Korcula Marco Polo
Ciekawostki,  Trochę historii..

Marco Polo – 9 faktów i mitów o jego życiu

Czas czytania: 5 minut

Marco Polo jest jednym z najbardziej znanych Europejczyków, który w średniowieczu udał się w podróż do Azji wzdłuż Jedwabnego Szlaku

Marco Polo – 9 faktów i mitów o jego życiu

MTI2NDY3MDEzNjQzMTE0OTc0

Wokół postaci Marco Polo narosło wiele legend i mitów, które z nich są prawdą, a które tylko legendą? Czy rzeczywiście Marco Polo urodził się na wyspie Korcula w Chorwacji?

 1. Kwestią sporną do dziś jest miejsce i data urodzenia Marco Polo. Podawana jest data 15.09.1254 czy jest ona prawdziwa tego nie wie nikt. Kolejnym znakiem zapytania jest jego miejsce urodzenia. Chorwaccy uczeni twierdzą, że urodził się on na chorwackiej wyspie Korcula, sceptycy twierdzą jednak, że w Wenecji. Jako, że w owych czasach Korcula była pod panowaniem Wenecjan, bardzo prawdopodobne jest, że Marco urodził się na tejże wyspie, która szczyci się takim obywatelem.
 2. Rodzina Marco przybyła do Wenecji w 1033 roku z dalmatyńskiego miasta  Szybenik, nazwisko Polo jako kupców, właścicieli ziemi i kopalni soli pojawia się jednak w księgach miejskich Wenecji już w 971 roku.
 3. Marco Polo w wieku 15 lat opuścił Wenecję i udał się do Azji. Podróż trwała 24 lata.
 4. Nie jest prawdą, jak się często myśli, że Marko Polo przywiózł z Azji makaron. Wenecjanie znali go przed narodzinami Marco.
 5. Marco posługiwał się oprócz swojego ojczystego języka, 4 językami: mongolskim, perskim, arabskim, tureckim a nie znał chińskiego!
marco polo
Mapa podróży Marco Polo
 • Wspomnienia Polo z podróży “Opisanie Świata” nie zostały napisane przez Marko Polo. Napisał je pisarz z którym wspólnie odbywał karę w Genui. Pisarz nazywał się Rustichello z Pizy. Książkę  napisał w dialekcie języka starofrancuskiego, którego Rustichello nie znał. Powoduje to ogromne trudności w ustaleniu treści oryginału, niektóre ustępy książki przypuszczalnie w ogóle zaginęły. Trudności budzi też ustalenie chronologii wydarzeń – Marko Polo w swoim dziele  nie podawał dat.
 • Wiele uczonych uważa, że Marco Polo nie odbył podróży wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Podobno Marco dopłynął najdalej do Morza Czarnego. Opisane przez niego historie są zasłyszane od innych podróżników.
 • Nie wiadomo zbyt wiele co działo się po powrocie Marko Polo do Wenecji w 1295 roku. Historycy twierdzą, że powrócił on do działalności kupieckiej rodziny, założył rodzinę i miał 3 córki.
 • W 1298 roku Marco wziął udział w bitwie pod Korczulą u wybrzeży Dalmacji. Niestety bitwa zakończyła się klęską i Marco Polo trafił do niewoli w Genui.

 • Polecany artykuł:  Pustelnia Blaca

  Marco Polo biografia

  Marco Polo (urodzony 15 września 1254, zmarł 08 stycznia 1324) to wenecki kupiec, pisarz, podróżnik oraz odkrywca, którego znają nawet dzieci. Pomimo, iż nie był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Chiny, ale był pierwszym po którym została kronika z tamtej podróży.

  Co więcej dokładne miejsce narodzin Marco nie jest jasne oraz nadal jest przedmiotem sporów. Większość historyków potwierdza, że Marco urodził się w Republice Wenecji oraz w samym mieście Wenecja. Natomiast niektórzy biografowie twierdzą, że Marco urodził się w mieście Korcula na wyspie Korcula w Chorwacji, która była wówczas częścią Republiki Weneckiej.

  Marco Polo powrócił do Europy w 1295 roku. Następnie dołączył do bitwy morskiej pomiędzy Genuą a Wenecją w 1298 roku, bitwy nazywanej bitwa morska pod Curzolą (wyspa Korčula). Niestety trafił do niewoli w Genua, w więzieniu dyktował swoje doświadczenia z podróży współwięźniowi Rustichello z Piza, który zapisywał te historię. Co więcej wielu Europejczyków uznało jego “Opis z podróży” za najważniejszy opis świata spoza Europy w tym czasie. Książka pozwoliła Europejczykom lepiej zrozumieć: Środkowy Wschód, Indie, Chiny oraz Japonię. Ponadto była ona inspiracją dla wielu przyszłych odkrywców w tym Krzysztofa Kolumba oraz Ferdynanda Magellana.

  Marco Polo – prawda czy fałsz?

  Większość współczesnych historyków uważa, że Polo nie odwiedził Chin, wskazuje na to wiele szczegółowych opisów życia na Dalekim Wschodzie. Jednak zarówno jego miejsce narodzin jak i prawda o jego podróży na Daleki Wschód jest zagadką.  Natomiast fakt iż był on postacią, która zasługuje na uznanie jest niezaprzeczalny.

  W 1323 roku Marco Polo był hospitalizowany z powodu choroby. Natomiast 8 stycznia 1324, pomimo wysiłków lekarzy zmarł, zostawiając żonę oraz trzy córki (Fantina, Bellela oraz Moretta). Pochowano go w kościele San Lorenzo w Wenecji.

  Polecany artykuł:  1000 wysp dla żeglarzy - Chorwacja

  Niezależnie czy Polo urodził się w Chorwacji czy we Włoszech, jest to postać niezwykle interesująca.[:en]

  MTI2NDY3MDEzNjQzMTE0OTc0

  Marco Polo był i jest jednym z najbardziej znanych Europejczyków, który w średniowieczu udał się w podróż do Azji wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Wokół postaci Marco narosło wiele legend i mitów, które z nich są prawdą a które tylko legendą?

  1. Kwestią sporną do dziś jest jego miejsca i data urodzenia. Podawana jest data 15.09.1254 czy jest ona prawdziwa tego nie wie nikt. Kolejnym znakiem zapytania jest jego miejsce urodzenia. Chorwaccy uczeni twierdzą, że urodził się on na chorwackiej wyspie Korcula, sceptycy twierdzą, że w Wenecji. Jako, że w owych czasach Korcula była pod panowaniem Wenecjan, bardzo prawdopodobne jest, że Marco urodził się na tejże wyspie, która szczyci się takim obywatelem.
  2. Rodzina Marco Polo przybyła do Wenecji w 1033 roku z dalmatyńskiego miasta  Szybenik, nazwisko Polo jako kupców, właścicieli ziemi i kopalni soli pojawia się jednak w księgach miejskich Wenecji już w 971 roku.
  3. Marco Polo w wieku 15 lat opuścił Wenecję i udał się do Azji. Podróż trwała 24 lata.
  4. Nie jest prawdą, jak się często myśli, że Marco Polo przywiózł z Azji makaron. Prawdą jest że był on już znany w Wenecji przed narodzinami Marco.IMAG0753
  5. Przypuszczalnie twierdzi się, że Marco posługiwał się oprócz swojego ojczystego języka, 4 językami: mongolskim, perskim, arabskim, tureckim a nie znał chińskiego!
  661px-Travels_of_Marco_Polo
  Mapa podróży Marco Polo
 • Spisanie wspomnień Polo z podróży “Opisanie Świata” nie zostało napisane przez Marco Polo, a przez pisarza z którym wspólnie odbywał karę w Genui. Pisarz nazywał się Rustichello z Pizy. Książka została napisana w dialekcie języka starofrancuskiego, którego Rustichello nie znał. Stąd dużo w niej błędów nie tylko językowych, pewne fragmenty są zmienione i nie jasne. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że spisane  wspomnienia Marco Polo zostały napisane przed wynalezieniem druku i były rozpowszechnione jako ręcznie pisane kopie, często bardzo  różniące się od siebie. Powoduje to ogromne trudności w ustaleniu treści oryginału, niektóre ustępy książki przypuszczalnie w ogóle zaginęły. Trudności budzi też ustalenie chronologii wydarzeń – Marco Polo w swoim dziele  nie podawał dat.
 • Wiele uczonych uważa, że Marco nie odbył podróży wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Wielu przyjmuje, że Marco dopłynął najdalej do Morza Czarnego, a opisane przez niego historie są zasłyszane od innych podróżników.
  Polecany artykuł:  Pula - istryjska perła Chorwacji
 • korcula-kula-marka-pola
  fot.rawfood-cruise.com
 • Nie wiadomo zbyt wiele co działo się po powrocie Marco do Wenecji w 1295 r. Historycy twierdzą, że powrócił on do działalności kupieckiej rodziny, założył rodzinę i miał 3 córki.
 • W 1298 r. Marco wziął udział w bitwie pod Korculą u wybrzeży Dalmacji. Niestety bitwa zakończyła się klęską i Polo trafił do niewoli w Genui.
 • Wakacje Chorwacja