Atrakcje Gdynia

Atrakcje Gdynia – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 5 minut

Gdynia to miasto powstałe z “marzeń i morza”. Zaledwie 100 lat temu na terenie dzisiejszej Gdyni znajdowała się niewielka rybacka wieś, natomiast obecnie to popularny kurort wakacyjny oraz największe miasto niewojewódzkie. Gdynia konkuruje o względy gości z pozostałymi miastami Trójmiasta: Sopotem oraz Gdańskiem.

Gdynię odwiedzam za każdym razem jak jestem na Pomorzu. Czasem na dłużej, a czasem tylko na weekend, jednak za każdym razem obserwuję zmiany w tym mieście. Co roku są tworzone nowe atrakcje dla dzieci, natomiast modernistyczne budynki odzyskują swój dawny blask.

Nie będę się rozwodzić nad historią tego miasta, skupię się raczej na największych atrakcjach i ciekawostkach o Gdyni. Zapraszam do dalszej części wpisu:)

Interesujące ciekawostki o Gdyni

  • ORP Błyskawica jest to najstarszy na świecie unoszący się na wodzie niszczyciel, został zwodowany w 1936 roku.
  • Gdyński dworzec kolejowy został przedstawiony w serialu Stawka większa niż życie jako dworzec Istanbul Sirkeci.
  • W miejscu, gdzie obecnie wybudowano Sea Towers było dawniej morze.
  • Bardzo dobrym miejscem do podziwiania panoramy Gdyni i okolicy jest punkt widokowy na Kamiennej Górze.
  • Port morski w Gdyni został ukończony w kwietniu 1923 roku.
  • W Gdyni znajduje się także największy w Polsce Park naukowo-technologiczny.
  • Gdyńska piramida to najpiękniej usytuowany akademik w Polsce.
  • Molo w Orłowie było dawniej znacznie dłuższe niż obecnie.
  • Gdynia ma jedyne w Polsce Muzeum Emigracji.

Gdynia atrakcje – czyli TOP 15 atrakcji Gdyni

Darmowa kolejka na Kamienną Górę

Od 2015 roku w Gdyni działa darmowa kolejka na Kamienną Górę, którą zbudowano praktycznie w samym centrum miasta. Kolejka może jednocześnie przewieść 7 turystów oraz 1 osobę z obsługi. Szybka, darmowa wycieczka na wzgórze trwa nie dłużej niż 1 minutę. Kolejka znajduje się blisko Gdyńskiego Centrum Filmowego słynnego m.in. z festiwalu filmowego w Gdyni.

Kolejka na Kamienną Górę – Plac Grunwaldzki 1, Gdynia.

Punkt widokowy na Kamiennej Górze – u. Adama Mickiewicza 1/3, 81-379 Gdynia

Niszczyciel ORP Błyskawica

ORP Błyskawica obecnie stoi zacumowany przy Gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim. Jest to jeden z najpopularniejszych okrętów wojennych, który brał udział m.in. w operacjach wojennych w Normandii. Zwiedzanie ORP Błyskawica pozwala zobaczyć wnętrze okrętu. We wnętrzach okrętu powstały także wystawy dotyczące historii Polski oraz Morza Bałtyckiego.

Niszczyciel ORP Błyskawica – Nabrzeże Pomorskie w Gdyni

Skwer Kościuszki w Gdyni

Gdyński Skwer Kościuszki jest chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w mieście. Znajduje się tutaj sporo atrakcji, które otoczone są Morzem Bałtyckim. Spacer po Skwerze Kościuszki zarówno latem jak i zimą jest niezwykle przyjemny. Po Skwerze można po prostu pospacerować, można wstąpić do Akwarium, zjeść coś w okolicznych smażalniach ryb lub popłynąć statkiem.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Jeśli lubicie historię jak ja, to jest to doskonałe miejsce do zobaczenia, także dla dzieci. Wszystkie wojskowe artefakty znajdujące się w Muzeum pokazują historię na przestrzeni wielu wieków. Samo wciąż się rozrasta, natomiast eksponaty na powietrzu wywołują efekt „woow” nawet u dorosłych. Personel Muzeum jest dodatkowo niezwykle przyjazny oraz pomocny.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni- Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia.

Akwarium Gdyńskie MIR

Nie tylko dzieci, ale i dorośli zafascynowani podwodnym światem mogą spędzić godziny w Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego. W zbiornikach Akwarium Gdyńskiego żyje około 1500 morskich organizmów, takich jak: ryby, płazy, koralowce oraz gady. Dodatkową atrakcją dla dzieci są zajęcia edukacyjne, które przybliżają najmłodszym specyfikę tego tajemniczego świata oraz konieczność jego ochrony przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi.

Akwarium Gdyńskie MIR, al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia

Dar Pomorza

Dar Pomorza to wspaniały przykład starego żaglowca. Wciąż jest on w doskonałym stanie, dodatkowo Dar Pomorza można zwiedzać. Zdecydowanie trudniej jest to zrobić zimą, jednak w sezonie wakacyjnym z pewnością warto. Można go zobaczyć z wszystkimi jego szczegółami.

InfoBox – Punkt widokowy na Gdynię

Punkt widokowy InfoBox, to dobre miejsce na podziwianie panoramy Gdyni i okolicy. Znajdziemy tutaj całkiem ładne widoki oraz dużo informacji o Gdyni. Jest to dobre miejsce dla turystów oraz dla rodzin z dziećmi.

Gdynia InfoBox, Świętojańska 30, 81-372 Gdynia

Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment to jedno z pierwszych w Polsce centrów nauki, które znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Miejsce to pozwala poznać zjawiska przyrodnicze dzięki interaktywnym wystawom oraz nowoczesnym technologiom. Warto sprawdzić, kiedy dokładnie odbywają się specjalnie organizowane dla dzieci warsztaty w ramach Akademii Experymentu.

Centrum Nauki Experyment, Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

Plaża w Gdyni

Szeroka plaża w Gdyni znajduje się w pobliżu Skweru Kościuszki oraz bulwaru Nadmorskiego. Po lewej stronie plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci, toalety oraz przebieralnie. W pobliżu plaży znajduje się także kilka kawiarni i pubów, Teatr Muzyczny oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Plaża w Gdyni polecana jest każdemu. Piękne widoki zachodzącego słońca są niezwykle urocze pomimo nawet mroźnej pogody.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w dawnym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego odpływały promy z Polakami, którzy zdecydowali się wyruszyć z ojczyzny w poszukiwaniu szczęścia za granicą. Dla najmłodszych powstała Sala Małego Podróżnika.

W budynku za darmo możemy:

a) wejść na taras widokowy, z którego roztacza się widok na port Marynarki Wojennej na Oksywiu. Widać stąd również promy Stena Line wypływające i wpływające ze Szwecji. W sezonie wakacyjnym, z tarasu można także podziwiać olbrzymie wycieczkowce, które przywożą zagranicznych turystów.

b) obejrzeć wystawę na I piętrze, obecnie jest to historia Dworca Morskiego i historię transatlantyków.

Muzeum Emigracji w Gdyni adres: ul. Polska 1, 81-339 Gdynia

Kolibki Adventure Park Gdynia

Kolibki Adventure Park Gdynia, to miejsce, które znajduje się praktycznie na granicy z Sopotem. Znjduje się tu wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Park otwarty jest przez cały rok, w swojej ofercie posiada także darmowe atrakcje. Dzieci za darmo mogą na przykład skorzystać z placu zabaw na którym znajduje się ścianka wspinaczkowa. Bezpłatnie można także przejść przez sieć tuneli podziemnych. Link do parku, znajdziecie TUTAJ.

Park Kolibki adres: 81-553 Gdynia, al. Zwycięstwa 291

Domek Żeromskiego

Domek Żeromskiego to małe muzeum, które przybliża postać pisarza Stefana Żeromskiego, który mieszkał tu oraz tworzył swoje dzieła. W Domu Żeromskiego znajduje się również mała i bardzo przytulna kawiarenka.

Domek Żeromskiego adres: ul. Orłowska 6, Gdynia 81-522

Molo w Gdyni Orłowo

Molo w Gdyni Orłowie jest znacznie krótsze od mola w Sopocie, jednak pomimo tego jest nie mniej urocze. Miejsce to jest bezpłatne przez cały rok. Nieopodal mola w Orłowie rozpościera się klifowe wybrzeże oraz Park Kolibki, gdzie organizowane się liczne imprezy miejskie. Obok mola mieści się także Domek Żeromskiego, który opisałam wyżej.

Bulwar nadmorski w Gdyni

Bulwar nadmorski to prawie 2 kilometrowy deptak, który jest ulubionym miejscem do spacerów turystów oraz Gdynian. Deptak ten rozciąga się od przystani aż po Polankę Redłowską. Jest tu sporo zieleni, ścieżek rowerowych, zejść na plaże oraz pięknego krajobrazu.

Pomnik Ofiar Grudnia 1970

W Gdyni, w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia mieści się pomnik, który upamiętnia ofiary Grudnia 1970 roku. Natomiast na kładce nad torami znajduje się wystawa Solidarna Gdynia, która przybliża tę smutną historię. Nieopodal pomnika, przy ulicy Janka Wiśniewskiego znajdują się murale, które pokazują m.in. stoczniowców niosących ciało Zbyszka Godlewskiego.

Pomnik Ofiar Grudnia 1970,  Stacja SKM Gdynia Stocznia, aleja Piłsudskiego, Gdynia 81-386

Gdynia mapa

Miasto Gdynia może i nie ma takich zabytków jak Gdańsk, jednak jest to miasto znacznie bardziej spokojne i pięknie położone nad Morzem Bałtyckim.

Chorwacja