Postira, małe miejscowości w Chorwacji nad morzem
Chorwacja,  Chorwackie ciekawostki,  Wakacje w Chorwacji,  Wyspa Brač

Postira

Czas czytania: 4 minut

Postira to małe, spokojne miasteczko leżące w północnej części wyspy Brač, pomiędzy miejscowościami Splitska oraz Pučiśća.

Postira – mała miejscowość w Chorwacji nad morzem

Miejscowość Postira (pierwotna nazwa Postirna od łac. pastura, czyli pastwisko) była po raz pierwszy wspomniana w 1347 roku. Pomiędzy kamiennymi domami byłych bračkich zarządców w porcie, wyróżniał się zamek Lazarić z typowym szczytem renesansowym. Warto wiedzieć, że w Postirze urodziło się  sporo znanych postaci. Z Postiry pochodzi m.in.: wielki chorwacki poeta Vladimir Nazor żyjący w latach 1876 – 1949, rzeźbiarz Pavao Gospodnetić, który pracował przy budowie Katedry w Śibeniku w latach 1600, rzeźbiarz Nikola Lazanić oraz poeta Ivan Ivaniśević.

Postira atrakcje

Postira to typowa, mała, rybacka miejscowość położona na wyspie. Nie ma tu spektakularnych zabytków jak w Splicie. Jest za to dobrze zachowana architektura sakralna. Kościół parafialny św. Ivana Krstitelja – Župa sv. Ivana Krstitelja z XVI wieku, z masywną apsydą, na której mieściły się strzelnice. Świątynia w 1873 roku została przebudowana. Co ciekawe, pod chodnikiem niedawno znaleziono mury wczesnochrześcijańskiego kościoła z pomieszczeniem w kształcie krzyża pod ołtarzem oraz z chrzcielnicą.

Nad Postirą góruje wczesnochrześcijański kompleks klasztorny Mirje, który był pierwotnie poświęcony św. Stjepanowi. Mirje to doskonały punkt obserwacyjny na wyspę i kanał pomiędzy wyspą Brac oraz Splitem.

W malowniczej, piaszczystej zatoce Lovrečina, zostały znalezione pozostałości po jeszcze jednym, wczesnochrześcijańskim kościele. Kompleks ten dodatkowo ufortyfikowany, istniał prawdopodobnie do średniowiecza. Na dnie zatoki trwają badania nad pozostałościami po rzymskim wiejsko-gospodarczym kompleksie, a w morzu znajdują się ruiny dawnego portu antycznego.

Polecany artykuł:  Riwiera Makarska - Makarska relacja z Chorwacji

Postirę warto odwiedzić podczas jednej z kilku, barwnych uroczystości. Tradycyjne Postirskie latoPostirsko ljeto obejmuje takie święta jak: Święto św. Ivana Krstitelja patrona parafii obchodzone 24 czerwca, Gospe Karmelske -16 lipca oraz Vele Gospe -15 sierpnia.

Postira Chorwacja – jak dojade?

Jeśli planujecie podróż do Postiry autem, autokarem lub pociągiem, w każdym z tych przypadków musicie w pierwszej kolejności dojechać do Splitu lub Makarskiej i dalej możecie przypłynąć promem. Promy pływają na wyspę Brač ze Splitu do Supetar – przewóz samochodów, Bol –katamaran, Milna – katamaran. Z kolei, z miejscowości Makarska prom samochodowy płynie do Sumartin na wyspie Brač.

Promy Split – Supetar i Makarska – Sumartin pływają codziennie, jak i katamarany na liniach: Split – Bol – Jelsa i Split – Milna – Hvar. Więcej informacji o rozkładzie promów możecie przeczytać w artykule tutaj.

Jeśli natomiast podróżujecie samolotem, najbliższymi lotniskami są: Zadar, Split oraz Dubrownik, skąd możecie autobusem lub wynajętym autem dotrzeć do przystani promowej w Splicie lub Makarskiej.

Poza sezonem wakacyjnym prom ze Splitu do Supetaru kursuje 9 razy dziennie, a z Makarskiej do Sumartin 3 razy dziennie.
W trakcie wysokiego sezonu, prom na linii Split – Supetar pływa 14 razy dziennie, natomiast z Makarskiej  do Sumartin  5 razy. Szczegółowe informacje dotyczące kursowania promów oraz ich cen znajdziecie na stronie Jadrolinija.

Postira plaże

Na wybrzeżu pomiędzy miejscowościami Postira i Pučišća, leży malownicza zatoka Lovrečina, która słynie z dużej piaszczystej plaży oraz ważnych stanowisk archeologicznych.  Co ciekawe, blisko zatoki  znajdują się pozostałości byłej bazyliki św. Wawrzyńca z przełomu V w./ VI w., w jego święto 10 sierpnia do św. Wawrzyńca pielgrzymują wierni ze wszystkich miejscowości z wyspy Brač oraz ze Splitu i okolicznych wysp. Do zatoki można się dostać  zarówno od strony morza oraz można dojechać samochodem.

W dalszej okolicy znajduje się więcej równie uroczy, lecz nieco mniejszych zatoczek z plażami żwirowymi oraz skalistymi, które są otoczone lasem sosnowym. Największe plaże w Postirze to Prvlja, Zastivanje, Mala Lonza, Velo Lonza oraz plaża FKK- Bok.

Polecany artykuł:  Wycieczkowce w Zadarze- Cruise Port- pływające hotele

Pogoda Postira

Postira leży w klimacie śródziemnomorskim, lata są suche i słoneczne, natomiast zimy nieco bardziej deszczowe ale również w miarę ciepłe. Średnia temperatura powietrza w Postirze wynosi 14.1 °C. Najsuchszym miesiącem w roku jest lipiec z sumą opadów 17 mm, natomiast większość opadów przypada na listopad ze średnią 223 mm. Najcieplejszym miesiącem w Postira jest sierpień ze średnią temperaturą wynoszącą 23.6 °C. Z kolei, styczeń jest najzimniejszym miesiącem, ponieważ średnie temperatury wahają się w okolicy 5.4 °C.

Postira gdzie zjeść?

Dalmacja słynie z typowej kuchni śródziemnomorskiej, w Postirze na wyspie Brač nie jest inaczej. Jeśli chcecie smacznie zjeść typowe lokalne dania to warto odwiedzić Konobę Bracera (Rot 17, Postira). Serwowane są w niej smaczne grillowane ryby oraz owoce morza, w pięknej scenerii morza w tle. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Bistro Levant (Pol Kurotovo 3, Postira) w której w domowej atmosferze zjecie dania rybne, Ćevapčići czy pizzę i pastę. Do tego bardzo miła obsługa i piękne widoki.

Propozycje wycieczek z Postira

Splitska

Postira znajduje się w pobliżu ładnego wyspiarskiego miasteczka Splitska. Splitska leży około 7 kilometrów na wschód od Supetar. Miejscowość ta powstała w XIII w. jednak została zniszczona przez piratów koczujących w Omis.Rozwinęła się dopiero w XVI w. W Splitskiej w czasach antycznych był ważny port, z którego transportowano kamień, który był używany na przykład przy budowie Pałacu Dioklecjana w Splicie. W pobliżu Splitskiej, w kamieniołomach Rasohe do dzisiaj widać relief Heraklesa wygrawerowany w skałach, który jest dziełem jednego z rzeźbiarzy Dioklecjana.

Bol

Po przeciwnej stronie wyspy Brač znajduje się miejscowość Bol, która jest najstarszym miasteczkiem na wybrzeżu na wyspie Brač. Długie piaszczyste plaże, które ciągną się wzdłuż wybrzeża oraz liczne źródła wody pitnej sprawiły, że Bol był pierwszą oazą na wyspie Brač.
W miejscowości nie możecie na pewno pominąć jego dumy i znaku rozpoznawczego – Zlatni rat. Jest to na pewno jedna z najpiękniejszych plaż w całym Adriatyku, która co ciekawe przemieszcza się w jedną lub w drugą stronę – w zależności od wiatru i fal.

Supetar

Supetar jest zdecydowanie największą miejscowością na całej wyspie Brač. Miejscowość ta jest usytuowana na północy wyspy Brač, w Zatoce sv. Petra, od której otrzymała ona swoją nazwę. Supetar jest obecnie jednym z głównych centr turystycznych w Dalmacji. Miasteczko połączone jest linią promową z miastem Split, które z kolei jest centrum administracyjnym oraz kulturowym Dalmacji.

Zakupy w Postirze

Większe zakupy warto zrobić na przykład w Supetarze, ponieważ w Postirze większych marketów nie ma. Jest oczywiście Konzum, kilka Studenaców oraz lokalnych wyspiarskich sklepików, gdzie bez problemu zrobicie podstawowe zakupy.

Polecany artykuł:  Rastoke i magiczne wodospady na rzekach Korana i Slunjčica

Postira noclegi

Oferta turystyczna Postira oparta na noclegach w hotelach, kempingach, pensjonatach oraz prywatnych apartamentach.

Postira mapa

Postira opinie

Miejscowość Postira to typowa, spokojna osada wypoczynkowa. Dla jednych będzie to mały raj na ziemi, a dla innych nieco zbyt spokojne miejsce. Jeśli mam porównać Postirę to innych małych miejscowości np. na Riwierze Makarskiej, to przypomina mi ona nieco Igrane.

 

Polecane artykuły:
Możliwość komentowania Postira została wyłączona