Park Przyrody Ucka

Park przyrody Ucka

Czas czytania: 5 minut

Przyroda w Park Przyrody Učka jest nietknięta, dodatkowo występują w nim chronione oraz rzadkie gatunki zwierząt i roślin

Park Przyrody Učka to bardzo malowniczy park przyrody i masyw górski. Co ciekawe, jest to pasmo górskie z najwyższym szczytem Vojak 1401 m.n.p.m. Z nieco niższego szczytu – Veli Planik 1272 m.n.p.m. roztacza się również malownicza panorama sięgająca 100 km na półwysep Istria, Gorski Kotar, Alpy, Włochy oraz wyspy zatoki Kvarner: KRK, Cres, Lošinj.

Masyw górski Ucka rozciąga się wzdłuż wybrzeża półwyspu Istria. Bliskość morza Adriatyckiego sprzyja specyficznemu klimatowi oraz bujnej roślinności leśnej. Poza tym Park Przyrody Učka  jest domem dla wielu chronionych i rzadkich gatunków zwierząt oraz roślin. Na najwyższym szczycie masywu – Vojak znajduje się wieża, która stała się symbolem parku. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto Rijeka, wyspy zatoki Kvarner oraz półwysep Istria.

Park Przyrody Ucka - mapa Google
Park Przyrody Ucka – mapa Google

Park Przyrody Ucka – najwyższe szczyty masywu Ucka

  • Vojak – 1396 m,
  • Suhi Vrh – 1332 m,
  • Perun – 881 m,
  • Brgud – 907 m,
  • Kremenjak – 827 m,
  • Sikovac – 780 m,
  • Sisol – 835 m,
  • Bukovo – 711 m,
  • Vrlič – 607 m.

Ponadto warto wiedzieć, że wieża Vojak zbudowana została na szczycie góry Vojak w 1911 r. przez alpinistów i miłośników przyrody. Co ciekawe podczas I Wojny Światowej wieża służyła jako punkt widokowy dla wojska Austro-Węgier. Jednocześnie, wieża stała się symbolem Parku przyrody Ucka. Następnie została odnowiona w 2004 r. Dodatkowo we wnętrzu znajduje się biuro informacji, sklep z pamiątkami oraz taras widokowy z teleskopami gwarantującymi widoki zapierające dech w piersiach.

Poza tym, pomiędzy parkiem przyrody Ucka a Ćićarije znajduje się przełęcz POKLON – 922 m.n.p.m. Warto wiedzieć, że nazwa pochodzi od tradycji pielgrzymkowej. Co ciekawe Pielgrzymi  z Istrii kierując się do kościoła NMP w Trsat podróżowali przez wieki tą drogą. Zdecydowanie na pamiątkę tej tradycji wzniesiono krzyż. Natomiast w 1958 r. w miejscu włoskich koszar powstał pensjonat i restauracja Učka.

Park Przyrody Ucka – to warto zobaczyć?

Brest pod Učkom

Brest pod Učkom to urocza wioska położona całkowicie w granicach Parku Przyrody Učka na wysokości 708 metrów nad poziomem morza, pośród żyznego pola na płaskowyżu Ćićarija.

Mieszkańcy kiedyś znani byli z produkcji węgla drzewnego. Ponadto las był ich głównym źródłem dochodu. Las dostarczał drewna na opał do ich domów, ale także służył do produkcji węgla drzewnego, który następnie sprzedawano w Opatija, Rijek, Lovran i innych miejscach na wybrzeżu Adriatyku.

Warto wiedzieć, że aby wypróbować lub kupić domowy ser owczy, popytajcie lokalnych mieszkańców o braci Rumac. Bracia ci wytwarzają ser i twaróg z mleka rdzennej owczej rasy istryjskiej zwanej pramenka. Natomiast ich stada owiec pasą się swobodnie na pastwiskach Ćićarija.

Brgudac

Kolejna urocza wioska, znajduje się w sercu pasma górskiego Ćićarija na wysokości 747 m n.p.m., co czyni ją jedną z najwyżej położonych osad na półwyspie Istria. To miejsce, którego historia sięga średniowiecza. W przeszłości tętniło życiem, bowiem mieszkało tu ponad 400 osób i byli oni posiadaczami około 3000 sztuk bydła. Niestety z powodu późniejszych warunków ekonomicznych oraz burzliwej historii mieszkańcy Brgudac musieli rozproszyć się po całej Chorwacji i za granicą. Co ważne, wielu z nich regularnie powraca tutaj, aby dbać o swoje dziedzictwo i zachować piękno tej wioski.

Podczas drugiej wojny światowej Brgudac był centrum działań partyzanckich na półwyspie Istria. 10 października 1942 r. utworzono tu pierwszy komitet wyzwolenia ludności wiejskiej (organ samorządowy), a w grudniu 1943 r. Brgudac miał pierwszą chorwacką szkołę na półwyspie Istria po faszystowskim zakazie z 1923 r. Dziś kilkanaście pomników przypomina odwiedzającym historię tego trudnego okresu. Jednak najbardziej uderzający jest ten, który przypomina 19 zamordowanych partyzantów i 37 cywilnych ofiar faszystowskiego terroru.

Ponadto Brgudac jest punktem wyjścia szlaku pieszego, który prowadzi do Brgudačka Korita i dalej na szczyt Veli Planik.

Lovranska Draga

Lovranska Draga to malownicza wioska położona w granicach Parku Przyrody Učka na wschodnich zboczach góry Učka. Jeszcze około dwadzieścia lat temu miejscowa ludność zajmowała się rolnictwem, zwłaszcza winiarstwem, hodowlą bydła oraz owiec. Oprócz winorośli żyzna gleba na tym obszarze była również wykorzystywana do produkcji różnych rodzajów owoców i warzyw, głównie wiśni oraz słodkich kasztanów. Małe, rozproszone domki połączone są siecią dróg, z których najważniejsze to te, które prowadzą do miejscowości Lovran, Medveja i dalej do morza Adriatyckiego.

W przeszłości kobiety z Lovranskiej Dragi codziennie spacerowały tymi ścieżkami, nosząc drewno opałowe, mleko i warzywa do miejscowości Lovran. Co ciekawe, przy wejściu do Lovranska Draga znajduje się mały barokowy kościół św. Michała, patrona wsi. Kościół otoczony jest tarasami z winnicami i łąkami. Wraz ze szczytem grzbietu góry Učka w tle to miejsce stanowi szczególnie cenny krajobraz.

Strumień, lokalnie nazywany po prostu Potok (co oznacza chorwacki strumień lub potok), przepływa przez wioskę i wpada do morza w Medveja. Najciekawszą częścią tego strumienia jest wodospad, jeden z najpiękniejszych wodospadów w Parku Przyrody Učka. Można do niego dotrzeć oznakowanym szlakiem edukacyjnym Slap (Slap oznacza wodospad po chorwacku).

Ponadto, 29 września miejscowa ludność obchodzi święto św. Michała, patrona Lovranska Draga. Co ciekawe to własnie podczas tego Święta, Lovranska Draga organizuje festiwal folklorystyczny.Podczas festiwalu, odwiedzający mogą skosztować jednej z tradycyjnych potraw regionu czyli rzepy oraz fasoli.

Dodatkowo na obszarze Lovranska Draga, w miejscu zwanym Oporovina, znaleziono w 1929 roku pozostałości prehistorycznego człowieka. Było to pierwsze prehistoryczne miejsce w Kvarner.

Mala Učka

Mala Učka jest najwyżej położoną osadą wiejską na półwyspie Istria, położoną na wysokości 995 metrów nad poziomem morza. W przeszłości w tej wiosce mieszkało 130 mieszkańców (lokalnie zwanych Učkari), którzy zajmowali się hodowlą bydła i byli znani z produkcji wysokiej jakości sera.

Niestety podczas Drugiej Wojny Światowej, 30 kwietnia 1944 r., żołnierze włoscy oraz niemieccy spalili całą wieś. Po wojnie pozostali mieszkańcy wyprowadzili się z powodu trudnej sytuacji gospodarczej. Pomimo tego wieś pozostała klimatyczna i malownicza, wpisano ją do rejestru zabytków kultury w 1976 r., jako chroniona jednostka wiejska. Dziś wieś Mala Učka nie ma stałych mieszkańców, ale co roku w miesiącach letnich rodziny pasterskie, wracają, aby w pełni skorzystać z wysokiej jakości pastwisk w okolicy. Odwiedzający mogą kupić znakomity ser owczy oraz twaróg.

Różnorodność Małej Učki oraz piękno jej płaskorzeźby oraz wiejskiego krajobrazu, otoczonej potężnymi skałami i pastwiskami, stanowią niezwykle cenne dziedzictwo naturalne. Aby dotrzeć do wsi, należy jechać żwirową drogą ze wsi Vela Učka.

Vela Učka

Vela Učka to wiejska osada położona na najwyższych zboczach góry Učka. Znajduje się na wysokości 950 metrów nad poziomem morza, co czyni ją drugą najwyżej położoną osadą w Chorwacji.

Park Przyrody Ucka noclegi



Booking.com


Reasumując, masyw górski Ucka zdecydowanie nadaje niesamowitego uroku miejscowościom położonym tuz pod nim takim jak: Opatija, Moscenicka Draga czy inne. Jest to idealne miejsce dla osób szukających aktywnego wypoczynku. Ponadto jeśli wakacje planujecie w okolicach Parku Przyrody Ucka polecamy zapoznać się ze szlakami pieszymi, które znajdują się  na stronie Parku.

Wakacje Chorwacja