Austria

Austria

Czas czytania: 15 minut

Austria składa się z 9 krajów związkowych. Dodatkowo zajmuje 114 miejsce pod względem wielkości na świecie. Graniczy z Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją oraz Liechtensteinem.

Kraj nie ma dostępu do morza. Najwyższym szczytem jest Grossglockner 3 798 m.n.p.m. Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego.

Flaga Austria
Flaga Austria

Spis treści:

Austria – kultura i sztuka

Przez stulecia Habsburgowie gromadzili ogromne bogactwo dzieł sztuki i muzyki, budując liczne pałace nie tylko w Wiedniu. Dzieła klasycznych gwiazd muzyki klasycznej, takich jak: Mozart, Strauss, Mahler, Haydn i Schubert, rozbrzmiewają w bogato pozłacanych salach koncertowych, a festiwale muzyczne, takie jak Salzburg Festival i Bregenzer Festspiele, odbywają się nad jeziorami lub górami.

Przede wszystkim w Austrii jest pełno zamków oraz pałaców. Pałacową siedzibę wybrali sobie w Wiedniu sami Habsburgowie (Schloss Schönnbrunn). Austria to kraj posiadający coś więcej niż przepych oraz bogactwo. Świeży powiew architektury miesza współczesność z historią, ale jest to mieszanka przyjazna dla oka. Niektóre z najbardziej rzucających się w oczy to: wiedeńskie muzea Quartier, zmieniający kolor Ars Electronica w Linz czy gotowy na science fiction Kunsthaus Graz. Warto odkryć Austrię w zupełnie nowym świetle.

Austria – kuchnia

W kuchni austriackiej jest coś więcej niż sznycle wielkości dwóch półmisków, golonki czy frittatensuppe. Austria ostatnio podąża za “eko trendem” i zaczynają dominować w kuchni dania wegańskie, organiczne, pastewne oraz Slow Food. Bez względu na to, czy jestemy na targu, w delikatesach, czy w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin widać miłość do jedzenia. Szparagi wiosną, Marille (morele) latem, grzyby, dziczyzna oraz “młode” wino jesienią to symbole austriackiej kuchni niezmienne od pokoleń.


Najsłynniejsze zabytki stolicy Austrii – Wiednia

Wiedeń, Vienna
Wiedeń, panorama Dunaj

Stolica Austrii – Wiedeń stanowi od 1986 r. kraj związkowy. Wiedeń znajduje się w północno-wschodniej Austrii nad Dunajem, co ciekawe powstał ok 500 r. p.n.e. jako osada celtycka.

Centrum historyczne Wiednia było otoczone murami do 1857 r. po tym okresie zburzono mury i w ich miejscu powstała aleja Ringstrasse – najsłynniejsza ulica Wiednia.

  • Opera Wiedeńska – Staatsoper, ul. 01, Opernring 2

Jest to dzieło neorenesansowe, oraz jest jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Zbudowano ją w latach 1861–1869 na polecenie Augusta Siccarda von Siccardsburga i Eduarda van der Nülla. Opera początkowo przeraziła wiedeńską publiczność oraz Habsburgów oraz szybko zyskała miano „kamiennego żółwia”. Pomimo chłodnego przyjęcia, w siedzibie Opery szybko pojawiło się kilku najbardziej znanych reżyserów w historii, w tym Gustav Mahler, Richard Strauss oraz Herbert von Karajan. Operę można zwiedzać podczas 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki (w języku angielskim i niemieckim) zazwyczaj rozpoczynają się w godzinach od 10:00 do 16:00. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje takie atrakcje jak foyer, ozdobione popiersiami Beethovena, Schuberta i Haydna oraz główne schody, nad którymi stoją marmurowe alegoryczne posągi ucieleśniające sztukę wyzwoloną.

  • Gotycka Katedra św. Szczepana, ul. 01, Stephansplatz

To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Kościół stoi tutaj od XII wieku. Z zewnątrz pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę, jest wspaniały dach kryty kolorową dachówką, z olśniewającym rzędem szewronów oraz wzorem austriackiego orła. Wewnątrz znajduje się wspaniała gotycka kamienna ambona wykonana w 1515 roku. Barokowy ołtarz główny, na samym końcu nawy głównej, przedstawia ukamienowanie św. Szczepana. Prawe prezbiterium ma renesansowy grobowiec z czerwonego marmuru Fryderyka III. Pod jego kierownictwem miasto stało się biskupstwem (a kościół katedrą) w 1469 roku. Warto zwrócić uwagę, że nawa główna jest zamknięta podczas mszy (odbywającej się do ośmiu razy dziennie).

Bilet wstępu obejmuje wycieczkę z przewodnikiem audio, wycieczkę po katakumbach, wieżę południową oraz wieżę północną.

  • Belveder, 03, Prinz-Eugen-Strasse 27

Zamek Belvedere jest jednym z najlepiekniejszych na świecie barokowych pałaców. Zaprojektowany  został przez Johanna Lukasa von Hildebrandta (1668–1745), a zbudowany był dla genialnego stratega wojskowego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zdobywcy Turków w 1718 roku. Wewnątrz jest bogato zdobiony freskami a co ciekawe sale wypełnione są dziełami sztuki Klimta, Schiele oraz Oskara Kokoschki.

Belveder
Wiedeń, Belveder

Tymczasem w pierwszym z dwóch budynków pałacu jest Muzeum Sztuki Oberes Belvedere, w którym znajduje się m.in. Pocałunek Gustava Klimta (1908), a także inne dzieła austriackie z końca XIX oraz początku XX wieku. Natomiast drugi budynek Muzeum Sztuki Unteres Belvedere, z bogato zdobionym freskiem Marmorsaal, znajduje się na końcu ogrodu.

  • Schloss Schonbrunn, ul. 13, Schönbrunner Schlossstrasse 47

Jest to letnia rezydencja cesarska oraz miejsce urodzenia oraz śmierci Franciszka Józefa I. Bogaty letni pałac Habsburgów jest obecnie miejscem wpisanym na  Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO. Aczkolwiek z 1441 pokoi 40 jest otwartych dla zwiedzających.

  • Pałac Hofburg, ul.01, Michaelerkuppel

Zdecydowanie nic nie symbolizuje olśniewającego dziedzictwa kulturowego Austrii bardziej niż Hofburg, siedziba Habsburgów od 1273 do 1918 r. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Schweizerhof (Szwajcarski Dziedziniec), nazwany na cześć szwajcarskich strażników, którzy chronili jego dzielnice. Renesansowa szwajcarska brama pochodzi z 1553 roku. Dziedziniec przylega do większego dziedzińca In der Burg, którego centrum zdobi pomnik cesarza Franciszka II. W pałacu znajdują się teraz biura prezydenta Austrii.


Innsbruck (Austria)

  • Bergisel

Wznosząca się nad Innsbruckiem jak niebiańskie schody, ta szklano-stalowa skocznia narciarska została zaprojektowana przez znanego irackiego architekta Zaha Hadida. W sumie to 455 kroków lub dwie minuty kolejką linową na 50- metrową platformę widokową z zapierającą dech w piersiach panoramą pasma Nordkette, Inntal oraz Innsbruck. W związku z tym od maja do lipca kibice skoków narciarskich gromadzą się, aby zobaczyć trenujących tu sportowców. Natomiast na początku stycznia przygotowują się skoczkowie do Turnieju Czterech Skoczni. Tramwaj 1 kursuje tutaj z centrum Innsbrucku.

  • Schloss Ambras – pałac w Innsbruck, ul. Universitätsstrasse 2

Pałac jest malowniczo wzniesiony na wzgórzu oraz jest otoczony pięknymi ogrodami. Pałac ten został nabyty w 1564 r. przez arcyksięcia Ferdynanda II Habsburga, ówczesnego władcę Tyrolu, który przekształcił go z twierdzy w pałac. Oczywiście nie można pominąć sali Spanische Saal (sala hiszpańska) oraz olśniewającej kolekcji zbroi.

Spanische Saal to sala bankietowa o długości 43 metrów z drewnianym inkrustowanym sufitem i obrazami tyrolskiej szlachty spoglądającej ze ścian.

Ogólnie rzecz biorąc to Arcyksiążę Ferdynand zainicjował wspaniałą kolekcję Ambras. Są to Rüstkammer (kolekcja zbroi) obejmują ślubną zbroję arcyksięcia – specjalnie ukształtowaną, aby pasowała do jego brzucha! – oraz kombinezon o długości 2,6 m stworzony dla olbrzyma Bartlmä Bon.

Reasumując Schloss ( zamek) Ambras znajduje się  około 4,5 km na południowy wschód od centrum Innsbruck. Autobus kursuje co pół godziny między zamkiem a innymi atrakcjami takimi jak Hauptbahnhof oraz Hofburg.

  • Pałac Hofburg, Innsbruck, ul. Rennweg 1

Przykuwający uwagę perłową białą fasadą oraz kopułami, Hofburg został zbudowany jako zamek dla arcyksięcia Zygmunta w XV wieku. Następnie był on rozbudowany przez cesarza Maksymiliana I w XVI wieku. Co ciekawe potem był przebudowany w stylu barokowym przez cesarzową Marię Teresę w XVIII wieku. Centralnym elementem luksusowych mieszkań w stylu rokoko jest 31- metrowy Riesensaal – Główna sala. Ozdobą Riesensaal są freski oraz obrazy Marii Teresy i jej 16 dzieci (w tym Marii Antoinette), które wyglądają dziwnie identycznie (!). Co ciekawe,  artysta starał się uniknąć gniewu królewskiego wynikającego z rywalizacji rodzeństwa o urodę.

  • Hofkirche, Kościół w Innsbruck, ul. Universitätsstrasse 2

Dumą i radością Innsbrucka jest zdecydowanie gotycka katedra Hofkirche, jeden z najlepszych królewskich kościołów dworskich w Europie. Ponadto został on zamówiony w 1553 roku przez Ferdynanda I, który poprosił o pomoc w budowie najlepszych artystów epoki, takich jak: Albrecht Dürer, Alexander Colin oraz Peter Vischer the Elder. Najważniejszym zabytkiem jest pusty sarkofag cesarza Maksymiliana I (1459–1519), arcydzieło niemieckiej rzeźby renesansowej, starannie rzeźbione z czarnego marmuru.

Grobowiec jest zdobiony płaskorzeźbami z białego marmuru Aleksandra Colinsa na drzeworytach Ehrenpforte Dürera (Łuk Triumfalny), przedstawiającymi zwycięskie sceny z życia Maksymiliana, takie jak Oblężenie Kufsteinu w 1504 roku.  Andreas Hofer (1767–1810), tyrolski patriota, który poprowadził bunt przeciwko siłom Napoleona, jest pochowany w tym właśnie kościele. W Silberkapelle olśniewająca srebrna Madonna czuwa nad marmurowym grobowcem arcyksięcia Ferdynanda II i jego pierwszej żony-  Filipiny Welser.


Ginzling

  • Park Przyrody Zillertaler Alpen

Główną atrakcją dla miłośników pieszych wędrówek w Ginzling jest Park Przyrody Zillertaler Alpen,. Jest to Park Przyrody o powierzchni 379 km kw. z alpejską przyrodą głębokich dolin oraz osnieżonych szczytów.


Burgenland

  • Zamek w Burgenland, Melinda Esterházy-Platz 1


Murau (Austria)

  • Zamek w Murau, Schlossberg 1

Zamek był zbudowany w 1250 r. przez rodzinę Liechtensteinów, która niegdyś rządziła regionem. Pałac w Murau został przekształcony w obecną późnorenesansową formę w XVII wieku. Wycieczki po zamku prowadzą przez siedem pokoi, w tym kaplicę i Rittersaal (Pokój Rycerski), w których często odbywają się koncerty. Ołtarz w kaplicy pochodzi z 1655 r., ponadto został on zbudowany przez artystów z miasta Judenberg. Na stronie internetowej można znaleźć daty specjalnych letnich wycieczek dla dzieci (pod „Ausflugsziele / Schloss Murau”).


Hall in Tirol

  • Burg Hasegg, zamek Hasegg, Burg Hasegg 6

Na południe od średniowiecznego centrum miasta Hall in Tirol znajduje się Burg Hasegg – zamek, gdzie spiralne schody wiją się na wysokość 5. piętra, zapewniając przy tym wspaniałe widoki na okolicę. Zamek miał 300-letnią karierę jako mennica dla srebrnych talarów (monety, korzeń nowoczesnego słowa „dolar”), a historia ta rozgrywa się w hali w Münze , pokazując techniki napędzane wodą i uderzania młotkiem. Przewodniki audio są wliczone w cenę, a dzieci mogą wybijać własne monety.


Bruck an der Mur

  • Koloman-Wallisch-Platz

Rynek, na którym w środę oraz sobotę odbywają się targi z żywnością i kwiatami, zdobi Rathaus z atrakcyjnym arkadowym dziedzińcem. Kornmesserhaus (z 1499 roku) łączy w sobie elementy gotyckie oraz renesansowe, ponadto został oparty na projekcie weneckiego pałacu. Inne historyczne atrakcje obejmują secesyjną fasadę pod nr 10 oraz wspaniałą renesansową studnię z kutego żelaza wykonaną przez Hansa Prassera w 1626 roku.


Północno – wschodnia Austria

  • Park Narodowy Donau-Auen, Schlossplatz 1, Orth an der Donau

Naturpark Donau-Auen, w polskim tłumaczeniu Park Narodowy Łęgów Naddunajskich to cienki pas naturalnej równiny zalewowej po obu stronach Dunaju, biegnący od Wiednia aż do granicy ze Słowacją. Park utworzono w 1997 roku. Co warto wiedzieć, miejsce to od 13 lat było miejscem protestów i działań ekologicznych przeciwko budowie elektrowni wodnej w Hainburg an der Donau. W Parku znajdziemy bogatą florę i faunę, w tym 700 gatunków paproci,  roślin i kwiatów.


Północna Styria (Austria)

  • Park Narodowy Gesäuse

Założony w 2002 roku Gesäuse to najmłodszy Park Narodowy Austrii. Co warto wiedzieć położony jest w dziewiczym regionie poszarpanych grzbietów górskich, głębokich dolin, pastwisk alpejskich i gęstych lasów świerkowych. Przez Park Gesäuse przepływa rzeka Aniza. Rzeka Aniza to ulubiona rzeka koneserów raftingu, ponadto wiele firm oferuje wycieczki raftingowe szczególnie w miesiącach letnich. Wędrówki oraz wspinaczka górska, a także w mniejszym stopniu jazda na rowerze górskim, są bardzo popularną formą zwiedzania Parku Gesäuse.

Wśród sześciu szczytów w Parku powyżej 2000 m. n.p.m. wznosi się szczyt  Hochtor (2369 m.n.p.m.) jest on najwyższy i  najbardziej popularny wśród turystów.

Co ważne zdecydowana większość potraw serwowanych w schroniskach, pensjonatach i kawiarniach w parku ma charakter lokalny oraz ekologiczny. Oprócz kilku schronisk górskich polecamy spać w Admont lub Johnsbach.

Do Parku można łatwo dojechać pociągiem do Gstatterboden (od maja do początku września (4,50 €, 15 minut) oraz z Johnsbach do Parkuim Nationalpark (4,50 €, 10 minut). Autobusy łączą park z Admont (autobus 912; 4,50 €, 17 minut, trzy do ośmiu dziennie), przez Bachbrücke / Weidendom (4,50 €, 12 minut).

Admont 

  • Opactwo Benedyktynów w Admont, Styria, Admont 1

Opactwo Benedyktynów w Admont (Austria)to prawdopodobnie najbardziej eleganckie barokowe opactwo w Austrii. Łączy muzea, religię oraz nowoczesną sztukę i architekturę.

Centralnym punktem opactwa jest Stiftsbibliothek, największa biblioteka opactwa na świecie. Biblioteka ocalała z pożaru w 1865 r., który poważnie zniszczył resztę opactwa. Biblioteka zawiera około 70 000 tomów z 200 000 kolekcji opactwa, ponadto jest ozdobiona freskami na suficie autorstwa Bartolomeo Altomonte (1694–1783) oraz posągami (z drewna, ale pomalowane na brąz) autorstwa Josefa Stammela (1695–1765).

W opactwie znajduje się także Kunsthistorisches Museum – Muzeum Historii, w którym znajdują się rzadkie dzieła, takie jak mały przenośny ołtarz z 1375 r. Wykonany jest on z ametystowego kwarcu oraz obszyty złoconymi srebrnymi płytami. Ponadto znajdują się tu globusy Gerharda Mercatora z 1541 i 1551 oraz  monstrancje z XV i XVI wieku. Co więcej każdego roku innowacyjne wystawy czasowe uzupełniają wystawy stałe. Ponadto warto odwiedzić również Museum für Gegenwartkunst (Muzeum Sztuki Współczesnej), zawierające prace około 100 głównych artystów austriackich.

  • Eisenerz, huta Erzberg, Erzberg 1

Główną atrakcją Eisenerz jest huta Erzberg, którą można zwiedzać podczas podziemnych wycieczek po kopalni Schaubergwerk, opuszczonej w 1986 r. Alternatywą jest wycieczka ciężarówką „Hauly” po drogach wzdłuż krętych ścieżek w górach. Obie trasy są zwykle prowadzone w języku niemieckim, z dostępnymi notatkami w języku angielskim. W każdy czwartek o 9 rano można również jechać w Hauly i oglądać wysadzanie skał. Punkt wyjścia znajduje się 10 minut spacerem od centrum miasta, wzdłuż biegu rzeki.


Salzburg

  • Pałac Mirabell, ul. Mirabellplatz 4

Arcybiskup Wolf Dietrich zbudował ten wspaniały pałac w 1606 roku, aby zaimponować swojej kochance – Salome Alt. Chyba jej to zaimponowało, ponieważ urodziła arcybiskupowi około 15 dzieci (źródła nie zgadzają się co do dokładnej liczby). Johann Lukas von Hildebrandt przebudował w 1721 r. pałac w stylu barokowym. Bogate wnętrze pełne sztukaterii, marmuru oraz fresków jest bezpłatne dla odwiedzających. Marmorsaal (Sala Marmurowa) jest miejscem gdzie odbywają się koncerty kameralne.

Polecamy zwiedzać pałac i ogrody ranem lub wczesnym wieczorem, są one zdecydowanie mniej zatłoczone. Ponadto figura Tänzerin ( rzeźba) jest doskonałym miejscem, aby sfotografować ogrody oraz kunszt pałacu.

  • Erzabtei St Peter, Klasztor, ul. Sankt-Peter-Bezirk 1-2

Frankijski misjonarz imieniem Rupert założył kościół oraz klasztor w tym miejscu około 700 roku, czyniąc go najstarszym w świecie niemieckojęzycznym. Chociaż zachował się sklepiony romański portal, dzisiejszy kościół jest w przeważającej mierze barokowy, z rokokowym stiukiem, rzeźbami – w tym jednym z archanioła Michała wsuwającego krucyfiks w gardło koziego demona – i uderzającymi obrazami ołtarzowymi Martina Johanna Schmidta.

Ponadto warto wiedzieć, że pochowany jest tu kompozytor Michael Haydn (1737–1806), śpiewak operowy Richard Mayr (1877–1935) oraz znany cukiernik Paul Fürst (1856–1941).

Co ciekawe na cmentarzu znajdują się katakumby – podobne do jaskini kaplice oraz krypty wykute z klifu Mönchsberg. Bilet wstępu do katakumb kosztuje dorośli / dzieci 2 € / 1,50 €.

  • Untersberg, szczyt górski

Wznoszący się nad Salzburgiem szczyt Untersberg o wysokości 1853 m.n.p.m. bez wątpienia to kolejny symbol Salzburga. Ze szczytu rozciąga się spektakularny widok na miasto Salzburg, dolinę, tyrolskie, salzburskie oraz bawarskie pasma alpejskie. Szczyt Untersberg jest magnesem dla lokalnych narciarzy zimą, a turystów pieszych, wspinaczy oraz paralotniarzy latem. Z górnej stacji kolejki linowej krótkie oraz dosyć łatwe trasy prowadzą do pobliskich punktów widokowych w Geiereck (1805 m) oraz Salzburg Hochthron (1853 m).

Na szczyt kursuje kolejka linowa co pół godziny. Aby dotrzeć do dolnej stacji kolejki linowej, polecamy wsiąść do autobusu nr 25 z Salzburga Hauptbahnhof lub Mirabellplatz do St Leonhard i stacji dolnej. Na zakończenie, warto wiedzieć, że koszt biletu kolejki linowej góra / dół / powrót € 16/15/25, bezpłatnie z kartą Salzburg

  • Schloss Hellbrunn, pałac w Salzburg, ul. Fürstenweg 37

Markus Sittikus – książę arcybiskup metropolia Salzburga, zbudował Schloss Hellbrunn na początku XVII wieku jako letni pałac. Włoska willa stała się ukochanym miejscem dla władców państwa, którzy gromadzili się tutaj, aby jeść, pić oraz się bawić. Był to ogród Eden dla wszystkich, którzy podziwiali jego egzotyczną faunę, drzewa cytrusowe oraz fontanny zaprojektowane, aby otrzeźwić duchowieństwo, nie osłabiając ich ducha.

Warto odwiedzić rzymski teatr oraz Grotę Neptuna. Trasa spacerowa kończy się w XVIII-wiecznym napędzanym wodą mechanicznym teatrze, w którym 200 lipowych (drewnianych) figur przedstawia życie w barokowym mieście. Wycieczki odbywają się co 30 minut.

Co ciekawe ogrody pałacowe są usiane stawami, rzeźbami oraz zielonymi alejami. Ponadto są otwarte od świtu do zmroku przez cały rok. Hellbrunn znajduje się 4,5 km na południe od Salzburga. Możemy tam dotrzeć malowniczą trasą rowerową około 20-minutową (głównie wzdłuż rzeki Salzach) lub 20-minutowa jazda autobusem nr 25 (2 €, co 20 minut), odjeżdżając z Mozartsteg / Rudolfskai w Altstadt.

  • Festung Hohensalzburg, Twierdza, ul. Mönchsberg 34

Najbardziej charakterystyczną ikoną Salzburga jest ta potężna 900-letnia forteca na szczycie klifu, jedna z największych oraz najlepiej zachowanych w Europie. Zdecydowanie polecamy spędzić tutaj cały dzień, wędrując po wałach, aby uzyskać piękną panoramę miasta, rzekę Salzach oraz góry. Twierdza znajduje się około 15 minut spacerem ( dosyć stromym podejściem) od centrum lub szybkim wjazdem kolejką linową Festungsbahn.

Forteca była zbudowana w 1077 r. przez Gebharda von Helffensteina w czasach, gdy Święte Cesarstwo Rzymskie walczyło z papiestwem. Obecna struktura zawdzięcza swoją wielkość Leonardowi von Keutschachowi, księciu-arcybiskupowi Salzburga w latach 1495–1519 oraz ostatniemu feudalnemu władcy miasta.

Najważniejsze punkty wizyty w Twierdzy to Złota Sala – gdzie kiedyś odbywały się wystawne bankiety – ze złotym sufitem imitującym gwiaździste nocne niebo. Bilet wstępu uprawnia nas do wejścia do Muzeum Marionetek, oraz Muzeum Twierdzy, w którym prezentowany jest model Salzburga z 1612 r., także średniowieczne zbroje i narzędzia tortur.

W Złotej Sali odbywają się całoroczne Festungskonzerte (koncerty forteczne), które często koncentrują się na twórczości Mozarta. Harmonogram i  ceny biletów można znaleźć na stronie www.salzburghighlights.at.

  • Wodospady Krimml, w powiecie Zell am See

Wodospady w Krimml uznawane są za najpiękniejsze wodospady w Austrii. Otoczone mgłą, z kolorową tęczą te wodospady zawsze wyglądają nadzwyczajnie, bez względu na porę roku. Trasa widokowa łagodnie prowadzi pod górę przez las, poza tym trasa ma liczne punkty widokowe z możliwością odpoczynku. Jest to około dwugodzinny spacer. Polecamy kontynuowanie spaceru wzdłuż lodowcowej doliny Achental, przez którą przepływa strumyk aż do Hölzlahneralm. To tutaj znajdują się fantastyczne widoki na głazy z pastwiskami oraz szczyty o wysokości 3000 m.n.p.m.


Klagenfurt

  • Europark

Zielona przestrzeń i jej Strandbad (plaża) nad brzegiem Wörthersee są ośrodkami rozrywki wodnej. W szczególności to mały raj dla dzieci. Największą atrakcją parku jest Minimundus, czyli „miniaturowy świat” z około 140 replikami ikon architektury świata, zmniejszonych do skali 1:25. Aby się dostać do Europarku, warto wsiąść w autobus 10, 11, 12 lub 22 z Heiligengeistplatz.

Werfen

  • Eisriesenwelt, jaskinie lodowe w Werfen, ul. Eishohlenstrasse 30

Eisriesenwelt to największe na świecie dostępne jaskinie lodowe. Jest to imperium lodowe o powierzchni około 30 000 metrów kwadratowych oraz o 42 km wąskich korytarzy zagłębionych głęboko w sercu gór. Wycieczka po tych jaskiniach z niebieskim lodem to wyjątkowe doświadczenie. Podczas zwiedzania z cienia wyłaniają się nieziemskie lodowe rzeźby w kształcie niedźwiedzi polarnych oraz słoni, zamarznięte kolumny i jeziora.

Nawet jeśli na zewnątrz jest gorąco, wchodzenie do jaskiń o każdej porze roku jest jak wejście w głębokie mrozy – warto zabrać ciepłą odzież oraz wygodne buty.

Latem minibusy  ( os.dorosła / dziecko 7/5 EUR) kursują z dworca kolejowego Werfen na parking Eisriesenwelt, który znajduje się 20 minut spacerem od dolnej stacji kolejki linowej. Na koniec dla aktywnych polecamy przejście całej trasy, jednak jest to trudne czterogodzinne podejście, wznoszące się na wysokość 1100 metrów nad okolicą.


Hallstatt
Hallstatt

Mariazell 

  • Sanktuarium Matki Bożej, Matki Austrii w Mariazell, Mariazell, ul. Kardinal Eugen Tisserant Platz 1

Bazylika w Mariazell to kościół pielgrzymkowy w Styrii, słynie z małej, ale cudownej kaplicy, zwanej Gnadenkapelle (Kaplica Łaski). W tym złotym i srebrnym budynku mieści się romański posąg Madonny, którego uzdrawiające moce rzekomo pomogły królowi Węgierskiemu w pokonaniu Turków w 1377 r. Interesujący Schatzkammer w wyższych galeriach zawiera wota dziękczynne z sześciu wieków.

Pierwotnie romańska bazylika przeszła przebudowę w XIV wieku, a następnie ogromny remont w stylu barokowym w XVII wieku. Na koniec warto dodać że, rezultatem jest dosyć dziwne połączenie stylów, z oryginalną gotycką wieżą z dwoma barokowymi kopułami w kształcie cebuli.


Bad Gastein

  • Bad Gasteiner Wasserfall, Wodospad w centrum, ul. Kötschachtaler Str. 1

Największą atrakcją miejscowości Bad Gastein jest wodospad o wysokości 341 m, który opada z  klifu by otworzyć trzy turkusowe baseny. Warto wiedzieć, że eteryczne piękno wodospadu zawładnęło wyobraźnią Klimta, Maxa Liebermanna, Schuberta oraz cesarzowej Elżbiety. Kamienny Wasserfallbrücke (most wodospadowy) jest najlepszym punktem widokowym, a szlak do Wasserfallweg (ścieżka wodospadu) zapewnia niesamowite widoki.


schladminger-tauern
Schladminger-Tauern

Graz

  • Schlossberg

Na 473 m n.p.m wznosi się Schlossberg, przepiękny 1000 letni zamek góruje nad miastem Graz i jest jego symbolem. Na szczyt można dotrzeć dość stromym podejściem lub kolejką linową Schlossbergbahn. Do kolejki można dojść spacerem lub dojechać tramwajem 4 lub 5 do Schlossplatz / Murinsel pod sam wyciąg. Reasumując obecnie w zamku otworzono elegancką restaurację.


Linz

  • Lentos, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ernst-Koref-Promenade 1

Prostokątne, szklano-stalowe Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos z widokiem na Dunaj jest przepięknie oświetlone nocą. W Muzeum znajduje się wiele najlepszych kolekcji sztuki współczesnej Austrii, w tym dzieła: Warhola, Schiele, Klimta, Kokoschki oraz Lovisa Corinth, które czasem pojawiają się na dużych wystawach.


Bregencja

  • Muzeum Vorarlberg, Kornmarktplatz 1

Warto wiedzieć, że muzeum znajduje się tuż przy promenadzie nad Jeziorem Bodeńskim. Jest to jeden z najbardziej interesujących zabytków Bregencji. Ponadto muzeum łączy w sobie współczesność i historię tego regionu Austri. Galeria przedstawia historię, sztukę i architekturę regionu Vorarlberg stałych wystawach, w tym jednej z rzymskich znalezisk archeologicznych Brigantium. Ponadto, zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji jest podziwianie z okien Muzeum panoramy Jeziora Bodeńskiego, które prezentuje przepiękne, wciąż zmienne widoki.

Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie
  • Kolejka linowa Pfänder, ul. Steinbruchgasse 4

Kolejka linowa wjeżdża na szczyt Pfänder o wysokości 1064 m.n.p.m. Szczyt góruje nad Bregencją i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Jezioro Bodeńskie oraz ośnieżone szczyty niezbyt odległych Alp w Austrii, Szwajcarii oraz Niemczech. Warto wiedzieć że, cena wjazdu kolejką dla osoby dorosłej / dziecka w jedną stronę 7,30 € / 3,70 €, powrót 12,50 € / 6,30.


Engelhartszell an der Donau

  • Klasztor Engelszell, Engelhartszell an der Donau, ul. Stiftstrasse 6

To niby zwyczajne miasteczko w Górnej Austrii leżące nad Dunajem w dosyć malowniczym miejscu. Co ciekawe w Engelhartszell an der Donau znajduje się Klasztor Engelszell. Jest to klasztor trapistów słynący z produkcji likierów. Dodatkowo istnieje zaledwie osiem licencjonowanych browarów trapistów poza Belgią w tym jeden w Austrii. Co za tym idzie, w  opactwie Engelszell (założonym w 1293 r.) można kupić napary wytwarzane przez mnichów (ciemny Gregorius, bursztynowy Benno i blond Nivard). Mnisi sprzedają również sok jabłkowy, likiery oraz sery produkowane właśnie tutaj recepturą trapistów. Do sklepu przylega wspaniały rokokowy kościół Opactwa, zbudowany w 1764 roku.


Gmünd

  • Muzeum Porsche Helmut Pfeifhofer, ul. Riesertratte 4a

Co ciekawe fabryka Porsche działała tu w latach 1944–1950 i co ciekawe to tutaj powstał pierwszy samochód o znanej nazwie Porshe 356. Jeden z tych modeli znajduje się na wystawie (zbudowano ich tylko 52 sztuki), wraz z około 15 innymi modelami oraz kilkoma drewnianymi ramami użytymi do ich budowy. W Muzeum możemy również obejrzeć 15-minutowy film (w języku niemieckim i angielskim) na temat życia oraz pracy Ferdynanda Porsche. Cena biletów to koszt dla osoby dorosłej / dziecka 8 € / 3,50 €.


Eisenstadt

  • Pałac Esterházy

Pałac Esterházy to gigantyczny zamek-pałac, który dominuje na Esterházyplatz. Ponadto jest on zdecydowanie największą atrakcją Eisenstadt. Warto wiedzieć, że zamek pochodzi z XIV wieku. Dodatkowo na przełomie wieków był on przebudowany. Początkowo w stylu barokowym, a później w stylu neoklasycystycznym. Wiele z 256 pokoi zajmuje urząd, ale około 25 można zwiedzać podczas wycieczek. Wycieczka obejmuje zwiedzanie około siedmiu pokoi, co daje możliwość poznania historii pałacu oraz życia ludzi, którzy go zamieszkiwali.

Reasumując najciekawszą atrakcją zamku jest sala Haydna, w której kompozytor Haydn w latach 1761–1790 dyrygował orkiestrą dla rodziny Esterházy.


Mauthausen

  • Mauthausen-Gusen – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

Warto wiedzieć, że Mauthausen jako centrum wydobywcze skłonił nazistów do umieszczenia tutaj obozu koncentracyjnego KZ Mauthausen. W kamieniołomach granitu zmuszano więźniów do niewolniczej pracy, a wielu zmarło na Todesstiege (schody śmierci) prowadzących z kamieniołomu do obozu. Około 100 000 więźniów zmarło lub zostało straconych w obozie Mauthausen-Gusen w latach 1938–1945. Co ciekawe obecnie znajduje się tu Pomnik Mauthausen, który przypomina o jego historii oraz historii innych obozów, takich jak Ebensee oraz Melk.


Na zakończenie zapraszamy Was do pozostałych naszych wpisów o Austrii:

Chorwacja