Waluta euro
Ciekawostki,  Wydarzenia

Waluta euro w Chorwacji

Czas czytania: < 1 minuta

Waluta euro w Chorwacji. Chorwacja robi pierwsze kroki w kierunku zmiany kuny na waluta euro

Euro jest oficjalną walutą 19 spośród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Ta grupa państw członkowskich znana jest jako strefa euro. Waluta euro, które dzieli się na 100 centów, co ciekawe jest drugą co do wielkości walutą na rynku walutowym tuż po dolarze amerykańskim. 

Waluta euro została ustanowiona na mocy postanowień traktatu z Maastricht z 1992 roku. Aby państwo mogło uczestniczyć w walucie, państwa członkowskie muszą spełniać surowe kryteria, takie jak deficyt budżetowy wynoszący mniej niż 3% PKB, wskaźnik zadłużenia wynoszący mniej niż 60% PKB (natomiast oba wskaźniki zostały ostatecznie zlekceważone po wprowadzeniu), niska inflacja oraz stopy procentowe zbliżone do średniej UE.

unia europejska, kuna na euro, kurs euro, chorwacja
Kurs euro Fot. pixabay.com

Chorwacja przygotowuje się do kolejnego etapu członkostwa w Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem będzie zmiana waluty. Kuny zastąpi waluta euro.

Chorwacja, jako członek Wspólnoty Europejskiej UE, jest zobowiązana przyjąć walutę euro  jako oficjalną walutę.

Chorwaci nie będą mieć możliwości wypowiedzenia się w kwestii zmiany waluty, ponieważ zagłosowali oni już w referendum dotyczącym wejścia do Unii Europejskiej.

Narodowy Bank Chorwacji (HNB) chce wprowadzić narodową walutę euro. Jednak ekonomiści ostrzegają, że dług publiczny oraz obecny budżet państwa nie sprzyjają takiemu posunięciu.

Szef Komisji Europejskiej Juncker,  zwrócił uwagę, że Chorwacja jest przykładem skutecznej integracji europejskiej. Powinna być zatem wzorem dla krajów starających się członkostwo. Wskazał przy tym na osiągnięcia Chorwacji, w tym na wysoki wzrost gospodarczy i dynamiczny rozwój technologiczny oraz spadek bezrobocia.

Polecany artykuł:  Dzień Niepodległości Chorwacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.