Zadar noclegi, Panorama Bibinje
Bibinje,  Chorwacja,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Wakacje w Chorwacji

Bibinje

Czas czytania: 2 minut

Bibinje – raj dla spacerowiczów

To małe ale bardzo urocze i spokojne nadmorskie miasteczko leżące około 8 km na południowy wschód od miasta Zadar. Wzdłuż miejscowości Bibinje (około 4 km) rozciąga się wiele promenad oraz plaż.

Zdecydowanie jedną z zalet tego małego miasteczka w Dalmacji jest spokój i klimat typowej małej miejscowości nadmorskiej. Dodatkowo ogromną zaletą jest bliskość znanych Parków Narodowych oraz Parków Przyrody. Są to: Narodowy Park Kornati, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Telašćica, Park Przyrody Vransko Jezero oraz Park Przyrody Velebit.

Bibinje historia miejscowości

Warto wiedzieć, że miasteczko wcześniej nosiło nazwę Bibano lub Bibanum, historia sięga XI wieku. Natomiast turystyka zaczęła się rozwijać dopiero w połowie XX wieku. Natomiast obecnie miejscowość jest znanym centrum żeglarskim dzięki największej marinie na wybrzeżu Adriatyku- Marina Dalmacija, która leży częściowo w Bibinje, a częściowo w miejscowości Sukosan.

Bibinje atrakcje

Miejscowość ma dosyć ciekawą kolekcję etnograficzną w Muzeum Miejskim, a także sakralną z XV wieku, która znajduje się w kościele Narodzenia Jana Chrzciciela. W miejscowości znajduje się kilka kościołów katolickich o ciekawej architekturze. Są to kościoły: św. Rocha (patrona miasteczka) z XVI wieku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (z 1984 roku), Kościół Męczeństwa Jana Chrzciciela w Punta ( romański kościół z XII wieku), oraz kościół Wszystkich Świętych który znajduje się u podnóża góry Sasavca.

Oprócz wylegiwania się na plażach w Bibinje i kąpieli w krystalicznie czystych wodach Adriatyku można również korzystać z różnych atrakcji, takich jak: spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rafting na Zrmanja itp. znajdują się w pobliżu tej miejscowości.

Bibinje Chorwacja polecane noclegiBooking.com

Polecany artykuł:  Ceny i rozkłady promów Jadrolinija Split i Dubrownik

Bibinje plaże

Warto wiedzieć, że plaże położone w centrum miejscowości, są to: Branimirova obala, Sulterova vala oraz Obala Alfreda Lisice są dość zatłoczone w sezonie wakacyjnym. Aby uniknąć tłumów, polecamy plażę położoną nieco dalej na południe: Punta Rozic ( częściowo piaszczysta z częścią betonowych tarasów), lub nieco dalej plaże: Padrele i Punta. Więcej o plażach znajdziecie tutaj.

Zakupy w Bibinje

W miejscowości znajdziemy kilka mniejszych marketów, w których można znaleźć wszystkie zwykłe produkty codziennego użytku, tj. Konzum, Studenac czy Tommy. Jeśli chcecie zrobić większe zakupy to polecamy udać się do Zadaru.W miejscowości znajdziemy również można znaleźć pocztę, kantor, gabinet lekarski, dentystę oraz aptekę.

Bibinje – jak dojade?

Najbliższy zjazd z autostrady A1 do Bibinje nazywa się: Zadar 2 i znajduje się około 15 km od miejscowości. Niestety w sezonie wakacyjnym na autostradzie mogą występować spore korki. Polecamy również podróż Magistralą Adriatycką, która jest o wiele bardziej interesująca krajobrazowo, ponieważ prowadzi przez wiele malowniczych miejsc Dalmacji.

Warto wiedzieć, że najbliższe lotnisko to Zemunik koło Zadaru, które leży około 12,2 km (droga D502). Co więcej regularne linie autobusowe, kursują wzdłuż wybrzeża zatrzymując się w praktycznie każdej miejscowości.


Bibinje mapa

Vlog

Zapraszamy na koniec artykułu na nasz kanał na You Tube i vlog z naszej wycieczki w 2020 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=fxuwbvrEsy0

Bibinje opinie

Podsumowując, czy polecamy miejscowość? Zdecydowanie tak jeśli szukacie odpoczynku od zgiełku miasta turystycznego. Zdecydowanie jest to idealne miejsce na wakacje!

Wakacje Chorwacja