanie wraz z miejscem parkingowym oraz polecamy korzystać z transportu publicznego.

Kraków

Kraków noclegi



Booking.com

Wakacje Chorwacja