Stobrec Chorwacja

Stobrec

Czas czytania: 4 minut

Stobrec – urocza miejscowość na przedmieściach Splitu

Stobrec miasteczko usytuowane jest  na półwyspie, 6 km na wschód od Centrum Splitu. Co ciekawe miasteczko leży również na dawnym starożytnym mieście Epation. Poza tym ma też tu swoje ujście rzeka Žrnovnica wypływająca z gór. Warto wiedzieć, że w centrum Stobrec znajdują się pozostałości starochrześcijańskiej Bazyliki św. Wawrzyńca. Ponadto w Stobrec są również bezsprzecznie piękne plaże. Co więcej pierwsza z nich, główna oraz najdłuższa wzdłuż Put Svetog Lovre oraz pozostałe plaże Campingu Stobreč Split południowa oraz północna, dostępne są zdecydowanie dla wszystkich.

Stobreč – bunkier

Warto wiedzieć, że w czasie II Wojny Światowej Włosi zbudowali bunkier na wzniesieniu, skąd mogli kontrolować brzegi Stobreč oraz obserwować statki wpływające do portu. Bunkier ma zdecydowanie kształt kopuły oraz jest zbudowany z bardzo twardego betonu. Bunkier cały czas pozostaje w dobrym stanie.

Komunikacja Split – Stobrec

Stobrec jest doskonale skomunikowana. Warto wiedzieć, że leży przy głównej trasie na południe Chorwacji “Jadranskiej Maigistrali” oraz nieopodal zjazdu z autostrady. Co ciekawe, dla niezmotoryzowanych  polecamy również  komunikację miejską. Ogólnie rzecz biorąc z Centrum Splitu jak i do Centrum możemy dojechać autobusami nr 25,27,30 oraz 60. Poza tym, przez Stobreč przejeżdżają również autobusy krajowe w kierunku Południowej Dalmacji (koszt wycieczki  z  Stobrec do Omiš to około 20 kn/os.)


Atrakcje w pobliżu Stobrec

 • Miasto Split oraz Pałac Dioklecjana – z pewnością Split to stolica Dalmacji, poza tym to wyjątkowe pod względem historycznym i krajobrazowym, drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. W Split obowiązkowo polecamy Pałac Dioklecjana – rezydencję cesarza Dioklecjana zbudowaną na przełomie III oraz IV wieku. Ponadto Split leży około 7 km na zachód od Stobreč ( naszepodroze.edu.pl/16-zdjec-ktore-pokochacie-split/)
 • Riva Split -dziś ta promenada jest bezsprzecznie głównym deptakiem miasta Split oraz najpopularniejszym i najważniejszym miejscem spotkań w Split. Ponadto Riva to raj dla pieszych, pełen kawiarni oraz restauracji. Dodatkowo to bezsprzecznie idealne miejsce na poranną lub popołudniową kawę lub na wieczór z przyjaciółmi przy drinku.
 • Salona ( Solin)– zdecydowanie warto zobaczyć to starożytne miasteczko oraz miejsce urodzenia cesarza Dioklecjana. Jednocześnie zabytkowe miasto Salona otoczone jest górami Kozjak oraz Mosor, przez które płynie rzeka Jadro. Co ciekawe starożytne miasto Salono, wybudowano prawdopodobnie w IV w. p.n.e. Ponadto Solin leży około 8 km na południowy wschód od Splitu. 
 • Twierdza Klis -nazywana również “bramą Dalmacji i ołtarzem Ojczyzny”. Twierdza leży na wysokości około 360 metrów. To jedna  z największych i najważniejszych twierdz w Chorwacji, usytuowana około 10 km w kierunku północno- wschodnim od Splitu. Twierdza strzegła przełęczy łączącej wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu. Co warto wiedzieć, Twierdza przechodziła kolejno w ręce Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów oraz Austriaków.
 • Wzgórze Marjan – pokryte jest gęstym śródziemnomorskim lasem sosnowym otoczonym przez Morze Adriatyckie oraz miasto Split. Ponadto stanowi ono jeden z ośrodków rekreacyjnych miasta. Mieści się tam także Instytut Oceanografii i Rybołówstwa. Wzgórze Marjan ma około 178 m wysokości, stanowi więc świetny punkt widokowy na miasto Split, morze Adriatyckie oraz góry Mosor i Kozjak. Co ciekawe od 1964 roku wzgórze Marjan zostało uznane za park.
 • Omiš – to małe miasto przy ujściu rzeki Cetiny, ponadto położone na skraju skalnego masywu górskiego Mosor z pięknymi Twierdzami na szczycie. Dodatkowo jest to środkowo-dalmatyńskie miasteczko i port położone pomiędzy Splitem i Makarską. Ponadto leży ono około 21 km na południe od Splitu. Naszym zdaniem niewielki Omiš jest jednym z najpiękniej położonych miast w całej Chorwacji.
 • Trogir – to bezprzecznie “miasto muzeum” oraz “perła Adriatyku” to tylko niektóre określenia tego pięknego miasta z niezliczoną ilością zabytków oraz pięknych widoków. Ponadto Stare Miasto Trogir wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Tymczasem Trogir usytuowany jest około 28 km od Splitu.
 • Miasteczko Supetar – to zdecydowanie typowe wyspiarskie oraz dalmatyńskie miasteczko na wyspie Brač, dodatkowo połączone jest ze Splitem promem.
 • Mosor – to pasmo górskie w Chorwacji położone w pobliżu miasta Split na wybrzeżu Adriatyckim. Ogólnie rzecz biorąc pasmo Mosor składa się głównie ze skał krasowo – wapiennych. Ponadto przyciąga ono alpinistów z całej Chorwacji jak i Europy.

 • Podstrana – przyjemny kurort, dosyć kameralny i spokojny pomimo bliskiej odległości od miasta Split. Dodatkowo Podstrana to dobre miejsce wypadowe do takich miejscowości jak: Split, Omis czy Trogir.
 • Makarska – przepięknie położone miasteczko u podnóża malowniczego masywu górskiego Biokovo. Ponadto Makarska to główny ośrodek Riwiery Makarskiej oraz największy chorwacki kurort turystyczny, położony około 60 km na południowy wschód od Split.
 • Wyspa Brač – pomimo bliskości miasta Split, Brac jest mniej turystyczna niż popularne wyspy Hvar oraz Korcula nieco dalej na południe. Ponadto wyspa Brac ma również bogatą oraz fascynującą historię, ponieważ zamieszkiwana była od czasów neolitu. Co ciekawe wyspa Brac jest najbardziej znana z pięknego białego kamienia budowlanego, który był eksploatowany już od czasów starożytnego Rzymu.

Plaże Stobrec

Największa plaża Stobreč znajduje się obok kempingu Stobreč. Poza tym plaża jest otwarta, żwirowa oraz kamienista i bezpłatna. Jednocześnie morze przy plaży Stobreč jest płytkie, co sprawia, że ​​jest to idealne miejsce do pływania z dziećmi lub dla osób, które nie umieją pływać (jak ja :))

Dodatkowo w miasteczku Stobreč znajduje się również szereg betonowych plaż, nieco poza hałaśliwym życiem turystycznym. Co więcej z  pewnością są to jedne z najbardziej lubianych miejsc do pływania oraz opalania mieszkańców Stobreča oraz Split.


Atrakcje sportowe w Stobreč

Zdecydowanie miłośnicy sportu, a w szczególności sportów wodnych znajdą tu m.in.:

 • Klub golfowy Stobreč – Klub golfowy Stobrec –  golfsplit.hr  – gdzie odbywają się turnieje i gry, w których znajduje się otwarta szkoła golfa.
 • Klub tenisowy Stobreč  –  www.tenis.hr – z sześcioma otwartymi i dwoma zamkniętymi kortami. Ponadto działa tu szkoła tenisa – The Tennis Academy Stobreč. Warto wiedzieć, że Klub tenisowy oraz akademia tenisowa działają przez cały rok.
 • Warto wiedzieć, że w Stobreč, również na terenie kempingu, znajduje się jeden z najbardziej znanych klubów nurkowych w Chorwacji – centrum nurkowe OpenSea www.opensea.hr. 

Stobrec odległości

Makarska: 55 km,

Split: 8 km,

Pula: 513 km,

Rijeka: 416 km,

Zadar: 156 km,

Šibenik: 92 km,

Dubrovnik: 249 km,

Zagreb: 409 km


Pogoda Stobrec

Średnie miesięczne temperatury w Stobrec

Styczeń +10 С
Luty +12 С
Marzec +14 С
Kwiecień +18 С
Maj +23 С
Czerwiec +27 С
Lipiec +30 С
Sierpień +31 С
Wrzesień +26 С
Październik +20 С
Listopad +15 С
Grudzień +12 С

Średnie miesięczne temperatury wody w Stobrec

Styczeń +11 С
Luty +12 С
Marzec +14 С
Kwiecień +15 С
Maj +19 С
Czerwiec +21 С
Lipiec +24 С
Sierpień +26 С
Wrzesień +22 С
Październik +20 С
Listopad +17 С
Grudzień +13 С


Atrakcji w Stobrec jak i w okolicy nam nie zabraknie. Zdecydowanie warto udać się w tę okolicę choćby po to aby odpocząć od zgiełku dużego miasta jakim jest miasto Split.

Chorwacja