cres
Propozycje wycieczek,  wskazówki

Podróż z Opatija na wyspę Cres

Czas czytania: 3 minut

W tym odcinku jedziemy droga nr 66 z Opatija do Brestova

Tam wjeżdżamy na prom i dopływamy do miejscowości Porozina na Wyspie Cres.  Zobaczycie  również kawałek wyspy Cres od miejscowości Porozina do punktu widokowego przy rozjeździe do miejscowości Beli.

https://www.youtube.com/watch?v=y6EY5vlfli0

Podróż rozpoczynamy wyjeżdżając z pięknego i luksusowego uzdrowiska letniego i  zimowego Opatija. Droga prowadzi wzdłuż stromego zbocza góry Ućka we wschodniej części wybrzeża Istrii.

Jedziemy drogą nr 66 nazwaną Nova Cesta na południe w kierunku Puli. Mijamy miejscowość Ićići, które to prawie jest połączone z Opatija dzięki marinie.

Lovranską Dragą udajemy się na południe.

Mijamy Lovran – miasteczko o bardzo bogatej historii. Nazwa Lovran pochodzi od laurów, które rosną w miasteczku i w okolicy. Miasteczko to słynie z wielu zabytków będących świadkami historii nawet tej średniowiecznej.
Mijamy miejscowość Medveja i Donji Kraj. Kolejna miejscowość to Moscenicka Draga i górująca nad drogą mieścina Moścenice. Miejscowość ta to historyczna osada kamiennych domków wybudowanych na wysokości około 173 m.n.p.m.  Z mieściny roztacza się piękna panorama na Zatokę Kvarner oraz na Wyspy Cres i Krk. Historia Moscenic siega 177 r.p.n.e.
Kolejka na prom ciagnie się dobre 2 kilometry. Pomimo tylu samochodow udało nam się  kupić bilety i wjechać na prom. Prom Jadrolinja w sezonie letnim kursuje co  1,5 godziny Koszt biletu dla dorosłej osoby to 18 kun a dla samochodu 118 kun. Przeprawa trwa  20 minut. Na promie podziwialiśmy widoki  na Zatokę oraz wypatrywaliśmy delfinów, które upatrzyły sobie ten rejon aż do wyspy Lośnij  jako swój dom. Wyspa Cres jest jedną z najatrakcyjniejszych wysp w zatoce Kvarnerskiej. Jest dzika, górzysta i więcej na niej owiec niż ludzi. Na wyspie znajdują się również siedliska sępa. Cres to nie tylko piękna przyroda  ale i ciekawa i burzliwa historia.
Po 20 minutach przyjemnego rejsu dopływamy do miejscowości Porozina na wyspie Cres.
Puszczamy przodem prawie wszystkie auta z promu żeby mieć piękne widoki. Podczas jazdy nieodłącznie towarzyszy nam zapach pinii oraz muzyka cykad. Drogi na Cresie przypominają drogi z wyspy Hvar. Wąskie, bez barierek i na dosyć dużej wysokości, z ogromną ilością niebezpiecznych zakrętów. Trzeba uważać szczególnie podczas mijania.

Dojeżdżamy do  punktu widokowego na wysokości  350 metrów n.p.m.

Po prawej stronie mamy piękny widok na Istrię i Lośnij a po lewej na wyspę Krk. Bynajmniej z tego punktu widokowego odchodzi droga do miejscowości Beli, w której to czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Wyspa to nie tylko piękna oraz dzika przyroda. Ponadto badania potwierdzają, że Wyspa Cres była zamieszkana  już w neolicie.
Polecany artykuł:  Cavtat Chorwacja i półwysep Prevlaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *