Hvar miasto

Hvar – miasto

Czas czytania: 8 minut

Miasto Hvar usytuowane jest na południowo- zachodnich peryferiach wyspy Hvar, nad zatoczką wychodzącą na Archipelag Piekielnych Wysp – Pakleni Otoci. Ponadto Hvar nazywany jest również chorwackim Saint Tropez z racji kurortowego klimatu oraz licznych pięknych jachtów, których nie brakuje w mieście zabytków. Dodatkowo Hvar posiada łagodny klimat – przeciętnie 24,8 stopni C w lipcu, duże nasłonecznienie oraz średnio dwa mgliste dni w roku. To wszystko składa się na idealne wakacje w Chorwacji!

Hvar miasto – największe atrakcje

Twierdza / Fortica Španjola Hvar

Co ciekawe, miasto Hvar rozłożyło się na wzgórzu nad zatoką i najlepiej prezentuje się z sąsiedniego wzniesienia, którego szczyt zajmuje średniowieczna Twierdza Španjola. Zwiedzanie fortecy polecamy rozpocząć od wejścia na wzniesienie z prawej strony Rynku. Następnie stroma uliczka- schody, wspina się tuż przy Klasztorze Benedyktynów oraz Pałacu Hektorovicia. Potem po pokonaniu kilkudziesięciu schodów rozpoczyna się nieco zacieniony park z piniami, opuncjami oraz agawami. Pomimo upału zdecydowanie warto udać się na szczyt wzniesienia 109 m. n.p.m. ponieważ stoi tam Twierdza Španjola – nazywana również Fortica. Ponadto jej pierwowzór powstał w XIII w. Po tym okresie była rozbudowana przez Hiszpanów i Austriaków.

Fortica Španjola – historia powstania

Wenecjanie ukończyli budowę Fortecy w 1551 roku. Natomiast fundamenty położono znacznie wcześniej, prawdopodobnie w celu ochrony wcześniejszej osady iliryjskiej w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Ten fort stał się później miejscem bizantyjskiej cytadeli prawdopodobnie około VI wieku naszej ery. Ślady tej wcześniejszej fortecy można znaleźć po południowej stronie Fortecy.

Budowa obecnej twierdzy rozpoczęła się w 1282 r. Wkrótce po tym, jak miasto zwróciło się do Wenecjan o ochronę przed piratami szalejącymi przez Adriatyk. Niemniej jednak to miasto Hvar sfinansowało budowę z dochodów ze sprzedaży soli. W pewnym momencie XIV wieku hiszpańscy inżynierowie brali udział w projekcie, w którym fort zyskał pseudonim Spanjola.

Kiedy Turcy zaatakowali Hvar w 1571 roku, cała ludność schroniła się w forcie, gdy miasto było plądrowane i palone. Zaledwie osiem lat później błyskawica uderzyła w fort, zapalając magazyn prochu, który wybuchł i spowodował znaczne uszkodzenia fortu i jego konstrukcji. Fortecę naprawiono i kiedy na początku XIX wieku Austriacy przejęli, fortecę przebudowano z większymi koszarami i wzniesiono blanki. Jednak pod koniec wieku Hvar stracił strategiczne znaczenie i fort popadł w ruinę. Przed ostatnim remontem i przekształceniem w zabytkowy wygląd forteca była miejscem popularnej dyskoteki.

Z murów roztacza się przepiękna panorama na Hvar, archipelag Pakleni Otoci oraz wyspę Vis (przy dobrej widoczności). Dodatkowo wewnątrz Forticy znajdziemy zbiór przedmiotów oraz amfor ze starożytnych statków, które rozbiły się u wybrzeży Chorwacji. Natomiast  dla amatorów silniejszych wrażeń polecamy zwiedzenie więzienia – kilku klaustrofobicznych sal, do których prowadzą śliskie i strome schody.

Trg sv Stjepana Hvar

Centrum miasta Hvar wyznacza plac przy którym znajduje się Katedra św. Stjepana – budowla z XVI-XVII w. z piękną proporcjonalną fasadą oraz wieżą z łukowymi oknami. Poza tym przy rynku stoi również Pałac Paladini – odnowiony w XIX w. Katedra usytuowana jest na rynku Pjaca. Z pewnością jest to również jeden z największych placów w Dalmacji, ma powierzchnię 4500 m2, dawniej nazywany Titov trg. Powstał w XV w. poprzez zasypanie bocznej odnogi zatoczki. Dzieli również miasto Hvar na część południową oraz północną – starszą. Przy placu znajdziemy pękatą studnię z 1529 r. przykrytą kratą z 1780 r. Tuż przy zatoce, w narożniku rynku znajdziemy Arsenał z 1611 r. – służył on Wenecjanom do naprawy okrętów wojennych. Dodatkowo nieopodal w północnej części budynku powstał teatr publiczny-  najstarszy Teatr Miejski w Europie otwarty w 1612 r.

Pałac Biskupi Hvar

Najważniejszym punktem tego muzeum skarbów kościelnych jest bogato haftowany płaszcz liturgiczny, pełen latających aniołów, apostołów oraz świętych. Chociaż jego pochodzenie jest niejasne, prawdopodobnie pochodzi z XVI wieku, szkarłatna aksamitna odzież robi wrażenie. W Pałacu znajdują się również różne naczynia liturgiczne i obrazy religijne. Godziny otwarcia Muzeum to 9 rano oraz 17–19.

Letnia willa Hanibala-Lucica-Lucio

Za Pałacem Biskupa znajduje się odrestaurowana letnia willa jednego z największych poetów chorwackich, Hanibala-Lucica-Lucio, który napisał pierwszy dramat napisany w języku chorwackim-  La Schiava. Jego rezydencja jest pięknym przykładem architektury renesansowej Dalmacji. Ponadto willa zawiera obrazy, wyposażenie, kolekcję medali oraz portret poety. W rezydencji znajduje się również gabinet historii naturalnej jednego doktora Bučicia, dziwny i eklektyczny zbiór zachowanych roślin, skamielin, zdjęć i starych książek o historii naturalnej Hvar. Godziny otwarcia to od 9:00 do 13:00 i 17:00 tylko w lecie.

Klasztor Franciszkanów Hvar

Z pewnością interesująca jest również część miasta Hvar na południe od rynku. Po niespełna kilometrowym spacerze promenadą  dojdziemy do zespołu klasztornego Franciszkanów. Ten XV-wieczny klasztor, łatwo rozpoznawalny dzięki wysokiej dzwonnicy, znajduje się około 5 minut spacerem na południe od Riva. Według legendy jego budowę sfinansował wenecki oficer marynarki wojennej, który uciekł z wraku statku. Być może…Ale wiadomo, że admirał floty weneckiej, Piero Soranzo, również miał z tym wiele wspólnego. Najbardziej uderzającą cechą fasady jest płaskorzeźba autorstwa Nikola Firentinac w 1470 r. Płaskorzeźba ukazuje pół figury Matki Boskiej i Dzieciątka adorowanej przez Anioły. Wewnątrz kościoła znajduje się złożony i piękny ołtarz z tryptykiem i poliptykiem autorstwa Francesco Santacroce.

Warto zwrócić też uwagę na dwa wspaniałe ołtarze Leandro Bassano (1557-1622). Uderzająca Ostatnia Wieczerza w refektarzu pochodzi od Matteo Ponzoni – mistrza z Dalmacji. W klasztorze znajduje się również rzeźbiony, drewniany skrzydlaty Smok, który przybył z dziobu statku podczas słynnej bitwy pod Lepanto w 1571 roku. Wnętrze kościoła znane jest z doskonałej akustyki i każdego lata organizuje klasyczne koncerty.

Warto wiedzieć, że budowa klasztoru trwała tylko 4 lata (1461-1464). W klasztorze warto zajrzeć na dziedziniec z renesansowymi arkadami z 1489 r. Ponadto znajduje się tam zbiór map morskich, iluminowanych rękopisów, numizmaty oraz wydanie atlasu Ptolemeusza z 1524 r.

Hvar miasto – galeria zdjęć


Hvar plaże

Na pierwszy rzut oka w centrum miasta nie znajdziemy plaży dla osób nie umiejących pływać i dla dzieci. Większość plaż jest skalista, a skrawki plaży żwirowej w sezonie są zatłoczone. Natomiast polecamy oddalić się nieco od miasteczka i znajdziemy całkiem przyjemne plaże (opcja raczej dla zmotoryzowanych). Warto odwiedzić plaże:

Mekicevica 

Plaża znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Hvar (oddalona jest ona zaledwie o 2,5 km na wschód od miasta). Zatokę tworzy „Bila punta” – „Biały przylądek”. Jest to miejsce idealne dla tych osób, które pragną  chorwackiego słońca. Do zatoki można dotrzeć łodzią lub na piechotę.

Milna 

Milna je usytuowana 4 km na wschód od miasta Hvar. Składa się z dwóch plaż żwirowych oraz przyjaznego nabrzeża porośniętego lasem sosnowym, otoczonego agawami, winnicami i sadami. W pobliżu Milny znajdują się jeszcze dwie podobnie zalesione zatoki – Malo i Veliko Borče.
W Milna znajduje się kilka restauracji. Istnieje zorganizowany transport wodny z hvarskiego portu, ale można się tam dostać również samochodem lub pieszo.

Dubovica Hvar

Ulubiony hvarski kurort wypoczynkowy jest oddalony 8 km na wschód od miasta Hvar, gdzie znajduje się duża żwirowa plaża. Dostać się do niej można samochodem lub łodzią.

Pišćena

Pišćena to letnisko oddalone 8 km na wschód od miasta Hvar ze żwirową plażą i gęstym sosnowym lasem.  Do Pišćena organizowane są całodniowe wycieczki z wypłynięciem i z powrotem z hvarskiego portu. Także jest to opcja dla niezmotoryzowanych.


Miasto Hvar – atrakcje w pobliżu

Wyspy Paklińskie

Wyspy Paklińskie (Piekielne) to grupa 20 wysp i skał. Pakleni otoci (lub, jak mówią miejscowi hvarski škoji – hvarskie wysepki) to unikalne i najbardziej rozpoznawalne naturalne piękno wyspy. Niegdyś gołe, z czasem oswojone, pokryte pachnącymi wrzosowiskami, z nielicznymi gruntami ornymi (na których w dawnych czasach uprawiano nawet pszenicę) z maleńką wioską Vloka, obecnie stanowią przestronny hrvarski ośrodek wypoczynkowy – powszechnie znaną hvarską słoneczną Arkadią.

Stari Grad, Tvrdalj Petra Hektorovića

Pałac Petra Hektorovića (1487 – 1572) ze stawem i gołębnikiem nad nim jest jedną z najbardziej znanych budowli Stari Grad. Pałac to również kamienna księga – Hektorović wyrzeźbił w niej ponad dwadzieścia kamiennych inskrypcji w języku łacińskim, włoskim ( motto jego życia: Fede e realta o quanto e bella! – O, jakże piękna jest wiara i rzeczywistość!) i chorwackim.

Sućuraj

W obecnych czasach Sućuraj ewaluował w małe miasteczko, które jest zabytkiem samym w sobie (w 1975 roku został zakwalifikowany jako miasto-pomnik kultury), gdyż zachowały się w nim ślady architektonicznych form przeszłości.

Więcej o miejscowości Sucuraj znajdziecie w naszym wpisie pt.: Sucuraj


Gdzie zjeść w mieście Hvar?

Konoba Menego

Konoba Menego jest rodzinną restauracją, znajdującą się w najstarszej części miasta Hvar. Specjalizuje się ona w tradycyjnej kuchni chorwackiej, z naciskiem na region Dalmacji. Miejsce to było wcześniej winiarniom i było domem rodzinnym matki właściciela. Jest tu bardzo smacznie, a obsługa jest niezwykle miła i pomocna.

Adres: Kroz Grodu 26

Giaxa

W restauracji Giaxa lokalne potrawy otrzymują nowy smak. Kreatywność przewija się tu przez całe menu. Znakiem rozpoznawczym tej restauracji jest sałatka z grillowanej ośmiornicy, aromatyzowana orzeszkami piniowymi i pieprzem. Na uwagę zasługuje także gnocchi nadziewane pršutem w sosie szparagowym.

Adres: Petra Hektorovića 3

Lungo Mare

Lungo Mare to niewielka, ale bardzo popularna rodzinna restauracja serwująca dania kuchni chorwackiej, w tym ryby i owoce morza, mięsa, zupy, zimne sałatki oraz dania wegetariańskie. Dania przyrządzane są na dużym grillu na uroczym tarasie zewnętrznym, a wszystkie warzywa pochodzą z ogrodu właściciela. Warto spróbować tutejszych deserów: naleśniki, lody, a także lokalne przysmaki, takie jak rožata czy semifreddo z migdałami zasługują na spróbowanie!

Adres: Veljka Kovačevića 16a

Macondo

Macondo to kolejna restauracja, którą warto odwiedzić na mapie kulinarnej Hvaru. Posiada przytulny kominek, jak również stoły na zewnątrz, gdzie można zjeść smaczny i syty obiad na świeżym powietrzu. Z tarasu można zanurzyć  się w atmosferze Hvaru. Menu zawiera świeże owoce morza i dania rybne.

Adres: Marije Maričić 7

Miasto Hvar dojazd

Większość osób podróżuje promem na wyspę. Właściwie jest to jedyna opcja dotarcia na wyspę. W Stari Grad oraz Sucuraj znajdują się porty do których cumują promy samochodowe, a do miasta Hvar cumują statki i promy wyłącznie pasażerskie. Sieć autobusów łączy poszczególne miasta na wyspie z miastem Hvar.

Przez cały rok kursują promy pasażerskie ze Split do Jelsa, a z Jelsa często kursują autobusy do miasta Hvar. Istnieje wiele innych promów pasażerskich kursujących z Dubrownika do Splitu, które zatrzymują się w mieście Hvar i innych wyspach. Trasy są jednak sezonowe, zaczynając od połowy wiosny i kończąc w połowie jesieni.

Promy pasażerskie dokują w samym centrum portu Hvar, zaledwie kilka kroków od centrum starego miasta. Warto wiedzieć, że Hvar nie jest głównym portem na wyspie, natomiast w sezonie zawija tu prom pokonujący trasę Split-Hvar-Vela Luka-Ubli. Minusem jest fakt, że prom jest tylko pasażerski, bez możliwości przewozu auta.


Miasto Hvar mapa

Hvar miasto hotele i apartamenty

Większość hoteli w mieście zbudowano w czasach Tito. W ostatniej dekadzie zostały całkowicie odnowione i obecnie są na dość wysokim poziomie światowym. Wokół portu znajduje się wiele hoteli, zaledwie kilka kroków od morza. W mieście Hvar istnieje również wiele kwater prywatnych. Bez względu na to, co wybierzecie hotel czy apartament, zdecydowanie radzimy dokonać rezerwacji z jak największym wyprzedzeniem. Szczególnie w sezonie letnim lipiec-sierpień. Bowiem wartościowe i jakościowe noclegi zazwyczaj są zarezerwowane nie tylko w mieście ale i na całej wyspie Hvar.

 



Booking.com


Miasto Hvar opinie

Reasumując, miasto Hvar zarówno jak i cała wyspa mają w sobie niesamowitą moc przyciągania. Być może to zapach lawendy, być może przepyszne wino lub po prostu przemili mieszkańcy i ich niesamowita gościnność. Wracamy tam za każdym razem jeśli mamy tylko taką możliwość i ciągle nam mało.

Dla osób, które tęsknią za Chorwacją, a w szczególności za miastem Hvar polecamy kamerę Hvar na żywo

Polecane artykuły:

Wyspa Hvar->https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/hvar/

Sućuraj -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/hvar/sucuraj/

Lawendowa wyspa Hvar -> https://naszepodroze.edu.pl/wyspa-lawendy-hvar/

Via Ferrata Chorwacja Hvar -> https://naszepodroze.edu.pl/via-ferrata/

 
 
Chorwacja