Makarska Chorwacja
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja wyspy,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  Trochę historii..,  wskazówki

Makarska – doskonałe miejsce na wypoczynek w Chorwacji

Czas czytania: 4 minut

Makarska to główna miejscowość wypoczynkowa na Makarskiej Riwierze

Makarska Chorwacja
Panorama Makarska

Makarska (Chorwacja) to zdecydowanie przyjemne miasto z gwarną promenadą porośniętą palmami przy której cumują luksusowe jachty z całej Europy. Poza tym w Makarskiej każdy znajdzie coś dla siebie, aktywny wypoczynek –  wędrówki górskie oraz wylegiwanie się na plaży.

Ponadto miasto Makarska leży około 60 km na południe od Splitu oraz 140 km od Dubrownika. Obok swojej 2 kilometrowej plaży i promenady nadmorskiej Makarska w swojej ofercie posiada  również Muzeum Malakologiczne – w którym można podziwiać m.in.: unikalny zbiór mięczaków z Adriatyku oraz mórz światowych. Co ciekawe powszechnie uważa się, że jest to jedno z najpiękniejszych muzeów malakologii na świecie.

Rozwinięta jest tu również turystyka uzdrowiskowa. Wśród tutejszych smakołyków tego regionu popularny jest tort makarski wpisany na listę chronionych niematerialnych dóbr kultury.

Makarska Chorwacja – trochę historii

Pierwsze wzmianki sięgają czasów rzymskich, w których to we wsi Makar (około 2 kilometrów na południe od obecnej Makarskiej) powstało osiedle Muccurum . Na Półwyspie Sveti Petar była inna osada- Inaronia. Miejscowości Muccurum i Inaronia zniszczono w 548 r. podczas najazdu Gotów. Od XI do XV wieku teren ten znajdował się pod panowaniem królów chorwacko- węgierskich. W 1499 r. miasto zostało opanowane przez Turków, którzy władali nim przez ponad 150 lat. W latach 1646 – 1797 teren opanowali Wenecjanie a następnie Austriacy z krótkim epizodem napoleońskim w latach 1805- 1813. XX wiek spowodował wiele zniszczeń w Makarskiej . II wojna światowa, trzęsienie ziemi w 1962 roku i ostatnia bratobójcza wojna spowodowały wiele zniszczeń, które szybko naprawiono.

Polecany artykuł:  Medulin. Atrakcje, zabytki, plaże i noclegi

Makarska Chorwacja atrakcje

Port Makarska

Całe centrum miasta zlokalizowane jest w obrębie portu. Jest to naturalny port pomiędzy półwyspem Osejava a Półwyspem Sveti Petar. Podczas spaceru nadmorską promenadą wzdłuż portu napotkać można: rzeźbę Franjo Tudmana ( 2004) – pierwszego prezydenta Chorwacji oraz pomnik Turysty ” Bonaca” Palmy dają przyjemny cień, a ławeczki usytuowane wzdłuż promenady pozwalają odetchnąć i obserwować luksusowe jachty oraz łodzie kołyszące się na falach. Życie w porcie toczy się praktycznie 24 godziny na dobę. Wczesnym rankiem prosto z kutrów można kupić pyszną rybę lub owoce morza.

Park leśny Sveti Petar

Park Sv Petra został założony w 1884 roku na Półwyspie z tą samą nazwą. Można się do  niego dostać od strony Zatoki Donja Luka i brukowanymi alejkami dojść do XV w kościółka, kapliczki św. Piotra, zbudowanego przed 1972 r. Kościółek leży na wysokim klifie i otoczony pozostałościami po kamiennym murze.

Makarska Chorwacja

Klasztor Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów znajduje się kilka minut spacerem na wschód od Rynku. Klasztor wzniesiono w 1400 r. i odnowiony w 1540 i 1614 roku. Siedziba Franciszkanów była niszczona przez podboje oraz trzęsienia ziemi. W zespole klasztornym są 2 kościoły: Stary z 1760 roku oraz Nowy z 1911 roku, kryty wieloboczną kopułą.

Makarska plaże

Makarska ma kilka szerokich, publicznych i strzeżonych plaż pięknie usytuowanych z widokiem na Biokovo. Makarska oferuje również plaże dla nudystów – FKK. Do najpiękniejszych należy plaża na końcu półwyspu Osejava. Jest ona rajem dla szukających prywatności. Adriatyk w Makarskiej i okolicach  obfituje w małe rybki, kraby i jeżowce. Dlatego warto zakładać obuwie ochronne. W okresie od czerwca i lipca możemy spotkać również meduzy.

Makarska Chorwacja – atrakcje w pobliżu

Sanktuarium Veprić Matki Bożej z Lourdes

Sanktuarium Veprić Matki Bożej z Lourdes – założone w 1908 r. w naturalnej jaskini przez Biskupa Juraja Carića. Powstało ono na wzór groty Massabelle w Lourdes. Veprickie sanktuarium jest ważnym miejscem kultu maryjnego dla okolicznych mieszkańców jak i pielgrzymów z całego świata. Główne uroczystości odbywają się tu 11.02, 25.03, 15.08, 7-8.09.

Polecany artykuł:  Jak przygotować jacht do sezonu — o co warto zadbać?

Sv Jure Bikovo

Makarska Chorwacja
Sv Jure w tle

Sv Jure Bikovo jest to zdecydowanie jedna z ważniejszych atrakcji wypoczynku w rejonach Makarskiej. Ponadto góra św. Jerzego 1762 m n.p.m. jest najwyższym szczytem masywu Biokovo. Można się na niego wybrać szlakiem pieszym z Veliko Brdo, ale możemy również wjechać praktycznie na sam szczyt własnym samochodem drogą D-512. Jest to wjazd naszym zdaniem dość ekstremalny i wymagający maksimum skupienia i uwagi. Poza tym  widoki za oknem skutecznie przeszkadzają to skupienie zachować. Ponadto przez 22 km droga prowadzi wąską, krętą i stromą drogą z pięknymi widokami i stromymi zboczami.

Gdy już wjedziemy na szczyt możemy podziwiać panoramę Chorwacji oraz jej wysp, Bośni i Hercegowiny. Natomiast podczas dobrej pogody również Włochy. Szczyt Sv Jure leży w Parku Krajobrazowym Biokovo. Co ciekawe teren objęto ochroną w 1981 roku. Dodatkowo wejście do parku znajduje się na trasie Makarska – Vrgorac ( wjazd na autostradę).

Park czynny jest: 1. 04- 15.05  8:00-16:00, 16.05-30.09, 7:00-20:00, 1.10-połowa 11.  8:00-16:00. Poza tym koszt wstępu do Parku to 35 kn/os, 18 kn/dzieci, 0 kn/ dzieci do lat 7.Makarska Chorwacja

Najwyższe szczyty masywu Bikovo (Makarska Chorwacja)

  • Sveti Jure 1762m n.p.m.,
  • Troglav 1658 m n.p.m. – położony na południowy-zachód od szczytu Sveti Jure,
  • Sveti Ilija 1642 m n.p.m. – położony powyżej wsi Rastovac,
  • Šćirovac 1619 m n.p.m. – położony między Basta i Zaveterje,
  • Kimet 1536 m n.p.m. – położony na południowy-wschód od szczytu Sveti Jure,
  • Veliki Šibenik 1467 m n.p.m. – położony powyżej wsi Veliko Brdo,
  • Vošac 1421 m n.p.m. – prowadzi do niego droga ze wsi Makar,
  • Sutvid (Sveti Vid) 1332 m n.p.m.,
  • Sveti Roko, 1228 m n.p.m.,
  • Bukovac, 1262 m n.p.m.

Ogród botaniczny Kotišina

Ogród botaniczny Kotišina usytuowany jest na zboczach Biokovo nad miejscowością Kotišina. Zajmuje on powierzchnię 16,5 ha. Natomiast założony został w celach badawczych nad okoliczną florą i fauną. Ponadto znajduje się w nim 300 gatunków roślinności śródziemnomorskiej. Są to egzotyczne gatunki ziół, ogrody skalne oraz kanion Proslap.

Polecany artykuł:  [:pl]Dania Chorwacja[:]

 

Makarska mapa

Polecany artykuł:

Makarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.