Vodice atrakcje
Vodice,  Wakacje 2023

Vodice atrakcje w mieście jak i w okolicy

Czas czytania: 3 minut

Vodice to bardzo popularny kurort wakacyjny leżący w Dalmacji. Jest to także bardzo popularne miejsce wypoczynku dla Polaków. Co warto zobaczyć oprócz plaż? Jakie atrakcje czekają w Vodicach? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Vodice atrakcje, które warto zobaczyć podczas wakacji w Chorwacji

Wieża Čorić

Wieża Čorić jest wyjątkowym przykładem ufortyfikowanej wieży, której początki sięgają 1533 r. Wówczas to Hieronim ze Strydonu zawarł umowę z Ivanem, kamieniarzem z Hvaru, aby rozpocząć budowę. Inicjały H S, które oznaczają Hieronima Saracenisa są wypisane na herbie, który widnieje na wschodniej ścianie. Wieża często zmieniała właściciela, a w XVII wieku była w posiadaniu m.in.  szlacheckiej rodziny Fondra z Šibenika, która wykorzystywała wieżę jako miejsce zamieszkania.

Wzgórze Okit

Patrząc od strony morza, za Vodicami dostrzec można wzgórze Okit z charakterystyczną, białą budowlą – kościołem Matki Bożej z Karmelu. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca. Na tym wzniesieniu pierwszy kościół wzniesiono w XVII wieku, prawdopodobnie na fundamentach jeszcze starszej, małej kaplicy. Później, na początku XX wieku, od podnóża do szczytu wzgórza poprowadzono Drogę Krzyżową z czternastoma małymi kapliczkami, z których każda oznacza jedną stację Drogi. Kościół był kilkakrotnie rozbudowywany, jednak został zniszczony dwukrotnie, podczas II wojny światowej i podczas chorwackiej wojny o niepodległość. Obecny wygląd kościoła Matki Bożej z Karmelu jest dziełem Nikoli Bašicia, architekta z Zadaru.

Camino Šibenik

Camino Šibenik to 108-kilometrowa część chorwackiego szlaku Camino. Wzdłuż Camino znajdują się gaje oliwne, winnice, plaże, katedra św. Jakuba i wiele więcej. Częścią tej trasy są także Vodice, gdzie pielgrzymi odwiedzają kościół parafialny św. Krzyża oraz kościół Matki Bożej z Karmelu na wzgórzu Okit.

Polecany artykuł:  Chorwacja centralna atrakcje - czy warto się tam zatrzymać?

Pieczątki do paszportu pielgrzyma i certyfikat Camino Šibenik można odebrać w centrum informacji turystycznej w Vodicach. Więcej o Camino Chorwacja znajdziesz pod linkiem.

Studnie w Vodicach

Vodice powstały w pobliżu źródeł wody. Na rynku głównym, w pobliżu kościoła parafialnego, znajdowały się dwie studnie, wokół których rozwijało się całe życie miejscowości. Z górnej studni (tej, bliżej kościoła parafialnego) czerpano wodę pitną, natomiast dolna studnia zawierała wodę gorszej jakości, która była używana do prania i innych potrzeb domowych.

Crkva Svetoga Križa

Kościół parafialny pw. św. Krzyża zbudował Ivan Skok – słynny mistrz dalmatyńskiego baroku. W 1725 roku Skok pracował nad kaplicą ołtarza głównego. Natomiast autorem ołtarzy jest znany malarz fresków dekoracyjnych Eugenio Moretti Varese. Dzieła sztuki przedstawiające m.in.: Świętą Rodzinę, Serce Jezusa i świętego Stanisława Kostki, zostały zamówione prawdopodobnie w 1851 roku. Z kolei, dzwonnica kościoła jest dziełem mistrza Vicko Macanovića Dubrovčanina. Kościół konsekrowano w 1760 roku.

Dom rodzinny Fausta Vrančić

Wyspa Prvić, na której to znajduje się dom rodzinny została wspomniana po raz pierwszy w księgach w XI wieku. Jednak zasiedlono ją na stałe dopiero w XV wieku, kiedy mieszkańcy lądu uciekali przed najazdem Turków na okoliczne wyspy. Na wyspie znajdują się dwie wioski – Prvić Luka i Šepurine, które połączone są ze sobą drogą.

Ziemia była w większości własnością rodzin szlacheckich pochodzących z Šibenika, które budowały wiejskie domy na wyspie. Wśród tych rodzin znajdowała się słynna rodzina Vrančić. Najbardziej znanym przedstawicielem tej rodziny jest Faust Vrančić. Biskup ten urodził się w Šibeniku w 1551 roku i jest on autorem licznych dzieł, wśród których najbardziej znane są “Machinae novae” i “Słownik pięciu najszlachetniejszych języków Europy”, który obejmuje również język chorwacki.
W książce “Machinae novae” (z 1595 r.) Vrančić przedstawia obraz 56 różnych urządzeń, konstrukcji i koncepcji technicznych na 49 rycinach wraz z opisem. Wśród projektów najbardziej wyróżniają się most z łukiem, młyn do pływów i spadochron, który osobiście testował skacząc z wież i klifów. Co ciekawe, Faust Vrančić zmarł w 1617 roku w Wenecji. Zgodnie z jego życzeniem, jego ciało przeniesiono do kościoła parafialnego Matki Bożej Miłosierdzia w Prvić Luka.

Polecany artykuł:  Piaszczyste plaże Chorwacja. TOP 13 najlepszych plaż

Dodatkowo relację ze spaceru po wyspie Prvić i prototyp spadochronu skonstruowanego przez Vrančića  znajdziesz w naszym filmie:

Na wyspie Prvić, a dokładnie w miejscowości Prvić Luka znajduje się Centrum Pamięci Fausta Vrančića, gdzie można zapoznać się z życiem i twórczością Vrančića. Postać tą dzisiejszy świat pamięta głównie jako wynalazcę Homo Volans – latającego człowieka, ale był on kimś znacznie więcej… Wewnątrz Centrum możesz zobaczyć kolekcję modeli jego wynalazków, z których niektóre są rzeczywistych rozmiarów. Multimedialne wyświetlacze zapewniają również gry edukacyjne dla najmłodszych odwiedzających. Więcej o Centrum Pamięci oraz godziny otwarcia znajdziesz pod linkiem.

Rašina bunja

Kamienne domki, zwane bunja znajdują się w całym basenie Morza Śródziemnego, natomiast na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, szczególnie w okolicach Szybenika i Zadaru jest ich najwięcej. Te stare domki o charakterystycznej konstrukcji są przeważnie okrągłe, ale mogą być również prostokątne lub niesymetryczne. Rašina bunja jest rzadkością ze względu na swoją strukturę oraz konstrukcję. Budynek ten składa się z dwóch większych i dwóch mniejszych pomieszczeń. Najciekawszą częścią większej chaty jest wewnętrzne przejście – ćemer, które prowadzi z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeden pokój, z kominkiem, służył jako kuchnia, natomiast drugi do spania. Co więcej, dwa mniejsze domki służyły do trzymania żywego inwentarza.

Jeśli nie masz pomysłu, gdzie zarezerwować nocleg to zajrzyj na naszą stronę Vodice noclegi, gdzie znajdziesz ranking polecanych przez nas apartamentów i hoteli. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Możliwość komentowania Vodice atrakcje w mieście jak i w okolicy została wyłączona