Lokrum
Ciekawostki,  Dubrownik,  Propozycje wycieczek,  Wyspy Chorwacji

Lokrum – wyspa miłości, co zobaczyć?

Czas czytania: 4 minut

Lokrum – wyspa miłości czy przeklęta wyspa ?

Lokrum to niepozorna wyspa, pięknie położona, jakich wiele w Archipelagu wysp Elafickich tuż nieopodal miasta Dubrownik. Jednak nie bez powodu nazywana: “wyspa miłości” lub “przeklęta wyspa”. Czemu tak jest nazywana?  Zapraszam do wpisu.

Lokrum – wyspa miłości

Ta niewielka wyspa ma niewiele ponad 5 kilometrów linii brzegowej oraz niecałe 70 ha powierzchni. W całości jest rezerwatem przyrody otwartym dla zwiedzających od kwietnia do listopada. Nikt na niej na stałe nie mieszka oprócz zwierząt i roślin. Na co dzień o wyspę Lokrum dbają pracownicy rezerwatu, natomiast odwiedzają ją żeglarze oraz turyści. Obecnie wyspa Lokrum jest popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców Dubrownika i turystów. Na wyspę możemy dopłynąć promem, kursującym ze starego portu, tuż obok dubrownickiej starówki.


Lokrum mapa

Wyspa Lokrum  – jak się dostać na wyspę? Rozkład kursowania statków i cennik


Wyspa Lokrum historia

Pierwsze pisemne źródło dotyczące Lokrum pochodzi z 1023 roku. Wtedy to Benedyktyni zbudowali na wyspie Lokrum Opactwo. Co ciekawe, legenda głosi, że w 1192 roku Ryszard I Lwie Serce (król Anglii) rozbił się swoim statkiem o brzeg Lokrum. W podziękowaniu za ocalenie wybudował kościół, który ostatecznie stanął w Dubrowniku (obecnie na tym miejscu wznosi się Katedra Wniebowzięcia NMP).

Polecany artykuł:  Serial Gra o Tron - gdzie kręcono w Chorwacji?

Kilkaset lat później bo w 1667 roku wyspę Lokrum, podobnie jak Dubrownik, zniszczyło trzęsienie ziemi. Klasztor Benedyktynów praktycznie legł w gruzach. Co więcej, Benedyktyni opuścili wyspę w 1798 roku, według legendy obrzucili ją przy tym klątwą (stąd nazwa przeklęta wyspa).

Natomiast w 1806 roku pojawili się na wyspie Francuzi oraz wznieśli twierdzę Fort Royal. Następnie Austriacy przebudowali ją później. W 1859 roku wyspę kupił arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Wybudował na wyspie swój pałacyk (z części ruin opactwa) oraz założył ogrody pałacowe. Niestety po rozstrzelaniu Maksymiliana w Meksyku w 1867 roku, wyspa trafiła do jego żony, a później sprzedano ją przez cesarza Franciszka Józefa rodzinie Windisch-Graetz.


Wyspa Lokrum – atrakcje

Ogród botaniczny

W 1959 roku w dawnych ogrodach arcyksiążęcych założono ogród botaniczny.  – znajduje się w nim fauna rodzima jak i importowana z innych kontynentów, tropikalna i subtropikalna. Natomiast w 1963 roku całą wyspę Lokrum ogłoszono rezerwatem przyrody, w związku z czym przebywanie na niej po zmroku jest zabronione.

Najważniejszy okres w aranżacji Lokrum nastąpił po 1859 roku po wykupieniu jej przez  księcia Maksymiliana. Był to bowiem początek nowej historii ogrodów oraz kształtowania krajobrazu wyspy.

Tuż obok i częściowo na pozostałościach gotycko-renesansowego klasztoru Benedyktynów wzniesiono pałacyk księcia Maksymiliana. Wtedy to rozpoczęto projektowanie oraz aranżację ogrodów wzdłuż drogi dojazdowej i nasadzenia tarasów ogrodowych na terenie wyspy. Tarasy wraz z ogrodem klasztornym tworzyły kameralny ogród dworski otwarty na morze Adriatyckie.

Ogród botaniczny tworzy plątanina krętych ścieżek oraz szlaków, które wznoszą się i schodzą przez zacienioną zieleń starych sosen, laurów oraz makii. Dodatkowo w bujnej zieleni ukryta jest owalna, pięknie zbudowana fontanna zwana ŠARLOTIN ZDENAC. W ogrodzie znajdziemy okazy różnych gatunków roślin sprowadzonych w ubiegłym wieku z wielu części świata. Książę Maximilian rozpoczął sprowadzanie egzotycznych roślin natychmiast po wykupieniu wyspy i w ciągu pięciu lat zasadził na wyspie ponad sto egzotycznych gatunków.

Polecany artykuł:  Marco Polo - 9 faktów i mitów o jego życiu

Dom Lugara – Lugarova Kuća

Lugarowa Kuća zostałą zbudowana za rządów Habsburgów. Pomimo zniszczeń podczas wojny, kamienny herb Meksyku ( książę Maksymilian był cesarzem Meksyku) jest nadal widoczny na fasadzie.

Zatoka Portoč – Uvala Portoč

Zatoka Portoč to jedno z odpowiednich miejsc do poznania części życia morskiego oraz przybrzeżnego wyspy. To tutaj dopływają statki z Dubrownika. W pobliżu znajduje się także kamienista plaża z niesamowitym kolorem wody.

Krzyż Trytona  – “Tritonov” križ

Krzyż Trytona wzniesiono na cześć zmarłych marynarzy austriackiego okrętu wojennego „Tryton”. W 1859 roku przywiózł go do Dubrownika książę Maksymilian Habsburg – przyszły właściciel wyspy.

Twierdza Fort Royal

Budowę Twierdzy Fort Royal na najwyższym szczycie wyspy Lokrum, rozpoczęto przez wojska francuskie po zdobyciu Dubrownika w 1806 roku. Natomiast Twierdza Fort Royal została ukończona dla administracji austriackiej około 1835 roku.

Morze Martwe – Mrtvo More

Przez wiele milionów lat skały w okolicach wyspy były silnie zaburzone tektonicznie, o czym świadczą systemy szczelin i uskoków, które stopniowo rozszerzają się w wyniku erozji morza. W ten sposób dawne zagłębienie erozyjne w reliefie, dziś znane Mrtvo More wypełniło się wodą morską w najmłodszym wieku geologicznym, czwartorzędu.

Lazaret 

Lazaret miał pełnić funkcję ochronną przed chorobami zakaźnymi w Republice Dubrownika. Zbudowano go w latach 1534-1557, ale ze względów strategicznych nie został nigdy ukończony.

Ile kosztuje wycieczka na Lokrum i czy warto? Opinie

W 2023 roku bilety wstępu zawierające rejs statkiem ze starego portu na wyspę i z powrotem kosztowały 27 euro za osobę dorosłą. Cena może nie jest i niska, ale z pewnością jest to wycieczka, której się nie zapomina. Warto wiedzieć, że oprócz kilkunastominutowego rejsu w cenę wliczony jest wstęp do rezerwatu Lokrum. Stąd ta cena.

Początkowo cena nas nieco zniechęciła, jednak warto wybrać się na zwiedzanie wyspy. Spacerujące dumnie pawie, kilka plaż w tym żwirkowe oraz kamieniste, przepiękne gaje oliwne, twierdza oraz ruiny klasztoru robią niesamowite wrażenie. Jest to atrakcja w pobliżu Dubrownika, którą warto zobaczyć chociaż raz.

Polecany artykuł:  Cavtat Chorwacja i półwysep Prevlaka

Wyspa Lokrum – Wolne Miasto Qarth

Qarth to starożytne miasto w kultowym serialu Gra o Tron (Games Of Thrones). Leży ono w południowym wybrzeżu kontynentu Essos. Ponadto miasto Qarth („Królowa miast” na Essos, w którym Daenerys spędzała większość czasu w drugim sezonie serialu Gra o Tron) – to właśnie malownicza wyspa nieopodal Dubrownika. 


Podsumowując wyspa Lokrum – “wyspa miłości” w pełni zasługuje na swoje miano. Kto był tam raz, zakochuje się w wyspie od pierwszego wejrzenia. Dodatkowo dumne i kolorowe pawie strzegą ciszy i spokoju na tej wyspie.

Chorwacja