Rijeka port, Rijeka zachód słońca, zachód słońca, Rijeka chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Rijeka Chorwacja – dlaczego nie warto jechać na wakacje do Rijeki!

Czas czytania: 3 minut

Rijeka Chorwacja – wielu z miłośników wakacji w Chorwacji spędza urlop w Dalmacji lub na półwyspie Istria, pomijając część Zatoki Kvarner, w której położona jest Rijeka.

Miasto Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Jest to również najmniej popularny cel podróży wśród turystów udających się do Chorwacji. Bardziej popularne są Zadar, Dubrownik czy Split, ale dzięki temu Rijeka jest naszym zdaniem bardziej „prawdziwa i chorwacka”.

Chociaż miasto Rijeka Chorwacja leży nad Adriatykiem, bardziej przypomina środkowoeuropejskie miasta, takie jak Budapeszt czy Pragę, z ich imponującymi neoklasycystycznymi pałacami oraz teatrem. Ponadto, jeśli chcemy się zrelaksować, plaże z Błękitną Flagą mamy na wyciągnięcie ręki w promieniu kilku kilometrów od centrum miasta Rijeka.


Oto argumenty, które przekonują, żeby Rijeka Chorwacja omijać z daleka 😉

  • Rijeka jest malowniczo usytuowana, leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Z Rijeki roztacza się przepiękny widok na Opatiję i Rivierę Opatijską oraz na Učka – masyw górski.
  • Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki.
  • Rijeka Chorwacja jest doskonale położona. W 1873 roku doprowadzono do miasta Rijeka linię kolejową, która połączyła Rijekę Chorwacja z takimi miastami jak: Wiedeń Austria, Budapeszt Węgry, Lublana Słowenia, Zagrzeb Chorwacja czy Triest Włochy (tę ostatnią trasę osobiście  testowaliśmy na trasie Wiedeń- Lublana- Rijeka).
  • Ceny w Rijece są zdecydowanie niższe (!) niż te w innych miastach turystycznych w Chorwacji, a w szczególności Dalmacji. Targ  zachwyca wielkością oraz różnorodnością oferowanych produktów. Ogromny wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezpośrednio z wielkich kan.
  • Rijeka to doskonała baza wypadowa na Półwysep Istria, wyspę Krk oraz Cres i Losinj. Miasto Rijeka jest doskonale skomunikowane transportem publicznym z pozostałymi rejonami Chorwacji oraz Włochami. Miejski transport również zasługuje na pochwałę. W Autotrolej można zakupić bilet tygodniowy za 80 kn i w “zonie 1” możemy niezliczoną liczbę razy korzystać z  autobusów.
  • Rijeka na swoich obrzeżach posiada świetne plaże na których rzadko usłyszeć można język polski a krajobrazowo są równie malownicze. Woda jest czyściutka i bardzo ciepła. Osobiście polecamy plażę Ploce (nieopodal centrum sportowo-rekreacyjnego Kantrida) czy Kostrena.
  • Rijeka Chorwacja nie posiada tylu zabytków co Dubrownik czy Pula jednak ma swój niepowtarzalny urok i wyjątkowość. W szczególności w Rijece spotkaliśmy się z ogromną gościnnością gospodarzy.
Polecany artykuł:  Zachód słońca nad morzem Adriatyckim

Podsumowując, tytuł miał zwrócić Waszą uwagę na to portowe miasto. Co więcej na przekór tytułowi wpisu zdecydowanie polecamy spędzić wakacje w Rijeka Chorwacja. Na pewno nie będzie nudno!

Polecamy również przeczytać nasz wpis o mieście Rijeka pt.: Rijeka – miasto kontrastów.

Na potwierdzenie nasza galeria zdjęć prosto z Rijeki

Krzywa wieża KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm
Martwy kanał i panorama na wzgórze z Twierdzą Trsat
port Rijeka chorwacja
Port w Rijece
Centrum Sportowo Rekreacyjne Kantrida
Stadion Kantrida
Rijeka chorwacja
Panorama na VoloskoBooking.com

 

Możliwość komentowania Rijeka Chorwacja – dlaczego nie warto jechać na wakacje do Rijeki! została wyłączona