Podaca Chorwacja

Podaca

Czas czytania: 4 minut

Podaca to mała miejscowość turystyczna położona w południowej części Riwiery Makarskiej, poniżej Biokovo

Miejscowość Podaca położona jest w południowej części Riwiery Makarskiej, pod Biokovo, około 35 km od miejscowości Makarska. Podaca podzielona jest na 3 osady: Kapeć, Viskovića vala oraz Ravanje. Warto wiedzieć, że Podaca oferuje dwie długie i piękne nie tylko kamieniste plaże, na których można wypożyczyć rowery wodne, łodzie, leżaki oraz skutery wodne itp. Piękne plaże w spokojnym lesie sosnowym i oferta gastronomiczna dalmatyńskiej kuchni,  a także bliskość atrakcyjnych miejsc turystycznych sprawiają, że Podaca jest bardzo pożądanym miejscem na wakacje.

Podaca mapa

Trochę historii Podaca

Miejscowość Podaca została założona na skalistych zboczach Biokovo. Już od epoki kamienia istnieją ślady zamieszkiwania przez ludzi, m.in świadczy o tym: kamienny młotek do mieszania ziarna, który przechowywany jest w klasztorze franciszkańskim w Zaostrog. Co ciekawe, wiele kamiennych ruin pod Biokovo świadczy o okresie zamieszkiwania iliryjskiego (2000 lat p.n.e. – 1 w.n.e. ).

Podczas rządów rzymskich obszar ten był zarządzany przez władze Narony. Istnieje wiele dowodów z tego okresu, np. jeden z nich to słoik ze srebrną monetą z rzymskim cesarzem Sewerem (193-211 n.e). Inne ślady pochodzą z epoki rzymskiej i obejmują część murów, w pobliżu których znaleziono chrześcijańską tabliczkę tonalną ze średniowiecza. Następnie w  czasie wielkich migracji (VII – VIII w.) Chorwaci osiedli na tych ziemiach. Założyli oni swoje osady wysoko na szczytach wzgórz, aby mieć bardziej bezpieczną i obronną pozycję oraz aby korzystać z górskich pastwisk.

Co ciekawe, średniowiecze charakteryzowało się ciągłą walką między Chorwatami a Wenecjanami. Chorwaci byli u szczytu potęgi morskiej podczas dominacji dynastii Kacic. Niestety wraz z ich upadkiem w 1280 r. dominacja chorwackiej marynarki również spadła. Jednym z pozostałości z tego okresu (XI-XII w.) jest stary chorwacki kościół św. Iwana z grobowcami rodziny Kaciców w Górnej Podacy (Gornja Podaca). Kościół św. Iwana na cmentarzu w Podacy został zbudowany w okresie przedromańskim w XI i XII wieku. W pobliżu kościoła św. Iwana, stał kościół św. Stjepana. Został on zburzony  w XVIII w., po to aby zrobić miejsce na dzisiejszy kościół zbudowany w 1762 r. Po trzęsieniu ziemi w 1962 r. , prawie cała ludność wyemigrowała na wybrzeże, gdzie wybudowano nowy kościół pw. Matki Bożej Zwiastowania.

Stara Podaca

Stara wieś Podaca leżąca tuż na zboczach górskich Biokovo ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi w 1962 roku. Spowodowało to, że zostały praktycznie same ruiny. Stara część osady Podaca ze względu na architekturę należy do najbardziej typowych wsi w rejonie. Znajduje się tam również wieża zwana Kulą służąca niegdyś do obrony przed Turkami oraz średniowieczny kościół św. Jana Chrzciciela (Sveti Ivan Krstitelj od Groblja).


Podaca plaże

Osobiście polecamy dwie plaże w Podaca. Na pewno pierwszą z nich jest główna  plaża ( dojście od ul. Primorski). Nieopodal znajduje się parking i kilka knajpek, w których możemy coś przekąsić lub napić się kawy. Natomiast druga plaża leży na południe od półwyspu na którym leży Podaca i nazywa się ona Ravanje. Jest ona bardzo ładnie położona jednak zejście do niej i powrót, szczególnie w upale może być nieco uciążliwe.


Dojazd do Podacy

Dojechać do Chorwacji możemy na kilka sposobów, przez Węgry, przez Austrię lub przez Bośnię i Hercegowinę. Jednak dojazd przez Austrię i Słowenię i dalej przez Zagrzeb na południe Chorwacji jest najczęściej wybieraną opcją. Aby dojechać do Podaca proponujemy na zjeździe z autostrady w  Zagvozd kierować się tunelem Sv. Ilija do Jadranskiej Magistrali (droga krajowa nr.8). Inną opcją jest zjazd z autostrady w Mali Prolog (kilkanaście kilometrów od Ploće) i cofnięcie się do Podaca.

Panorama na wyspę Hvar Droga z Gornji Podaca
Panorama na wyspę Hvar
Droga z Gornji Podacy

Podaca – Riwiera Makarska 

Podaca jak i jeszcze miejscowości Brist oraz Gradac kończą Makarska Riwiera na południu Dalmacji.

Makarska Riwiera
Mapa Makarska Riwiera fot. https://www.makarskainfo.com/

Co polecamy zobaczyć w pobliżu Podaca?

Wyspa Hvar

Zdecydowanie wyspa Hvar zasługuje na naszą uwagę. Zresztą prom z Drvenik, leży w stosunkowo bliskiej odległości od Podaca. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani to możemy przepłynąć promem do miejscowości Sucuraj na wyspie Hvar i dalej zwiedzać ją autem. Jeśli natomiast nie mamy pod ręką auta możemy dostać się na wyspę, dojeżdżając autobusem do Drvenik a następnie promem do Sucuraj. Z Sucuraj możecie udać się na dalsze zwiedzanie wyspy lub po prostu możecie zostać w Sucuraj i zwiedzić to małe miasteczko na wyspie Hvar.

Igrane

Igrane to mała miejscowość wypoczynkowa, która jest nam bardzo bliska. To Igrane było pierwszą miejscowością, dzięki, której zakochaliśmy się w Chorwacji 10 lat temu. Spędziliśmy tu 4 wyjazdy wakacyjne w tym miesiąc miodowy. Jest to mała miejscowość, raczej dla tych, którzy cenią ciszę i spokój. Gdy doskwierał nam już brak “życia nocnego” blisko stąd do Makarska około 15 kilometrów. Mały port, urocze plaże, czysta woda oraz piękne widoki, w tym na wyspę Hvar. Zdecydowanie polecamy Igrane, chętnie tu wracamy, chociażby przejazdem, zawsze znajdziemy czas żeby się wykąpać i odwiedzić naszych gospodarzy.

Makarska

Makarska to zdecydowanie “stolica” Makarska Riwiera pełna Polaków. Jeśli boicie się o swój język angielski, to w Makarska spokojnie język polski jest bardzo popularny. Co więcej co druga osoba mówi lub klnie po polsku, no niestety taka już nasza natura. Wracając do Makarska, to zdecydowanie jedno z piękniej położonych miast w całej Dalmacji. Zdecydowanie góry Biokovo a w szczególności szczyt Sveti Jure i morze Adriatyckie sprawiają, że jest to miejsce popularne nie tylko wśród naszych rodaków.

Półwysep Peljesac

Półwysep Peljesac to kolejne z miejsc, które odwiedzamy za każdym razem jeśli jesteśmy w pobliżu. Jest to najdłuższy ze wszystkich półwyspów w Dalmacji ale i również w Chorwacji. Peljesac jest popularny również ze względu na naturalne zatoki oraz zatoczki, w większości pokryte lasem. Ponadto Peljesac był zamieszkany od czasów starożytnych przez Ilirów oraz Greków, następnie przez Rzymian, a od VII wieku przez Słowian. Co więcej dawni historycy wspominają o tym pod nazwą Rathaneus Kersones. Zdecydowanie na Półwyspie Peljesac na szczególną uwagę zasługuje Orebic.

Orebic

Orebic to największe miasteczko na półwyspie Peljesac, położone u podnóża góry św. Eliasza.Orebic leży w  zachodniej części półwyspu Peljesac, po drugiej stronie morza Adriatyckiego. Orebić jest doskonale skomunikowany promami z wyspą Korcula a przy tym z miejscowościami Korcula oraz Lumbarda , z którą jest dobrze połączone regularnymi liniami promowymi.

Podaca polecane noclegi
Booking.com

Podaca opinie

Reasumując, Podaca to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek w Chorwacji. Jest to zdecydowanie miejsce dla miłośników ciszy i spokoju. Jednak w całkiem nie tak dalekiej odległości znajduje się Makarska – centrum Riwiera Makarska. Bynajmniej jeśli poczujecie, że potrzebujecie nieco atrakcji to wyspa Hvar również jest na wyciągnięcie ręki.

Chorwacja