Wyspy Chorwacji

Wyspy Chorwacji

Czas czytania: 24 minut

Wyspy Chorwacji to raj dla żeglarzy oraz osób wypoczywających w Chorwacji

Największe wyspy Chorwacji to wyspy: Krk, Cres, Brac, Hvar oraz Korcula. Poza tym do większości z nich regularnie dopływają promy, natomiast pozostałe pozostają rajem nieodkrytym dla żeglarzy. Warto wiedzieć, że pobyt na wyspach Chorwacji jest zazwyczaj droższy, ale jest to spowodowane utrudnionym dostępem na “stały ląd”.

Mapa wysp Chorwacji
Mapa wyspy Chorwacji
fot. www.find-croatia.com

 


Wyspy Chorwacji –  wyspy zatoki Kvarner

Do największych wysp zatoki Kvarner należą: Krk (największa chorwacka wyspa), Rab, Cres oraz Lošinj. Natomiast do małych wysp zatoki Kvarner należą : Susak, Unije, Ilovik, Košljun, Goli Otok, Plavnik, Male Srakane oraz Vele Srakane.

Wyspy Chorwacji – Wyspa Krk 

Wyspa Krk to największa wyspa z wysp Chorwacji na Adriatyku jest położona w zatoce Kvarner na południowy wschód od Rijeki. Ma powierzchnię ok. 410 km 2. Widowiskowy most łączy wyspę Krk z lądem stałym. Wyspa znana jest jako „najlepsze miejsce” wśród Wysp Kvarneru. Dodatkowo oferuje doskonałą infrastrukturę turystyczną, lotnisko na północy oraz liczne atrakcje turystyczne.  W VII wieku Chorwaci dołączyli do iliryjskich plemion Iapodi i Liburni oraz ludności rzymskiej żyjącej na tym obszarze. Siedem historycznych zamków na wyspie reprezentuje obecnie siedem jednostek administracyjnych: Krk, Omišalj, Malinska, Punat, Baška, Vrbnik i Dobrinj.  Wybrzeże wyspy jest pełne licznych zatoczek i naturalnych żwirowych plaż. W głębi lądu występują dwa jeziora. Roślinność jest zróżnicowana, w tym lasy, sady, farmy warzywne, winnice i sady oliwne z jednej strony, a obszary skaliste i pastwiska z drugiej.

Bogactwo wyspiarskiego folkloru oraz tradycyjnych obyczajów jest odczuwalne na każdym kroku, a sopile (starożytny instrument dęty) jest nadal integralną częścią wielu świąt na wyspie.
Krk jest często nazywane Złotą Wyspą – Insula Aurea (Zlatni otok), ponieważ obfituje w smaczne owoce morza oraz żyzne gleby. Kuchnia wyspy opiera się na specjałach z owoców morza, domowym makaronie, jagnięcinie, kozim serze oraz prsut.

Wyspa Košljun

Wysepka Košljun położona w zatoce Punta niedaleko miasta Krk. Jest to  idealne miejsce na krótkie wycieczki. Posiada bibliotekę z ponad 20 000 pism świętych napisanych w głagolickim alfabecie oraz muzeum etnograficzne w klasztorze franciszkańskim z 1447 roku.

Wyspa Rab – Szmaragdowa wyspa zatoki Kvarner

Z malowniczymi zatoczkami i plażami najdalej na południe wysunięta wyspa chorwackiego regionu Kvarner to wyspa Rab. Dzięki przyjemnemu śródziemnomorskiemu klimatowi Rab jest gościnną wyspą wypoczynkową dla turystów. Jest to ostatnia i najdalej wysunięta na południe wyspa archipelagu Kvarner oddzielona od lądu kanałem Velebit. Jednocześnie wyspa stanowi linię podziału między Adriatykiem południowym  oraz środkowym. Tutaj zaczyna się Dalmacja, a Europa kontynentalna spotyka się z Morzem Śródziemnym. Najlepsze połączenie z lądem zapewnia prom w miejscowości Jablanac na kontynencie a Mišnjak na południowym krańcu wyspy Rab. Ponadto w miesiącach letnich wyspa jest również połączona promem między Valbiską na wyspie Krk i Lopar na północnej stronie wyspy Rab (przeprawa około półtorej godziny).

Wyspa Rab, znana jest ze swoich malowniczych plaż, znajduje się między wyspą Krk a wyspą Pag oraz  ma powierzchnię ok.94 km². Turystyka istnieje tu od czasów monarchii austro-węgierskiej (KuK). Główne miasto Rab- nazwane tak jak wyspa, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. To malownicze stare miasto charakteryzuje się czterema kościelnymi dzwonnicami i pięknymi renesansowymi budynkami. Wyspa liczy ok. 9000 mieszkańców. Mury miejskie wraz z czterema dzwonnicami przypominają łódź płynącą na wietrze. W miesiącach letnich w ramach Wieczorów Muzycznych Rab (Rapske glazbene večeri) regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej w kościele Świętego Krzyża (Crkva Sv. Križa).  Każdego roku pod koniec lipca wyspa przywdziewa ubrania z czasów minionych podczas spektakularnego średniowiecznego wydarzenia zwanego Rapska fjera, w którym odbywają się turnieje rycerskie i strzelanie z kuszy.

Oprócz komfortowych hoteli, miasto Rab oferuje prywatne zakwaterowanie z domową atmosferą.  Rab jest bardzo popularnym miejscem dla miłośników żeglarstwa, do dyspozycji są dwie mariny ACI w Supetarska Draga i Port Rab.

Wyspy Chorwacji – Wyspa Cres – ekologiczna wyspa zatoki Kvarner

Wyspa Cres położona w zatoce Kvarner to perełka  regionu z  zabytkami, wyjątkową przyrodą. Znajduje się w północnej części zatoki Kvarner. Ruchomy most na południowym krańcu wyspy łączy go z wyspą Lošinj. Długość wybrzeża tej pagórkowatej wyspy wynosi około. 250 km 2, długość 66 km i szerokość od 2 do 12 km. Wyspa ma bardzo zróżnicowane wybrzeże z wieloma zatoczkami, żwirowymi plażami i klifami w północnej i wschodniej części wyspy. Najwyższy szczyt zwany Gorica (648 m npm) i nieco niższy szczyt zwany Sisa oferują wspaniałe widoki na całą zatokę Kvarner. Wiecznie zielone śródziemnomorskie cyprysy, stuletnie sady oliwne, kwitnąca lawenda i małe malownicze wioski są charakterystyczne dla tej drugiej co do wielkości wyspy Adriatyku. Na wyspie nie ma masowej turystyki, tzn. turystom oferuje się kameralną atmosferę.

Historyczne miasto Osor, łączące Cres z wyspą Lošinj mostem ruchomym, zamienia się latem w scenę muzyki klasycznej. Polecamy również wizytę w Lubenicach, małej wiosce zbudowanej 4000 lat temu na stromym klifie na 387 m n.p.m. Ta malownicza wioska z dzwonnicą i gotyckim kościołem św. Antoniego Pustelnika (Crkva Sv. Antuna pustinjaka) z XV wieku to romantyczne miejsce, w którym odbywają się znane na całym świecie Lubenickie Wieczory Muzyczne.

Szczególnym zjawiskiem przyrodniczym tego obszaru jest słodkowodne jezioro Vrana, które znajduje się nad poziomem morza, a dno jeziora leży 74 metry pod nim. Cres charakteryzuje się dużymi różnicami między północną częścią z wysokimi, gęstymi lasami a jej centralną i południową częścią śródziemnomorską z płaskimi zejściami do morza. Cres jest również jednym z ostatnich siedlisk Sępa płowego.

Wyspy Chorwacji – Lošinj – Wyspa witalności

Wyspa Lošinj o powierzchni 75 km2 jest częścią archipelagu Cres-Lošinj. Kilka atrakcyjnych małych wysepek znajduje się w pobliżu wyspy Lošinj: Unije (wyspa sadów oliwnych), Susak (wyspa piaszczystych plaż i winnic), Ilovik (wyspa kwiatów i plaż), Vele Srakane oraz  Male Srakane. Lošinj jest połączony z wyspą Cres wąskim kanałem w miejscowości Osor (przez ruchomy most).
Z ponad 2500 słonecznymi godzinami w roku, wyspa ta należy do najbardziej słonecznych miejsc w Europie z subtropikalną roślinnością obfitującą w palmy, agawy, oleandry, sosny, owoce cytrusowe, szałwię i lawendę. Wyspa Lošinj jest znanym kurortem. Wraz z rozwojem ruchu morskiego w XIX wieku, port w Mali Lošinj stał się miastem morskim w centrum wyspy.

Tradycja turystyczna Lošinja rozpoczęła się 21 stycznia 1885 r. i  trwa do dziś. Pierwszym turystą był austriacki naukowiec Conrad Clar, który przyjechał do Mali Lošinj ze swoim chorym synem, gdzie ten  został wyleczony. Od tego czasu wyspa znana jest jako kurort. Oficjalny status uzdrowiska wyspa uzyskała w 1882 r. na podstawie decyzji podjętej przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia Monarchii Austro-Węgierskiej. Malownicza zatoka w  Mali Lošinj jest sercem archipelagu, którego restauracje, butiki, sklepy ze słodyczami i kawiarnie usytuowane wzdłuż głównej promenady. Miasto Veli Lošinj położone jest cztery kilometry dalej, u podnóża zabytkowego parku leśnego o nazwie Arboretum z ponad 200 gatunkami drzew. Budynki w stylu barokowym, piękne dwory i parki czynią to urocze miasto wyjątkowym.

Wyspa Susak

Dotarcie do wyspy Chorwacji- Susak nie jest łatwym zadaniem, jednak najlepiej dostać się promem z Mali Losinj lub z Rijeka. Na wyspie nie ma wielu dróg czy głośnych klubów nocnych. W Susaku mówi się specjalnym dialektem, który różni się od standardowego języka chorwackiego, którego nikt w Chorwacji nie rozumie 🙂

Wyspy Chorwacji – Ilovik

Oryginalna chorwacka nazwa większej wyspy to Tovarnjak, dopiero później stała się znana jako Ilovik (po rodzaju ziemi), podczas gdy mniejsza wyspa została nazwana Sv. Petar. Wyspy położone są naprzeciwko siebie i tworzą długi (2,5 km) oraz wąski (do 300 m) kanał.

Najbardziej wysunięta na południe wyspa Ilovik liczy obecnie 170 mieszkańców. Pierwsi chorwaccy osadnicy przybyli tu z Veli Lošinj pod koniec XVIII wieku. Mieszkańcy Ilovik zajmują się uprawą winorośli i ogrodnictwem, ponadto zajmują się również rybołówstwem, hodowlą owiec i turystyką.

Ilovik leży w małej zatoce, chronionej od północy przez niezamieszkaną wysepkę św. Petar ( najduje się tam lokalny cmentarz). Wybrzeże jest łatwo dostępne ze wszystkich stron i ma wiele bezpiecznych łagodnych zatoczek. Największą zatoczką z piaszczystą plażą jest Paržine w południowo-wschodniej części wyspy.

Wyspa Unije

Unije, największa z wysp otaczających wyspę Lošinj, była zamieszkana już bardzo dawno temu. Ma dobre położenie geograficzne, kilka źródeł słodkiej wody oraz  żyzne ziemie. Nia, jej starsza nazwa, prawdopodobnie pochodzi od  neios, co po grecku oznacza „uprawiane pole” . Nazwa ta odnosi się do żyznego Unijsko Polje (pola Unije), które ze względu na skład gleby  jest bardzo podobne do tych na wyspach Susak, Vele i Male Srakane. Ciągłość osadnictwa na wyspie, od czasów prehistorycznych do dziś, potwierdza szereg znalezisk archeologicznych odkrytych na lądzie i morzu otaczającym wyspę.

Zarówno północna, jak i wschodnia strona wyspy są strome i skaliste, podczas gdy południowe i zachodnie są bardziej łagodne. Jest to wyspa gajów oliwnych, których wiek świadczy o ich odległej przeszłości. Najwyższym punktem wyspy jest Kalk (132 m). Pozostałości rzymskich willi, odłamków dachów i cegieł świadczą o bogatej historii wyspy.

Co ciekawe na wyspie znajduje się małe lotnisko. Wyspa leży ok. 30 km od lotniska w Pula i 8 km od lotniska na wyspie Lošinj. Regularna linia promowa łączy wyspę z Lošinj oraz kilka razy w tygodniu wyspa jest połączona katamaranem z Rijeką oraz Pulą.

Vele i Male Srekane

Na zachód od wyspy Lošinj, pomiędzy wyspami Chorwacji – Unije oraz Susak, leżą dwie małe wyspy – Vele i Male Srakane („duża i mała„ Srakane ”). Większa z nich, jak sama nazwa wskazuje, Vele Srakane, leży na północ od Male Srakane i na południe od wyspy Unije. 
Vele Srakane ma 2,5 km długości i powierzchnię 1,2 km2. Na wzgórzu Vela straža, 60 m npm znajduje się prehistoryczny fort. Stara cytadela jest pozostałością półkolistej ściany dawnej fortecy, która służyła jako obrona przed najeźdźcami morskimi. W rogu domu Skrivanić znajduje się nagrobek z czasów rzymskich. Małe molo w zatoce Gornja Trata jest miejscem, gdzie cumuje prom z Mali Lošinj.

Na wyspie nie ma sklepów, więc wszystkie artykuły spożywcze, w tym wodę, należy zabrać ze sobą. Łącznie 8 osób mieszka na Vele Srakane poza sezonem turystycznym. Wtedy panuje całkowity spokój.

Goli Otok

Goli Otok, wyspa będąca miejscem tajnego więzienia politycznego. Funkcjonowało w latach 1949-1989. W ciągu prawie czterdziestu lat tysiące Chorwatów i nie tylko zginęło a reszta ledwo uszła z życiem.  W przeciwieństwie do nazistowskich obozów pracy, które miały na celu ludobójstwo, na wyspie Goli Otok więźniowie byli „reedukowani” poprzez system karny. Kompleks karny był ogromny, obejmował wiele różnych rodzajów budynków, od biur po szpital, szkołę i kilka fabryk, które były jedynymi fabrykami w całym regionie. Z biegiem lat dramatyczna przeszłość zanika, ale nigdy nie zostanie całkowicie zapomniana. Każdy kamień na tej wyspie jest świadkiem historii, w którym więźniowie zwykli mawiać: „ Wolę spędzić miesiąc w Dachau niż godzinę na Goli Otok ”. Nie potrzeba więcej słów.


Wyspa Murter

Murter znajduje się w północno-zachodniej części archipelagu wyspy Chorwacji – Sibenika. Pomimo swojej wielkości ma linię brzegową o długości ponad 42 km, która oferuje wiele zacisznych skalistych zatok oraz kilka  piaszczystych plaż,  np. takie jak w zatoce Slanica. Wyspa leży  w bliskiej odległości od lądu, dlatego nie ma potrzeby przeprawy promem. W miejscowości Tisno wyspa łączy się z lądem mostem zwodzonym, rano o 9:00 oraz wieczorem o 17:00. Jest to doskonała okazja do podziwiania jachtów i statków przepływających przez cieśninę. Ponadto na a Murterze znajduje się administracja sąsiedniego Parku Narodowego Kornati.

Wyspy Chorwacji Murter
Wyspy Chorwacji Murter

Wyspa Krapanj

Krapanj to najmniejsza zamieszkana wyspa w Chorwacji, a także najmniejsza na całym Adriatyku. Wyspa znajduje się nieco ponad 350 metrów od lądu i miejscowości Brodarica. Ponadto  jej powierzchnia wynosi nieco ponad 0,45 km 2. Jej brzegi są bardzo płytkie a sama wyspa  bardzo płaska. Tradycyjnie ludzie na wyspie są rybakami oraz kolekcjonerami gąbek morskich, ponieważ wyspa ma długą historię nurkowania głębinowego, a także przemysł przetwarzania gąbek morskich. Ze względu na  historię morskiej gąbki, w Dalmacji, wyspiarze są znani jako „Spužvari” (Spužva to po chorwacku  Gąbka ). Obecnie w klasztorze na wyspie znajduje się małe muzeum gąbek, które prezentuje niektóre znaleziska z wielu lat.

Wyspa Kaprije

Kaprije, wyspa leżąca w archipelagu wysp Šibenik, to ładna mała wyspa o powierzchni niespełna dziesięciu kilometrów kwadratowych. Wyspa ma tylko jedną wioskę – Kaprije, w której mieszka około 160 osób. Wyspiarze są tradycyjnie rybakami, a także producentami oliwy z oliwek oraz plantatorami wina.

Pierwotni osadnicy na wyspie przybyli  w XVI wieku, aby pracować w  gajach oliwnych oraz winnicach należących do właścicieli ziemskich oraz rodzin szlacheckich  z Sibenika. Kościół parafialny św. Piotra pochodzi z XVI wieku. Legenda mówi, że Kaprije nosi imię kaparów, których na wyspie jest mnóstwo.

Kaprije, znane jest z nienaruszonego  i pięknego wybrzeża oraz zatok. Ponadto jest idealnym miejscem na wycieczkę dla osób szukających odpoczynku i relaksu na plaży. Ponieważ na wyspie Kaprije nie ma dróg, samochody nie są dozwolone.

Wyspa Zlarin – złota wyspa

Zlarin to mały nieodkryty klejnot wybrzeża adriatyckiego, który wyróżnia się dziewiczą przyrodą  oraz wyjątkowo bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Ze względu na położenie geograficzne wyspa Zlarin zawsze pełnił strategiczną rolę strażnika Szybenika.

Wyspa znana jest  jako „złota wyspa” ze względu na swoje piękno, ponadto Zlarin to wyspa sosen, piaszczystych plaż, idyllicznych zatoczek. Zlarin oddalony jest zaledwie o około 8 km km od lądu przez kanał Sibenik i od innych wysp archipelagu Sibenik przez kanał Zlarin. Wyspa jest najbardziej znana ze swojej unikalnej kultury opartej na zbieraniu koralowców oraz przekształcaniu ich w biżuterię i ozdoby. Mieszkańcy Zlarina byli rybakami i żeglarzami od niepamiętnych czasów. Dodatkowo byli pierwszymi rybakami koralowymi na Adriatyku. W Zlarin znajduje się „muzeum koralowców”, które wyjaśnia, jak powstaje piękna biżuteria z czerwonego korala. Ponadto możemy zakupić te koralowe cudeńka w wielu sklepikach na wyspie i Sibeniku.

W Zlarin znaleziono ślady iliryjskich oraz rzymskich osad. Od XIII do XIX wieku wyspa była w posiadaniu biskupów Sibenika i kilku rodów szlacheckich.

Piękna piaszczysta plaża, obfita zieleń i spokojna atmosfera sprzyjają rozwojowi turystyki w Zlarin. Na wyspę możemy się dostać Zlarin  promem, który zabiera również samochody. Promy Jadrolinja kursują z  Sibenika, Zirje oraz Kaprije.

Wyspa Žirje

Około 22 km na południowy zachód od Sibenika leżą kolejne wyspy Chorwacji, tym razem jest to Zirje.  Jest ona częścią archipelagu wysp Kornati. To najbardziej oddalona zamieszkana wyspa archipelagu Sibenik i najlepszy wybór na wakacje, bez wielu turystów.

Topografia jest podobna do innych wysp Kornati z dużą ilością skał oraz rzadką roślinnością. Nie zawsze jednak tak było.  Nazwa wyspy pochodzi od „żołędzi”, które wyrosły z dużych niegdyś dębów. Teraz to głównie makia pokrywa wapienne grzbiety, podczas gdy winnice, gaje oliwne, figowe i śliwkowe sady rozciągają się na równinach. Ząbkowana linia brzegowa  pokryta jest zatokami, wysepkami oraz rafami koralowymi, zapewniającymi wiele miejsc do rozrodu ryb i homarów.

Wyspa ma ciekawą historię. Istnieją pozostałości późno hellenistycznego fortu wzniesionego w VI wieku oraz ślady innych starożytnych struktur obronnych wokół wyspy. Wyspa po raz pierwszy należała do Zadaru, a następnie stała się częścią Sibenika w 1323 roku. Kiedy XV i XVI-wieczni Wenecjanie kontrolowali wybrzeże Dalmacji, arystokratyczne rodziny Sibenika budowały na wyspie letnie domy. Później gospodarka, oparta na rybołówstwie i rolnictwie, załamała się, a większość ludności wyemigrowała.

Wyspa Šolta

W środkowej Dalmacji w Chorwacji, w otoczeniu popularnych turystycznie miast na kontynencie, takich jak Split i Trogir oraz sąsiedztwie wyspy Chorwacji Brac, znajduje się wyspa Solta. Wyspa,  która prawie nie została jeszcze wchłonięta przez turystykę. Tutaj, między gałązkami oliwnymi i winoroślami, turyści mogą wędrować po piaszczystych wzgórzach  i zobaczyć oryginalny charakter wyspy  Chorwacji. Ze względu na bliskość Splitu (do którego można dotrzeć promem z Rogac ), wyspy Brac i innych małych wysp na morzu, to doskonałe miejsce do odwiedzenia. Z perspektywy turystycznej chorwacka wyspa Solta nie jest zbyt popularna. Przede wszystkim centra turystyczne znajduje się w większych miastach wyspy – takich jak Necujam , Rogac i Stomorska.

Wyspa Brač

Brac to jedna z największych wysp w Chorwacji. Od lądu stałego dzieli go Kanał Brac, od wyspy Solta kanał Splitska Vrata i od wyspy Hvar kanał Hvar. Najwyższym szczytem tej wyspy Chorwacji jest Vidova Gora (780 m), która jest również najwyższym szczytem wszystkich chorwackich wysp.

Wyspa Brac ma dobre połączenia promowe z chorwackim lądem stałym (m.in. ze Splitem, Makarską  i Dubrownikiem), a także wyspa posiada własne lotnisko. Najbardziej popularnym miejscem turystycznym jest Bol z popularną piaszczystą plażą Zlatni Rat. Ulubione miejsca turystyczne na wyspie to Supetar, Pucisca i Milna. Szczególnie przyjemny klimat, obfita roślinność i piękne plaże to świetny bonus dla osób odwiedzających Brac.

Plaża Wyspa Brac
Plaża Supetar – Wyspa Brac

Wyspa Vis

Vis to wyspa w środkowej Dalmacji o powierzchni około 90 km2. Grzbiety wapienne pokryte są makią, a żyzne doliny, pokryte czerwonymi glebami oraz poprzecinane wydmami, uprawia się winoroślą. Główne osady na wyspie to Vis oraz Komiza. Podczas II  Wojny Światowej wyspa znajdowała się pod kontrolą partyzantów Tito oraz była kwaterą główną brytyjskiej misji wojskowej. Po wojnie Vis stało się bazą wojskową, do której dostęp  ściśle kontrolowano.

Wyspa Hvar

Hvar to dalmatyńska wyspa położona pomiędzy wyspą Korcula a wyspą Brac. Jest znana  z przyjemnego, bardzo specyficznego klimatu z dużą ilością słońca, bardzo niewielu dni deszczowych i prawie żadnego śniegu w ciągu roku. Miasto Hvar znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar. Ma wyjątkowe dziedzictwo kulturowe oraz historyczne – katedrę, klasztor franciszkanów oraz teatr Hvar oraz  Twierdzę Spanjola na wzgórzu, z której roztacza się widok na wyspy Pakleni (wyspy Piekielna) i wyspę Vis. Regularne połączenia z Hvarem zapewniają taksówki wodne. Hvar słynie również z lawendy i rozmarynu. Ponadto ma wielowiekową tradycję w produkcji olejków lawendowych oraz rozmarynowych. Hvar jest jednym z najczęściej odwiedzanych centrów turystycznych Dalmacji.  Linie autobusowe łączą wszystkie główne miasta i wsie (Stari Grad, Vrboska, Jelsa itp.). Natomiast linie promowe łączą wyspę Hvar ze Splitem , Rijeką , Zadarem oraz Dubrownikiem, a także z niektórymi głównymi wyspami chorwackiego Adriatyku.

Wyspy Chorwacji - Hvar, latarnia w Sucuraj
Latarnia w Sucuraj wyspa Hvar

Wyspa Prvić

Prvic o powierzchni 2,37 km² znajduje się bardzo blisko lądu, naprzeciwko popularnego nadmorskiego kurortu Vodice. Niezwykle urodzajna wyspa była już zamieszkała we wczesnym średniowieczu, kiedy wielu ludzi uciekło tu przed wojennymi konfliktami. Wyjątkowość wyspy Prvic polega na tym, że – w przeciwieństwie do innych wysp archipelagu – nie jest to wyspa wapienna, tylko głównie składa się z dolomitu. Najpierw powstała obecna stolica wyspy  Luka. Znajduje się ona w zatoce o tej samej nazwie w południowo-wschodniej części wyspy. Szczególnie warty zobaczenia jest kościół Najświętszej Marii Panny z klasztorem. Luka jest także miejscem narodzin naukowca i uczonego Fausta Vrancica, wynalazcy spadochronu.

Natomiast w  południowo-zachodniej części wyspy znajduje się Sepurine- drugie miejsce turystycznie dość popularne na tej wyspie.  Prvic jest atrakcyjny dla wielu turystów ze względu na piękne, słoneczne plaże, pachnące, śródziemnomorskie lasy oraz ciszę. Ludzie żyją tu spokojnie od dziesięcioleci, uprawiają winorośl oraz zwierzęta.  Dopiero w ostatnich latach turystyka staje się coraz popularniejsza w tych rejonach.

Bardzo popularnym wydarzeniem na wyspie jest impreza rozrywkowo-sportowa „Bodulska pripetavanja”, w której mieszkańcy Prvic rywalizują w lokalnych sportach, a następnie świętują do rana.

Wyspa Tijat

Tijat to niezamieszkała wyspa w Chorwacji. Leży na południowy zachód od Vodic oraz na zachód od wyspy Prvić Długość linii brzegowej wynosi 10 489 metrów. Nie ma transportu publicznego na wyspie jak i do wyspy Tijat. Teren wyspy jest w większości własnością mieszkańców Šepurina z wyspy Prvić. Najpopularniejsza zatoka na wyspie to zatoka Tijašćica. Znajduje się ona na południowo-wschodniej części wyspy oraz  wystawiona jest na wiatr jugo.

Wyspa Ciovo

Sielankowa wyspa Ciovo na Adriatyku znajduje się w środkowej Dalmacji.  Można do niej łatwo i szybko dojechać z lotniska w Splicie. Ciovo leży przy zachodnim wyjściu z zatoki Kastela. Wyspa ma długość 15,3 km oraz szerokość do 3,5 km. Wyspa Ciovo jest idealnym miejscem na wakacje, oferuje całoroczną doskonałą pogodę oraz wspaniałe plaże do pływania. Na wyspę możemy się dostać przez 2 mosty, pierwszy nowo wybudowany prowadzi na wyspę przez Trogirem a drugi, stary most prowadzi praktycznie ze Starego Miasta i Rivy w Trogirze.

W średniowieczu na Ciovo istniały różne osady, między innymi służyły one jako miejsce  kwarantanny dla trędowatych. W XV wieku ludność wyspy nagle zwiększyła się o ludność uciekającą przed Turkami. Z XV wieku pochodzi dość niezwykły kościół z klasztorem dominikanów, który znajduje się zaledwie kilka kilometrów od miasta Trogir.

Lastovo

Lastovo to adriatycka wyspa położona w samym centrum morza Adriatyckiego. Ma bogate podwodne życie, a także wiele zalesionych obszarów na lądzie. Lastovo słynie z bogatych zasobów rybnych. Wyspa rozciąga się na ponad 50 kilometrów. Wybrzeże Lastovo jest dosyć strome oraz otoczone głębokim, ale i czystym morzem. Wyspa Lastovo ma dwie duże zatoki – Skrivena luka – położona w południowej części Lastovo, między przylądkiem Strizevo oraz przylądkiem Veliko.  Druga  zatoka to Veli Lago i Mali Lago, zatoki połączone wąskim przejściem. Lastovo jest idealnym miejscem na spokojne wakacje, z dala od rzeszy turystów. Wysokiej jakości obiekty noclegowe (hotel, apartamenty), domowe jedzenie oraz wyśmienite wina, a także możliwości uprawiania sportu i rekreacji – żeglarstwo, surfing, wędkarstwo – gwarantują przyjemny pobyt. Szczególnie atrakcyjne są wycieczki łodzią na wyspy i wysepki archipelagu Lastovo.

Wyspy Drvenik Mali i Veli

Wyspy Chorwacji Mali i Veli Drvenik znajdują się w środkowej Dalmacji, około osiem kilometrów od miasta portowego Trogir. Te dwie wyspy Chorwacji są w większości nietknięte przez rzesze turystów, ponieważ region ten nie jest jeszcze w pełni rozwinięty turystycznie. W strefie przybrzeżnej znajdują się liczne zaciszne zatoczki i plaże, do których można dotrzeć pieszo ze wsi lub łodzią.

Obie wyspy Chorwacji, które znajdują się około 25 km od Splitu, zamieszkiwano przez osadników w XV wieku. Na Drvenik Mali, ludność zwana również Ploca, żyje około 50 mieszkańców, którzy są rozmieszczeni w kilku małych osadach. Głównym miastem wyspy, która ze względu na malowniczą okolicę jest port Borak. Wyspa ma 3,4 kilometra kwadratowego, najwyższy punkt nazywa się Glavica i leży na 79 m. nad poziomem morza. Ponadto uprawia się tu wino i oliwki.

Wybrzeże Drvenik Mali usiane jest ztoczkami, jednak najpiękniejsza piaszczysta plaża znajduje się w zatoce Vela Rina, gdzie często cumują mniejsze jachty oraz która jest również idealna do pływania.Znajduje się tam też jedyna restauracja na wyspie. Drvenik Veli znajduje się między kanałem Solta, na północny zachód od wyspy o tej samej nazwie, a kanałem Drvenik. Wyspa ta jest bardziej skalista niż Drvenik Mali, ale ma też kilka żwirowych i piaszczystych plaż.

Wyspy Piekielne – Pakleni otoci

Bezpośrednio przed wyspą Hvar znajduje się około 20 mniejszych wysp oraz skał o wyjątkowej urodzie. Te wyspy Chorwacji są głównym celem turystycznym szczególnie dla osób wypoczywających na jachtach. Mieszkańcy nazywają je w dialekcie Hvar „Forski škoji”.

Te zalesione wysepki, otoczone lazurowym i czystym morzem, z licznymi słonecznymi plażami, ale także ukrytymi zatoczkami z restauracjami, są prawdziwym rarytasem dla wypoczywających na jachtach.

Nazwę pakleni – piekło- oznacza, rodzaj żywicy sosnowej, którą używano w przemyśle stoczniowym. W wyniku lokalnego dialektu, zniekształcając słowo „piekło”, archipelag nazwano „Pakleni otoci”, chociaż sama nazwa nie ma nic wspólnego z  „piekłem ”. Przed miastem Hvar leży wysepka Gališnik, a dalej na południowy wschód,  znajduje się wysepka Pokonji Dol z latarnią morską. Ruch między wyspami jest trudny oraz niebezpieczny ze względu na silne prądy morskie, zwłaszcza na południu oraz liczne skały oraz grzbiety morskie.

Wyspa Biševo

To niewielka wysepka o powierzchni około 5,8 km2, około 5 km na południowy zachód od wyspy Vis. Główną miejscowością na wyspie jest oddalone od wybrzeża Polje, leżące na wysokości 125 m.n.p.m., a najwyższy szczyt na wyspie to Strazenica – 240 m.n.p.m. W 1050 r na  Biševo założono klasztor benedyktyński, który 200 lat później go opuszczono z powodu powtarzających się napadów piratów z Omiš. Zakonnicy przenieśli się do Komiza.

Na wyspę Biševo przypływa się  przede wszystkim, po to żeby zobaczyć słynną Błękitną Jaskinię (Modra Špilja) w zatoce Balun. Ten cud natury znany jest od dawien dawna. Wycieczki w te rejony rozpoczęto organizować już w 1884 r. Miejsce to najpiękniej się prezentuje w słoneczne dni ( czyli prawie codziennie przez cały rok :)), między godzinami 11 a 12. kiedy to słońce wpada do wnętrza przez podwodny otwór. Woda przybiera wtedy wprost przepiękny lazurowy kolor, skały stają się srebrne, a widoczność w głąb sięga nawet 16 m. Koszt wycieczki ze Splitu to około 50 euro za osobę.

Wyspa Korčula

Jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Chorwacji w południowej Dalmacji wśród wyspy Chorwacji jest wyspa Korcula. Pomimo dużego nasłonecznienia małej ilości opadów jest to jedna  z najbardziej zielonych wysp w Chorwacji. Ciemne, gęste lasy sosnowe zainspirowały starożytnych Greków do nazwania go Melaina Korkyra (Czarne Korfu lub Korkyra, jak kiedyś znany był ich region ojczysty), kiedy osiedlili się tam w 6 roku p.n.e.  Co ciekawe na wyspie uprawiane są dwa najbardziej popularne chorwackie winorośla białe z których produkowane są wina Posip oraz Grk. Stare Miasto w Korčuli to typowe średniowieczne miasto Dalmacji otoczone murami, z okrągłymi basztami  obronnymi oraz domami z czerwonymi dachami. Korcula to wg.legendy również miejsce narodzenia Marco Polo  (1254 – 1324)- słynnego podróżnika i pisarza. Najbliższe lotniska znajdują w Splicie oraz Dubrowniku. Wyspy Chorwacji a szczególnie ta jest dość łatwo dostępna z chorwackiego lądu przez połączenia promowe.

Korcula, morze Adriatyckie, Stare Miasto Korcula

Wyspy Chorwacji – Mljet

Mljet  znajduje się kilkanaście kilometrów  na południe od wyspy Chorwacji – Korcula  w kierunku Dubrownika. Park Narodowy Mljet obejmuje zachodnią część tej zielonej i spokojnej wyspy. Park charakteryzuje się dwiema głębokimi zatokami, zwanymi jeziorami ze względu na ich wąskie przejścia do otwartego morza (Veliko i Malo jezero / Wielkie Jezioro i Małe Jezioro). W jednym z jezior znajduje się maleńka wyspa zwana Melita z XII-wiecznym klasztorem benedyktynów. Istnieje wiele legend związanych z tą wyspą – jednym z nich jest to, że Mljet było miejscem wypoczynku greckiego bohatera Ulissesa! Wyspa Mljet leży równolegle do chorwackiego wybrzeża, 24 km na południowy zachód od Dubrownika. Zachodnia strona wyspy to park narodowy  obejmujący około 30% wyspy.  Park Narodowy obejmuje dwa słone jeziora, gęste lasy sosnowe oraz wysepkę Melita.

Wyspa Šipan

Šipan jest najbardziej wysuniętą na zachód z 3 dużych wysp Elafickich oraz znajduje się zaledwie kilka kilometrów od półwyspu Peljesac i sąsiedniej wyspy Mljet. Głównym miastem wyspy z 400 mieszkańcami jest Sipanska Luka, która leży w zachodniej części wyspy w wąskiej oraz głębokiej zatoce. Sipanska Luka to miejsce z bogatym dziedzictwem historycznym, które wciąż można podziwiać w imponujących pałacach i willach. Piękny Pałac Rektorów, centrum miasta, mały kościół Sveti Spas oraz kościół parafialny Sveti Stjepan, zbudowano w 1252 roku w stylu późnego gotyku to główne atrakcje w miasteczku.

Urok centrum miasta odzwierciedla mieszanka: kamiennych domów Dalmacji, starożytnych pałaców, kościoła Sveti Antun i pięknego parku, w którym rosną cytryny, oleandry oraz palmy. Na wyspie znajduje się wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych, wypożyczalnie kajaków i łodzi, a także sklepy i przytulne konoby serwujące lokalne specjały.

Wyspa Lopud

Na północny zachód od  Dubrownika leży archipelag Elaficki, który obejmuje wyspę Lopud, liczącą około 250 mieszkańców. Według  legendy Lopud został „odkryty” w 1098 r. przez mediolańskiego nawigatora Ottotone Viscontiego, który uciekł na wyspę z wraku statku. Ponieważ złożył obietnicę zbudowania 100 kościołów, dziś można zobaczyć wiele kościołów, kaplic i kamieni pamiątkowych na Lopud. Przez stulecia zamożni marynarze i kapitanowie osiedlali się w głębi lądu na wyspie, nadając Lopudowi przydomek „Wyspa Kapitana”. Kiedy niebezpieczeństwo atakiem ze strony Turków się skończyło, zbudowano wiejskie zamki, klasztory, pałace i stocznię, która wyprodukowała 80 statków w okresie świetności w XV wieku.

Oprócz dziedzictwa historycznego Lopud słynie z pięknych piaszczystych plaż. Lopud jest dosyć popularny wśród wczasowiczów z Dubrownika w ramach całodniowych rejsów łodzią (fish picnic) wraz z pozostałymi dwiema głównymi wyspami Elafickimi (Lokrum oraz Kolocep).

Wyspa Koločep

Malownicza wyspa Kolocep jest najmniejszą wyspą archipelagu Elafickiego. Wyspa rozciąga się w pobliżu Dubrownika w południowej Dalmacji . Tylko około 160 mieszkańców mieszka na wyspie o powierzchni 2,4 km², która okazuje się być jeszcze (!) oazą spokoju bez turystów i  samochodów. Ponieważ odległość od lądu wynosi tylko 1,5 km, czasami jacyś turyści zapuszczą się w te okolice. Atrakcjami wyspy są stare chorwackie budynki sakralne, takie jak m.in. kościół Świętej Trójcy, oryginalne wioski Donje Celo i Gornje Celo oraz piaszczyste plaże. Wyspa charakteryzuje się pięknie odrestaurowanymi letnimi rezydencjami, starymi fortyfikacjami oraz dobrymi restauracjami, które serwują lokalne specjały z ryb oraz skorupiaków, oraz potrawy z dziczyzny.

Wyspy Chorwacji – Lokrum

Pierwsza pisemna wzmianka o wyspie Lokrum pochodzi z 1023 r.  Według legendy Ryszarda Lwie Serce  wyrzucono tu na ląd w 1192 r. kiedy to wracał z wypraw krzyżowych. Ślub, który złożył, aby zbudować kościół w miejscu, gdzie dotarł na brzeg. Dubrownik i wyspa Lokrum mają umiarkowany ciepły oraz wilgotny klimat. Najbardziej deszczowym i pochmurnym miesiącem jest listopad, a najsuchszym i najbardziej słoneczny jest lipiec. Średnia roczna temperatura powietrza w obszarze Dubrownika 16 ° C . Średnia temperatura najcieplejszych miesięcy (lipiec i sierpień) wynosi około 26 ° C , a  najzimniejszych (w styczniu i lutym) około 9 ° C.

Cała wyspa Lokrum była własnością klasztoru benedyktyńskiego, natomiast opactwo służyło jako szpital oraz przytułek aż do połowy XV wieku. I tu docieramy do współczesnego Dubrownika, który podzielono na dwa  obszary:  miasto w obrębie murów miejskich oraz wyspa Lokrum – pomnik przyrody i architektury krajobrazu. Te dwie przestrzenie, choć różnią się charakterem, harmonijnie łączą się. Pokryte gęstą i bujną roślinnością wiecznie zieloną, ciemnozielone Lokrum kontrastuje z białym kamieniem z jakiego zbudowany jest Dubrownik.

Zatoczka na Hvarze

Reasumując, oczywiście wymienione powyżej wyspy Chorwacji to nie wszystkie jakie znajdują się na morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwackim. Wysp w Chorwacji jest tyle ile plamek mają psy dalmatyńczyki na sobie 🙂 Zdecydowanie nie da się ich wszystkich zobaczyć podczas jednego urlopu w Chorwacji, ale warto stopniowo eksplorować wyspy i wybrać swoją ulubioną. Każda z wysp zasługuje na uwagę i każda jest inna, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Do większości regularnie dopływają promy, pozostałe pozostają rajem nie odkrytym dla nie żeglarzy. Pobyt na wyspach jest zazwyczaj droższy, ale jest to spowodowane utrudnionym dostępem na “stały ląd”.

Zapraszamy do relacji oraz obejrzenia filmów z wycieczek. W tym roku mamy nadzieję na odwiedzenie kolejnych.

https://youtu.be/Rcgarpjslpo