Artatore

Artatore

Czas czytania: 2 minut

Artatore mała i bardzo dobrze ukryta miejscowość na Lošinj

Artatore leży w odległości kilku kilometrów od Mali Lošinj, na wyspie Lošinj. Dzięki swojemu położeniu jest dobrze chroniona w jesienne oraz zimowe dni. Jest to stosunkowo młoda miejscowość popularna ze swojej gęstej roślinności a w szczególności lasów sosnowych, czystego powietrza i krystalicznie czystego Adriatyku. Miejscowość  jest bardzo popularna wśród żeglarzy, którzy mogą znaleźć dużo miejsca do kotwiczenia i cumowania swoich łodzi. Osadę wybudowano zaledwie około 20-30 lat temu.  Wtedy to powstało wiele domków weekendowych oraz bungalowów, które w większości były zamieszkiwane tylko sezonie wakacyjnym. Tymczasem wiele osób zamieszkało tutaj na stałe. Dla gości wakacyjnych w lecie dostępne są liczne opcje zakwaterowania w pięknej zatoce.

Artatore mapa

Mała miejscowość Artatore należy do zachodniej części archipelagu wysp zatoki Kvarner. W zatoce o tej samej nazwie znajdziemy mniejsze skaliste oraz żwirowe plaże, a także boisko do siatkówki plażowej, oraz uroczą kawiarnię nieopodal plaży. W samej miejscowości znajduje się mały supermarket, w którym można kupić rzeczy codziennego użytku. Istnieją również trzy dobre restauracje, które oferują typową kuchnię śródziemnomorską z wyspy Lošinj. Specjalnością tej kuchni są owoce morza, ryby, risotto i brodetto. Inną specjalnością jest pieczeń jagnięca, którą przygotowuje się iz spod „peka”.

Więcej o wyspie Losinj przeczytacie w naszym wpisie pt.: – Wyspa Losinj

Artatore atrakcje

Ze względu na idylliczne położenie w środku sosnowego lasu, ale także gościnność miejscowych Gospodarzy sprawiają, że jest to popularne miejsce wypoczynku. Natomiast dla miłośników sportu w sąsiednim dużym mieście Mali Losinj oferowane są różne atrakcje. Windsurfing, jazda na rowerze, tenis i zajęcia fitness. A także dla żeglarzy, osłonięta zatoka „Artatore” oferuje wystarczająco dużo miejsca do cumowania oraz kotwiczenia łodzi i jachtów.

Zatoka Cikat, na zachód od Mali Losinj, oferuje również liczne możliwości uprawiania sportów i rekreacji w pobliżu hotelu Bellevue lub w sąsiedniej zatoce Sunce Uvala. W pobliżu Artatore znajduje się małe lotnisko Mali Losinj. Stąd możemy polecieć na  piękne panoramiczne loty nad archipelagiem. W pobliżu lotniska znajdują się również ośrodki jazdy konnej i tor gokartowy.

Miejscowość została przez nas odkryta przypadkowo. O tym odkryciu mówimy więcej w naszym vlogu pt.: Wyspa Losinj: Mali Losinj, Veli Losinj i delfiny, Artatore i Osor

Artatore plaże

Zatoka oraz miejscowość turystyczna Artatore znajdują się w południowej części wyspy Lošinj, około 8 km od miasta Mali Lošinj. Ta zatoczka jest bardzo dobrze znana żeglarzom, ponieważ zapewnia im bezpieczne schronienie, gdy pojawi się Neverin (wiatr śródziemnomorski).

Ponadto gęsty las sosnowy, typowa dla wyspy śródziemnomorska roślinność, czyste powietrze oraz krystalicznie czysta woda to główne atrybuty tej cichej i spokojnej zatoczki i miejscowości.

Plaża w Artatore rozciąga się wzdłuż miejscowości i jest plażą mieszaną. Mamy tu do wyboru plaże skaliste oraz żwirowe, szczególnie w centralnej części zatoki w pobliżu restauracji o takiej samej nazwie jak miejscowość.

  • Typ plaży: skalista, betonowa, częściowo żwirowa
  • Udogodnienia na plaży: bar oraz restauracja w pobliżu
  • Zalecane dla: młodych ludzi, rodzin, osób chcących odpocząć od zgiełku i tłumów, rodzin z małymi dziećmi.
  • Odległość od centrum Mali Lošinj: około 6-7 km

Artatore polecane noclegiBooking.com

Artatore gdzie zjeść?

Restaurant Artatore “Janja”

Warto spróbować tu doskonale przyrządzonego brancina, ośmiornicy i tuńczyka. Świetna kawa czy dobra lemoniada to jedne z najczęściej zamawianych napojów w tej restauracji.

Adres: Artatore ul. 132


Artatore opinie

Podsumowując, Artatore to bardzo urocze miejsce, zupełnie jakby nie pasujące do chorwackich kurortów. Moim zdaniem jest to ogromny plus. Cisza, spokój i jedynie żaglówki i łodzie na horyzoncie to ideał dla takiego “podróżnika” jak ja. A gdy nam się znudzi ta sielskość i cisza, wtedy mamy dosyć blisko spory kurort Mali Lošinj. Cóż chcieć więcej??

Chorwacja