Winiety Czechy
Chorwacja dojazd,  Ciekawostki,  Porady,  Winiety Czechy,  wskazówki

Winiety Czechy – ceny w 2023 r.

Czas czytania: 3 minut

Winiety Czechy 2023

Po 25 latach Czesi zdecydowali się odejść od tradycyjnych winiet naklejanych na przednią szybę auta. Od 1 stycznia 2021 roku nasi południowi sąsiedzi przeszli na winiety elektroniczne.

W tym wpisie prezentujemy aktualne ceny winiety Czechy. Warto wiedzieć, że winiety Czechy są potrzebne do poruszania się po większości autostrad. Obecnie koniecznością opłaty za przejazd objęte jest 1024 km autostrad. Natomiast w 2018 roku z konieczności opłaty zwolniono 13 km. Oprócz nowych fragmentów za przejazd, za które nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym także zwolnione z opłaty. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami płatnymi na terenie Czech.

Czechy mapa autostrad i dróg płatnych w 2023 roku


Ile kosztują winiety w Czechach?

W Czechach możemy wyróżnić 3 rodzaje winiet: 10 dniową, miesięczną oraz roczną. To się nie zmienia od lat. W 2023 nie było podwyżek opłat za winiety. Ceny pozostały na tym samym poziomie co w 2019 roku.

Natomiast jeśli planujecie zakup winiety w Czechach w euro to ceny uległy niewielkiej podwyżce związanej z umocnieniem się korony czeskiej. Kwoty te są oficjalne obowiązującymi na terenie Republiki Czeskiej. Dodatkowo jeśli zdecydujecie się na zakup winiety w Polsce ceny mogą być nieco wyższe.

Ceny winiety Czechy 2023 dla pojazdów do 3,5 tony

  • 10 dni- 310 koron czeskich
  • Miesiąc – 440 koron czeskich
  • Rok – 1500 koron czeskich
Polecany artykuł:  Chorwacja autostrady

Kurs korony czeskiej 0,20 PLN (marzec 2023 r.)

Uwaga ważna zmiana!

Winieta roczna nie będzie już przypisana, jak dotychczas, tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Nowa roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od daty zakupu (to znaczy 365 dni).

Co ciekawe oraz ważne, przyczepy, ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winietki. Natomiast motocykle mogą poruszać się po wszystkich czeskich drogach bez konieczności zakupu winiety.

Od 1 stycznia 2021 r. rozszerzona jest lista pojazdów zwolnionych z opłat. Oprócz motocykli, winiety nie obowiązują pojazdów: elektrycznych, wodorowych / hybrydowych (pod warunkiem: wartość emisji CO 2 do 50 g / km) oraz pojazdów zabytkowych. Co więcej kierowcy pojazdów zasilanych gazem ziemnym i biometanem (również w połączeniu z innym paliwem) mogą liczyć na 50 % zniżkę wartości e-winiety. Ceny poniżej:

Winiety Czechy 2021
Winiety Czechy 2023 – cennik e- winiety Czechy

Winiety w Czechach najlepiej kupić w jednym z wielu oficjalnych punktów sprzedaży. Co więcej, e-winiety będzie można zamawiać z 90-dniowym wyprzedzeniem podróży, m.in. w sklepie internetowym (pod adresem www.edalnice.cz), a także w oddziałach Poczty Czeskiej czy stacjach benzynowych EuroOil. Niebawem również można będzie je kupić w terminalach samoobsługowych. Terminale zostaną rozmieszczone w rejonach przygranicznych oraz przy wjazdach na płatne odcinki autostrad w Czechach.

Mandat za brak winiety w Czechach – ile kosztuje taka przyjemność?

Do niedawna na poboczach czeskich autostrad można było zobaczyć policjantów pilnie zerkających w lunety i sprawdzających, czy na przednich szybach samochodów są ważne tradycyjne winiety naklejone na przednią szybę. Jednak ta metoda sprawdzania użytkowników czeskich autostrad odchodzi w zapomnienie.

Od 2021 roku na płatnych odcinkach dróg spotkamy nowoczesne pojazdy służb ( w większości Skody Superb), wyposażone w system kamer do sczytywania tablic rejestracyjnych. Jeśli spotkają na drodze samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca otrzyma grzywnę w wysokości nawet do 20.000 koron czeskich (około 3.500 zł). Jeszcze gorzej, gdy kierowca złoży u operatora systemu (Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej) zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, a nie ma do niego prawa. Wtedy za takie oszustwo przysługuje grzywna nawet do 100.000 CZK (ok. 17.000 zł).

Polecany artykuł:  Podróż po Europie autem- jak przygotować się do podróży?

Dlatego nie liczcie na łut szczęścia, że nikt Was nie skontroluje. Szkoda nerw i pieniędzy. Zdecydowanie wjeżdżając na płatne odcinki zalecamy pamiętać o posiadaniu ważnej e-winiety.

Winiety Czechy 2023 r. – jak zamontować?

Winieta jest w formie elektronicznej. Co więcej e-winieta jest przypisana do danego pojazdu poprzez jego numer rejestracyjny.

Kontakt w przypadku problemów z winietą

Na terenie Republiki Czeskiej za sprzedaż e-winiet odpowiedzialna jest Státní fond dopravní infrastruktury. Dlatego w przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • E-mail na adres: info@edalnice.pl

  • Infolinia: +420 222 266 757

Źródło: eDalnice.cz; auto.cz; Aktuálně.cz; ČeskéNoviny.cz


Czechy to trzeci kraj po Słowacji oraz Węgrzech, gdzie obowiązuje wyłącznie elektroniczna forma opłaty za autostradę. Co ciekawe w Austrii obowiązuje wersja elektroniczna oraz papierowa. Natomiast  w Słowenii od 2022 roku obowiązuje wyłącznie e-winieta!

Linki powiązane:

Autem za granicę – jak przygotować się do podróży?

Sprawdź jakie zasady dotyczące winiet obowiązują w Słowenii w 2023 roku

Sprawdź jakie zasady dotyczące winiet obowiązują w Austrii 2023

Chorwacja