cres
Chorwacja dojazd,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Podróż z Opatija na wyspę Cres

Czas czytania: 2 minut

Chorwacja samochodem – Opatija – wyspa Cres

Podróż rozpoczynamy wyjeżdżając z pięknego i luksusowego uzdrowiska letniego i  zimowego Opatija. Droga prowadzi wzdłuż stromego zbocza masywu górskiego Učka we wschodniej części wybrzeża Istrii. Jedziemy drogą nr 66 nazwaną Nova Cesta na południe w kierunku Puli. Mijamy miejscowość Ičići , które to prawie jest połączone z Opatija dzięki marinie. Lovranską Dragą udajemy się na południe.
Mijamy Lovran – miasteczko o bardzo bogatej historii. Nazwa Lovran pochodzi od laurów, które rosną w miasteczku i w okolicy. Miasteczko to słynie z wielu zabytków będących świadkami historii nawet tej średniowiecznej.
Następnie mijamy miejscowość Medveja i Donji Kraj. Kolejna miejscowość to Mošćenička Draga i górująca nad drogą mieścina Mošćenice. Miejscowość ta to historyczna osada kamiennych domków wybudowanych na wysokości około 173 m.n.p.m.  Z mieściny roztacza się piękna panorama na Zatokę Kvarner oraz na Wyspy Cres i Krk. Historia Mošćenic sięga 177 r.p.n.e.
Kolejka na prom ciągnie się dobre 2 kilometry. Pomimo tylu samochodów udało nam się  kupić bilety i wjechać na prom. Prom Jadrolinja w sezonie letnim kursuje co około 1,5 godziny.
Koszt biletu dla dorosłej osoby to 26 kun, a dla samochodu 131 kun (2022 r.). Przeprawa trwa  20 minut. Na promie podziwialiśmy widoki  na Zatokę oraz wypatrywaliśmy delfinów, które upatrzyły sobie ten rejon aż do wyspy Lošinj jako swój dom.

Przeprawa promem na wyspę Cres

Wyspa Cres jest jedną z najatrakcyjniejszych wysp w Zatoce Kvarner. Jest ona dzika, górzysta i więcej na niej owiec niż ludzi. Na wyspie znajdują się również siedliska sępa. Cres to nie tylko piękna przyroda,  ale i ciekawa i burzliwa historia. Po 20 minutach przyjemnego rejsu dopływamy do miejscowości Porozina na wyspie Cres.
Puszczamy przodem prawie wszystkie auta z promu, żeby mieć piękne widoki. Podczas jazdy nieodłącznie towarzyszy nam zapach pinii oraz muzyka cykad. Drogi na Cresie przypominają drogi z wyspy Hvar. Wąskie, bez barierek i na dosyć dużej wysokości, z ogromną ilością niebezpiecznych zakrętów. Trzeba uważać szczególnie podczas mijania. Dojeżdżamy do  punktu widokowego na wysokości  350 metrów n.p.m.

Po prawej stronie mamy piękny widok na Istrię i Lošinj, a po lewej na wyspę Krk. Z tego punktu widokowego odchodzi droga do miejscowości Beli, w której to czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Wyspa to nie tylko piękna oraz dzika przyroda. Ponadto badania potwierdzają, że Wyspa Cres była zamieszkana  już w neolicie.

Polecany artykuł:  Chorwacja autostrady
Chorwacja