Z Rijeki do Zadaru plan podróży, Kanion rzeki Zrmanja
Chorwacja atrakcje,  Chorwacja dojazd,  Chorwacja samochodem,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Z Rijeki do Zadaru – plan podróży

Czas czytania: 4 minut

Trasa Jadranska Magistralą ze Splitu do Dubrownika jest najczęściej wybieraną drogą przez turystów przyjeżdżających do Chorwacji w rejony Dalmacji. Osobiście jednak polecamy również plan podróży z Rijeki do Zadaru.

Trasa Rijeka Zadar
Trasa Rijeka Zadar
Z Rijeki do Zadaru możemy się dostać: autem, autobusem, samolotem oraz łodzią. Plan podróży może nam zająć od 2 h do kilku dni. Wszystko zależy od naszych możliwości czasowych.
Gdyby nasza opinia miała jakikolwiek wpływ na Wasz wybór, polecamy, podróż autem wzdłuż wybrzeża Jadranską Magistralą.  Głównie z powodu widoków i zabytków, które możecie podziwiać po drodze.

Rijeka – Crikvenica

Nasz pierwszy przystanek po opuszczeniu Rijeki powinien się znajdować w Crikvenicy, która jest oddalona o mniej niż godzinę jazdy (choć należy wziąć pod uwagę sezonowy ruch oraz korki przy skręcie wjazdu na wyspę KRK).
Crikvenica to zdecydowanie urocza miejscowość wypoczynkowa w której znajdują się liczne sanatoria i uzdrowiska. Co ciekawe miasto nie posiada wielu zabytków, jednak jest to idealne miejsce dla wypoczynku z dziećmi.

Crikvenica – Senj

Kolejny etap około 40 minutowy. Senj leży około 33 km od Crikvenicy, tam też polecamy koniecznie zatrzymać się na dłużej. Co ciekawe, Senj jest jednym z najstarszych miast na północnym Adriatyku oraz jednym z najstarszych w Chorwacji. Osobiście polecamy kierować się do Twierdzy  Nehaj, górującej nad miastem. Możemy tam spokojnie zaparkować i spędzić dłuższą chwilę na spacerze po Parku Nehaj. Twierdza w Senj pochodzi z XVI w. Co ważne do jej budowy użyto kamieni i murów ze zniszczonych kościołów w okolicy Senj. Ze wzgórza na którym dumnie stoi Twierdza, rozpościera się piękny widok na wyspę KRK i okoliczne wyspy oraz na góry Velebit.
Więcej o Senj polecamy na stronie – > tutaj 
Twierdza Nehaj w Senj
Twierdza Nehaj w Senj

Senj – Prizna – Wyspa Pag

 Około 50 km na południe od Senj znajduje się mała miejscowość Prizna. Nie ma tam nic ciekawego oprócz promu na wyspę Pag. Jest to pewna opcja dojazdu do Zadaru, jeśli znudzi się Wam jazda wzdłuż wybrzeża. Promy kursują dosyć często, ze szczególnie zwiększoną częstotliwością w sezonie. Opcja ta daje Wam możliwość zwiedzenia po drodze wyspy Pag. Naszym zdaniem wyspa Pag zasługuje na spędzenie tam nieco więcej czasu niż tylko sam przejazd, dlatego też polecamy podróż dalej na południe Jadranską Magistralą.

Prizna – Starigrad – Park Narodowy Paklenica

Paklenica
Paklenica
W miejscu gdzie stykają się góry Paklenica i morze leży miasteczko Starigrad. Warto wiedzieć, że miejscowość Starigrad pochodzi z czasów antycznych. Jednak jest ona popularna ze względu na oddalony o około 4 km Park Narodowy Paklenica. Co ciekawe, unikalna fauna z niedźwiedziami, wilkami oraz sępami oraz piękne widoki to wspaniała atrakcja dla miłośników wspinaczek jak i amatorów spacerów. Szczególnie jednak polecamy kaniony Velika i Mala Paklenica.

Starigrad – Pueblo Plateau – Kanion rzeki Zrmanja

Polecany artykuł:  Rabac - atrakcje, zabytki i plaże
Polecamy nieco “nadrobić” trasy i zjechać do Pueblo blato, drogowskaz kieruje na “Pariževačka glavica”. Jest to miejsce wyjątkowe. W miejscu tym rzeka Zrmanja tworzy kanion, w którym kręcono film Winnetou. Kanion jest dosyć duży i wysoki ( w niektórych miejscach nawet 250 m. n.p.m.) jednak w tym miejscu dostęp do niego jest najlepszy. Rzeka Zrmanja ma swoje źródło w górach Velebit, jest rzeką po której można żeglować od miejscowości Obrovac do ujścia Adriatyku.
Kanion rzeki Zrmanja
Kanion rzeki Zrmanja

Kanion rzeki Zrmanja – Zadar

Opuszczamy magiczny krajobraz kanionu i kierujemy się bezpośrednio do Zadaru. Po około godzinie jazdy dojeżdżamy do miasta z najpiękniejszymi zachodami słońca – Zadar. Zadar to centrum kulturalne i historyczne Dalmacji północnej. Znajduje się tu lotnisko, dworzec kolejowy oraz port. Jednym z symboli Zadaru jest Kościół sv Donata. Jest to najbardziej charakterystyczna rotundowa świątynia z IX w. Kolejnym symbolem Zadaru nieco “młodszym” są Organy morskie. Na szczycie półwyspu z zabytkami znajduje się miejsce wyjątkowe, skąd można podziwiać piękne zachody słońca oraz wsłuchiwać się w morską muzykę jaką tworzą fale. Znajduje się tu także “Pozdrowienie słońca” –  Układ słoneczny, który wieczorem tworzy niesamowity spektakl świetlny.

Zadar Pozdrowienie Słońca oraz Organy Morskie

Zadar jest również świetną bazą wypadową na okoliczne wyspy oraz do Parków Narodowych m.in. Jezior Plitwickich, Kornati, Telascica, Paklenicy oraz Parku Przyrody Jeziora Vransko.

Więcej o Zadarze piszemy > tutaj

Podsumowując, przedstawiliśmy Wam tylko cząstkę z miejsc, w których warto się zatrzymać. Mamy nadzieję, że dla kogoś stanie się to inspiracją podczas podróży na majówkę lub wakacje w Chorwacji.

Wakacje Chorwacja