Korčula
Wyspa Korčula (czytaj Korczula) to szósta co do wielkości wyspa w Chorwacji. Korcula to wyspa słynąca z gęstego lasu, ponadto już starożytni Grecy to dostrzegli i nazywali ją wyspą Czarna Korcula (Kerkyra melaina). Główne kurorty na wyspie Korcula to: miasto Korcula (nazywane „Małym Dubrownikiem” ze względu na średniowieczne place, kościoły, pałace oraz domy), Vela Luka oraz Lumbarda. Na wyspie znajdują się również mniejsze miasteczka oraz wioski dla osób szukających odpoczynku od gwaru i turystów. Największe miejscowości na wyspie to: KORCULA, BLATO, VELA LUKA, LUMBARDA oraz ŽRNOVO.
Korcula jest jedną z najcenniejszych wysp Chorwacji, choć, co może być nieco zaskakujące, nie jest tak popularna, jak wyspy Dalmacji: Brac czy Hvar. Jest to spowodowane tym, że wyspa jest położona nieco dalej na południe (zarówno ze Splitu, jak i Dubrownika), a niektóre z wygodniejszych połączeń promowych na wyspę kursują tylko latem (niestety!). Wyspa Korcula ma całkowitą powierzchnię 271 km2, długość wyspy wynosi 47 km oraz szerokość wynosi od 5,3 do 7,8 km.
Entuzjaści śródziemnomorskiej przyrody jak i również pięknych widoków mogą odkrywać wyspę pieszo, na rowerze oraz poprzez żeglowanie wzdłuż linii brzegowej. Poza tym słynie ona z bogatej oferty kuchni śródziemnomorskiej. Począwszy od świeżych owoców morza, domowych makaronów jak i po pizzę.
Korčula mapa
Korčula historia wyspy
Chociaż istnieją dowody, że człowiek żył na Korculi już w epoce kamienia łupanego, to lokalna legenda mówi, że historia Korculi naprawdę zaczęła się od księcia Antenora z Troi, który założył główną osadę. W tamtych czasach wyspa była znana jako Korkyra Melania – co znaczy „Czarna Korcula” – z powodu gęstych lasów sosnowych. Istnieją dowody osadnictwa greckiego na wyspie, a Korcula była także częścią Cesarstwa Rzymskiego.
Według innej legendy, wyspę odkryto już w XII w. p.n.e. Natomiast około VI w. p.n.e. powstała tu również kolonia Greków z Korfu . Dzięki nim zyskała ona nazwę Czarną Kerkyrą – z powodu gęstych lasów sosnowych. Poza tym następnie w XII w. n.e. wyspa została podbita oraz włączona do Republiki Weneckiej.
Po rządach różnych władców, w tym królestwa chorwacko-węgierskiego, Korcula weszła w skład Imperium Weneckiego w 1420 r. – tak jak w przypadku dużej części Dalmacji. Natomiast po upadku Cesarstwa Weneckiego w 1797 r. wyspa Korcula ponownie znalazła się pod władzą: Austriaków, Francuzów oraz Rosjan, a nawet była rządzona przez Brytyjczyków w latach 1813–1815. Komendant Peter Lowen, podjął nawet znaczące projekty budowlane, w tym budowę ogromnej fortecy na wzgórzu nad miastem Korcula.
Wyspa była również częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego od 1815 do 1918 r. W 1921 r. wyspę zajęli Włochy, stając się częścią Jugosławii. Podczas II wojny światowej wyspa ponownie przypadła Włochom (w 1941 r.). Zanim Niemcy zajęli wyspę w grudniu 1943 r. miasto Korcula zostało poważnie zbombardowane przez aliantów, które zniszczyły większość ważnych zabytkowych budynków.
Co ciekawe, istnieje również brytyjski związek z wyspą w XX wieku: nieżyjący już Fitzroy Maclean, szkocki polityk, żołnierz, poszukiwacz przygód oraz pisarz, miał na Korculi dom (do dziś używany przez jego rodzinę). Został mu osobiście przekazany przez Tito i był, co ciekawe jedynym (!) domem cudzoziemca w byłej Jugosławii aż do uzyskania niepodległości przez Chorwację.
Korčula plaże
Wyspa Korcula posiada wiele pięknych, odosobnionych zatok, żwirowych plaż oraz czyste i błękitne morze, dające mnóstwo okazji do pływania oraz nurkowania.
Najbardziej oszałamiające plaże na wyspie (naszym zdaniem) to są te najbardziej oddalone. Można do nich dotrzeć tylko transportem samochodowym lub dla aktywnych podróżników rowerem.
Do najbardziej popularnych plaż położonych w pobliżu centrum miast lub wiosek na wyspie można dotrzeć środkami transportu publicznego oraz pieszo, należą do takich: piaszczyste plaże w Lumbarda oraz plaża Vaja w Racisce. Autobusy łączą główne miasta i wsie na wyspie, a rozkłady jazdy można znaleźć na stronie internetowej Arriva.
Bačva
To niewielka żwirowa zatoczka, nieco ukryta, idealna dla osób ceniących ciszę i spokój. Położona jest około 13 km od miasta Korcula, w kierunku Pupnat (jadąc drogą po lewej stronie przed wioską znajduje się kierunkowskaz do zatoczki). Przy zatoce znajduje się mała restauracja serwująca grillowane mięso i przepyszne świeże ryby oraz owoce morza.
Bilin Žal & Pržina
Piaszczyste plaże w Lumbarda są idealne dla rodzin z dziećmi. Nie ma tam skał ani zbyt dużej ilości jeżowców. Lumbarda znajduje się zaledwie 6 km od Korculi, a w ciągu dnia kursują między nimi dwa autobusy oraz taksówki wodne. Polecamy również wycieczkę rowerową z Korculi do Lumbardy.
Archipelag wysp Korcula
Na linii pomiędzy miastem Korcula a Lumbarda znajduje się 20 wysepek z pięknymi plażami. Warto wynająć taksówkę wodną lub łódkę na cały dzień, i warto wybrać się na wycieczkę do jednej z tych uroczych wysepek. Warto popłynąć na wysepki Badija oraz Vrnik.
Wyspa Badija
To największa z wysp archipelagu Korcula. Jej charakterystyczną cechą jest gotycko-renesansowy klasztor franciszkanów zbudowany w XV wieku. Klasztor jest obecnie poddawany renowacji, ale obecnie jest otwarty dla zwiedzających. Wysepka jest pokryta gęstym lasem. Główną atrakcją jest skaliste wybrzeże, z którego korzystają zarówno wielbiciele kąpieli słonecznych, jak i wodnych. Na Badija znajduje się również niedroga restauracja serwująca posiłki i napoje.
Wyspa Vrnik
Innym uroczym miejscem jest wysepka Vrnik. Co ciekawe to jedyna zamieszkana wyspa Skoji. Słynie z jakości wydobywanego tu kamienia. Kamień został wykorzystany do budowy wielu słynnych budynków w całej Europie. Wokół wysepki znajdują się małe atrakcyjne białe, żwirowe plaże. Ponadto na Vrniku znajduje się około 20 domów, a dziś tylko jeden mieszkaniec mieszka na wyspie przez cały rok. Co ciekawe na archipelag Skoji z Korculi możecie popłynąć na 4 – godzinną wycieczkę za 37 eur0/osoba (link)
Vaja, Račišće
Zdecydowanie naszym zdaniem jedna z ładniejszych plaż na wyspie Korcula. Jest to typowa chorwacka plaża żwirowa, znajdująca się około 15-20 minut spacerem od Račišće. Woda na plaży Vaja jest krystaliczna oraz idealna do nurkowania. Na plaży nie ma żadnych udogodnień, więc warto wziąć ze sobą zapasy oraz nakrycie głowy, ponieważ cienia tu raczej nie znajdziemy.
Prižba
Prižba to ładny nadmorski kurort położony praktycznie na zachodnim brzegu Korculi, około 10 kilometrów od miejscowości Blato.
Pupnatska Luka
Najlepszym sposobem na dotarcie na plażę Pupnatska Luka jest samochód / skuter (płatny parking). Ponadto w Pupnatska Luka możemy także wypożyczyć kajaki, leżaki i parasole (które mogą być potrzebne, ponieważ nie ma tam zbyt wiele naturalnego cienia).
Žitna, w pobliżu Zavalatica
Plaża w Žitna tuż obok zatoki Zavalatica jest doskonałym miejscem na relaks na plaży na wyspie Korcula. Na plaży nie ma udogodnień, ale można zrobić zakupy w supermarkecie w Zavalatica, gdzie znajduje się również lokalna restauracja / bar.
Jak się dostać na wyspę Korčula?
Opcji dojazdu na wyspę Korcula jest kilka. Na wyspie nie ma lotniska, więc musicie polecieć do Splitu lub Dubrownika, a następnie udać się odpowiednio do Korculi promem, wypożyczonym autem lub autobusem.
Prom samochodowy ze Splitu
Ze Splitu do Vela Luka -po zachodniej stronie wyspy Korcula Jadrolinija codziennie kursuje prom samochodowy. Czas podróży to około 3,5 h, a prom kursuje przez cały rok. Poza tym prom kursuje dwa razy dziennie każdego dnia w okresie letnim oraz dwa razy dziennie oprócz soboty i niedzieli poza sezonem.
Katamaran ze Splitu
- Split – Vela Luka: linia obsługiwana przez Jadrolinija. Czas podróży to 1,45 h. Katamaran zatrzymuje się po drodze w miejscowości Hvar na wyspie Hvar, a następnie po Korculi płynie na wyspę Lastovo.
- Split – Prigradica / Korcula: Obługiwane również przez Jadrolinija. Do Prigradicy płynie 2 godziny i 15 minut, a do miasta Korcula nieco ponad 3 godziny.
- Split- Korcula: W szczytowych miesiącach letnich (od czerwca do września, ale szczególnie w lipcu i sierpniu), dodatkowe rejsy katamaranem ze Splitu do Korculi zatrzymują się po drodze na Hvar. Są one również obsługiwane przez Jadrolinija.
- Split- Korcula: Jadrolinija obsługuje katamaranem połączenie promowe ze Splitu przez Bol (Brac) i miasto Hvar do Korcula ( a docelowo do Dubrownika). Katamaran dociera do Korculi w ciągu 3 godzin 15 minut i pływa codziennie od początku czerwca do połowy września.
- Split- Korcula: Kapetan Luka katamaran, który kursuje ze Splitu do Dubrownika, zatrzymując się w Milna (Brac), Hvar, Korcula, Mljet oraz Dubrownik. Ze Splitu do Korculi katamaran płynie 2 godziny i 20 minut. Katamaran pływa na tej linii od końca kwietnia do końca października oraz kursuje codziennie od końca maja do połowy października w godzinach porannych.
- Split- Korcula: Kolejny katamaran Kapetan Luka – rejs ze Splitu do Bol (Brac), Makarskiej, miasta Korcula, Sobry (Mljet) oraz Dubrownika. Ten katamaran płynie również 2 godziny 20 minut do Korculi ze Splitu. Pływa codziennie od początku czerwca do połowy września.
Katamaran z Dubrownika
- Dubrownik – Korcula: W lipcu i sierpniu promy TP- Line codziennie przepływają katamaranem „Nona Ana” z Dubrownika do Korcula (która po drodze zatrzymuje się również w Sobra i Polace na wyspie Mljet). Czas podróży do Korculi to około 2,5 h.
- Dubrownik – Korcula: Katamarany Kapetan Luka również dopływają do Korculi z Dubrownika. Czas żeglugi wynosi 1 godzinę i 50 minut.
- Dubrownik – Korcula: na linii Dubrownik – Korcula kursuje również katamaran Jadrolinija .Przeprawa zajmuje 1 godzinę 45 minut. Zazwyczaj katamaran wypływa o poranku.
Prom do Korčuli z Orebic
Korcula leży bardzo blisko półwyspu Peljesac – tylko około 3,5 km od wybrzeża. Z miejscowości Orebić na Półwyspie Peljesac kursuje prom samochodowy Jadrolinija do miejscowości Domince – które jest przedmieściem miasta Korcula. Ponadto z Domince do głównej części Korculi jest około pół godziny spacerem. Zdecydowanie polecamy ten spacer wzdłuż wybrzeża i portu jachtowego. Prom kursuje bardzo często, są prawie co godzinę w ciągu dnia, nawet poza sezonem. Czas podróży to około pół godziny.
Istnieje również przeprawa promowa statkiem tylko dla pasażerów z Orebicia do Korculi i na odwrót, która pływa bardzo często w miesiącach letnich. Zdecydowanie polecamy!! Harmonogram wraz z cenami jest tutaj.
Autobusem z Dubrownika
Z Dubrownika kursuje codziennie autobus na wyspę Korcula, która korzysta z wyżej wymienionej trasy promowej. Ta trasa autobusowa jest obsługiwana przez firmę Arriva.
Wyspa Korcula
Miasto Korcula
Położone na niewielkim półwyspie Stare Miasto w Korculi – z kamiennymi domami oraz ładnymi pomarańczowymi dachami – odzwierciedla klimat południowej Dalmacji. Stare Miasto zachowano w bardzo dobrym stanie przez wieki. Układ oraz struktura Starego Miasta i jego murów pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Co ciekawe Stare Miasto Korcula ułożono w bardzo szczególny sposób, przypominający szkielet ryby. Miasto zbudowano w ten sposób, aby chronić przed morskimi wiatrami.
Wejście do Starego Miasta prowadzi przez Bramę Ziemi ( Kopnena vrata ) na południu Starego Miasta. Front bramy przykryty jest łukiem triumfalnym zbudowanym na cześć dowódcy Leonarda Foscolo, który odegrał kluczową rolę w obronie Dalmacji w XVII wieku. Nad tą bramą znajduje się również wieża Revelin, na którą można wejść, aby podziwiać malownicze widoki. Istnieje również inne wejście na Stare Miasto od strony zachodniej – Brama Morska (Primorska vrata).
Marco Polo – słynny mieszkaniec Korculi
W mieście Korcula znajdziemy również dom Marco Polo ( Kuca Marka Pola ). Korculanie twierdzą, że Korcula jest miejscem narodzin kupca i podróżnika Marco Polo.
Więcej o tym słynnym mieszkańcu Korculi znajdziecie w naszym wpisie pt.: Marco Polo – fakty i mity o jego życiu
Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest Katedra Świętego Marka ( Katedrala svetog Marka ). Została ona zbudowana na przełomie XV oraz XVI w., a nad wejściem znajduje się statua Świętego Marka z figurami Adama i Ewy po obu stronach. Wewnątrz katedry znajduje się cyborium nad ołtarzem głównym autorstwa miejscowego kamieniarza Marko Andrijica.
Na południe od katedry znajduje się Skarb Opactwa ( Opatska Riznica ), mieszczący się w budynku, który był niegdyś Pałacem Biskupim, zbudowanym w XVII w. Ponadto skarbnica posiada przyzwoitą kolekcję artefaktów, w tym rękopisy kościelne od XII do XV wieku, obrazy religijne, monety, ceramikę oraz inne.
Muzeum Miejskie (Gradski muzej ) znajduje się naprzeciwko katedry. Znajduje się tam zbiór pamiątek z których można dowiedzieć się więcej o historii miasta Korcula.
Moreska – taniec z mieczami
Jednym z najbardziej znanych „symboli” Korculi jest słynny taniec mieczem Moreska. Taniec ten przedstawia bitwę między Maurami a chrześcijanami, choć dziś jest pokazany jako bitwa między Białym Królem lub Cesarzem i jego wyznawcami (którzy w rzeczywistości wszyscy są ubrani na czerwono) a Czarnym Królem lub Cesarzem, który porwał pannę młodą Białego Króla. Armie dwóch przywódców „walczą” w towarzystwie muzyki, dopóki Czarny Król się nie podda. Wykonywany co tydzień latem, zdecydowanie warto go obejrzeć.
Więcej o Starym Mieście Korcula znajdziecie w naszym wpisie: Korcula – magiczne stare miasto i piękna wyspa
Vela Luka
Vela Luka na pewno nie posiada uroku miasta Korcula. Położona jest na końcu dużej zatoki zwróconej na zachód. Vela Luka jest ważnym punktem przesiadkowym, z regularnym rozkładem promów samochodowych z oraz do Splitu. Vela Luka jest usytuowana na 42 ° N i 16 ° E po zachodniej stronie wyspy, 45 km od miasta Korcula. Ponadto jest największym miastem na wyspie, liczącym prawie 4.500 mieszkańców.
Najciekawszym punktem Vela Luka jest Vela Spila czyli Wielka Jaskinia. Tę ogromną skalistą jaskinię zamieszkiwano już w okresie neolitu. Miasto rozwinęło się na początku XIX wieku w głębokiej osłoniętej zatoce z spokojnymi zatokami oraz małymi wysepkami.
Wśród zabytków warto zobaczyć: kościół parafialny św. Józefa, który jest klasycznym budynkiem wybudowanym w 1848 r., dzwonnicę z 1871 r., oraz kaplicę św. Wawrzyńca z 1589 r. Kaplicę kilkakrotnie przebudowywano. Ponadto kaplica zawiera popiersie księdza Iwana Oreba, kapłana, który wiele zrobił dla rozwoju kulturalnego Veli Luki w XX wieku.
Blato
Miasto we wnętrzu wyspy Korcula (4-km od wybrzeża), położone 7 km na południowy wschód od Vela Luka. Warto wiedzieć że, głównym obszarem uprawnym jest pole Blato, które wysuszono (woda została zabrana tunelem do zatoki Bristva). Większość pól przeistoczono na winnice. Ponadto Blato to ekonomiczne centrum wyspy, położone przy drodze regionalnej Korcula – Vela Luka.
Najstarsze zabytki Blato to kościół Świętego Krzyża oraz kościół św. Hieronima, zbudowany w stylu romańsko-gotyckim (XIV w.). Ponadto średniowieczny kościół parafialny Wszystkich Świętych został rozbudowany w XVII wieku (przez kamieniarzy z Korculi), dodatkowo posiada on marmurowe ołtarze. Na początku XVIII wieku wybudowano w nim klasycystyczną kaplicę św. Vicenzy z bujnym grobowcem świętego. Ołtarze (Wszystkich Świętych i Madonny z Dzieciątkiem), malowane na drewnie, są dziełem renesansowego mistrza Girolamo da Santacroce. Stara loggia, wspomniana już w XV wieku, została zastąpiona nową, wykonaną w 1700 roku przez kamieniarza z Korculi, Spaso Foretic.
Dodatkowo w Zablace, na zachód od Blato, znajduje się interesujący jednonawowy kościół św. Kosmy i Damiana z XII wieku.
Lumbarda
Lumbarda to niewielka wioska rybacka licząca około 1200 mieszkańców. Znajduje się we wschodniej części wyspy Korcula, około 5 kilometrów od Starego Miasta w Korcula.
Wioska została zbudowana wokół małej zatoki oraz na wzgórzach za nią oraz jest otoczona dużymi winnicami. W III wieku p.n.e powstała tu grecka osada, ponadto na północny wschód od wioski niedaleko plaży Bilin Zal znajdowała się rzymska willa wiejska (wiejska posiadłość).
Od XVI wieku dobrze prosperujący właściciele miasta Korčula budowali w Lumbardzie swoje letnie domy o nazwie „kaštel”. Co ciekawe na wyspie urodziło się kilku wybitnych współczesnych chorwackich artystów, rzeźbiarzy i malarzy, w tym Ivo Lozica (1910–1943), Lujo Lozica (1934), Stipe Nobilo (1945), a przede wszystkim Frano Krsinic (1897–1981). Ponadto w Lumbardzie znajduje się piaszczysta plaża idealna dla rodzin z dziećmi.
Žrnovo
Wioska ta położona jest około 4 km od Starego Miasta Korcula. Žrnovo liczy nieco ponad tysiąc mieszkańców. Miejscowość rozciąga się na dużym obszarze i składa się z 4 “osiedli”: są to Zrnovo-Prvo Selo , Zrnovo-Brdo , Zrnovo-Kampus i Zrnovo- Podstrana .
Zrnovo to jedna z najstarszych miejscowości na wyspie Korcula. Ślady prehistorycznego życia, znaleziono w Jakasove Spila (jaskinia). Ponadto we wsi znajduje się wiele małych kościołów, które można zobaczyć idąc drogą ze wschodu na zachód. Przy samym wejściu do Zrnovo od strony miasta Korcula znajduje się skrzyżowanie po prawej stronie, które prowadzi do Brdo (chorwackie słowo „wzgórze”). Obszar ten znajduje się na pagórkowatym terenie, więc jest idealny widok na okolicę. Ponadto polecamy spacer do Kocje – interesującego obszaru oraz dobrego miejsca do spacerów, ponieważ znajduje się on wśród wysokich skał z niezwykłymi dolomitowymi skałami kredowymi.
Račišće
To wioska położona wokół głębokiej zatoki wykutej na północnym wybrzeżu wyspy Korcula,naprzeciwko półwyspu Peljesac. Znajduje się około 12 kilometrów od Starego Miasta Korcula. Ponadto jest połączone z Korcula wąską asfaltową drogą, która biegnie od miasta Korcula przez zatoki Medvinjak, Vrbovica,Tri Zala i Kneza,aż do Racisce.
To jedna z najmłodszych miejscowości na wyspie Korcula. Zatoka była całkowicie niezamieszkana, zanim stała się bezpieczną przystanią dla przybyłych z Makarskiej oraz sąsiedniej Hercegowiny w XVII wieku. Wokół zatoki jest wiele starych, typowych dalmatyńskich domów, a także kilka starych kościołów. Najstarszym kościołem jest kościół Sveti Vlaho z barokową loggią z 1682 roku. Kolejnym, nowszym kościołem jest kościół Sveti Nikola, który służy również jako kościół parafialny.
Račišće jest dobrze znane w Chorwacji ze swoich żeglarzy i rybaków. Żeglarstwo i rybołówstwo były przez długie stulecia głównym zawodem jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że Racisce ma tylko około 500 mieszkańców, flota 40 dużych łodzi była naprawdę czymś, z czego można być dumnym. Szkunery pływały po Adriatyku i Morzu Śródziemnym, ale później się ich pozbyły i kupiły nowoczesne statki dzięki którym żeglują dookoła świata.
Pupnat
Pupnat to wioska we wschodniej części wyspy Korcula, leżąca około 12 kilometrów na zachód od miasta Korcula. Miejscowość znajduje się przy głównej drodze biegnącej wzdłuż wyspy. Populacja wynosi około 500 mieszkańców i jest to najmniejsza miejscowość na wyspie Korcula.
Nazwa miejscowości Pupnat, zdaniem niektórych tłumaczy, pochodzi od „pampinata ” (pampinātus), czyli wzrostu liści winorośli. Głównym zajęciem mieszkańców wsi jest rolnictwo i turystyka.
Pierwsi osadnicy wybrali lokalizację miejscowości na pagórkowatej części wyspy, której nie można dostrzec od morza. Co ciekawe w ten sposób Pupnat przetrwał, chroniony przed piratami przez wieki.
Najważniejszym dniem świątecznym w Pupnat jest 5 sierpnia, obchodzone jest wtedy święto Matki Bożej Śnieżnej – lokalnie zwane „Gospa od Sniga”. Wtedy to oprócz święta religijnego organizowane są także programy rozrywkowe oraz kulturalne. Ponadto w tej miejscowości jak i innych na wyspie Korcula, można kupić bardzo dobrej jakości produkty “domace”. Są to produkty takie jak: wino, prsut, oliwa z oliwek, miód, suszone zioła, warzywa oraz owoce.
Z Pupnat droga wspina się prawie na najwyższy szczyt wyspy, skąd rozciąga się cudowna panorama. Przy dobrej pogodzie zobaczymy wyspę Mljet na południowym wschodzie oraz wyspę Lastovo na południu. Południowe granice Pupnat obejmują piękne zatoki na wyspie Korcula: Bacva, Smokva, Pupnatska Luka oraz Ripna. Ponadto wszystkie mają ładne żwirowe plaże dostępne pieszo, ale i dla zmotoryzowanych.
Čara
To stara miejscowość na wyspie Korcula liczy około 700 mieszkańcami. Leży ona w centralnej części wyspy Korcula, przy głównej drodze, około 25 km od Starego Miasta Korcula.
Ponadto Cara jest jedną z najstarszych miejscowości na wyspie Korcula. Rozciąga się ona na południowym zboczu okolicznych wzgórz, tuż nad dużym i żyznym polem o nazwie Carsko Polje. Jest to pole porośnięte gajami oliwnymi oraz winoroślami. Ze względu na swoje położenie na wybrzeżu, Cara cieszy się dużą ilością słońca przez cały rok, szczególnie zimą. Wtedy to po południu jest mnóstwo przyjemnego popołudniowego i dość ciepłego słońca.
Čara ma swój kościół parafialny Sveti Petar znajdujący się w samym centrum wioski, pochodzący z XV wieku. Przed kościołem, na niewielkim brukowanym placu, znajduje się ogromny – 50 m wysokości, kilkusetletni cyprys (niektórzy twierdzą, że ma 500 lat!). Ponadto jest prawdopodobnie jednym z najstarszych cyprysów w Europie. Ze względu na swój wiek oraz wielkość cyprys ten jest pod ochroną od 1825 r.
Cara to tradycyjnie wioska hodowców winorośli. W Čarsko Polje plantatorzy winorośli zbudowali dużą winiarnię, w której produkuje się dobrze znane białe wino Posip. Winnica ta znajduje się w pobliżu małej drogi łączącej Carę i jej zatoki Zavalatica i Zitna na południu. Ponadto co ciekawe, port w Zavalatica był kiedyś portem do eksportu wina. Obecnie jest to mała miejscowość turystyczna. W Cara podobnie jak w pobliskiej zatoce Zitna, goście mogą znaleźć apartamenty i pokoje do wynajęcia.
Smokvica
Miejscowość Smokvica znajduje się około 30 kilometrów od Starego Miasta Korcula. To mała miejscowość licząca około tysiąca mieszkańców. Smokvica leży na południowym zboczu wyspy. Ponadto miejscowość ta otoczona jest wzgórzami, co zapewnia jej przyjemny klimat. A dodatkowo wzgórza chronią przed wiatrem bura – (nieprzyjemnym oraz zimnym północnym wiatrem).
Historia Smokvica sięga XV i XVI w. Wtedy to przybyły tu plemiona słowiańskie z chorwackiego lądu, aby znaleźć schronienie przed atakami osmańskimi. Ponadto ślady życia znajdują się w Gradinie (przedmieścia Smokvica), która sięga czasów iliryjskich.
Smokvica ma długą tradycję produkcji wina oraz uprawy oliwek. Żyzne ziemie w tej okolicy to idealne miejsce dla producentów wina. Od wieków uprawiano tu słynne wina Posip oraz Rukatac.
Są to dość dobrze znane wina wytrawne z okolicy, znane jako doskonałe wina dla miłośników wina.
Winnice Smokvica
- Krusevo,
- Prapatna,
- Dracevica,
- Siknica (Sitnica)
Na obrzeżach wioski znajduje się winnica, która skupuje winogrona od lokalnych mieszkańców i przetwarza je następnie na doskonałe lokalne wino. Winnica znajduje się przy drodze do zatoki Brna. Miejsce wybudowania winiarni wybrano ze względu na bliskość zatoki Brna. Stąd można je było jeszcze za czasów imperium austro-węgierskiego, transportować łódkami oraz statkami na stały ląd do Austrii, Węgier oraz do Włoch.
Kamera online Korcula
Dzięki kamerom online możemy przenosić się z domu w najodleglejsze zakątki świata. Osobiście lubimy sobie podejrzeć co dzieje się w Korculi obecnie. Dlatego też polecamy Wam kamerkę online z Korculi z panoramą na Stare Miasto
Polecane noclegi na wyspie Korčula
Booking.com