Lawendowa wyspa
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Lawendowa wyspa Chorwacji – Hvar

Czas czytania: 4 minut

Lawendowa wyspa w Chorwacji? Bezsprzecznie jest to wyspa Hvar

Na pytanie jakie miejsca w Europie kojarzą mi się z lawendą, bez dłuższego zastanowienia odpowiem: lawendowa wyspa w Chorwacji – Hvar oraz Prowansja we Francji. Są to miejsca, które na samą myśl o lawendzie,  czuję jej zapach dookoła. Mieliśmy przyjemność być na wyspie Hvar podczas kwitnienia lawendy na przełomie czerwca i lipca. Wrażenia i odczucia niesamowite. Polecamy!


Lawendowa wyspa
Lawendę spotkamy w Chorwacji na tylko na polach lawendy czy dziko rosnącą ale i w każdym ogródku

Lawenda symbol Chorwacji

Wyspa Hvar w Chorwacji nazywana jest również wyspą lawendy. Lawenda jest również niepisanym symbolem Chorwacji. Zresztą pewnie osoby, które odwiedziły Chorwację chociaż raz, zaobserwowały, że lawendę w różnej postaci można kupić wszędzie. Miód lawendowy z Chorwacji, woreczki z suszoną lawendą, kosmetyki czy wreszcie ubóstwiany przeze mnie olejek lawendowy znajdziemy na każdym kroku, w mniejszych jak i większych miejscowościach w Chorwacji. Jednak lawenda na wyspie Hvar odbiega od tych kupionych w innych regionach Chorwacji. Lawenda z Hvaru jest nieporównywalnie bardziej intensywna w zapachu niż ta zapakowana, a do tego ładniej wygląda ususzona w wazonie :D


Velo Grablje – wioska lawendowych miliarderów

Przed II wojną światową to właśnie wieś Velo Grablje na wyspie Hvar stała się największym producentem oleju lawendowego w Dalmacji. Velo Grablje to wioska leżąca około 11 kilometrów od miasta Hvar. Natomiast w II połowie XX wieku, największym producentem oleju lawendowego w Dalmacji był Lorenco Tudor ( nazwany również „Królem lawendy”). To właśnie wtedy były to lata świetności dla Velo Grablje, którego mieszkańcy nazywali “wioską miliarderów”.  Natomiast w 1974 r., Chorwacja była 8, największym producentem lawendy na świecie! Niestety pod koniec lat osiemdziesiątych okolice Velo Grablje prześladowały pożary, które niszczyły uprawy lawendy. Zdecydowanie najgorszy w skutkach był pożar w 1997 roku, który zniszczył ponad 95% całej uprawy lawendy w Velo Grablje.


Festiwal lawendy – lawendowa wyspa

Festiwal lawendy na wyspie Hvar odbywa się nie gdzie indziej jak w Velo Grablje. Co roku na przełomie czerwca i lipca jest to prawdziwe święto na cześć lawendy. Dzięki festiwalowi możemy poczuć lata świetności Velo Grablje i świetność produkcji wyrobów z lawendy. Ponadto podczas festiwalu lawendy, na straganach możemy kupić lokalne produkty, np. miody lawendowe, rozmarynowe, szałwiowe, oliwę z oliwek, domace vino oraz naturalne kosmetyki oczywiście również z lawendy. Podczas trwania festiwalu odbywają się również koncerty, a także pokazy zbiorów lawendy.


Olejek lawendowy

O tym jak wyglądała produkcja olejku lawendowego na wyspie Hvar opowiada film z lat 70 ubiegłego wieku. Oczywiście metody nieco się zmieniły i unowocześniły, jednak warto go obejrzeć.


Podsumowując, jeśli tylko macie możliwość spędzenia wakacji w Chorwacji, a w szczególności na lawendowej wyspie Hvar na przełomie czerwca i lipca to polecamy odwiedzić Velo Grablje. Polecamy również dokonać zakupu ogromnej ilości lawendy do domu, będzie nam strzegła dom przed molami a przy tym pięknie pachniała i wyglądała. Lawendowa wyspa Hvar zaprasza!

Więcej o wyspie Hvar i atrakcjach Hvaru znajdziecie na naszej stronie we wpisie pt.: Wyspa Hvar

Jeden komentarz

 • Chorwacja

  Byłem na niezapomnianych wkacjach w Chorwacji. W Aprtamentach
  Mary jest rewelacyjnie. Dojechanie zajęło 12 godzin od
  granicy w Zwardoniu. Pag na którą można dojechać mostem nazywana jest mienem moon island ponieważ
  jest na niej ledwo co roślinności. Plaża publiczna jest z
  kamieniami a woda czysta. Nasz domek znajduje się w Bosanie.

  Prywatna plaża jest rewelacyjna. Przez cały dzien dzieciaki mają mozliwość bawiść się w nagrzanej wodzie.
  Wypoczynek w Chorwacji to świetny sposób by zregerować siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *