Kalisz i atrakcje na weekend

Kalisz i atrakcje na weekend

Czas czytania: 4 minut

Kalisz i atrakcje na weekend, czy co warto zwiedzić w Kaliszu? Kalisz to miasto leżące w środkowo-zachodniej Polsce oraz historyczna stolica Wielkopolski. To miasto z bogatą historią oraz wieloma zabytkami. Warto poznać najciekawsze fakty kaliskie i ciekawostki o tym mieście.

Najciekawsze fakty kaliskie

 • Nazwa Kalisz pochodzi od archaizmu-  kał, które oznaczało mokradło lub bagno;
 • Kalisz jest jednym z najstarszych miast w Polsce;
 • Według historyków miasto Kalisz było najbardziej zniszczonym miastem w Europie w czasie I wojny światowej;
 • W 2017 roku w mieście znajdowało się około 100 obiektów wpisanych do Rejestru zabytków nieruchomych;
 • Najwyżej położonym punktem miasta jest wzgórze na terenie R. O. D. „Dziewiarz” na Winiarach – 151 m n.p.m., z kolei najniższym jest brzeg Kanału Bernardyńskiego – 98 m n.p.m., przy granicy z gminą Blizanów;
 • Nazwy osiedli Kalisza, pochodzą od nazw dawnych wsi, folwarków oraz kolonii, przyłączanych do miasta od roku 1853;
 • Miasto stanowi 2 po Poznaniu ośrodek kulturalny w całym województwie wielkopolskim;
 • W roku 1950 w  Kaliszu nakręcono film obyczajowy pt.: Dwie brygady  natomiast w 1967 roku, film fabularny pt.: Piękny był pogrzeb, ludzie płakali w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego;
 • Ponadto od nazwy osiedla w KaliszuSzczypiorno, pochodzi 2 nazwa piłki ręcznej, a mianowicie szczypiorniak;
 • W 1927 w Parku Sportowym w Kaliszu, został otworzony Stadion Sportowy, w którym wybudowano 1 w Polsce betonowy tor kolarski;
 • Honorowi Obywatele Kalisza m.in.: Stanisław Wojciechowski (1923), Józef Piłsudski (1927), Maria Dąbrowska (1960), Jan Winczakiewicz (1995), Stefan Soboniewski (1996), Karol Wojtyła – Jan Paweł II (1997), Jan Ptaszyn Wróblewski oraz wielu innych;
 • W Kaliszu znajduje się najstarszy w Polsce publiczny park miejski, założony w 1789 roku;
 • Ulica Wrocławska jest najdłuższą ulicą w Kaliszu, ma ona 5,6 km długości;
 • W 1974 powstała Filharmonia Kaliska, jedna z dwóch Filharmonii w Wielkopolsce;
 • Patronami Kalisza są: św. Paschalis Baylón i św. Józef z Nazaretu.

Kalisz i atrakcje na weekend

Kaliski Ratusz

Jest to budynek wybudowany w latach 1920 – 1925. W ratuszowym patio możemy podziwiać XIX-wieczny posąg Flory. We wnętrzu Kaliskiego Ratusza znajdują się również makiety przedstawiające wygląd nieistniejących i obecnych budynków związanych z historią Kalisza oraz panoramę obrazującą wygląd miasta z przełomu XVII oraz XVIII wieku. Z wieży ratuszowej, wysokiej na ponad 50 metrów, możemy podziwiać niesamowitą panoramę Kalisza. Warto również zwrócić uwagę na bardzo dobrze zachowany mechanizm zegarowy zamontowany przez znanego kaliskiego zegarmistrza R. W. Stiltera.
Adres: Główny Rynek 20

Most kamienny w Kaliszu

Most kamienny to najstarszy oraz najpiękniejszy most w mieście, który został wybudowany w 1825 roku.
Do jego budowy użyto piaskowca. Co więcej, był on pierwszym tego typu mostem z kamienia w mieście. Początkowo nosił nazwę most Aleksandryjski, na cześć cara Aleksandra I, rządzącego wówczas w Królestwie Polskim. Nazwa ta się nie przyjęła, ze względu na niechęć kaliszan do zaborcy.
Charakterystyczne balustrady mostu ozdobiono 2 tablicami. Na jednej z nich znajduje się herb miasta, natomiast na drugiej pamiątkowy napis. Warto wiedzieć, że Most Kamienny zbudowano na miejscu zwodzonego, drewnianego mostu zwanego Wrocławskim, ze względu na lokalizację mostu tuż przed bramą Wrocławską. Brama Wrocławska z koli wchodziła w skład dawnej fortyfikacji miejskiej. Ponadto Most Kamienny w 1920 roku wpisano do rejestru zabytków kultury oraz sztuki.
Adres: ul. Śródmiejska

Skarbiec Sanktuarium św. Józefa

Skarbiec Sanktuarium św. Józefa znajdziemy nad zakrystią kolegiaty. Prowadzą do niego XVIII -wieczne schody. Co ciekawe, podczas prac konserwatorskich odkryto interesujące schowki. W jednym z nich mogła kryć się skrytka na kościelne precjoza oraz fundusze.

W Skarbcu dostępna jest również wystawa sztuki sakralnej, ze zbiorów zgromadzonych przez stulecia wyposażenia kolegiaty. Udostępnione do zobaczenia są wybrane dzieła malarstwa, rzeźby, złotnictwa, szaty liturgiczne oraz XVI-wieczny rękopis kodeksu kantora. Do szczególnie cennych należy romańska patena zwana “kaliską” ufundowana około 1193-1202 roku przez Mieszka III Starego dla klasztoru cystersów w Lądzie oraz kielich mszalny, ofiarowany kolegiacie kaliskiej w 1363 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego.

Zwiedzanie Skarbca łączy się ze zwiedzaniem Centrum Baśni i Legend Kaliskich. Bilety dostępne są w cenie około 6 zł normalny oraz 4 zł ulgowe, do nabycia w biurze Baszty.

Adres: Plac Świętego Józefa 7

Baszta “Dorotka”

Baszta o wyjątkowej nazwie “Dorotka” to jedyna średniowieczna baszta, jaka pozostała po dawnych murach obronnych, otaczających niegdyś Kalisz. Dorotka została zbudowana przypuszczalnie w drugiej połowie XIV wieku. Początkowo posiadała kształt prostokątny, jednak około połowy XVI wieku, w trakcie odbudowy Kalisza po pożarze z 1537 roku, przebudowano ją i nadano jej kształt półokrągły. Baszta ma 9,46 m wysokości oraz 5,35 m szerokości. Jest ona budowlą dwukondygnacyjną z pół-stożkowatym daszkiem. Wzniesiono ją z cegieł, natomiast jej górną część, od strony miasta uzupełniono tzw. murem pruskim.  Z obydwóch stron do baszty przylegają fragmenty muru obronnego, rozebranego w większej części pod koniec XVIII wieku.

Co ważne, na przełomie XIX oraz XX wieku do baszty Dorotka oraz istniejących wówczas pozostałości muru obronnego dobudowano budynki mieszkalne. Następnie domy te rozebrano tuż po II wojnie światowej.

Adres: Plac Jana Pawła II

Polecany artykuł: Gdańsk atrakcje – co warto zwiedzić?

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika (OO. Franciszkanie)

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika (OO. Franciszkanie) został zbudowany w roku 1257. Co ciekawe jest to również data „urodzin” współczesnego Kalisza. Kościół jest pamiątką ślubną Bolesława Pobożnego oraz Jolanty, ogłoszonej w 1827 roku błogosławioną.

Co więcej, to 1 w Polsce kościół pod wezwaniem tego świętego. Jolanta przyjechała do Kalisza wraz ze swoim franciszkańskim kapelanem. Następnie sprowadzeni zostali kolejni Ojcowie Franciszkanie, którym książę podarował tereny. W 1339 roku kościół rozbudował wnuka pary książęcej, król- Kazimierz Wielki. Wybudowano wówczas także murowane zachodnie skrzydło klasztoru. Niestety pożary miasta z połowy XVI wieku zniszczyły znaczną część kościoła. Dopiero Albin Fontana w latach 1599-1632, dokonał jego odbudowy, natomiast kilka lat później przystąpiono do rozbudowy murowanego oraz barokowego już Klasztoru.

Adres: Ulica Sukiennicza 7

Kaliski Gród Piastów Zawodzie

W średniowieczu, centrum najstarszego miasta w Polsce – Kalisza, znajdowało się około 1,5 km na południe od Rynku. Na terenie Gór Szwedzkich, jak nazywano Zawodzie, w VII/VIII wieku, istniał ciałopalny cmentarz z grobami kurhanowymi. Fakty kaliskie, nie wykluczają istnienia w tym miejscu ośrodka kultu pogańskiego.

W okresie powstawania państwa piastowskiego, w tym miejscu właśnie znajdowało się średniowieczne grodzisko, które w okresie od IX do XIII wieku stworzyło najstarsze centrum Kalisza. Gród znajdował się wśród rozlewisk Prosny, które podnosiły obronność grodu. Co więcej, pierwsza pisana informacja o średniowiecznym Kaliszu, pochodzi z Kroniki Galla Anonima. Informacja ta dotyczyła zwycięstwa Bolesława Krzywoustego nad jego bratem Zbigniewem, podczas walk pod Kaliszem, pod koniec 1106 roku. Gród ten powstał prawdopodobnie w połowie IX wieku. Warto wiedzieć także, że była to niewielka, dobrze ufortyfikowana osada, która stanowiła jeden z najważniejszych grodów w średniowiecznej Polsce.

Po zakończeniu prac wykopaliskowych w roku 1992, rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem przestrzennym grodu. Obecnie na terenie średniowiecznego grodu na Zawodziu, mieści się Rezerwat Archeologiczny „Kaliski gród Piastów” oraz oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Adres: Ulica Bolesława Pobożnego

Kalisz noclegiBooking.com


Kalisz mapa

Kalisz dosyć często pomijany jest na trasie turystycznej Polski. Moim zdaniem bardzo niesłusznie. Bynajmniej jest to piękne miasto z bogatą historią, która miała wpływ na kształtowanie się naszego państwa. Dlatego też, warto poznać “smaczki” oraz fakty kaliskie, a przede wszystkim warto odwiedzić Kalisz!

Chorwacja