Veli Losinj

Veli Lošinj

Czas czytania: 5 minut

Veli Lošinj to niewielka i malownicza miejscowość na wyspie Lošinj

Pomimo nazwy (w języku chorwackim veli oznacza „duży”, a mali oznacza „mały”), Veli Lošinj jest znacznie mniejszy, bardziej ospały oraz nieco mniej zatłoczony niż Mali Lošinj. Dodatkowo leży on około 4 km na północny zachód od miasteczka Mali Lošinj.

Veli Lošinj to bardzo malownicze miejsce z  pastelowymi fasadami domów, kawiarni, hotelików oraz sklepów skupionych wokół małego portu. Co ciekawe, delfiny odwiedzają czasami Veli Lošinj szczególnie w kwietniu oraz maju. W sezonie Veli Losinj zamienia się w miejscowość tętniącą życiem. Dodatkowo miejscowość położona jest nad dwoma malowniczymi zatoczkami. Dzięki wąskim uliczkom oraz późnobarokowym oraz klasycystycznym willom dawnych marynarzy oraz miejscowych bogaczy miejscowość prezentuje się bardzo ładnie. Nazwa miasta pochodzi od Velo Selo – pod koniec XIV w. był to główny ośrodek na wyspie Losinj.


Veli Lošinj – atrakcje

Kościół św. Antoniego Pustelnika, ul. Obala Maršala Tita

Ogólnie rzecz biorąc nad jedną z zatoczek powstało ścisłe centrum miejscowości Veli Losinj. Co więcej wznosi się tu masywny jednonawowy kościół z XV w.  św. Antoniego. Zbudowano go w stylu barokowym w 1774 roku oraz ufundowano dzięki lokalnym marynarzom. Ponadto ten ładny różowy kościół jest bogato ozdobiony marmurowymi ołtarzami. Posiada on również bogatą kolekcją włoskich obrazów (w tym  również na suficie), organy piszczałkowe oraz relikwie św. Grzegorza. Ogólnie Kościół jest otwarty tylko podczas niedzielnej mszy, ale czasami można zobaczyć wnętrze przez metalową bramę. Jednocześnie na tyłach świątyni zbudowano dzwonnicę z podwójnymi oknami.

Muzeum “Kula”, Kula Kastel bb

Nieopodal zatoki znajduje się również baszta (kula) wzniesiona w 1455 roku przez Wenecjan w celu obrony przed pirackimi atakami. Obecnie mieści się w niej niewielkie muzeum  poświęcone historii morskiej wyspy Losinj. Warto zobaczyć rzymskie fragmenty ceramiki, szable oraz stare pocztówki. Jednak najlepszą naszym zdaniem atrakcją jest widok na stare miasto ze szczytu baszty. Cena biletu wstępu kosztuje: dorosły / dziecko 35 / 25 KN.

Crkva sv Nikola, Kościół św Mikołaja

Dodatkowo najstarsza świątynia w miejscowości Losinj to romański kościół sv Nikola. Co więcej według legendy pierwsi stali mieszkańcy wyspy Lošinj osiedlili się w 1280 r. w okolicy już istniejącego starego kościoła św. Mikołaja.

Zgodnie z historią kościół został zbudowany przez bizantyjskich mnichów- bazylianów, którzy schronili się tutaj po zburzeniu ich klasztoru na sąsiedniej wyspie Palaciol. Bezsprzecznie najstarszą zachowaną częścią kościoła z około 1400 r. była prosta jednonawowa budowla, nadbudowana spiczastym sklepieniem, którego pozostałości można zobaczyć w sanktuarium dzisiejszego kościoła. Co warto wiedzieć, kościół św. Mikołaja w XVIII wieku  całkowicie przebudowano. Ponieważ całe życie Veli Lošinja w XIX wieku odbywało się w okolicach portu miejskiego, ten najstarszy kościół w Veli stracił na znaczeniu oraz stał się „kościołem na obrzeżach miejscowości”.

Ogrody w Veli Losinj

Co ciekawe w ogrodach w Veli Losinj swoją rezydencję miał arcyksiążę Karol Stefan. W ogrodzie oraz parku rośnie aż 200 gatunków roślin.


Veli Lošinj  plaże

Plaża Hotelu Punta  – Veli Lošinj

Skalista plaża z leżakami oraz łatwym dostępem do morza od lat dumnie chwali się „Błękitną flagą” jako międzynarodowe uznanie dla jakości plaży i ochrony środowiska. Prysznice, wypożyczalnia leżaków oraz parasoli plażowych, bar na plaży i różne inne obiekty sportowe są dostępne. Dodatkowo znajduje się tutaj szkoła narciarstwa wodnego oraz wakeboard, wypożyczalnia kajaków, przejażdżki  bananami morskimi oraz klub nurkowania z organizowanymi zajęciami nurkowania.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista, plaża betonowa, plaża z Błękitną Flagą
 • Udogodnienia na plaży: Bar na plaży, Prysznice, Przejażdżki na nadmuchiwanych bananach morskich, wynajem leżaków, parasoli plażowych oraz kajaków
 • Zalecana dla: młodych ludzi, rodzin, osób aktywnie spędzających urlop, osób starszych, niestety psy nie są tutaj mile widziane
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: około 650 m

Plaża Timi – Veli Lošinj

Plażę miejską zbudowano w tym samym czasie co pierwszy hotel w Losinj. Ponadto zbudował ją Joseph Rudy w 1887 roku. Jest to betonowa plaża z łagodnym dostępem do morza. Ponadto mamy dostęp do pryszniców, toalet oraz baru na plaży, gdzie można wypożyczyć leżaki, parasole plażowe i kajaki.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista, plaża betonowa
 • Udogodnienia na plaży: bar na plaży, prysznice, wypożyczalnia leżaków, parasoli i kajaków
 • Zalecane dla: młodych ludzi, rodzin, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: około 350 m

Plaża Rovenska – Veli Lošinj

Naszym zdaniem i niestety nie tylko naszym (!) jest to jedna z ładniejszych plaż na wyspie Losinj i w okolicy. Jest to żwirowa plaża w pobliżu portu w zatoce Rovenska. Jest dostępna dla wszystkich oraz w szczególności jest jedną z ulubionych dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne wejście do morza oraz spore zacienie dzięki pobliskiemu lasowi sosnowemu. W sezonie funkcjonują tutaj: toalety, bar na plaży, restauracja oraz boisko do piłki wodnej.

 • Rodzaj plaży: żwirowa, betonowa
 • Udogodnienia na plaży: bar na plaży, boisko do piłki wodnej
 • Zalecana dla: rodzin z małymi dziećmi, młodych ludzi, rodzin, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: około 1200 m

Vale Scura – Veli Lošinj

Warto wiedzieć, że w zatoce Vale Scura nie ma „infrastruktury plażowej” tzn. nie ma toalet, wypożyczalni leżaków  oraz parasoli plażowych. Wybrzeże jest skaliste. Tylko w lewym i prawym „rogu” zatoki znajdują się małe obszary, które zapewniają wejście do płytkiej wody. Na pewno wymagane są duże umiejętności pływackie. Naszym zdaniem zatoka ma jedną z najpiękniejszych i najspokojniejszych plaż. Drzewa zapewniają cień na wybrzeżu i sprawiają, że morze jest bardzo błękitne. Niestety ta zatoka nie jest odpowiednia dla osób nie umiejących pływać.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista, plaża betonowa
 • Zalecana dla: młodych ludzi, osób starszych, nie wolno wprowadzać psów
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: 1200 m

Javorna – Veli Lošinj

Do zatoki Javorna prowadzi dosyć kręta droga przez gęsty sosnowy las. Czas dojazdu to około 20 minut od plaży Rovenska.

 • Rodzaj plaży: plaża żwirowa, plaża skalista
 • Zalecane dla: młodych, Psy nie są dozwolone
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: 2700 m

Kriška- Veli Lošinj

Około 30 minut na południe od centrum Veli Lošinj znajduje się zatoka Kriska. Co ważne prowadzą do niej dwie ścieżki- dłuższa ścieżka prowadzi krętą „lungomare” wzdłuż wybrzeża, natomiast krótsza ścieżka prowadzi do kościółka Sv. Nikola a następnie przez pola oliwne do zatoki Kriska. Zatoka posiada żwirową plażę oraz około 20-metrowe molo. Dodatkowo ta zatoka oferuje również dobrą ochronę przed wiatrami „bura” po tej stronie wyspy.

 • Rodzaj plaży: plaża żwirowa, plaża skalista
 • Zalecane dla: młodych, Psy nie są dozwolone
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: około 3900 m

Krivica

Krivica to wąska zatoka na południu wyspy Lošinj, porośnięta sosnami oraz zwrócona na zachód. Ze względu na swoje ukształtowanie jest idealnym portem w przypadku złej pogody. Dojście do plaży zajmuje około półtorej godziny spaceru od centrum Veli Losinj, a następnie zejście do samej zatoki. Nurkowanie jest możliwe dla wszystkich kategorii nurków.

 • Rodzaj plaży: plaża żwirowa, plaża skalista
 • Zalecana dla: młodych Psy nie są tutaj dozwolone
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: około 2800 m

Balvanida

Jest to samotna zatoka po zachodniej stronie wyspy Losinj, poza tym to jedno z ulubionych miejsc kotwicznych przy wyspie Lošinj. Dodatkowo zapewnia dobrą ochronę przed wszystkimi rodzajami wiatrów w Chorwacji.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista
 • Zalecana dla: młodych, aktywnych fizycznie, psy nie są tutaj dozwolone
 • Odległość od centrum Veli Lošinj: 3400 m

Veli Lošinj gdzie zjeść?

Gostionica MARINA

Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się spróbować kuchni śródziemnomorskiej, wykorzystaj swoją szansę w tej restauracji. Czas spróbować smacznego risotto, smażonej ryby i kalmarów. W Gostionica MARINA klienci mogą zjeść dobry che. Pyszny kordiał, wino domowe lub grappa sprawią, że posiłek będzie smaczniejszy i na pewno do niego wrócisz. W tym miejscu można spróbować świetnej kawy lub dobrej lemoniady.

Adres: Obala Maršala Tita 38

Restaurant Mol

a restauracja oferuje Państwu miłe jedzenie i miejsce do odpoczynku po długim spacerze wokół Blue World Institute. Według komentarzy gości, dania śródziemnomorskie są tu całkiem dobre. Restauracja Mol może pochwalić się smacznymi grillowanymi kalmarami, risotto z owocami morza i spaghetti. Z opinii gości wynika, że kelnerzy oferują tu dobry che. Skorzystaj z okazji, aby skosztować pysznego wina domowego, kordialu lub białego wina. Miejsce to znane jest ze świetnej kawy.

Adres: Ul. Rovenska 1

Konoba Ribarska koliba

Tutaj będziesz mógł zamówić ładnie przyrządzone smażone ryby, ośmiornicę i jagnięcinę. Nie wychodź bez zjedzenia dobrego che. Zacznij swój posiłek od pysznego kordiału, wina domowego lub białego. Jeśli chcesz skosztować wspaniałej kawy, ta restauracja jest godnym wyborem dla Ciebie.

Adres: Lussino

Veli Lošinj mapa

 


Veli Lošinj opinie

Reasumując, miejscowość Veli Lošinj naszym skromnym zdaniem ma ogromny potencjał. Zdecydowanie dużym plusem jest to, że można w spokoju odpocząć, popływać oraz pozwiedzać wyspę. Póki co nie ma tu wielkich hoteli jak na przykład w Mali Losinj czy w innych popularnych kurortach.

Chorwacja