Dubrownik
Ciekawostki,  Porady,  Wydarzenia

Jak zwiedzać oszczędnie Dubrownik?

Czas czytania: 4 minut

Wizyta w mieście Dubrownik może być dosyć bolesna dla każdego portfela. Espresso z widokiem na główną ulicę starego miasta  to koszt około 30 HRK. Następnie spacer po murach miejskich kosztuje 200 HRK. Natomiast wjazd kolejką linową na wzgórze Srđ to koszt 170 HRK. Pewnie wielu z Was zastanawia się jak zwiedzać Dubrownik oszczędnie?

Zsumowanie kosztów może sprawić, że wizyta w Dubrownik nieco zniechęcająca. Ale jeśli wiecie jak zwiedzać, możecie cieszyć się tym miastem z niesamowitą architekturą, bujną przyrodą, lazurowym morzem bez wydawania fortuny.

Oto kilka propozycji zwiedzania Dubrownika za darmo lub za drobnymi opłatami.

Śladami serialu Gra o Tron w Dubrowniku

Walk of Shame Cersei Dubrovnik
“Walk of Shame Cersei” Droga wstydu Cersei Dubrownik fot. https://www.dubrovniklocalguides.com/

Pomimo tyranii Cersei oraz pożaru, Stare Miasto w Dubrowniku (Królewska Przystań) wciąż stoi. Polecamy również spacer po miejscu niesławnej sceny Drogi wstydu. Kilka minut spacerem dalej znajduje się miejsce krwawego Purpurowego Wesela podczas Wojny Pięciu Królów, które kończy się śmiercią króla Joffreya podczas uczty weselnej po zaślubinach z Margaery Tyrell. Miejsce to jest w rzeczywistości Parkiem Gradac. Jest to idealne miejsce, aby uciec od zgiełku i turystów Starego Miasta.

Spacer po wzgórzach nad Dubrownikiem

Zielone wzgórza rozsiane nad Dubrownikiem, zapewniają szansę na cieszenie się przyrodą bez opuszczania tak na prawdę miasta. Aby podziwiać najlepsze widoki, polecamy spacer wzdłuż Drogi Krzyżowej na szczyt wzgórza Srđ.  Natomiast z punktu widokowego o wysokości 413 m.n.p.m. możemy podziwiać terakotowe dachy Starego Miasta Dubrownik.

Spacer po wzgórzach Dubrownik
Spacer po wzgórzach Dubrownika fot. https://jetsettingfools.com/

Po drugiej stronie miasta prowadzą szlaki na wzgórze Velika Petka. Szlaki prowadzą w cieniu śródziemnomorskich lasów. Ze wzgórza Velika Petka możemy podziwiać oszałamiające widoki na wyspę Grebeni oraz Wyspy Elafickie. Jednak wybierając się na szlak warto unikać słońca w zenicie oraz koniecznie zabrać zapas wody, kremu do opalania, przekąsek, kapelusz i oczywiście aparat.

Sztuka sakralna

Co ciekawe Kościoły w Dubrowniku prezentują dzieła sztuki sakralnej zarówno lokalnych artystów, jak i międzynarodowych mistrzów. W Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny warto zobaczyć Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- XVI-wieczny poliptyk Tycjana wystawiony nad ołtarzem głównym. Natomiast w barokowym  Kościele św. Ignacego Loyola iluzjonistyczne freski wypełniają główną absydę. W kościele patrona Dubrownika św. Błazeja warto zobaczyć kolorowe witraże autorstwa Ivo Dulčicia.

Targ spożywczy

Kolorowe stragany na targu sprzedają tradycyjne lokalne słodycze, takie jak np.: suszone figi, arancini (kandyzowana skórka pomarańczy) i broštulani mjenduli (kandyzowane migdały) a co ciekawe oferują bezpłatne spróbowanie przed zakupem. Poza tym smakosze powinni także wybrać się na rynek miasta w Gruž (dzielnicy Dubrownik), który ma dosyć bogato wyposażony targ rybny.

Bolesna historia miasta Dubrownik

Konflikt 1991–92, który nastąpił po rozpadzie Jugosławii, spowodował rozbicie Dubrownika na fragmenty – dosłownie. Warto uświadomić sobie skalę szkód poniesionych przez miasto i mieszkańców podczas oglądania zdjęć wyświetlanych w Ivo Grbić Art . Poza tym polecamy obejrzeć historię rodziny, której dom zamienił się w popiół w wyniku wielokrotnych trafień bombami zapalającymi. Tymczasem Sala Pamięci Pałacu Sponza pokazuje portrety 139 mężczyzn, którzy zginęli w obronie miasta Dubrownik.

Słońce, morze, plaża

Niemal niemożliwe jest sprywatyzowanie plaż wokół miasta Dubrownik. Nawet najbardziej popularne plaże, takie jak Banje lub Sveti Jakov, mają dużo miejsca dla plażowiczów, którzy wolą położyć ręcznik zamiast wynająć leżak. Aby opalać się tak, jak robią to miejscowi, wybierzcie się na plażę Danče lub do malowniczej miejscowości Šulić. Natomiast aby spędzić czas z rodziną, wybierzcie się do zatoki Lapad na przepiękne zachody słońca.

Green Sea Safari

Green Sea Safari Dubrovnik
Green Sea Safari Dubrovnik fot. https://www.facebook.com/greenseasafari/

Trudno uwierzyć, ale możecie odbyć jednodniową wycieczkę na wyspy wokół Dubrownika bez żadnych opłat. Dzięki lokalnej organizacji pozarządowej Green Sea Safari pomożecie im w oczyszczeniu odległych części wybrzeża Dubrownik. Po około godzinie pracy, możecie w zamian pływać w krystalicznie czystych wodach Adriatyku, nieco zwiedzić wyspy oraz nurkować w jaskiniach. Chociaż organizacja pozarządowa głównie polega na darowiznach, nie są one obowiązkowe, aczkolwiek mile widziane, do czego zachęcamy!

Zimowe zwiedzanie Dubrownika

Od listopada do marca każdego roku Dubrovnik Tourism Board w soboty od rana, organizuje za darmo dla gości miasta Dubrownik zwiedzanie.


Podsumowując,  zwiedzać Dubrownik  można wydając krocie, lub można zwiedzać z głową nie tracąc przy tym zbyt wielu pieniędzy. Można wypić kawę droższą w centrum Starego Miasta z widokiem, ale można nieco oddalić się od Starówki i wypić tańszą oraz nieraz, o niebo lepszą kawę. Można skorzystać z opcji zwiedzania z Free Guide Tours, gdzie za drobną opłatą można równie wiele zobaczyć. Dodatkowo na Wzgórze Srđ wjechać autem lub nieco się wysilić i wejść pieszo zamiast kolejki. Wszystko zależy od naszej inwencji i zwiedzania. Osobiście polecamy unikania podążania za tłumem, szczególnie w takim mieście jak Dubrownik.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *