Wyspa Cres

Wyspa Cres

Czas czytania: 6 minut

Cres – wyspa nieodkryta

Jedną z piękniejszych wysp jest  zdecydowanie wyspa Cres – druga pod względem wielkości wyspa na Adriatyku. Co ciekawe jej specyfika polega również na tym, iż jest ona najbardziej na północ wysuniętą wyspą Chorwacji.

Wyspa Cres położona jest w północnej części zatoki Kvarner. Na południu wyspy w miejscowości Osor, Cres jest połączony z wyspą Lošinj mostem zwodzonym. Wybrzeże wyspy ma 66 kilometrów długości i jest bardzo dobrze rozwinięte. Poza tym jest bogate w liczne zatoczki i żwirowe plaże w zachodniej oraz południowej części, podczas gdy północna i wschodnia część charakteryzuje się stromym wybrzeżem. Słodkowodne jezioro – Vransko jezero, którego powierzchnia znajduje się nad poziomem morza, a dno poniżej na głębokości 74 metrów jest częścią wyspy Cres. Woda w jeziorze jest wysokiej jakości i nadaje się do picia. Ponadto należy do najczystszych jezior w Europie, dlatego dostęp do jeziora jest surowo zabroniony.

Wyspa Cres mapa

Wyspa Cres – kiedy warto zaplanować wakacje?

Północna część wyspy Cres jest bogata w lasy z czerwonego dębu, grabu, wiązu i kasztanowca, podczas gdy środkowa i południowa część jest pokryta pastwiskami oraz gęstą makią. W badaniach nad florą na wyspie zidentyfikowano 1100 gatunków roślin, z których aż 939 jest rodzimych.

Wyspa Cres jest szczególnie przyjemna wiosną, kiedy przyroda zakwita, a zapach aromatycznych roślin zaczyna wypełniać powietrze. Ponadto najlepszym dowodem na to, że morze  w Zatoce Kvarner i w okolicach Cres jest wyjątkowo czyste, jest populacja delfinów, która w nim zamieszkuje. Przypuszcza się, że populacja liczy od 100 do 150 delfinów. Natomiast strome i niedostępne części wschodniego wybrzeża wyspy, są ornitologicznym parkiem przyrody, a ponadto są jednym z ostatnich siedlisk niezwykle rzadkiego ptaka – sępa płowego.

Cres Chorwacja atrakcje

Chorwacja kusi pięknymi wyspami, które są również uznawane za najpiękniejsze na całym Adriatyku. Pod tym względem Chorwacja jest bezkonkurencyjna. Piękno tego kraju już dawno doceniły biura podróży, a wycieczki po chorwackich wyspach cieszą się ogromnym powodzeniem.

Wyspa Cres
Wyspa Cres

Ponadto gaje oliwne oraz winnice sprawiają, że na całej wyspie panuje sielska atmosfera. Dodatkowo piękne lasy oraz stada sępów sprawiają, że wyspa ta jest bardzo atrakcyjna dla turystów – przyrodników, a jej malownicze wybrzeża przyciągają miłośników sportów wodnych. Poza tym Cres jest jednocześnie miejscem idealnym dla miłośników historii. Wiadomo, że osadnictwo na jej terenie rozwijało się już w epoce kamienia oraz brązu. Co ciekawe tereny Cres znajdowały się w swych dziejach w rękach Rzymu oraz Bizancjum, duży wpływ na charakter tego regionu miała również ludność słowiańska.

Rządy Wenecji oraz Austro-Węgier to również kolejne ważne okresy w dziejach wyspy, dzięki którym dziś zachwyca ona swym wyjątkowym charakterem.

Miasto Cres

Najważniejszym miastem na tej wyspie jest Cres, znane z okazałej bramy miejskiej oraz kościoła Marii Śnieżnej. Ponadto to ciekawa budowla z XV wieku, w której bryle nie brak elementów typowych dla gotyku oraz renesansu. Dodatkowo cennym zabytkiem jest również gmach sądu z XVI wieku, przy którym znajduje się interesujące lapidarium. Natomiast goszcząc w mieście Cres koniecznie trzeba odwiedzić najstarszą świątynię w tym mieście, jaką jest kościół św. Izydora. Ponadto może on zachwycić również miłośników średniowiecznej architektury, których z pewnością oczarują gotyckie portale oraz romańska absyda.

Orlec

Na wyspie Cres koniecznie też trzeba również odwiedzić wioskę Orlec, położoną w odległości zaledwie 12 km od wyspiarskiej stolicy. Poza tym jest ona znana przede wszystkim jako ostoja sępa płowego, którego tak chętnie podglądają odwiedzający Chorwację ornitolodzy.

Lubenice

Jednym z najbardziej interesujących i wyjątkowych miejsc na wyspie jest z pewnością miasto Lubenice. Miasteczko Lubenice położone jest na klifie na wysokości 382 metrów nad poziomem morza. To kamieniste miasteczko jest typowym przykładem chorwackiej architektury wiejskiej. Jest to malownicze miasteczko ze średniowiecznymi zabytkami i starymi kamiennymi domami usytuowanymi w trzech krętych rzędach wzdłuż wapiennego szczytu. Oprócz pozostałości średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych i kilku obiektów sakralnych, specjalnością tego miasta jest wyjątkowy widok na morze Adriatyckie oraz zatokę Sveti Ivan z niesamowitą żwirową plażą.

Beli

Beli jest jednym z najstarszych miast na wyspie Cres i jednocześnie kiedyś jednym z najważniejszych. Ta miejscowość znajduje się na wysokim wzgórzu nad wschodnim wybrzeżem północnej części wyspy. W mieście znajduje się ośrodek ekologiczny  “Eko – Center Caput Insulae”, który zajmuje się ochroną różnorodności biologicznej, oryginalnych wartości oraz dziedzictwa kulturowego oraz historycznego wyspy Cres. Jest on również aktywny we wdrażaniu  ochrony sępa płowego.

Martinšcica

Miasto Martinšcica jest stosunkowo nowym miastem, położonym w najbardziej nasłonecznionej części wybrzeża wyspy Cres tuż obok przestronnej zatoki od strony południowo-zachodniej. Urocze miasteczko Martinšcica ozdobione jest dużą ilością śródziemnomorskiej zieleni oraz jest ukierunkowane przede wszystkim na turystykę rodzinną oraz kempingową. Wraz z pięknymi plażami na północy miasta, pośród dziewiczej przyrody, istnieje wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Valun

Valun to nadmorska wioska rybacka położona między dwiema kamienistymi plażami. Jest on popularny ze względu na austriacki serial telewizyjny „Poznaj słońce”, który został nakręcony w Valun-  na wyspie Cres. Niewielki port i opierające się o siebie domy z licznymi barami i sklepami zachęcają do zatrzymania się na chwilę. W południowej części zatoki Valun, pomiędzy dwoma niesamowitymi kamienistymi plażami, znajduje się miasteczko Valun, malownicze nadmorskie miasteczko z małym portem w centrum, również ukierunkowane na turystykę rodzinną i kempingową. Oprócz licznych prywatnych apartamentów, odwiedzającym oferowane są również zakwaterowanie w dwóch hotelach: Kimen w Cres i Zlatni lav w Martinšcica, a także w czterech obozach kempingowych w Cres, Martinšcica, Belo i Valun.


Cres polecane noclegi na wyspieBooking.com

Wyspa Cres  plaże

Wielu wczasowiczów nie może się doczekać wakacji na łonie przyrody.Wybrzeże Adriatyku i wyspa Cres są idealne na wakacje w niezapomnianym otoczeniu. Oprócz doskonałej oferty usług noclegowych i kempingowych, plaże i zatoki na wyspie Cres oferują wiele pięknych wspomnień wakacyjnych. Praktycznie każdy znajdzie plażę na Cres według własnych upodobań, a plaże, które prezentujemy na tej stronie są jednymi naszym zdaniem z najlepszych na wyspie Cres.Warto pamiętać, że istnieją oddzielne plaże dla psów oraz prysznice dla nich na przykład na Campingu Slatina w ramach projektu „Camping cum cane” ( Camping z psami ).

Plaża w Valun

Mała wioska rybacka Valun ma dwie wspaniałe kamieniste plaże. Plaże charakteryzują się gęstym lasem sosnowym, piękną plażą i krystalicznie czystym morzem. Wioska oferuje wszystko, czego możemy potrzebować do przyjemnego całodziennego pobytu na plaży – sklep, restaurację oraz bar. Obok dwóch większych plaż znajdują się liczne małe zatoczki, które można odkrywać na przykład w kajaku.

Sv. Ivan, Lubenice

Wiele osób twierdzi, że jest to najpiękniejsza plaża na wyspie Cres. Ponadto leży ona  “pod” miejscowością Lubenice. Z Lubenic wzniesionych na stromym klifie mamy wspaniały widok na białą piaszczystą plażę. Na plażę można dotrzeć pieszo z Lubenic, łodzią lub w ramach zorganizowanej wycieczki. O wycieczkę można zapytać na przykład w recepcji Campingu Slatina. Ponieważ plaża nie jest łatwo dostępna, można spodziewać się niewielu ludzi, co sprawia, że ​​jest ona idealna jest do odpoczynku. Ponadto według niemieckiego magazynu Bild jest to 15. najpiękniejsza plaża na świecie, więc koniecznie polecamy ją odwiedzić.

Plaża Slatina, Martinšćica

Plaża Slatina jest kolejną z najpiękniejszych plaż na wyspie Cres. Slatina ma wszystkie niezbędne udogodnienia, w pobliżu plaży znajduje się restauracja, centrum nurkowe, wypożyczalnia łodzi i kajaków. Ponadto sesje aerobiku w wodzie dostępne są kilka razy w tygodniu.

Plaża Tiha, Martinšćica

Plaża Tiha znajduje się w zatoce Tiha na Campingu Slatina. Charakteryzuje się ona cudowną długą kamienistą zatoką otoczoną lasem, w której można znaleźć cień szczególnie w upalne letnie miesiące. Plaża jest najczęściej odwiedzana przez rodziny z małymi dziećmi z powodu cienia. Na pewno plaża przypadnie do gustu tym którzy lubią pływać oraz kochają naturę. W zatoce znajduje się także miejsce do cumowania mniejszych łodzi.

Plaża Meli, Ustrine

Jeśli poszukujecie odosobnionych plaż, na pewno polecamy plażę Meli w południowej części wyspy Cres w pobliżu Ustrine. Nie znajdziemy tam wielu turystów, za to odkryjemy nietkniętą przyrodę, turkusowe morze oraz długą piaszczystą plażę. Meli jest idealnym miejscem do zabawy na piasku w płytkiej wodzie, ponieważ dotarcie do głębokości, na której nie można już chodzić, zajmie kilka minut. Plaża jest odizolowana. Dlatego też jest mniej popularna, ale musicie być w dobrej formie lub mieć łódkę, aby się tam dostać.

Plaża Beli

Wioska Beli ma naturalną żwirową plażę oraz mały port. Na plaży nie ma żadnych udogodnień, więc musicie zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujecie na spędzenie całego dnia na plaży.


Jak się dostać na wyspę Cres?

Ważnym portem na wyspie Cres jest miasto Cres. Ponadto Merag jest portem, do którego docierają promy z Valbiska (wyspa Krk). Warto sprawdzić wszystkie promy na Cres.

Polecane artykuły:

Cres miasto 

Osor

 
 
 
 
Wakacje Chorwacja