Volosko
Chorwacja atrakcje,  Chorwacja gdzie jechać?,  Opatija,  Primorje-Gorski Kotar,  Zatoka Kvarner

Volosko – atrakcje, mapa i plaże

Czas czytania: 3 minut

Volosko – to obecnie dzielnica miejscowości Opatija. Dawniej była to mała wioska rybacka, w której życie od dawna było zorientowane na morze. Współcześnie jest to bardzo popularne miejsce dla smakoszy z doskonałymi restauracjami. Nas miejsce to urzekło i pomimo małej plaży, spokojnie możemy je polecić na wakacje w Chorwacji. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Volosko? Zapraszam do wpisu.

Dlaczego Volosko jest tak wyjątkowe?

Volosko to wyjątkowo malownicze miejsce, z brukowanymi kamiennymi uliczkami i z wyjątkowym klimatem, który podoba się wielu podróżnikom. Wokół miasteczka znajduje się kilka galerii sztuki i łatwo zrozumieć, dlaczego ta okolica jest tak popularna wśród artystów. Śródziemnomorski duch jest wpleciony w architekturę Volosko – miejsca, którego kamienne schody i wąskie uliczki kryją kilka galerii sztuki i atelier.

Sercem Volosko jest jego mały port rybacki, znany jako mandrać, który jest dziś sceną dla występów grup wokalnych klapy i muzyki jazzowej, a także innych wydarzeń artystycznych.

Andrija Mohorovičić – słynny chorwacki geofizyk

Jeden z najważniejszych chorwackich geofizyków – Andrija Mohorovičić, urodził się właśnie w Volosko i wszędzie widać jego spuściznę. Mieszkańcy są z pewnością dumni, że ich małe Volosko jest miejscem urodzenia tak światowej sławy osobistości. W miejscowości tej są ulica oraz restauracja nazwane jego imieniem. Mohorovičić stał się sławny dzięki odkryciu nieciągłości oddzielającej skorupę Ziemi od jej płaszcza. Warstwa ta nosi również nazwę Moho – od jego imienia.

Malownicza Lungomare

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Volosko jest dwunastokilometrowa nadmorska promenada Lungomare, która zaczyna się w Volosko i prowadzi wzdłuż wybrzeża do Opatija i dalej do miejscowości Lovran.

Polecany artykuł:  Piaszczyste plaże Chorwacja. TOP 13 najlepszych plaż

Zanim Opatija stała się miejscowością wypoczynkową, Volosko było siedzibą powiatu, ważnym portem handlowym i centrum administracyjnym regionu. Dziś Volosko straciło to znaczenie, ale nie swój magiczny urok jako malownicza wioska rybacka, niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, przystań dla tych, którzy szukają spokoju w wąskich uliczkach starego miasta lub na filiżankę kawy na nabrzeżu, w niepowtarzalnej atmosferze portu.

Jest tu także coś szczególnego w widoku na morze z nabrzeża Volosko: cały Adriatyk wydaje się stąd otwierać na południe…

Doskonałe doznania kulinarne

Dziś Volosko jest również synonimem doskonałej kuchni – od typowych tawern oferujących ryby i inne tradycyjne dania z okolicy, po znakomite restauracje dla smakoszy, które są wymieniane w najbardziej prestiżowych międzynarodowych przewodnikach po restauracjach.

Co można robić w Volosko?

Volosko jest świetne do spacerowania, podziwiania starych budynków i odpoczynku w barach oraz w restauracjach. Mały port w Volosko, z kilkoma dobrymi restauracjami i świetnym koktajlowym barem, jest naprawdę dobrym miejscem do odpoczynku i obserwowania ludzi. W miejscowości mieszka również wiele kotów, które można spotkać leżące w ciągu dnia i spacerujące w nocy.

Jeżeli masz ochotę na kąpiel w Adriatyku, możesz skoczyć do niego z jednego z licznych pomostów lub skorzystać z małych plaż. Na większe plaże trzeba się przenieść bliżej miejscowości: Opatija lub Rijeka.

Volosko – gdzie smacznie zjeść?

Ponieważ Volosko jest  typową wioską rybacką, większość restauracji specjalizuje się w owocach morza. Największe skupisko miejsc do jedzenia i picia znajduje się tuż przy marinie, gdzie można znaleźć następujące restauracje i bary:

Plavi Podrum

Restauracja ta (Obala Frana Supila 6) jest zawsze pełna mimo wysokich cen. Jedzenie jest bardzo smaczne. Prawie do wszystkiego Szef Kuchni dodaje przepyszne trufle 🙂

Konoba Ribarnica

Jest to prosta restauracja (Andrije Štangera) z owocami morza, która jest bardzo “lokalna”. Możesz wybrać z szerokiej gamy świeżych ryb, krewetek, kalmarów itp., a Szef Kuchni przygotuje je dla Ciebie na miejscu.

Polecany artykuł:  Chorwacja atrakcje - TOP 15 największych atrakcji Chorwacji

Kon-Tikki

Kont-Tikki (Obala Frana Supila) to bardzo klimatyczny bar z dużym wyborem napojów, zarówno alkoholowych jak i bezalkoholowych. Ich Wi-Fi jest całkiem szybkie i mają nawet piękne miejsce do siedzenia bezpośrednio na molo, z sieciami rybackimi służącymi jako stylowy wystrój.

Volosko mapa

Volosko opinie

Miejscowość ta jest dość mała, więc pobyt na kilka tygodni jest tylko dla tych, którzy nie potrzebują wielu atrakcji wokół. Jednakże, miasto Opatija jest stosunkowo blisko i jest tam dużo więcej do odkrycia w przypadku, gdy nie będziesz miał wystarczająco dużo rozrywki w Volosko. Turyści przyjeżdżają tutaj dla odpoczynku i pięknych widoków. Z pewnością pokochasz to miejsce i nie będziesz się tu nudzić jak my 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.