Vela plaža - Baška - wyspa Krk

Baška – atrakcje, zabytki i plaże

Czas czytania: 5 minut

Baska (Chorwacja) – miejscowość położona  na południowo-wschodniej części wyspy Krk jest szczególna pod każdym względem

Baška leży w południowo-wschodniej części wyspy Krk. Kiedy mijamy dolinę Punat i na wysokości około 330 m, mijamy wzgórza Treskavac, otoczone najwyższym wzgórzem na wyspie Krk (Obzova, około 570 m),  nagle przed oczyma pojawia nam się ona… Baška.  Jest to malowniczo położona w dolinie miejscowość, która otoczona jest wzgórzami z krajobrazem jak z obrazka.

Baška mapa

Baška – historia turystyki

Początki turystyki w miejscowości Baška sięgają początków XX wieku, kiedy to w 1904 r. Powstało Towarzystwo Miasta Baska Chorwacja. Dwa lata później otwarty został pierwszy hotel. Co ciekawe, pierwszymi gośćmi byli Czesi, którzy do dziś pozostają wierni. Goście przybyli dzięki praskim dyrektorom “polityki narodowej”. Emil ​​Geistlich, był wielkim przyjacielem Baski i który rozpowszechniał informacje o pięknie tego obszaru. Na koniec, Mieszkańcy Baska w ramach wdzięczności postawili mu pomnik.

Baška zaskakuje pod każdym względem. Jadąc przez wyspę Krk – wyspę tajemnic, pierwsze wrażenie to takie, że wyspa jest płaska. Nic bardziej mylnego!

Mijając dolinę Punat,  na wysokości około 330 m, przejeżdżając przez wzgórza Treskavac, otoczone najwyższym wzgórzem na wyspie (Obzova, około 570 m),  następnie pojawia się Baška otoczona wzgórzami.  Dodatkowo, to dolina, gdzie zostajemy zaskoczeni, nie jesteśmy przygotowani na tego rodzaju widoki, na harmonię między górami a morzem.

Chorwacki akt urodzenia..w Baška i piękna plaża

…to równocześnie… tabliczka Baščanska –  najstarszy tekst głagolicki ( z 1100 r.) znajdujący się w kościele św. Łucji. Baska jest również rozpoznawalna jako jedna z największych i najpiękniejszych żwirowych plaż nad Adriatykiem, która ma półkole i ma ponad 1800 metrów długości. Jednocześnie, naturalnie drobny piasek zapewnia, zwłaszcza dzieciom i nieumiejącym pływać przyjemność z odpoczynku i zabawy na plaży i w wodzie. Vela plaża jest szczególnie przyjemna dla rodzin z dziećmi.  Dodatkowo, przyjemny klimat z ponad 2 500 słonecznych godzin rocznie oraz bujna roślinność to doskonały argument, żeby tu przyjechać i odpocząć ale i pozwiedzać.

Podobnie jak inne miejscowości na wyspie Krk,  stara część Baška zawiera wąskie uliczki.  Jednocześnie domy położone są blisko siebie, dzięki czemu atmosfera jest typowo śródziemnomorska.

Co ciekawe, oprócz pięknej plaży, Baška jest również interesująca ze względu na swoją charakterystyczną architekturę, liczne zabytki kulturowe i historyczne oraz otaczające szlaki turystyczne. Zdecydowanie Baska jest również rozpoznawalna ze względu na wysokiej jakości obiekty noclegowe, od hoteli i kempingów po prywatne kwatery.

Więcej o wyspie Krk, znajdziecie na naszej stronie: Wyspa Krk


Baška Krk plaże

Baška jest dumna ze swoich kilkudziesięciu pięknych, czystych plaż, do których można dotrzeć pieszo lub łodzią.

Plaża Baška – Vela plaza

Jedna z najdłuższych (1800 m) i najpiękniejszych plaż w Bašce i w okolicy, znajduje się w samym sercu miasta Baska, w otoczeniu licznych restauracji, pizzerii, pubów, barów, hoteli, kempingów i prywatnych apartamentów. Na Vela Plaza można wypożyczyć różne urządzenia plażowe, takie jak deski surfingowe, parasole plażowe, leżaki, rowery wodne, skutery itp. Ta wyjątkowa plaża była pierwszą oficjalną otwartą przestrzenią pływacką na wyspie Krk, a zatem także główny powód rozwoju turystyki w Bašce. Bynajmniej do dziś uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na Adriatyku.

Plaża w zatoce Bunculuka

Plaża w zatoce Bunculuka jest nieco mniejszą wersją słynnej plaży Baška i dodatkowo znajduje się  tutaj plaża dla nudystów Bunculuka. Warto wiedzieć, że na końcu plaży, popularny jest również obszar wspinaczkowy Bunculuka. Idąc dalej wzdłuż kempingu wzdłuż wybrzeża, odkryjecie wiele wspaniałych małych oraz dużych zatok z krystalicznie czystą wodą.

Plaża w zatoce Vela Luka

W zatoce Vela Luka znajduje się piękna plaża. Z Baška można dotrzeć do niej taksówką wodną lub wybrać się na pieszo o czym wcześniej pisaliśmy. Możecie również zamówić taksówkę wodną, która zabierze Was z powrotem do Baška.

Plaża w zatoce Mala Luka

Zaledwie kilometr od plaży w zatoce Vela Luka, znajdziemy otoczoną łąkami z owcami, małą zatoczką Luka. Mala Luka ma szczególny urok pastersko-górski. W pobliżu znajduje się szczyt, z którego można podziwiać wspaniały widok na obie zatoki.

Plaża w zatoce Vela Draga

Do plaży Vela Draga można dostać się łodzią lub szlakiem pieszym, który prowadzi do tej pięknej plaży z Baska. W tym obszarze woda jest szczególnie czysta. Co za tym idzie widoczność pod wodą jest idealna, dlatego nie zapomnijcie spakować maski, ponieważ możecie obserwować ciekawe ryby o różnych kolorach. Jest to dzika plaża bez usług turystycznych, więc nie zapomnijcie zabrać czegoś do picia oraz jedzenia.

Baška polecane noclegi

Baška – gdzie zjeść?

Francesca

Króluje tu typowa kuchnia śródziemnomorska. Smaczny tuńczyk, grillowane kalmary i risotto z owocami morza zachwycą  każdego smakosza.

Adres: Zvonimirova ul. 56

Bistro Malin

Można tu zamówić doskonale przyrządzone ryby, kalmary i inne owoce morza oraz rosół. Ceny są bardzo przystępne.

Adres: Batomalj 54, Batomalj

Konoba Pirun

Miejsce to jest znane z doskonałej obsługi i przyjaznego personelu, który zawsze jest gotowy do pomocy. Kuchnia jest ty typowo śródziemnomorska.

Adres: Palada ul. 92

Baška atrakcje w pobliżu

Obzova

Południowo-wschodnia części wyspy Krk znana jest z pagórkowatego terenu. Baška jest zdecydowanie najlepszym miejscem aby ruszyć na zwiedzanie okolicy. Ponadto w okolicy Baška znajduje się najwyższy punkt na wyspie Krk. Ten skalisty szczyt nazywa się Obzova i znajduje się na wysokości 569 metrów nad poziomem morza. Ruszyliśmy w kierunku szczytu z miejsca zwanego Draga Baščanska, możecie również zostawić samochód za małym dworcem autobusowym, gdzie również zobaczycie tablicę informacyjną  (Obzova – 5,5 km).

Zatoka Vela Draga

Jeśli planujecie odwiedzić wyspę Krk i chcecie połączyć przyjemność odpoczynku na plaży z krótką wędrówką, polecamy wybrać się na wycieczkę w kierunku zatoki Vela Draga. Naszym celem zawsze jest zwiedzanie najciekawszych i najbardziej ukrytych zakątków, które zwykle nie są tak znane turystom. Dlatego też postanowiliśmy przejść się w kierunku zatoki Vela Draga. Jeśli spojrzycie w kierunku morza, po prawej stronie, w kierunku krawędzi najsłynniejszej plaży Baška, znajdziemy początek trasy. Przechodząc dalej, kontynuujemy trasę przez piękny sosnowy las aż do skalistych zboczy, z których roztacza się wspaniały widok na miasto Baška.

Zapewniamy, że zafascynuje Was lazurowe morze i majestatyczne klify, które zobaczycie na początku ścieżki. Po osiągnięciu szczytu zobaczycie drogowskaz, który wskaże Wam drogę do zatoka Vela Draga, która leży około 3 km od tego miejsca. W oddali po drodze zauważycie latarnię morską na wyspie Prvić. Szlak jest dobrze oznakowany. Bardzo szybko dotarliśmy do następnego drogowskazu, który wskazywał nam drogę w kierunku zatoka Vela Draga i jej plaży, która była oddalona o około 1 km. Widok na zatokę jest wspaniały. Po prawej stronie plaży, jeśli spojrzysz w kierunku morza, znajdują się dwa rodzaje częściowo rozebranych domów, zbudowanych z kamienia. Odwiedzający lubią używać ich jako garderoby lub do suszenia ubrań


Baška Krk dojazd

Wyspa Krk jest najłatwiej “dostępną” chorwacką wyspą. Na wyspę można dotrzeć samochodem, autobusem, statkiem i samolotem oraz najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Rijeka (56 km). Od 1980 roku wyspa Krk jest połączona z lądem  1- kilometrowym mostem. Istnieją połączenia promowe z wyspy Krk na wyspy Cres i Rab (czynne od czerwca do września). Linia promowa Jadrolinija obsługuje przeprawy promem z Merag na wyspie Cres do Valbiska na Krk. Ten prom samochodowy kursuje kilka razy dziennie, a jego podróż trwa około 25 minut. Jadrolinija  prowadzi również  przeprawy promowe z Lopar na Rab do Valbiska. Podróż trwa 1 godzinę i 20 minut.

Lotnisko Rijeka jest niestety naszym zdaniem jednym z bardziej niewykorzystanych portów lotniczych w Chorwacji. Z pewnością nie ma tak dużego ruchu, jak lotnisko Pula na Istria lub lotnisko Zadar w północnej Dalmacji.

Lotnisko Rijeka na wyspie Krk znajduje się w pobliżu miejscowości Omisalj na północy wyspy. Najlepiej jest przejechać do Omisalj, a następnie udać się autobusem do miejsca docelowego na Krk autobusem Arriva.  Istnieje wiele autobusów dziennie do miasta Krk, Punat i Baska, a niektóre także do Vrbnik.


Pomnik Emila ​​Geistlich Krk
Emil ​​Geistlich był wielkim przyjacielem Baska

Reasumując, Baška zaskakuje odwiedzających ją swoim jakże nieco innym krajobrazem niż inne wyspy Adriatyku w Chorwacji. Poza tym Baska posiada w sobie magnes, który przyciąga co roku rzesze turystów. 

Polecane artykuły:
Chorwacja